نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507067
۵۰ ثروتمند برتر دنیا در کجا زندگی می‌کنند؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۴۵
بیل گیتس، وارن بافت، مارک زاکربرگ، جرج سوروس، چارلز و دیوید کخ؛ در سطح چهره‌ها، آدم‌هایی که توانسته‌اند در 50 نفر اول فهرست ثروتمندترین میلیاردرها قرار بگیرند از نقاط مختلف جهان هستند.

نشريه بيزينس اينسايدر به معرفي «پروژه پول» پرداخته است. پروژه‌اي كه در سال 2015 و با مشاركت موسسه Visual Capitalist  و شركت تجاري Texas Precious Metals کلید خورد . در اين طرح مشترك قرار است به سؤال‌هايي در مورد سرمايه‌گذاري در كشورهاي مختلف و توزيع ثروت پاسخ داده شود. يكي از برون‌دادهاي اين طرح ترسيم نقشه ثروت بود. بيزينس اينسايدر در مطلبي كوتاه به بررسي اين نقشه ثروت پرداخته است.

جغرافيا: بيل گيتس، وارن بافت، مارك زاكربرگ، جرج سوروس، چارلز و ديويد كخ؛ در سطح چهره‌ها، آدم‌هايي كه توانسته‌اند در 50 نفر اول فهرست ثروتمندترين ميلياردرها قرار بگيرند از نقاط مختلف جهان هستند. اين 50 نفر در كنار هم حكم ارتشي را دارند كه دارايي‌شان به بيش از 1.46 تريليون دلار مي‌رسد يعني بيشتر از درآمد خالص كشورهايي مانند استراليا و اسپانيا. بر اساس فهرست ميلياردرها، سهم بزرگ ثروت جهاني همچنان با 58% در اختيار امريكا است. اروپا با 16 درصد در مكان دوم قرار دارد و چين و هنگ‌كنگ با هم و با 13 درصد در مقام سوم ايستاده‌اند. از كل نيم‌كره جنوبي تنها يك نفر در ميان 50 نفر اول ثروتمندان دنيا ايستاده است؛ جرج ليمان از برزيل كه او هم در حال حاضر در سوئيس زندگي مي‌كند. و در كمال تعجب انگلستان، كانادا، ژاپن و روسيه همچنان هيچ نماينده‌اي در ميان اين 50 نفر ندارند.

سن: جوان‌ترين ميلياردر مارك زاكربرگ 33 ساله، موسس فيس‌بوك است و پيرترين ليليان بتن‌كورت، عمده سهام‌دار شركت توليد لوازم آرايشي و بهداشتي اورئال با 95 سال سن. ميانگين سني در ميان كساني كه كسب‌وكارشان در حوزه تكنولوژي است به ميزان قابل توجهي پايين‌تر است، ميلياردرهاي فعال در اين حوزه به صورت ميانگين 51 سال دارند حال آنكه ميانگين سني ثروتمندان ساير حوزه‌ها به 72 سال مي‌رسد.

روابط خانوادگي: خواهر و برادران والتون يعني راب، آليس و جيم همگي از فرزندان سم والتون، موسس سوپرماركت‌هاي زنجيره‌اي وال‌مارت هستند و هركدام ثروتي در حدود 33 ميليارد دلار دارند. دختران و پسران فارست مارس، موسس امپراتوري بزرگ شكلات‌سازي هم وضعيت بدي ندارند! فارست جونيور، ژاكلين و جان هركدام ثروتي معادل 28.6 ميليارد دلار دارند. برادران كخ هم كه ثروتشان را از پدرشان، فرد سي كخ، موسس صنايع كخ به ارث برده‌اند، موقعيت بالايي در اين فهرست دارند. آنها موفق شدند سهم برادرانشان، فردريك و ويليام را بخرند و حالا اين دو برادر در مجموع ثروتي در حدود 94.2 ميليارد دلار دارند. بخشي از ميليونرها هم هستند كه روابط خانوادگي ندارند بلكه ثروتشان نشئت‌گرفته از يك شركت و يك كسب‌وكار مشترك است، مانند بيل گيتس، استيو بالمر و پاول آلن كه همگي در خلق شركت مایكروسافت اشتراک داشتند و لري پيج و سرگي برين كه گوگل را بنا گذاشتند، و آنها را تبديل به بزرگ‌ترين شركت‌هاي جهان كردند.

حوزه فعاليت: حوزه تكنولوژي كه نام‌هايي مانند مارك زاكربرگ، لري پيج، سرگي برين، بيل گيتس و لري اليسون را وارد فهرست ميلياردرها كرده است با 12 نفر از 50 نفر ميلياردر برتر، به عنوان پولسازترين حوزه كسب‌وكار شناخته مي‌شود. حوزه‌هاي مد و خرده‌فروشي هم با شركت‌هايي مانند وال‌مارت، زارا، نايك و اچ‌ اند ام، توانسته‌اند نمايندگاني را به فهرست 50 ميلياردر اول دنيا روانه كنند. اما صنايع ديگر مانند رسانه آن‌قدري كه بايد موفق عمل نكرده‌اند و تنها دو نام از اين حوزه در فهرست مورد نظر وجود دارد.

از چه مقدار ثروت حرف مي‌زنيم؟

ميزان ثروت 50 ميلياردر اول جهان را با درآمد ناخالص ملي شهرها و كشورهاي ديگر مقايسه كنيد. (مقياس: تريليون دلار)

50 ميلياردر برتر 1.46

كم‌درآمدترين 19 ايالت امريكا 1.43

ايالت نيويورك 1.44

استراليا 1.44

اسپانيا 1.41

مسئله سن

تعجبي ندارد كه هرچه به سمت حوزه تكنولوژي پيش مي‌رويم از سن افراد حاضر در ليست كاسته مي‌شود.

تكنولوژي ميانگين سني: 51

ساير حوزه‌ها ميانگين سني: 72

مارك زاكربرگ موسس فيس‌بوك با 33 سال سن جوان‌ترين فرد حاضر در ليست است

ليليان بتن‌كورت عمده سهام‌دار شركت اورئال با 95 سال سن كهن‌سال‌ترين فرد حاضر در ليست است

مسئله مليت

ميلياردرها اهل كدام كشورها هستند؟ پراكندگي جغرافيايي آنها بيشتر در كجا است؟

آمریکا؛ آمريكا همچنان سهم عمده را از ثروتمندان برتر جهان دارد. 58 درصد از افراد اين ليست تابعيت اين كشور را دارند.

برزيل؛ جرج ليمان ثروتش را از طريق ساخت مشروبات الكلي به دست آورده است و تنها فرد از نيم‌كره جنوبي است كه در ميان 50 نفر اول حضور دارد.

نيجريه؛ اليكو دانگو ثروتمندترين شهروند افريقا است. شركت او هرساله 30 ميليون تن سيمان توليد مي‌كند

چين؛ با وجود اينكه تعداد ميلياردرهاي چين از امريكا بيشتر است اما تنها تعداد كمي از آنها ‌آن‌قدر ثروت داشته‌اند كه در ميان 50 نفر اول قرار بگيرند. از منطقه چين و هنگ‌كنگ فقط 4 نفر در اين فهرست حضور دارند.
 
کلمات کلیدی : ثروتمند+ثروت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۵:۳۳:۵۲
پرنس کریم اقاخان هم بسیار ثروت دارد (4540774) (alef-11)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۹:۵۱:۴۷
نعمت زاده و زنگنه و جهانگیری را حساب نمیکنند (4540952) (alef-11)
 
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۲۲:۱۳:۰۷
نعمت زاده را موافقم ولی در مورد زنگنه و جهانگیری دچار اشتباه شدید. (4541601) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۱۰:۵۷:۳۱
جرج ليمان ثروتش را از طريق ساخت مشروبات الكلي!!!!!!! به دست آورده است و تنها فرد از نيم‌كره جنوبي است كه در ميان 50 نفر اول حضور دارد. (4541018) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۰۶:۵۷:۴۶
نوش جانشون (4541778) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.