توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 385766
خبر نوبخت از جذب ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری
تاریخ انتشار : شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۰
معاون رئیس‌جمهور ازشناسایی ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی غیرفعال ونیمه فعال خبر داد وگفت: در فاز اول ۱۶ هزار میلیارد تومان درراستای افزایش تولید وایجاد اشتغال به این واحدها پرداخت می شود.

به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت عصر امروز در نشست با برگزیدگان و فعالان اقتصادی خراسان شمالی اظهار کرد: با شناسایی حدود هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی غیرفعال، نیمه فعال و یا آماده فعالیت در کشور و پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان به این واحدها در فاز نخست کمک شد تا بتوانند با دریافت سرمایه ثابت و یا سرمایه در گردش خود برای تولید افزایش و ایجاد اشتغال فعالیت کنند.

وی سهم خراسان شمالی از این واحدها را ۳۲۷ واحد عنوان و تصریح کرد: ۴۲۲ میلیارد تومان در فاز نخست متعلق به واحدهای شناسایی‌شده در این استان است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بابیان اینکه بر اساس آخرین آمار سه هزار واحد تولیدی در کشور، موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند، عنوان کرد: تلاش خواهیم کرد تا در دو ماه آینده بخش بیشتری از این واحدها تسهیلات خود را دریافت کنند.

تزریق ۲۴۴ هزار میلیارد تومان برای رونق اقتصادی کشور

نوبخت همچنین در تشریح فعالیت‌های دولت در بخش ابزارهای مالی نیز با اشاره به اینکه مخارج دولت و مالیات، دو ابزار مالی برای کمک به سیاست‌های اقتصادی دولت هستند، گفت: ۲۴۴ هزار میلیارد تومان مصمم هستیم به اقتصاد کشور تزریق کنیم و این سیاست در قانون بودجه امسال دیده‌شده است.

وی تصریح کرد: از این مقدار، ۱۹۷ هزار میلیارد تومان برای مسائل جاری، رفاهی، حقوق و دستمزد قرار است پرداخت شود و ۱۰ هزار میلیارد ریال هم برای خرید اوراقی که سال‌های گذشته منتشر کرده‌ایم هزینه می‌شود و ۳۷ هزار میلیارد تومان نیز به طرح‌های عمرانی اختصاص می‌یابد.

۶۳۳ میلیارد تومان طلب خراسان شمالی از سازمان برنامه‌وبودجه کشور

معاون رئیس‌جمهور گفت: خراسان شمالی در خصوص طرح‌های عمرانی که در سفر ریاست جمهوری مصوب شده است، ۶۳۳ میلیارد تومان از سازمان برنامه‌وبودجه کشور طلب دارد.

نوبخت اظهار کرد: ۶ هزار میلیارد تومان تاکنون به کشاورزان پرداخت‌شده و امسال بالغ‌بر ۱۱ میلیون تن گندم خریداری‌شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۲ کل میزان گندم تضمینی که توسط دولت از گندم کاران خریداری شد، ۴.۲ میلیون تن بود، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید تاکنون ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان گندم خریداری کرده است.

نوبخت ابراز امیدواری کرد: با فروش اوراق در آینده‌ای نزدیک تمامی مطالبات پیمانکاران و کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وی بابیان اینکه بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دفترچه رایگان به مردمی که هیچ امکانی برای تسهیلات درمان و دفترچه نداشتند، اعطاشده است، عنوان کرد: دولت نه‌تنها یارانه را قطع نکرد بلکه یارانه بهداشت و درمان را نیز پرداخت می‌کند.

انجام ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور اظهار داشت: از ۲۷ دی‌ماه سال ۹۴ تا امروز به میزان پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای ۶ طرح سرمایه گذاری مستقیم خارجی شده است و این در حالی است که این طرح‌ها در حال اجرا هستند و از مرحله مذاکرات نیز عبور کرده‌اند.

نوبخت با اشاره به اینکه رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال‌های گذشته منفی بود، عنوان کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها و رفع موانع، شاهد سرمایه گزاری های خارجی در کشور هستیم.

وی افزود: هیچ رئیس‌جمهوری برای تماشای تهران به کشور نیامد، بلکه آمدند تا باب سرمایه گذاری در کشور را باز کنند و امروز شاهد این مدعا هستیم.

وی با اشاره به اینکه منابع مالی کشور کاهش پیداکرده است، گفت: امروز دولت تدبیر و امید با درآمد ارزی ۲۳ میلیارد دلاری در برابر منابع مالی ۱۱۹ میلیارد دلاری در سال ۹۱ کشور روبرو است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بابیان اینکه سرمایه اجتماعی، مهم‌ترین سرمایه در هر جامعه است، عنوان کرد: جمع منتخبین و فعالان اقتصادی که امروز در این جلسه حضور دارند، سبب خرسندی است چراکه مسائل را با دقت و ظرافت بیان کردند و من از این بابت خرسندم که به استانی غنی پا گذاشته‌ام.

معاون رئیس‌جمهور اظهار داشت: سرمایه گذاری در کشور باید با رویکرد دانش‌بنیان انجام شود و اگر سرمایه مالی در کنار سرمایه دانشی قرار گیرد، شاهد رشد و جهش اقتصادی در کشور خواهیم بود.

وی بابیان اینکه وظیفه سازمان برنامه و بودجه کشور، توزیع و تسهیم منابع بر اساس عدالت در بین استان‌ها است، ابراز امیدواری کرد: در آینده‌ای نزدیک بار دیگر این نشست هم‌اندیشی با حضور وی در خراسان شمالی برگزار و گزارش اقدامات انجام‌شده در راستای حل مشکلات فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی، ارائه شود.
 
کلمات کلیدی : نوبخت+سرمایه گذاری خارجی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.