نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384361
توضیحات وزیر بهداشت درباره مرگ «لطیفه»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴
وزیر بهداشت ضمن مثبت ارزیابی کردن تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه، توضیحاتی در مورد وضعیت پزشکی«لطیفه» - دختر افغان که در بیمارستان نمازی درگذشت - ارائه داد.

به گزارش خانه ملت، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگویی، درباره تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه، اظهار کرد: کشورهای بدنام در دنیا کشورهایی هستند که پیوند عضو برای غیراتباع آن کشور انجام می‌شود بدان معنا که اعضای بدن شهروندان آن کشور برای سلامتی دیگران فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: در بین کشورهای جهان، کمتر کشوری را می‌شناسم که قانونی برای ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه نداشته باشند؛ در همه کشورهای اروپایی و آمریکایی و بسیاری از کشورهای منطقه مانند کشورهای عربی به هیچ عنوان چنین اجازه‌ای داده نمی‌شود تا بخشی از اعضای بدن شهروندان آن به اتباع دیگر کشورها پیوند شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مثبت ارزیابی کردن اقدام شورای عالی پیوند و وزارت بهداشت در تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه، یادآور شد: در گذشته از کشورهایی مانند آذربایجان، روسیه، کویت و همه کشورهای خلیج فارس و حتی به تدریج از پاکستان و هندوستان عده‌ای به ایران می‌امدند تا پیوند عضو شوند و همین امر یک بازار ناسالمی را در کشور ایجاد کرده بود.

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: باید چنین تصمیمی در قانون مذکور اتخاذ می‌شد زیرا به شدت نام کشورمان در خارج از ایران بد جلوه داده شده بود و تبعات بسیار زیادی نیز برای کشور به همراه داشت.

وی به برخی استثناها در پیوند عضو برای اتباع بیگانه از جمله «لطیفه رحمانی» دختر ۱۲ ساله افغان اشاره کرد و گفت: صدور مجوز برای این استثناها در اختیار وزارت بهداشت است و من نیز در این زمینه همه اختیاراتم را به چند نفر تفویض کردم؛ در شیراز آقایان دکتر ملک‌حسینی و دکتر طالبیان از جمله افرادی هستند که می‌توانند نسبت به این استثناها ورود یابند که البته این دو پزشک جزو اطبای این کودک بودند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در ایران تعداد قابل توجهی از بیماران هستند که به دلیل اینکه بیماری‌شان پیشرفت کرده یا در لیست پیوند هستند اما عضو در اختیارشان قرار نمی‌گیرد، فوت می‌کنند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: بیماری لطیفه رحمانی نیز بسیار پیشرفت کرده بود تا جایی که اصلا امکان پیوند کبد وجود نداشت؛ حتی با توجه به اینکه می‌توان بخشی از کبد پدر یا مادر را به بیمار پیوند بزنند اما به جهت پیشرفت بیماری امکان عمل جراحی نبود.

وی یادآور شد: کودک ۱۲ ساله اهل کشور افغانستان در بیمارستان نمازی شیراز، از بهترین خدمات برخوردار بود و بهترین جراحان منطقه و از نظر من بهترین جراحان دنیا، وی را معاینه کردند و اقداماتی برای بهبودی‌اش انجام دادند که به جهت تشدید بیماری جان خود را از دست داد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: همسر شهید بابایی نیز مشکل کبد داشت و برای درمان خود به شیراز سفر کردند که با وجود انجام اقدامات اولیه، ایشان فوت کردند. افراد زیادی هستند که قبل از عمل پیوند فوت می‌کنند پس نباید این را به حساب بی‌توجهی نظام بگذاریم.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: گاهی برخی موارد استثنا بوده که من به عنوان وزیر بهداشت مجوز پیوند داده‌ام اما اینکه بخواهیم این موضوع را عمومیت ببخشیم اقدام صحیحی نیست و این کار را نخواهیم کرد زیرا به صلاح کشور عزیزمان نیست. در مواردی هم که اتباع خارجی علاقه‌مند هستند عمل پیوند انجام دهند می‌توانند در دیگر کشورها مورد عمل قرار گیرند. چرا باید در ایران پیوند کنند تا کشور ما بدنام شود؟

وی تاکید کرد: معتقدم که تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه کاملا درست است. این در حالی است که در گذشته به جهت غفلتی که در این زمینه صورت گرفت در درجه‌بندی بین‌المللی ما جزو کشورهای خوشنام شناخته نشدیم. حال به نظر می‌رسد مسیری که می‌رویم درست است و در صورت وجود برخی از استثناها، حتما به آن رسیدگی خواهیم کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در حالی برخی اتباع توقع انجام عمل پیوند در کشورمان را دارند که این گونه عمل‌ها در کشور خودشان انجام نمی‌شود چراکه آن را تخلف می‌دانند. حال چگونه انتظار دارند ما این تخلف را در کشورمان انجام دهیم؟ لذا به نظر می‌رسد این‌گونه انتظارات اصلا درست نیست.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: ما در افغانستان پیوند کبد و کلیه را راه‌اندازی کردیم و به همه اینها اعلام شد که هر تعداد جراح بفرستید ما آموزش خواهیم داد تا در این کشورها نیز پیوند قلب، روده، لوزالمعده، کلیه، کبد و ریه انجام شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وظیفه ما تربیت نیرو است و خارج از آن وظیفه دیگری برای خود نمی‌دانیم لذا افرادی که گاهی احساسی و ندانسته اظهارنظرهای نسنجیده می‌کنند بهتر است از حقوق هموطنانشان در وهله اول و حیثیت و اعتبار علمی کشورشان دفاع کنند.
 
کلمات کلیدی : بیمارستان شیراز+پیوند اعضا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۱:۲۳:۲۳
صحيح است (3899872) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۵:۲۲:۰۷
ابن قوانين را براي بچه زبون بسته هم اجرا ميكنين؟ (3991580) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.