نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 347362
یادداشتی از علی لاریجانی؛
بد اخلاقی سیاسی و سکولاریسم
بخش داخلی الف، 3 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : جمعه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶
رییس مجلس شورای اسلامی یادداشتی تحت عنوان «بد اخلاقی سیاسی و سکولاریسم» در کانال رسمی تلگرام، صفحه رسمی اینستاگرام و سایت شخصی خود منتشر و در آن از انقلابیونی که با هتاکی و بداخلاقی حیثیت دیگرای را تخریب می‌کنند، انتقاد کرد.

متن این یادداشت به این شرح است:

بداخلاقی سیاسی و سکولاریسم:

سوال این است که نسبت جریان‌ها و سیاستمداران بی‌اخلاق یا بداخلاق، با سکولاریست‌ها چیست؟

سکولاریسم مکتبی است که حوزه سیاست را مقید بر دین و ارزش‌های ثابت و لایتغیر نمی داند وعمدتاً قلمرو سیاست را بر مبنای منافع جمعی و امری عرفی تلقی می‌نماید.

به همین جهت گاه در عالم امروز مشاهده می‌کنید که در کشورهای دموکراتیک، چه ناهنجاری‌های اخلاقی در بالاترین سطوح -حتی در رقابت‌های انتخاباتی- رخ می‌دهد؛ نظیر سخنان سخیف و غیر اخلاقی این روزهای کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا که اکثر سیاست مداران جهان را متعجب نموده است.

اما وضعیت شگفت آورتر درمورد کسانی است که در مقام نظر معرفت شناسانه، همیشه بر سکولاریسم نقد دارند و خود را انقلابی معرفی می‌کنند، اما در میدان اخلاق سیاسی جزو هتاکان و بد‌اخلاقان و تخریب‌گران حیثیت دیگران هستند و به هیچ وجه ابائی در متهم کردن دیگران ندارند؛ یعنی کاملا در عالم اخلاق سیاسی بی‌پروایند.

ظاهرا اینان در مقام نظر، مخالف سکولاریسم هستند، ولی در عمل سیاسی سکولاریست محسوب می‌شوند؛ حتی ناآگاهانه!

رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۰ فرمودند:

« اگر به نام عدالت خواهی و به نام انقلابی گری، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده‌ایم، از خط امام منحرف شده‌ایم، اگر به نام انقلابی گری، به نام عدالت خواهی، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانیکه از لحاظ فکری با ما مخالفند، اما میدانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم».
 
کلمات کلیدی : علی لاریجانی
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۱:۲۸:۴۱
در کشورهای سکولار چه بی اخلاقی های سیاسی رخ میدهد؟ مثلا
تو مجلسشون مذاکره کننده شون رو تهدید میکنن زیر سیمان دفنش میکنن!
تو مناظره ریاست جمهوری درباره همسر رقیب بگم بگم راه میندازن...
و خیلی موارد دیگر (3660528) (alef-13)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۰۳:۴۶
کاش یکنفر دفن میشد ولی یک ملت نه...
کاش کلاهی که برای سرمان دوخته بودند را به زور سرمان نمی گذاشتند...
کاش میفهمیدند که عزت ملی هم قابل اعتناست و فقط شکم مهم نیست...
کاش حداقل اگر چیزی دادیم چیزی گرفته بودیم... (3660682) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۱۷:۴۴
وقتی در مجلس همه چی خصوصی میشد و حتی اخلاق هم جنبه کالایی و خرید و فروش در بازار پیدا میکرد ان هم در پرتو واگذاری همه امور به بخش خصوصی و بازار باید این هشدارها داده میشد در شگفتم که اثار کالایی سازی را میدانستیم و الان از پیامد محرز ان انتقاد میکنیم؟!؟!؟واعجبا (3660708) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۳۴:۴۶
ظاهراً شما سخنان ترامپ در خصوص همسر رقیب انتخاباتیش را ملاحظه نفرمودید. البته سایر کاندیداهای هم در خصوص همسران رقبای خود سخنان عجیب و غریبی بیان کردند. (3660741) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۴:۲۶:۲۴
اخلاق یعنی تصویب برجام تو 20 دقیقه! (3660818) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۴:۵۲:۱۳
جالبه که بیشترین بی اخلاقیها در سیاست ایران از طرف مدعیان اخلاق رخ میده. (3660856) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۱:۴۲:۳۴
ادبیات آقای لاریجانی در بیان نظراتشان چه در مجلس و چه در فضای مجازی اینچنینی ساده و روان نبوده و نوعی بیان فلسفی گونه دارد . اما نظر اینجانب این است که مسئولین کشور ما خیلی بیشتر از آنچه باید به لفاظیهای سیاسی می پردازند و اصل موضوع یعنی خدمت به مردم به حاشیه رانده شده است . کشور ما الان درگیر مشکلات فراوانی است که باید دست اندرکاران امر فکری عاجل برای بهبود و مرتفع نمودن حداقل بخشی از آن به صورت اورژانسی باشند نه اینکه هر روز به فکر پاسخ دادن به نظرات همدیگر چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی باشند . مشکل ما سخن فلان فرد از فلان تریبون و یا بهمان فرد از تریبونی دیگر نیست . فقر ..بیکاری ...تورم ...اعتیاد ...رانت ...فساد اقتصادی ... بیکاری ...رابطه ...اختلاس...عدم لیاقت ...تبعیض ...بزهکاری ...طلاق ...فاصله فاحش طبقاتی ...فساد اخلاقی ...مسکن ...عدم امید به آینده ... بالا رفتن سن ازدواج ... و دهها مورد دیگر از این دست مشکلات روز جامعه ما هستند . بهتر است در فضای مجازی موازی با این پاسخها تلنگری هم به این معضلات و رفع آنها زده شود . بنظرم راه حل این مشکلات از پرداختن به قضیه سکولار و سکولاریزم و این حرفهای فلسفی دانشگاهی نمیگذرد . اینکه نظر یک فرد را فورا شنیده و در مقام پاسخ برآییم و صدای 80 میلیونی مردمی را درگیر مشکلات فراوانی هستند نشنویم واقعا بی انصافی محض است . (3660552) (alef-13)
 
راه
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۱۸:۰۶
با پاسخ منطقی و مستدل شما به بیانات جناب آقای لاریجانی کاملا" موافق و همنوا هستم . (3660709) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۱:۴۹:۰۷
ای کاش همیشه درباره اخلاق صحبت کنیم . نه در زمان خاص (3660561) (alef-13)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۱:۴۹:۵۹
همه می دانند دیگران باید چه کنند ولی هیچکس نمیداند خودش باید چه کند. (3660563) (alef-13)
 
www
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۳۰:۰۹
احسنت! بهترین نظری که از مدت ها پیش توی الف خوندم (3660733) (alef-13)
 
Indonesia
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۱:۵۶:۲۱
آقای لاریجانی شما به گذشته و روش خودت مراجعه کن و بعد سخن از سکولاریسم و اخلاق و ضرر حرف بزن. همان رهبری که که شما از آن دم می زنی روش و سیره مدیریت شما در مجلس را نفی کردند ولی جنابعالی با همان روش و فرمان منتقدین خودت را تار و مار کردی و می کنی و الان هم در پی کسب مقام ریاست مجلس آتی داری چراغ سبز نشان می دهید به آنانی که چشم به رای انان دوخته اید. آقای فیلسوف ایا رفتار یکه دوستانتان در سایت های منتسب به شما با منتقدین می کنند اخلاقی است؟؟ رفتار دوستان فراکسیونی و حزبی شما با کردان و مرتضوی و مسئولین دولت قبل چه بود و الان در کدام صحنه قدم می زنید؟؟ بهتر است با خودتان ومردم شفاف باشید آنانی سکولار بوده و هستند که نظام را نه به واسطه اعتقد بلکه به واسطه قدرت حزب یو جناحی و فردی خود می خواهند دقیقا مثل شما (3660578) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۲:۱۴:۵۱
مشكل اين است كه عده اي خود را شاخص ميدانند كه ديگران بايد با انها سنجيده شوند...عده اي انقلابي گري را در هتك حيثيت افراد ميدانند..در صداي بلند ميدانند ..خودرا مفسر سخنان رهبري ميدانند و هميشه حق با انان است...مردم جواب انان را دادند و انشا الله خدا هم جواب اين بد اخلاقي انها را خواهد داد... (3660610) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۲:۳۹:۲۴
اقای لاریجانی گویا در ایام دور دوم انتخابات قصد دارند با اتخاذ چنین مواضعی
حواسها را از افتضاح برجام پرت کنند
برای من جالبه که چرا صدای حامیان برجام اینروزها از منتقدین برجام بلند تر شده درحالی که به راحتی میتواند فهمید برجام چیزی جز خسارت محض برای ملت نبود (3660645) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۱۳:۰۰
رهبر بصیر و حکیم و مقتدر و عادل انقلاب ( دام بقائه ) هرگز نفرموده اند که در مقابل مقصرین مشکلات معیشتی و رکود و بیکاری و تورم ، تا این حد مماشات کنید . هرگز ایشان نفرموده اند که به جای استیضاح و وصول مطالبات بحق محرومین ، مبادرت به صدور کارت زرد !!! و تقدیم فرصت و توان بیشتری برای ادامه ی راه غلط به متخلفین بدهند و محرومیت بیشتری را به مردم تحمیل کنند . هرگز معظم له کسی را به تصویب آنچنانی برجام در خانه ی ملت توصیه نفرموده اند . آیا این نظرات ، مصداق سکولارسیتی است ؟ آیا منتقدین ، از انقلابی گری ، عدول کرده اند ؟ امیدوارم دلنوشته ی بنده نیز منتشر شود . (3660697) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۱۶:۱۲
آقای لاریجانی :!!!!
یعنی به دیگران لقب بی سواد داده اند ؟ لبو فروش گفته اند ؟ بی غیرت گفته اند ؟ منتقدین خود را کلاغ نامیده اند ؟ یا به جهنم حواله داده اند؟ یا به هر کسی با کوچکترین انتقادی لقب تندرو و دلواپس داده اند؟
جناب رئیس مجلس :!!!
قبلاً مقام معظم رهبری فرمودند که برخی با لقب تندرو می خواهند عناصر حزب الهی و انقلابی را از صحنه دور کنند...... آیا مطلب شما ادامه همان خط نیست؟
آیا متن شما در آستانه دور دوم انتخابات فضاسازی برای دور کردن اصول گراها از مجلس نیست؟
آقای رئیس به نظر شما ریاست چقدر می ارزد؟

امیدوارم سایت محترم الف بدون ملاحظه و مصلحت اندیشی مطلب بنده را درج نماید. (3660706) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۳:۵۷:۴۲
احسنت به آقای لاریجامی که همیشه با تعقل و تفکر سعی داشتند متعادل رفتار کنند (3660770) (alef-13)
 
جواد
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۴:۵۴:۲۵
ادبیات آقای لاریجانی در بیان نظراتشان چه در مجلس و چه در فضای مجازی از هتاکی و بی ادبی بدور است .
ولی میتوان گفت در این مرحله ایشان در پی کسب مقام ریاست مجلس آتی هم چراغ سبز نشان می دهند. (3660863) (alef-13)
 
انقلابی قدیمی
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۳:۱۰:۰۰
اگر به نام انقلابی گری، به نام عدالت خواهی، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانیکه از لحاظ فکری با ما مخالفند، اما میدانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم»

فرمایش حضرت آقا بسیار زیباست. اهانت به افرادی که به اصل نظام مومنند مجاز نیست. انقلابیهای واقعی قبل از اهانت کردن باید لحظه ای تامل کنند که آیا مخاطب اهانتشان انقلابی هست یا نه. (3661486) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۸:۱۳:۲۶
اهانت به هيچ كس مجاز نيست (3661805) (alef-13)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۸:۳۷:۳۷
همه درنطق بیان بیستند ولی درعمل صفر (3663194) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.