توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 383029
علت دعوای وزارت «بهداشت و رفاه» از زبان «هاشمی»
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
وزیربهداشت با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس در مورد تجمیع بیمه ها نه تصمیم سیاسی بلکه تصمیم الهی بگیرند،گفت:در دولت هم در مورد تجمیع بیمه‌ها رودربایستی وجود دارد، درحالیکه بحث؛ دعوای وزارت بهداشت و رفاه و یا دعوای شخصی نیست بلکه بیمه، علم و صنعت است.

سید حسن هاشمی در نشست با استاندار، مجمع نمایندگان و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان کرمان با اشاره به اینکه متاسفانه برخی افراد عنوان می‌کنند که نباید در حوزه درمان هزینه کرد و درمان چاه ویل است، اظهار داشت: اما مردم هر کمبود و نقصی را تحمل می‌کنند ولی کاستی‌های حوزه درمان برای آنها به ویژه در زمان بیماری و یا فوت خانواده و نزدیکان قابل تحمل نیست.

رتبه ۸۹ دنیا از نظر اختصاص بودجه به حوزه سلامت

وزیر بهداشت تاکید کرد: در بین ۲۰ کشور منطقه از نظر اختصاص بودجه به حوزه سلامت رتبه هشتم و در دنیا رتبه ۸۹ را داریم و مقام معظم رهبری نیز فرمودند که باید به اندازه متوسط منطقه یعنی حدود ۸.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) را در حوزه سلامت هزینه کنیم که در حال حاضر این رقم حدود ۶.۹ درصد است.

طرح تحول سلامت منحصر به این دولت و وزارت بهداشت نباشد

هاشمی با بیان اینکه ادامه طرح تحول سلامت نباید منحصر به این دولت و وزارت بهداشت باشد، خطاب به نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم مشکلات بسیار زیادی در این حوزه دارند و نمایندگان دوره قبل مجلس به ما کمک‌های زیادی کردند که امیدواریم در مجلس جدید هم استمرار داشته باشد.

وزیر بهداشت در خصوص ایرادات و اشکالات وارد شده به طرح تحول سلامت، اظهار داشت: در امور اجرایی همواره ایراد و اشکال وجود دارد اما آیا تاکنون طرحی در کشور با وسعت و تنوع خدمات طرح تحول سلامت اجرا شده که اشکالاتی اندک به اندازه این طرح داشته باشد؟

علیرغم فضاسازی‌ها، طرح تحول سلامت همچنان بین مردم مقبولیت دارد

هاشمی با اشاره به سخنان چند روز پیش رییس جمهور، عنوان کرد: دکتر روحانی به من گفتند که طبق آخرین نظرسنجی‌ها طرح تحول سلامت در بین طرح‌های داخلی و خارجی دولت بیشترین رضایتمندی را در بین مردم به همراه داشته است علیرغم تمام حاشیه‌هایی که در چند ماه گذشته در مورد فیش‌های حقوقی، فوت مرحوم عباس کیارستمی و فضاسازی‌های برخی از رسانه‌ها بر علیه جامعه پزشکی وجود داشته اما طرح تحول سلامت همچنان بین مردم مقبولیت دارد.

رودربایستی در دولت ...

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم تجمیع بیمه‌ها، اظهار داشت: فردی که کار می‌کند خودش هم باید اختیار خرج کردن آن را داشته باشد و نمی‌شود که اعتبارات ما نزد نهاد دیگری باشد و ما هزینه و کار کنیم این مشکل سالهاست که در کشور وجود اما در دولت هم در مورد تجمیع بیمه‌ها رودربایستی وجود دارد و من این موضوع را به خاطر خودم و یا تیم وزارت بهداشت عرض نمی کنم.

بیمه، علم و صنعت است

هاشمی با بیان اینکه در مورد بیمه‌ها رنج زیادی کشیدیم، گفت: بحث، دعوای وزارت بهداشت و رفاه و یا دعوای شخصی نیست بلکه بیمه، علم و صنعت است و باید با توجه به تجربیات موفق کشورهای مختلف، راه صحیح را در پیش گرفت.

لایحه اصلاحیه بودجه ۸ هزار میلیارد تومانی کسری بیمه‌ها در صحن علنی مجلس

وزیر بهداشت از طرح لایحه اصلاحیه بودجه ۸ هزار میلیارد تومانی کسری بیمه‌ها در صحن علنی مجلس در روز یکشنبه این هفته خبر داد و اظهار داشت: تقاضا دارم تا به این طرح مهم که در کمیسیون برنامه و بودجه با آن موافقت شد، رای دهید و برای همکاران خود را در مورد اهمیت آن توضیح دهید زیرا از این راه، خون جدیدی به دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیمارستانها و مراکز درمانی و دارویی تزریق می‌شود.

وزیر بهداشت یکی از مهمترین کمک‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی را تداوم طرح تحول سلامت دانست و گفت: برخی اجرای طرح تحول سلامت را فقط هزینه برای کشور می‌دانند در حالیکه اجرای این طرح حق مردم بوده زیرا رهبر معظم انقلاب فرمودند آموزش و پرورش و سلامت، سرمایه گذاری برای آینده است.

پزشکانی که ۸ ماه حقوق نگرفتند

هاشمی در ادامه عنوان کرد: در جنوب و شرق استان کرمان پزشکانی هستند که ۸ ماه یا بیشتر حقوقی دریافت نکرده اند و امروز که به شهرستان بم سفر کرده بودم پزشکان برای دریافت مطالبات خود اعتراض می‌کردند و اعلام می‌کردند که ما هم مخارج زندگی داریم که باید آن را پرداخت کنیم.

تصمیم سیاسی نگیرید

وزیر بهداشت تصریح کرد: نمایندگان در مجلس در مورد تجمیع بیمه ها تصمیم سیاسی نگیرند بلکه یک تصمیم الهی بگیرند و اگر در مورد یارانه ها تصمیم خدایی گرفته می شد که نیاز به شجاعت داشت، با چنین مشکلات و گرفتاری‌هایی در اشتغال روبرو نبودیم.

به گزارش وزارت بهداشت، هاشمی از نمایندگان خواست تا در مورد تجمیع بیمه ها تصمیمی را بگیرند که به مصلحت نظام سلامت، مردم و کشور باشد.

وزیر بهداشت همچنین در خصوص گسترش اورژانس هوایی در استان کرمان نیز گفت: هر زمانی که با کمک نیروی انتظامی، ارتش و یا هلال احمر، بالگرد برای اورژانس هوایی فراهم شد ما حاضریم هزینه‌های آن را پرداخت کنیم.

هاشمی در پایان یادآور شد: سعی می کنم، ظرف ماه های آینده حتماً به شهرستانها و مناطق شمال استان کرمان و مناطقی که تاکنون حضور نیافته ام، سفر کنم.
 
کلمات کلیدی : وزارت بهداشت+وزارت رفاه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.