نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469961
خلع ید از پیمانکار غذای دانشکده باهنر/ عامل مسمومیت احتمالا غذا بوده است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۴
رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز با تاکید براینکه تعداد دانشجویان مسموم شده این مرکز علمی 289 نفر بوده‌اند، گفت: به‌دنبال این رخداد مهم، پیمانکار تهیه و طبخ غذا خلع ید شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر علویان‌مهر دوشنبه 18 اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: بامداد چهارشنبه 13 اردیبهشت تعدادی از دانشجویان دانشکده باهنر شیراز با علائم مسمومیت مواجه شدند و چون تعداد این افراد تا ساعت 2 بامداد به حدود 25 نفر رسید، مسئولان این دانشکده در محل حاضر شده و موضوع را با حساسیت ویژه‌ای دنبال کردند.

او اضافه کرد: بعد از تماس با اورژانس، اکیپ‌هایی به محل دانشکده اعزام شد و براساس تشخیص‌های پزشکی تعدادی از دانشجویان در محل تحت درمان قرار گرفتند و تعدادی نیز راهی بیمارستان‌های مختلف شدند.

علویان‌مهر با بیان اینکه صبح چهارشنبه موج دوم مراجعه دانشجویان مسموم شده آغاز شد، گفت: ما تا روز یکشنبه 17 اردیبهشت هم همچنان شاهد بروز علائمی بودیم، اگرچه تعداد مراجعان به یک نفر کاهش پیدا کرد.

او با تصریح اینکه آمار کل دانشجویان مسموم شده 289 نفر بوده است، علت بروز اختلاف در آمارهای منتشر شده را بیان تعداد دفعات مراجعه به‌جای تعداد مسمومان ذکر و اضافه کرد: بعضی از افراد دو یا چند بار برای درمان مراجعه کرده‌اند و همین آمار را متفاوت کرده بود.

علویان‌مهر گفت: در کل 120 دانشجو در محل نمازخانه دانشکده و تحت نظر پزشکان متخصص اورژانس و عمومی و کادر تکنسین‌های اورژانس تحت مداوا قرار گرفتند و 169 نفر نیز به بیمارستان‌های علی‌اصغر(ع)، بعثت، نمازی و مسلمین اعزام شدند.

او با بیان اینکه تعداد زیادی از دانشجویان پس از دریافت خدمات درمانی، سریعا از بیمارستان ترخیص شدند، گفت: تعدادی از دانشجویان و البته چند نفر از کادر دانشگاه نیز برای 24 تا 48 ساعت در بیمارستان بستری بودند و تنها یکی از پرسنل دانشگاه، تا روز یکشنبه 17 اردیبهشت و به دلیل مشکلاتی غیر از مسمومیت، همچنان بستری بود.

علویان‌مهر با تصریح اینکه اکنون هیچ دانشجویی در بیمارستان بستری نیست، گفت: تعداد 160 دانشجو به بیمارستان علی‌اصغر، 6 دانشجو به بیمارستان بعثت، 2 دانشجو به بیمارستان نمازی و 1 دانشجو به بیمارستان مسلمین اعزام شده بودند.

او با اشاره به اینکه از ابتدای بروز این حادثه، کمیته بحران در دانشکده تشکیل شد، گفت: همزمان با اقدامات درمانی برای دانشجویان، با حضور تیم‌های بهداشتی از دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی شیراز، انجام اقدامات بهداشتی و ایمنی در محدوده سلف سرویس و خوابگاه، دنبال و در نوبت‌های مختلف کار سم‌پاشی، ضد عفونی و تجهیز خوابگاه به مواد ضدعفونی کننده، در دستور کار قرار گرفت.

علویان‌مهر یکی از اقدامات مهم را خلد ید از پیمانکار غذا در این دانشکده عنوان و اضافه کرد: هنوز نتیجه نهایی آزمایش‌ها برای مشخص کردن دقیق علت بروز مسمومیت به ما اعلام نشده است؛ شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مسمومیت غذایی بود زیرا علاوه بر دانشجویان ساکن در خوابگاه، تعدادی از دانشجویان غیرخوابگاهی و برخی دانشجویان واحد دانشگاهی مستقر در شهرک والفجر نیز که از غذای سلف تغذیه می‌شدند با علائم مسمومیت مواجه شده بودند.

وی با بیان اینکه از روز جمعه تامین غذای دانشجویان از محل سلف سرویس دانشگاه شیراز انجام شده است، گفت: طی قراردادی طبخ و توزیع غذای این دانشکده به پیمانکار دانشگاه شیراز واگذار خواهد شد.

علویان‌مهر با تصریح اینکه شخص وزیر علوم، از ابتدا پیگیر مساله بوده است، گفت: بحث مسمومیت غذایی در خوابگاه‌ها و محیط‌های دانشجویی، غیر طبیعی نیست اگرچه نباید این اتفاق را توجیه کرد اما در سال‌های قبل دانشگاه شیراز و همین امروز هم دانشگاه یزد با این مشکل روبرو شده‌اند.

وی هر گونه عمدی در این موضوع را مردود دانست و تصریح کرد: از سال گذشته اقدامات بهسازی و تعمیراتی را در سلف سرویس آغاز کرده و بالغ بر 200 میلیون تومان برای بهسازی ساختمان و خرید تجهیزات جدید هزینه کرده‌ایم.

علویان‌مهر با یادآوری اینکه فردا رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به شیراز سفر خواهد کرد، گفت: امیدواریم بتوانیم بودجه کافی برای تعمیرات اساسی سلف سرویس و تامین تجهیزات جدید را مصوب و دریافت کنیم.

رئیس دانشکده فنی شهید باهنر شیراز گفت: هم‌اینک بالغ بر 5 هزار دانشجو در این دانشکده، 1200 دانشجو در دانشکده شهید رجایی و 1200 دانشجو در مرکز دختران فنی و حرفه‌ای، در 37 رشته مشغول به تحصیل هستند.

خبر مسمومیت تعداد زیادی از دانشجویان دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز، یکی از مهمترین رویدادهای فارس و کشور در هفته گذشته بود که ابعاد بین‌المللی هم پیدا کرد؛ برخی رسانه‌ها تعداد دانشجویان مسموم را بیش از 320 نفر نیز اعلام کرده بودند.
 
کلمات کلیدی : مسمومیت + دانشجویان شیراز + دانشگاه یزد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۸ ۱۷:۳۵:۲۹
جالبه یه مجرم فقط خلع ید شده (4326628) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.