توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480887
غذا خوردن در مقابل آینه موجب افزایش اشتها می شود
بخش سلامت الف، 19 خرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
نتایج تحقیق محققان ژاپنی نشان می دهد که غذا خوردن در مقابل آینه باعث می شود فرد تصور کند که مزه غذا به اندازه زیادی خوشمزه تر است و مقدار بیشتری غذا بخورد.

به گزارش ایرنا از روزنامه تلگراف، مطالعات قبلی نشان داده اند که دور هم غذا خوردن باعث می شود که غذا خوشمزه تر به نظر برسد و مقدار بیشتری غذا مصرف شود؛ این پدیده به 'تسهیل اجتماعی غذا خوردن' معروف است.

اما محققان دانشگاه 'ناگویا' در ژاپن در این مطالعه به دنبال این موضوع بودند که آیا این تاثیر را می توان به سادگی با استفاده از یک آینه ایجاد کرد بطوریکه به مغز حقه زد تا تصور کند که غذا با حضور شخص دیگری صرف می شود.

محققان در این مطالعه به دنبال کشف این موضوع بودند که حداقل نیاز برای تسهیل غذا خوردن اجتماعی چیست. آیا برای این موضوع لازم است که واقعا شخص دیگری از لحاظ فیزیکی وجود داشته باشد یا اطلاعاتی که نشان دهد شخص دیگری حاضر است، کافی است؟

محققان برای این مطالعه 16 بزرگسال 65 تا 74 ساله را دعوت کردند تا برای 90 ثانیه پاپ کورن با مزه نمک یا کارمل بخورند و بعد میزان لذت خود را از خوردن پاپ کورن در وضعیت تنها، نشسته در مقابل آینه و یا تماشای مانیتوری که فیلمی از غذا خوردن آنها را نشان می دهد، تعیین کنند.

محققان متوجه شدند، افراد تنها زمانی که مقابل آیینه غذا می خوردند و بازتاب غذا خوردن خود را در آیینه تماشا می کردند در قیاس با زمانی که مقابل مانیتوری غذا می خوردند که فیلمی از غذا خوردن آنها را پخش می کرد، غذا را خوشمزه تر گزارش دادند و میزان بیشتری غذا مصرف کردند.

این مطالعه همچنین نشان داد، زمانیکه افراد در مقابل تصاویری از غذا خوردن خود به صرف غذا مشغول می شدند، بازهم غذا را خوشمزه تر تصور کرده و مقدار بیشتری مصرف می کردند.

محققان امیدوارند که این یافته ها بتواند به افراد تنها کمک کند تا بیشتر از غذای خود لذت ببرند و اشتهای بیشتری پیدا کنند.

این تحقیق در مجله Physiology & Behaviour منتشر شده است.
 
کلمات کلیدی : غذا خوردن+اشتها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.