توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 406564
«قصه های دهه شصت»؛ کار گروهی؛ هرمس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۱
«قصه های دهه شصت»
نویسنده: کارگروهی
ناشر: هرمس، چاپ اول 1394
101  صفحه، 8000 تومان
 
شما می‌توانید کتاب «قصه های دهه شصت» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.
 
****
 
کم نیستند کسانی که اعتقاد دارند دهه شصت دهه متفاوت و مهمی بود. دهه نخست بعد از انقلاب، دهه جنگ ایران عراق، روزهای جبهه و شهادت، ایام بمباران شهر ها، صدای آژیر، صف های طولانی، ارزاق کپنی؛ دهه شور و شعار، دهه کمبود و مقاومت و... اولین نسل بچه های بعد از انقلاب در این به دنیا آمدند؛ بچه های آن روزگار، مردهای امروزند. برخی از آنها زیر فشار مشکلات آب دیده تر شدند و برخی دیگر آسیب دیده تر . خلاصه اینکه دهه شصت حالا برای خود حامل بار معنایی خاصی شده که کلی حرف پشت آن است و می تواند حتی سوژه مناسبی برای برگزاری یک مسابقه داستان نویسی باشد.

در سال 1393 شورای برگزاری جایزه فرشته که در شهر کتاب فرشته تشکیل می شد، تصمیم گرفت مسابقه ای در حوزه قصه نویسی برگزار کند با رویکردی اجتماعی که مخاطب آن نیز قشر جوان باشند. دوره اول این رقابت قرار شد محدود به داستان کوتاه باشد و با موضوع دهه شصت.
کتاب قصه های دهه شصت دستاورد همین مسابقه است، ده داستان کوتاه که توسط ده جوان نوشته شده است، چهره هایی مستعد که بعید نیست نویسندگان موفق فردا باشند. داستان کوتاه «سفر به ماه» نوشته محمدرضا امامی که رتبه نخست را در این رقابت از آنِ خود کرده آغاز گر داستانهای این کتاب است و داستان های «لبِ جیحون» / مصطفی انصافی، «شرح متن» / ساسان شیبانی نژاد، «به اندازه یک گردوی مظلوم» / مجتبی فدایی، «تابوت خالی» / فاطمه مهدوی پور، «لبخند بزن» / الهام نظری، «محله کمونیست ها» / امیررضا جلائیان، «کولی های خیابان ستارخان» / فرشاد موسی زاده، «مرگ گنجشک ها در سه اپیزود» / محسن کاکاوند و «گوجه ربی» / مرتضی برزگر به ترتیب رتبه های دوم تا دهم را کسب کرده و آثار به چاپ رسیده در این مجموعه داستان هستند. نویسندگان این مجموعه از زاویه هایی متفاوت گوشه هایی از وقایعی که دهه شصتی از سر گذرانده اند در این داستانها منعکس کرده اند و چنان که قابل پیش بینی است، جنگ، موشک باران و سربازی و... از جمله مضامینی است که بشتر در معرض توجه این نویسندگان قرار گرفته است.
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۱۴:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۱ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۴ ۱۱:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۱۴:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۳:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۵ ۲۱:۳۸
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۲۲:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۱۷:۳۳
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۰ ۲۳:۰۰
 
 
کلمات کلیدی : نشر هرمس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«قصه های دهه شصت»؛ کار گروهی؛ هرمس