توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396764
مشکلات تغذیه‌ای در ایران جدی است/ کاهش سن بیماری‌های قلبی و عروقی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱
معاون آموزشی وزارت بهداشت، مشکلات تغذیه‌ای در ایران را جدی خواند و گفت: مسئولین باید برای حل این مشکلات به فکر باشند.

به گزارش مهر، دکتر باقر لاریجانی در همایش معاونین بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که صبح چهارشنبه در سالن امام جواد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: بیشترین مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشورهایی رخ می‌دهد که به لحاظ درآمدی در وضعیت متوسط قرار دارند و ایران نیز جزو همین کشورها است.

وی با اعلام اینکه ۸۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در سن زیر ۷۰ سال رخ می‌دهد، اظهار داشت: متأسفانه سن درگیری‌های قلبی و عروقی در کشور خیلی پایین آمده است.

وی بر ضرورت کاهش مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال در کشور تأکید کرد و گفت: برنامه‌ای که ما پیش‌بینی کرده‌ایم کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال بر اثر بیماری‌های غیرواگیر است.

لاریجانی به سکته‌های قلبی و مغزی، سرطان‌ها و همچنین بیماری‌های تنفسی به عنوان بیشترین عوامل بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: ۸۲ درصد مرگ و میرها ناشی از همین بیماری‌ها است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اعلام اینکه ایران جزو کشورهایی است که بیماری‌های غیرواگیر در آن رو به افزایش است، افزود: خوشبختانه مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده است، نشان می‌دهد ۸۰ درصد نظام بهداشتی کشور ما فعال است.

وی همچنین به مرگ سالانه ۱۶ هزار نفر در کشور بر اثر حوادث ترافیکی اشاره کرد و گفت: آنچه مسلم است مرگ و میر در حوادث ترافیکی، صدمات جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.

لاریجانی همچنین مشکلات تغذیه‌ای را مورد اشاره قرار داد و گفت: ریسک‌فاکتورهای بیماری‌های غیرواگیر شبیه هم هستند و آنچه در این بین بیش از همه خودنمایی می‌کند، مشکلات تغذیه‌ای است که می‌بایست برای آن فکر اساسی کرد.

وی پایین بودن مصرف ماهی و لبنیات در ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: مسئولین باید به فکر تغذیه مردم باشند.

لاریجانی همچنین موضوع فعالیت‌های فیزیکی و آثار آن در بروز بیماری‌های غیرواگیر را مورد اشاره قرار داد و افزود: ۶۰ درصد تهرانی‌ها فعالیت فیزیکی ندارند.

به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت، یکی از چالش‌های ما داروهای مخدر است.

وی همچنین بر ضرورت کنترل چاقی و دیابت در کشور تأکید کرد و گفت: آنچه در اهداف سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با بیماری‌های غیرواگیر آمده است، در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر قابل مشاهده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر یکی از اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در کشور است.

لاریجانی همچنین بر کاهش مصرف نمک و کنترل دقیق فشار خون اشاره کرد و گفت: مصرف دارو برای افرادی که دچار بیماری‌های مزمن هستند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به تصویب سند ملی پیشگیری و بیماری‌های غیرواگیر در کشور گفت: در تاریخ وزارت بهداشت سندی محکم به اندازه این سند وجود ندارد.
 
کلمات کلیدی : بهداشت و درمان+سلامتی+تغذیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.