توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 295261
یک منبع آگاه: مونیز موضوع تغییر کاربری رآکتور اراک را در آژانس مطرح کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۵
یک منبع آگاه دیپلماتیک اعلام کرد وزیر انرژی آمریکا با نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ درباره تغییر کاربری رآکتور اراک گفتگو کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری اسپوتنیک در خبری نوشت: یک منبع آگاه دیپلماتیک روز سه شنبه اعلام کرد ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، و نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، درباره تشکیل یک کنسرسیوم بین المللی به منظور تغییر کاربری رآکتور اراک گفتگو کردند.

این منبع آگاه افزود: «مونیز در دیدارهای خود با هیات روسی درباره این موضوع گفتگو کرد. وی همچنین با ایرانی ها درباره این مساله گفتگو کرد و افزود قرار است با مقامات فرانسوی نیز گفتگو کند. وی شاید با هیات های دیگر کشورها نیز در این باره دیدار کند.»

مونیز در کنفرانس خبری خود که روز دوشنبه برگزاری شد گفت قرار است با نمایندگان هیات های همه کشورهای عضو گروه پنج۱+۵ ، به غیر از یک مورد از این کشورها، درباره «نقشه راه» اجرای توافق تغییر کاربری رآکتور اراک تبادل نظر کند.

این منبع آگاه افزود: «درباره رآکتور اراک، این توافق جامع حاصل شد که چین به این موضوع بپردازد و وساطت گفتگو با ایرانی ها را در این جریان به عهده بگیرد؛ اما تا کنون درباره شمار شرکت کنندگان در این (کنسرسیوم)، نحوه تامین مالی فعالیت های آن و همچنین روند انجام امور یا شرایط دقیق فعالیت ها هیچ گونه تصمیمی اتخاذ نشده است.»

وی در ادامه گفت: «بنابراین اکنون باید تمام این مسائل را مورد بررسی قرار دهیم و مهمتر از همه، گروهی را از کشورهایی که تمایل به فعالیت دارند تشکیل دهیم.»
 
کلمات کلیدی : رآکتور اراک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.