توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428461
علت تاخیر در پرداخت یارانه مطبوعات چیست؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۸
بسیاری از رسانه‌ها در سال جاری و تاکنون، یا مبلغی بابت یارانه مطبوعات دریافت نکرده‌اند و یا مبالغی که به حسابشان واریز شده، معوقه‌های سال (های) قبل است.

به گزارش مهر، «در زمینه یارانه مطبوعات به سازمان برنامه و بودجه دستور خواهم داد تا عقب‌ماندگی یارانه مطبوعات طی سال جاری جبران شود. از وزیر  فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهم با جدیت و دقت مشکلات اصحاب رسانه بررسی شود و برای طرح در دولت آماده شده تا راه‌حل مناسب را برای آن پیدا کنیم.» (حس روحانی رئیس جمهوری، افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات - 15 آبان 1395)

«تا قبل از آغاز به کار نمایشگاه مطبوعات ٨٥ میلیارد تومان یارانه پرداخت شده بود که امروز ٥٨ میلیارد و 500 میلیون تومان دیگر به آن افزوده شد.» (محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه - 18 آبان 1395)

«طی ماه گذشته و ماه جاری، بخشی از این یارانه‌ها اعم از بیمه خبرنگاران و یارانه مطبوعات، به اصحاب رسانه پرداخت شده و بقیه هم در حال پرداخت است و حداکثر ظرف یک ماه آینده، مطالبات روزنامه‌نگارانی که بیمه شده‌اند و همچنین یارانه مطبوعات را به تدریج پراخت خواهیم کرد.» (سیدرضا صالحی امیری - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - 5 دیماه 1395)

این‌ها بخشی از سخنان مسئولان در موضوع زمان پرداخت یارانه مطبوعات در سال جاری است. آنچه آشکار است، اما اینکه پرداخت یارانه مطبوعات در سال جاری (1395) با تعویق انجام شده است و به اذعان خود مسئولان، هنوز هم به طور کامل پرداخت نشده است.

به رغم رفتار نسبتاً منضبط دولت در شفاف سازی نحوه تخصیص و پرداخت یارانه مطبوعات به رسانه‌ها - که البته این مهم، به کمک صنوف مطبوعاتی و رسانه‌ای محقق شده است - اما بسیاری از رسانه‌ها در سال جاری و تاکنون، یا رقمی بابت یارانه دریافت نکرده‌اند و یا مبالغی که به حسابشان واریز شده، عمدتاً مبالغ معوق سال (های) قبل است.

با این وجود، باید دید مشکل به وجود آمده در پرداخت دیرهنگام یارانه مطبوعات در سال 1395 کجاست و چرا علیرغم قول مساعد رئیس جمهور و معاون وی، محمدباقر نوبخت در نمایشگاه مطبوعات امسال، پرداخت یارانه معوق مطبوعات به آنها، هنوز محقق نشده است؟

در این خصوص باید گفت که از یک طرف، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد از ارائه فهرست رسانه‌ها برای پرداخت یارانه‌شان، به سازمان برنامه و بودجه در 14 آذرماه امسال خبر می‌دهد اما از طرف دیگر دستگاه‌های زیربط در پرداخت بودجه‌ها، کمبود بودجه را دلیل این تاخیر می‌دانند.

با مد نظر قرار دادن جمیع این شرایط ظاهراً در مقطع فعلی، تنها کاری که می‌شود انجام داد، انتظار است. اما باید دید این انتظار به ماه‌های آخر سال خواهد انجامید یا خیر؟
 
کلمات کلیدی : یارانه مطبوعات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته