توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 153961
خبرنگار مستعفی الجزیره:
دراعتراض‌به‌پوشش‌غیرواقعی‌اخبارسوریه‌استعفا‌دادم
خبرنگار مستعفی شبکه الجزیره اخبار گزینشی الجزیره را از علل اصلی استعفای خود خواند و تاکید کرد که آنها نمی خواهند واقعیت ها کامل و درست به افکار عمومی عربی انتقال یابد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۷
به گزاش الف به نقل از رجا، خبر استعفای کارمندان از شبکه خبری الجزیره، این روزها دیگر خبر تازه ای نیست، اما چیزی که قابل توجه است، این است که این روند در دوره اخیر به شدت افزایش یافته است، به عنوان مثال دفتر مرکزی الجزیره اخیرا پنج استعفانامه متوالی دریافت کرده که بیش از پیش اوضاع این شبکه را آشفته کرده و نشان می دهد که دایره کسانی که می خواهند خود را از لوث سیاست های اطلاع رسانی این شبکه در قبال حوداث سوریه پاک کنند، بیشتر می شود.

اندکی پیش محمد حسن خبرنگار شبکه الجزیره در مسکو استعفا کرد و مدتی بعد از وی نیز زیاد طروش مدیر دفتر این شبکه در پاریس و ماجد الحجیلان مدیر دفتر ریاض و ابوبکر یونس و ولی الله شاهین خبرنگاران این شبکه در افغانستان استعفا داده اند.

گفته می شود علت برخی از این استعفاها اداری و برخی دیگر سیاسی و حرفه ای است. السفیر تلاش زیادی کرده تا با این استعفا دهندگان تماس بگیرد، اما این تلاش ها ناکام مانده است، السفیر در این راستا تنها موفق شد با محمد حسن خبرنگار الجزیره در مسکو تماس بگیرد که از سال ۲۰۰۸ در این شبکه مشغول به کار بوده و اخیرا استعفا داده است.

حسن می گوید که استعفای وی انگیزه های زیادی داشت، از جمله فضای ملتهب این شبکه بوده که نحوه پوشش حوادث سوریه آن را باعث شده است، انعکاس این سیاست ها البته به خارج از سوریه نیز کشیده شد و تا جایی رسید که به پوشش اتفاقات روسیه در مورد مسایل خاورمیانه نیز رسیده است.

او می گوید: من در روسیه درس خوانده ام و بزرگ شده ام، این اتفاقات با دیدگاههای شخصی من تناقض دارد، از من خواسته می شد که حوادث مربوط به سوریه را به صورت غیر واقعی پوشش دهم، درست است که آنها از من تحریف نمی خواستند، اما می خواستند که حقایق را به صورت کامل مطرح نکنم، بلکه بخشی از اتفاقات را منعکس کنم تا حقایق به صورت کامل به جامعه عربی نرسد.

او برای ذکر این موضع به یک حادثه اشاره می کند و می گوید که به عنوان مثال یک بار از وی خواسته شده است که اعلام کند نیروهای ویژه روس وارد اراضی سوریه شده اند، حسن می گوید: من به آنها گفتم که خبر غیر موثق است و من نمی توانم یک ربع قبل از پخش اخبار در مورد آن اطمینان حاصل کنم.

وی بخش خبری مربوطه را نیز به صورت ضبط شده پخش کرد، مجری در این برنامه اعلام کرد که اینترفاکس به نقل از یونایتدپرس خبر داده که یگانی از نیروهای تفنگدار دریایی برای مبارزه با تروریست ها وارد طرطوس شده اند تا در صورت نیاز به خارج کردن شهروندان روس از این کشور کمک کنند. البته حسن در برنامه زنده گزارش کرد که چیزی که این موضوع را تایید کند، وجود ندارد و روسیه در سیاست خارجی خود بر قوانین بین المللی پایبند است، طبیعی است که در هر کشتی، تفنگداران دریایی حضور داشته باشند، اما دلیلی وجود ندارد که تایید کند کسی از این نظامیان کشتی را ترک کرده باشد. البته مجری حرف های حسن را قطع کرده و گفت: اما اینترفاکس این اطلاعات را منتشر کرده است.

حسن می افزاید: این در حالی است که من خبرگزاری اینترفاکس را چک کردم و این خبر را در آن ندیده بودم، دو ساعت بعد روسیه این خبر را کاملا تکذیب کرد، حسن می گوید: رسانه ها در دوره ما سلاح بسیار فعالی هستند و کسانی که از آن استفاد می‌کنند باید مسولیت پذیر باشند.

وی می افزاید که نحوه پوشش اخبار الجزیره در مورد لیبی و مصراته و همچنین نحوه پوشش اتفاقات سوریه از عوامل استعفای وی از این شبکه است، او می گوید: من در مورد مسایلی که از داخل سوریه نقل می شود، تردید دارم، چرا که از آن دور هستم، اما اتفاقی که در مسکو روی داد را میتوانم قطعا در مورد آن نظر دهم.
Share/Save/Bookmark
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته