نظر منتشر شده
۱۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 450484
جنگنده های روس تا چند روز آینده در ایران/ خرید سوخو 30 از روسیه چه تاثیری در صنعت هوایی ایران دارد؟
بخش سیاسی الف، 12 اسفند 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰


طبق اخبار و اطلاعات رسیده مقدمات لازم برای واگذاری جنگنده سوخو مدل sm به کشورمان فراهم شده و در روزهای آینده باید منتظر تحویل این جنگنده به ایران باشیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی در گفت وگو با میزان با تایید خبر فوق با تاکید بر اینکه خریداری جنگنده‎ها و ادوات نظامی در دنیای امروزی امری بدیهی و روشن است، اظهارکرد: ورود جنگنده‌های سوخو به کشورمان بدون شک در راستای پیشرفت صنایع دفاعی کشورمان به خصوص در بعد هوایی تاثیر بسزایی خواهد داشت. 

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه خاطرنشان کرد: جنگنده سوخو قابلیت‎های زیادی را دارد که بدون شک در پیشبرد اهداف دفاعی کشورمان تاثیرگذار خواهد بود.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: تعاملات میان ایران و روسیه در طی سال‎های گذشته در موضوعات مختلف از جمله رویکردهای نظامی گسترش یافته است به گونه‎ای که ما درباب واردات تجهیزات نظامی اقدامات بسیاری را انجام دادیم.
 
وی افزود: خریداری جنگنده‎ها و ادوات نظامی در دنیای امروزی امری بدیهی و روشن است از این رو برطبق قراردادها و صحبت‎های صورت گرفته میان ایران و روسیه مقرر شده است که ایران چند فروند جنگنده سوخو مدل sm از روسیه خریداری کند.
 
به گزارش الف، هواپیمای سوخو 30 SM جنگنده‌ای چندمنظوره است که برای عملیات در تمام شرایط آب و هوایی طراحی شده و برای مأموریت‌های هوا به هوا و هوا به سطح بسیار مناسب است.
 
این هواپیما از ویژگی و توانایی خلبان اتوماتیک در تمام مراحل پرواز از جمله پرواز کم ارتفاع یا کروز برخوردار است.

برد عملیاتی این جنگنده 1500 کیلومتر است و با مخزن اضافی سوخت برد عملیاتی آن 3000 کیلومتر می‌گردد. همچنین با استفاده از سیستم سوخت‌گیری هوایی، می‌توان آن را تا 5200 کیلومتر (3200 مایل) افزایش داد.
 
این هواپیما با ذخیره سوخت می‌تواند نزدیک به 5.4 ساعت پرواز کند؛ و در حالت پرواز کروز برد، مداومت پروازی این جنگنده به حدود 10 ساعت افزایش پیدا می‌کند.
 
این جنگنده همچنین می‌تواند نبردهای ضدالکترونیکی را نیز انجام دهد. جنگنده سوخو 30 SM قادر به حمل تسلیحات پیشرفته تا حداکثر وزن 8 تن است.
 
تسلیحات این جنگنده شامل تیربار، انواع بمب، موشک‌های هوا به هوا و نیز موشک‌های فراصوتی ضد ناو است.
 
موشک‌های فراصوتی که می‌توان بر روی این جنگنده نصب کرد، اونیکس نام دارد که دارای برد 120 تا 300 کیلومتر است.
 
نخستین نمونه‌های ساخته شده از جنگنده‌های سوخو 30 SM در سال 2012 در اختیار وزارت دفاع روسیه قرار گرفت.
 
این جنگنده با جنگنده‌های F15 و F16 و F18 آمریکایی برابری می‌کند و تمامی نیازهای عملیاتی کشور پهناور ایران را تأمین می‌نماید. با در اختیار گرفتن این جنگنده، ایران از برتری بسیار محسوسی در نبرد هوایی برخوردار می‌گردد.
 
سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تاریخ 6 آذرماه سال جاری در حاشیه اجتماع بزرگ بسیج با بیان اینکه ما در رابطه با تامین نیازهای دفاعیمان با هر مرجعی که قادر باشد نیازهایمان را تامین کند جز آمریکا و اسرائیل مذاکره خواهیم کرد، گفت: خرید سوخو در دستور کار قرار دارد و هدف ما تنها خرید نیست بلکه انتقال فناوری را هم مد نظر داریم.

ابوالفضل حسن بیکی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با میزان، در خصوص افزایش روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه و به تبع آن خرید تجهیزات نظامی از این کشور گفت: ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشیم که علم در جهان کنونی به دو شیوه توسعه پیدا می کند؛ در نخستین شیوه، علم از طریق تلاش محققین و متخصصین یک کشور حاصل می شود که البته ممکن است نتیجه دیرتر از شیوه دوم حاصل شود؛ در شیوه دوم با همکاری و همسویی محققین داخلی با محققین خارجی و بهره گیری از تجربیات آنها، نتیجه ها و دستاوردها زودتر از شیوه اول حاصل می شود.

وی ادامه داد: در خصوص روابط دوستانه سالیان اخیر جمهوری اسلامی ایران و روسیه توجه به این نکته ضروری است که روس ها هم در جریان این روابط ، خود را نیازمند نظرات و پیشنهادات کارشناسی ما می دانند؛ البته که جمهوری اسلامی ایران نیز از گسترش و توسعه روابط با روسیه استقبال می کند.

حسن بیکی در ادامه با بیان اینکه همکاری های هسته ای، دفاعی و موشکی سالیان اخیر میان ایران و روسیه تا حدود زیادی "سایه اعتماد" را میان این دو کشور ایجاد کرده است، تصریح کرد: سود هر نوع همکاری جمهوری اسلامی ایران و روسیه در بحث هوایی، سود دو جانبه هم برای ما و هم برای آنها خواهد بود.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: ما به دنبال تولیدات جدید در بحث هوایی اعم از "ناوگان نظامی" و "ناوگان ترابری" هستیم و ارتباط با روس ها و احیانا خرید هواپیماهای جنگنده ای از این کشور مثل سوخو 30 می تواند در افزایش تجربیات متخصصین هوایی ما تاثیر بسزایی داشته باشد همانگونه که پس از خرید سامانه دفاعی اس 300 از روسیه، چندین سامانه موشکی تولید داخل با این سامانه هماهنگ شدند و ارتقا پیدا کردند.
 
 
کلمات کلیدی : جنگنده سوخو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۸:۰۶:۱۸
برجام هم بد نبود. بعد از اس ۳۰۰ حالا سوخو را تحویل میگیریم. (4182822) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۱۷:۳۸
به گفته یک مقام آمریکای که گفته بود پولهای آزاد شده پس از برجام صرف خرید سلاح و مهمات شده و هیچ سرمایه گذاری در زیر ساختار نشده است, گویا درست از آب در آمده است
100 میلیارد دلار آزاد شده اما در همه بخشها کمبود بودجه داریم به جز بخش نظامی
وقتی کشورهای عربی سلاح میخرند ما ادعا میکنیم که آنها پول نفت خود را بر باد می دهند اما وقتی که ما پول هایمان 10 سال 10 سال در روسیه می ماند اشکالی ندارد (4182975) (alef-13)
 
سیذموسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۴۲:۲۹
البته من نمیگویم سوخو نخرید ولی باید دید آیا این اولیت اصلی کشور است؟ (4182998) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۵۳:۰۵
این مدل هواپیمای جنگی توان رقابت با هواپیماهای ساخت آمریکا کشورهای
منطقه را ندارد. البته از قدیم گفته اند: کاچی بعض هیچی! (4183013) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۵۷:۲۵
نه عزیز من جریات اس 300 شکایت ایران در دادگاههای بین المللی بود و البته همکاریهای نظامی استراتژی سازمانهای نظامی کشورمان با روس ها بود
برجام قراربود از آمریکا(کدخدا) و اروپا (دم کدخدا) بادصبا را به کشور بیاره نه از روسیه! (4183018) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۴۱:۲۹
اون همه امتیاز تو برجام دادیم که اینا رو بگیریم؟!! (4183063) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۴۲:۰۲
دلارهای که باید صرف رفاه مردم شوند صرف خرید اسلحه یا دخالت در دیگر کشورها می شود و مردم در بدبختی و فقر! (4183064) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۴۳:۰۴
اول اینکه اس 300 اصلا ربطی به برجام نداشت. بعد از محکوم شدن روسیه در لاهه و قرار به پرداخت 4 میلیارد دلاری مجبور شد تحویلش بده.
دوم اینکه تا زمانی که این هواپیماها رو تو فرودگاه های کشور ندیدید باور نکنید. (4183066) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۰:۰۷:۵۱
پس قاهر313 چی شد?????????????????????????????????? (4183442) (alef-3)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۱۹:۴۴
اول راه داداش کجایی (4476337) (alef-3)
 
رضا
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۳:۳۷:۳۱
هیچ ربطی به برجام نداره. ممنوعیت فروش اس 300 قبل از برجام لغو شد. ایران از سال 90 در حال بررسی خرید سوخو های جدید هست.

دولت ناکارامد هیچ کاری برای کشور نکرد و رفت. (4183625) (alef-13)
 
K
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۸:۱۰:۴۳
چرا امارات هفته گذشته خرید و ساخت سوخو ۳۵ را بست و اما ایران بدنبال نسل قدیمی است .... (4182825) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۳۹:۴۹
چون امارات با اسراییل رفیق است! (4182993) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۳:۲۲:۲۲
همین هم غنیمت داداش، فعلا باید بگیم دستشون درد نکنه همینم بهمون دادن. (4183110) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۱:۲۲:۲۸
اگر بدن خوبه (4185643) (alef-13)
 
کهن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۴۱:۳۶
ماموریت این دو جنگنده با هم متفاوت است و از روی کد عددی نمیتوانید بگویید یکی قدیمی و دیگری جدید است (4183203) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۲۱:۰۱
هنوز هم خرید نسل 5 توجیه اقتصادی نداره و همین هواپیما هم سال 2012 بدست نیرو هوایی خود روسیه رسیده (4183248) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۰۰:۴۳
امارات فقط مذاکره کرده ولی آمریکا و اروپا اجازه نخواهند داد از روسیه هواپیما بخرد دوم اینکه سوخو 35 از سوخو 30 اس ام پیشرفته تر نیست بلکه اینها همگی خانواده سوخو 27 هستند با تغییرات جزئی در بدنه و مسائل فنی (4183317) (alef-13)
 
رضا
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۳:۴۲:۲۸
سوخو 35 مجهز به بردار رانش هست. ولی این مدل که ایران دنبالشه چنین سیستمی نداره. جدا جای تعجبه که چرا ایران دنبال یک جنگنده تحاجمی نیمه سبک نسل چهاره (4183631) (alef-13)
 
K
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۳:۵۳:۵۳
.سوخوی 35 بسیار برتر از سوخو ۳۰ بوده و با قیمتی حدود ۸۳ میلیون دلار در قیاس با قیمت ۳۴ میلیون دلاری سوخو ۳۰ شباهت زیادی به جنگنده نسل پنجمی این کمپانی سوخو ۵۰ داردشاید همین اشاره کافی باشد، به چرایی تمایل چینی ها به خرید سوخو 35 پی ببریم؛ قرابت این جنگنده با سلاح مخوف و پنهان کار روس ها که قرار است رقیب اف 22 (رپتور) آمریکایی ها باشد. جنگنده هایی متعلق به نسل پنجم که توان رزمشان بسیار ارتقا یافته و در ساختشان تلاش بر این بوده که قدرت بلامنازع در نبردهای هوایی و حتی هوا به زمین، در ید قدرت دارندگان این جنگنده ها قرار گیرد
با این حساب، می‌توان نتیجه گرفت که چرا سوخوی 35 افق گسترده تری مقابل خریداران خود قرار می‌دهد 29 آبان سال جاری بود که خبر رسید چینی ها طی قراردادی دو میلیارد دلاری، نام خود را به عنوان اولین خریدار جنگنده های چندمنظوره و پیش رفته سوخو 35 روسی به ثبت رسانده‌اند؛ قراردادی که پس از مذاکراتی بسیار طولانی به ثمر نشست تا 24 فروند از این جنگنده در اختیار چینی ها قرار گیرد و ارتش پرجمعیت ترین کشور دنیا به جنگنده های نسل 4 ++ مجهز شودضمنا اندونزی اخیرا یک اسکادران و امارات نیز درخواست خرید خودرو را هفته گذشته ارایه کرده است .نمیدانم این دوست عزیز از کجا میگوید سوخو ۳۰ برتر از سوخو ۳۵ است. (4183638) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۲۲:۲۷
ایران خریدهاش جهت رفع نیاز هستش اما امارات خریدهای نمایشی...جدا از بحث جنگنده مهارت خلبان خیلی مهم است که به اعتراف غربی ها ما شجاع ترین خلبانان را در منطقه داریم. (4183324) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۰:۵۵:۰۵
ترکها هم خلبانها خوبی دارم (4183481) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۱:۰۷:۰۸
امارات در یمن که نشان داده نمایشی نیست (4183495) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۶:۴۶:۴۹
حمله به یمنی که نه جنگنده داره و نه پدافند هوایی هنره؟؟؟
تازه اون هم بعد از چند سال مثل چی تو گل گیر کردند. (4186208) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۲:۵۳:۵۱
میشه از نمایش توانایی های 30 سال گذشته خلبانان جنگی ما مثال بزنید. بیایید از توهم خارج شویم. خلبانان جنگی ما 30 ساله رزمی نداشتن. اونا که افتخار بودن سالهاست بازنشست شدن (4183604) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۸:۱۹:۴۴
آفرین این جمله انصافا درست هست . (4185318) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۰:۳۱:۵۰
قبلا داشتیم چون آموزش زیاد می دیدن اما الآن سالهاست که مجبوریم جنگنده هامون رو با چنگ و دندون نگه داریم و نمی تونیم ساعت پروازی تمرینی داشته باشیم (4183657) (alef-13)
 
J
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۳:۵۹:۴۰
سوخو ۳۵ چه هفته گذشته به امارات قرارداد فروش بسته شد قیمتی دو برابر یک سوخو ۳۰ دارد ۸۳ در مقابل ۳۴ میلیون دلار ،در واقع سوخو ۳۵ بسیار شبیه سوخو ۵۰ پولا نسل پنجمی روسیه است و گران بودنش بی دلیل نیست دوستانی که اطلاع ندارند لطفا مطالعه کنند. (4183642) (alef-13)
 
رسول صمیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۰:۴۰:۲۲
نگران نباش کشور امارات این قدر وسعت ندارد که هواپیما بلند شود تا بلند نشده باید بنشیند مگر برای کشتن مردم مسلمان یمن ضمنا دست اندر کاران ما با هوش هستند نگران نباشید (4187627) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۸:۵۶:۱۴
مهمترین ویژگی این جنگنده ها دور پروازی آنها است. این جنگنده ها می توانند با یکبار سوختگیری 3000 کیلومتر پرواز کنند. بنابراین دیگر برای بمباران مواضع داعش نیاز به در اختیار گذاشتن پایگاه نوژه به روسها را نداریم. (4182848) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۰۱:۴۵
".... برد اف۱۶ سی بلوک ۵ با دو مخزن سوخت سی اف تی و سه مخزن سوخت خارجی ۴۲۰۰ کیلومتر و سوپر هورنت با پنج سوخت خارجی دارای برد بیش از ۴۲۰۰ کیلومتر است...."
سوخو سی مخزن سوخت خارجی ندارد. (4183221) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۰۷:۳۷
اگر از چیزی اطلاع ندارید حداقل دربارش اظهار فضل نکنید!
درباره تفاوت این جنگنده و "بمب افکن استراتژیک تی22" که در ایران نشست ، تحقیق کنید. (4183359) (alef-13)
 
رضا
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۳:۴۰:۳۲
اون سوخو 32 یا 34 هست معروف به فالبک که یک جنگنده بمب افکنه
این سری جنگنده تحاجمی هست. سبکتر فرض تر ولی با برد عملیاتی کمتر. (4183627) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۹:۳۱:۵۲
خیلی خوبه . از روسها فقط باید تجهیزات نظامی خرید ، چون تنها محصولیه که در سطح درجه یک جهانی تولید میکنن . فقط ایکاش سوخو 34 و سوخو 35 میخریدن که دیگه تکمیل بشه (4182877) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۹:۳۴:۲۱
از برکات برجام (4182878) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۹:۳۷:۰۳
نکته قابل تاملی را میخوام عرض کنم و اون اینه:
کشورهای عربی حوزه خلیج وقتی جنگنده از امریکا میخرن ما کلی بدبخت بیچاره و....خطابشان می کنیم که دلارهای نفتیشان را امریکا بالا میکشه ولی خودمان دقیقاً همون کارو میکنیم البته با روسیه. ولی این به به! و چه چه! داره.
این اختلاف ها از کجا ناشی میشه؟ (4182881) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۱۷:۵۰
عربستان سالانه ۳۰ میلیارد دلار تجهیزات می خرد ، اما ما موردی و برای تکمیل تجهیزات . چون خودمان تولید می کنیم. (4182976) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۵۰:۱۶
چون قطر و کویت و امارات اگه تمام هوایماهای جهان را هم بخرند به دلیل جمعیت بسیار کم و وسعت ناچیزشان در بعد نظامی تقریبا هیچ حساب میشوند

ولی هر یک درجه ‍‍یشرفت نظامی برا کشوری به جمعیت و موقعیت استراتژیک ایران بسیار تععین کننده است

در ضمن کسی میدونه p کیبورد کجاست؟ (4183009) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۰۲:۳۵
اولا اونا ده برابر ما هواپیماهای پیشرفته دارن ولی باز هم هر ساله چند برابر بودجه دفاعی ما جنگ افزار میخرن در حالیکه یک صدم کشور ما هم تهدید نمیشن و فقط توسط آمریکا و انگلیس استحمار میشن و تسلیحاتی میخرن که حتی نیروی کافی و کار بلد برای استفادش رو هم ندارن. در حالیکه ما آخرین خرید جنگنده نو مان برمیگردد به پیش از انقلاب. ثانیا حالا که حتی کویت که تو یه شب توسط صدام اشغال شده چندین اسکادران اف 18 داره و عربستان هم یورو فایتر و اف 15 پیشرفته و امارات هم اف 16 و رافائل خریدن ما باید دست رو دست بذاریم و نگاشون کنیم تا خلفان رییس پلیس احمق دبی بیاد بگه نیرو هوایی امارات از ایران قویتره؟ ثالثا فعلا همش در حد حرفه و بهتر بود رسانه ای نمیشد چون از فردا آمریکاییها و رژیم صهیونیستی کارشکنیهاشون رو با سفر به مسکو شروع میکنند. قضیه اس 300 هنوز یادمون نرفته. (4183021) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۲۸:۲۴
اولا که اونها وقتی میخرن در اندازه چند ده میلیارد میخرن. ولی ایران کل فروش نفتش تو یه سال اونقدر نیست. بعدش هم ایران نزدیک به بیست ساله هیچ تجهیزات نظامی نخریده در صورتی که عربستان و قطر و امارات و ... هر ساله خریدشون رو بیشتر میکنن. (4183052) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۴۴:۰۰
از اینکه خودمون هم نمیدونم دقیقا چی میخوایم و میخوایم دقیقا چیکار کنیم!!! (4183067) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۰۶:۱۴
ما خیلی کمتر از عربها می خریم و بیشتر خودمون تجهیزات نظامی تولید می کنیم. در ضمن نحوه استفاده هم روی بیچاره بودن و نبودن خیلی تاثیر داره. (4183155) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۱۴:۱۵
."...سوخوی۳۰ در چندنی کشور به خدمت گرفته شد. هند، اندونزی ، الجزیره، ونزوئلا ، مالزی، چین، قزاقستان ،ویتنام، اوگاندا و انگولا…
...ولی بزرگترین برتری سوخو داشتن ۴۰ تا ۵۰ درصد قیمت کمتر است که به دلیل اختلاف قیمت روبل با دلار ویا یورو است.در حالی که استریک ایگل حدود نود تا صد میلیون دلار قیمت دارد ولی سوخوی ۳۰ حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار. تفاوت قیمت بین سوخو و دیگر جنگنده های اروپای نیز همین میزان است""
نقل از سایت جنگاوران.. (4183164) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۳۱:۲۲
چون اونا بیش از حد نیازشون میخرند
ولی ما حالا حالا ها باید بخریم و بسازیم
تا به نرم جهانیش برسیم (4183190) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۳۴:۲۲
تو اول نام خلیج فارس رو کامل بنویس بعد ادعای نگرانی برای کشورت داشته باش (4183194) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۰۹:۵۹
این اختلاف ها را به شما و اون طرفدارانتون می گم که فقط منتظرید یک روزنه پیدا کنید و ایراد بگیرید . اختلاف ما و انها در نوع بهره برداری و توان تخصصی در امکان جذب دانش فنی ان است . هرچند ما خیلی کار و راه داریم و طراحی و مهندسی معکوس بایستی بسیار بیشتر در این کشور رشد کند و افراد و متخصصین با جزییان این روش از انتقال تکنولوژی اگاه شوند لیکن از کشورهایی مثل عربستان و امثالهم بسیار جلوتریم . اف 5 امد و حال تبدیل به صاعقه شد . انشالله که این بارنیز بتوانیم در این بخش نیز موفق تر عمل کنیم .ایران در زمینه صنایع نظامی خود جوش در منطقه غرب اسیا حرف اول را می زند هرچند طبیعتا دراین راه کمک هایی نیز گرفته و مدل هایی را نیز انتخاب و مهندسی معکوس و یا طراحی حوزه ای کرده است. (4183232) (alef-13)
 
کارشناس روابط بین الملل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۳۴:۱۱
۳ فرق اساسی وجود دارد
فرق اول : خرید یکسال آنها از امریکا معادل خرید ۵۰ سال گذشته ما از روسیه است.
فرق دوم: آنها اسلحه می خرند برای دفاع از منافع امریکا، یعنی ثروت و منافع ملی اشان را دو دستی تقدیم امریکا می کنند
فرق سوم: آنها سلاح از امریکا می خرند ولی کاربرد و تعمیرات و نگهداری آن را بلد نیستند، و پول میدن که مستشاران امریکایی در عربستان باشند، اما ما سلاح میگیریم ، با بررسی و مهندسی معکوس یا مشابه سازی می کنیم یا در ساختن سلاح های خودمان از تکنولوژی آنها با خلاقیت بهره برداری می کنیم. (4183260) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۵۹:۵۱
عزیز من اینها ، هر چند وقت یکبار کلا جنگنده رو عوض میکنن
مثال: قطر هنوز میراژ 2000 رو نخریده! میخواد با رافال جایگزین کنه
یا عربستان کلی اف 15 و تایفون (یوروفایتر) داره میخواد دوباره کلی جنگنده بخره!

ما هنوز اف 14 ، 40 سال پیش رو داریم
سوخو 30 با حمل 6 موشک ار 77 با برد نزدیک به 200 کیلومتر و 6 مشک R-27 با برد کمتر (یک اس 300 هوایی است)بهترین جنگنده برای دفاع در مقابل هواپیماهای جنگنده کشورهای منطقه است. (4183348) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۹:۱۳:۵۳
داداش من، ایران در حال توسعه توانائی های داخلی با الگو برداری از ادوات پیشرفته خارجیه. شک نکن در آینده بسیار نزدیک بسیار پیشرفته خواهیم شد در صنعت هوایی (4183402) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۱:۴۵:۰۰
صنعت زمینی رو درست کنیم هوایی پیشکش. (4183533) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۲:۵۶:۰۶
سالهاست قراره پیشرفت کنیم. سالهاست قراره پراید و 405 جایگزین بشه (4183609) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۴:۵۷:۵۹
خلیج؟؟؟ ایرانی نیستی... (4184377) (alef-13)
 
ایرانی کورد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۰:۵۸:۳۱
خلیج یعنی چی ناسلامتی وطنی گفتن ایرانی گفتن .خلیج فارس (4452872) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۰۰:۱۰
بزار اول تحویل بگیریم (4182886) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۰۵:۴۵
اين هواپيما فاصله بسيار زياد تكنولوژي نيروي هوايي ايران با كشورهاي منطقه را كاهش خواهد داد ولي توجه كنيد كه آمريكا شروع به تحويل دادن اف-٣٥ به اسراييل كرده و بزودي تركيه نيز به اين هواپيما مسلح ميشود از طرفي عربستان سعودي داراي جنگنده يوروفايتر تايفون است و كشورهايي چون امارات و قطر به دنبال داسو رافال. تكنولوژي بكار رفته در تمامي هواپيماهاي نامبرده شده از سوخو ٣٠ اس ام بالاتر است ولي حضور اين هواپيما در ايران را بايد به فال نيك گرفت و از مسئولاني كه بالاخره متوجه شدند كه دفاع از كشور فقط با موشك ميسر نيست تشكر كرد. (4182891) (alef-13)
 
حمد
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۳:۴۱:۲۴
همه این اعراب با یک ضرب شست ایران از هم میپاشند. چهار تا چاه نفت عربستان اتیش بگیره اقتصادش نابود میشه. دو موشک به دوبی و دوحه و ابوظبی بخوره ۷۰ درصد مردمش فرار میکنن. امارات یک ملیون و دویست هزار نفر داره که ۸۰ درصدشون مهاجرند. قطر و بحرین و...ما فقط با امریکا و ترکیه درگیر نشیم خوبه. اسراییل هم مثل سگ از ما میترسه چون موشک های حزب الله رو بیخ گوشس داریم. (4183129) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۱۵:۰۹
در یک تمرین شبیه سازی جنگی که چند سال قبل از سوی پنتاگون با هزینه ای چند میلیون دلاری برای بررسی وضعیت برتری هوایی جنگنده های اف 15 و اف 16 در مقابل جنگنده های سوخو 27 و 30 و 35 نیروی هوایی روسیه ترتیب داده شده بود مشخص شد در کلیه درگیری های هوایی شبیه سازی شده جنگنده های آمریکایی مغلوب سوخو روسها شده بودند ولی تا مدتها آنرا افشانکرده بودند تا اینکه فرمانده این عملیات اخیرا آنرا لو داده است نکته قابل تامل تر اینست که این گزارش محرمانه چنین بیان کرده که حتی جنگنده های جدید اف 35 و اف 22 آمریکایی هم در جنگ هوایی نزدیک ( داگ فایت ) شانسی برای فرار از دست سوخو 30 نخواهند داشت و این بدلیل کنترل پذیری و قدرت زیاد موتورها و سلاحهای موثر سوخو بوده و اخیرا طراح و سازنده اف 16 آمریکا که سالهاست ساکن کانادا شده در یک مصاحبه مفصل به تفصیل طراحی بدنه اف 35 و اف 22 را به چالش کشیده و صراحتا اعلام نموده طراحی و تولید این دو جنگنده به بهانه رادار گریز بودن با قیمتهای نجومی بزرگترین فریب نیروی هوایی بوده زیرا اینها رادار گریز واقعی نیستند و در عین حال در جنگهای هوایی مغلوب جنگنده های نسل 4 روسی خواهند شد (4183321) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۷:۱۴:۴۷
پس تو از جنگ هوای خبر نداری که علاوه بر هواپیما جنگ الکترونیک پوششهای رادداری و سایر تاکتیکها اجاز نمیده امثال سو خو ۳۰ به نقطه دید اف ۲۲ یا ۳۵ برسه فکر کردی جنگ جهانی دوم هست خلبانها همدیگرو ببینن چاق سلامتی بکنن (4183743) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۱۲:۱۵
اینا همشون خوراک خوبی برای F16 هستن نمونه ش رو هم تو ترکیه دیدیم (4182899) (alef-13)
 
...
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۲۶:۱۷
دوست عزیز در اینکه کلا سری F هواپیماهای آمریکا از سوخو بهتر و کاربردی تره ولی اگه یه مقدار تحقیق کنید میبیند اونی که ترکیه سال گذشته ساقط کرد جنگنده نبود بلکه بمب افکن بود و بمب افکن اصولا توان درگیری هوایی ندارد چون اصلا برای اینکار ساخته نشده و برای همینه که همیشه حداقل دو جنگنده ی دارای توانایی نبرد هوایی همراه بمب افکن ها فرستاده میشه...و اینکه روسیه اینکار رو پارسال نکرد بخاطر این بود که فکر نمیکرد ترکیه بخواد درگیری ایجاد کنه... (4182982) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۰۶:۰۷
استاد دانشمند بد نیست کمی اطلاعات خودتون رو بالا ببرید. اف 16 ترکیه یه هواپیمای مانور پذیر چند منظورست که سوخو 24 روسیه رو که یه بمب افکن سنگین و قدیمی هست رو از پشت هدف قرار داد اون هم در شرایط غافلگیر کننده که خلبان روسی انتظارشو نداشت. سوخو 30 اس ام کاملا حریف اف 16 خواهد شد. (4183022) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۳:۳۷:۲۳
دوست عزیز، هواپیمایی که جنگنده های ترکیه سرنگون کردند، بمب افکن سوخو 24 بود. بمب افکن ها هیچوقت دارای موشک هوا به هوا نیشتند. برای همین توان مقابله با جنگنده ها را ندارند. ولی سوخو 30 خودش یک جنگنده رهگیر است و از اف 16 برتر است. (4183125) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۳:۴۴:۲۰
در ترکیه هواپیمای ساقط شده روسی بمب افکن بوده نه شکاری و نه شکاری و بمب افکن. البته کمی مطالعه اخبار بمایید (4183132) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۰۷:۳۵
خیلی قوی تر از اف 16 است اگر به قصد درگیری برود و نه عبور و شناساییی و ...

ظاهرا در کلاس اف 15 شدیدا بهبود یافته است (4183157) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۱۴:۲۲
البته ترک ها به محض ورود سوخو ۳۰ و ۳۵ جرات نزدیک کردن جنگنده هاشون به سوریه رو پیدا نکردن (4183165) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۳۱:۳۷
آنچه اف 16 ترکها ساقط کرد سوخو 24 بود که بمب افکن هست و اصلا برای نبرد هوایی طراحی نشده البته سوخو 24 بسیار قدیمی هم هست به طوری که در جنگ افغانستان هم در نیروی هوایی شوروی خدمت می کرد ضمنا اف 16 امروز دیگر به عنوان یک برگ برنده در نیروی هواای کشور ها مطرح نیست (4183191) (alef-13)
 
علی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۴۷:۴۷
کارشناس گرامی!جنگنده ای که ترکیه ساقط کرد سوخو 24 بود که دهه 70میلادی ساخته شده بود.خانواده فلانکرهای روسیه در نبردهای هوایی به اعتراف غربی ها مانور پذیر ترین جنگنده دنیاست که از اف 16 بسیار بهتر هستند. (4183268) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۲۳:۵۵
مهندس! اون سوخو 24 بمب افکن بود...این سوخو 30 یک سر و گردن از F 16 falcon بالتره. (4183325) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۰:۱۶:۴۸
تو کدوم جنگ دیدی که از f16 بهتر بوده؟ (4183449) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۲۴:۴۷
مهندس! اونی که ترکیه زد سوخو 24 بمب افکن بود. این سوخو 30 از اف 16 بهتره. (4183326) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۴۴:۳۵
اونی که تو سوریه زدن سوخو 24 بود که بمب افکن سبک حساب میشه ونه جنگنده
سوخو 30 هواپیمای بسیار خوب و بروزی است اما ایکاش میگ 35 را میخریدن (4183337) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۰۱:۰۹
استاد گرامی، اولا هواپیمایی که توسط ترکیه سقط شد، سوخو24 بود، و این سوخو 30. اون هواپیما بامبر (بمب افکنه) و اصلا برای درگیری هوایی طراحی نشده، درحالی که اف 16 شکاریه. در مورد چیزی که اطلاع نداری، حرف نزن.

سوخو 30 در آسمان ابر مانور مثل اف 18 میزنه، بعد با اف 16 مقایسه میکنی؟؟ (4183351) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۰۲:۲۰
عزیز من ، اونی که انداخت پایین سوخو 24 بود
سوخو 24 و سوخو 25 و سوخو 34 مخصوص اهداف زمینی (با شلیک موشک و بمب و...)هستن.
سوخو 27 و مدل ارتقا یافته اون سوخو 30 (هر دو فعال در خود ارتش روسیه)
و سوخو 33 ناونشین هم برای نبرد هوایی (4183354) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۰۷:۰۳
سوخو بخریم بقیه کشورها هم میان جلو
احتمال خرید جنگنده از فرانسه (رافال) بیشتر میشه.
سوخو 30 + خرید رافال + اس 300+ کراسوخا ـ 4(سامانه جنگ الکترونیک روسیه) (امکان دفاع در مقابل جنگنده های منطقه رو کاهش میده

مثل خرید ایرباس که بوینگ برای اینکه عقب نمانه از سود شرشاری که نصیب اروپا (ایرباس) شد سریع اومد جلو و آمادگی خودش رو برای فروش هواپیمای مسافربری اعلام کرد. (4183357) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۱۰:۵۸
مقایسه این جنگنده با اف 16 مثل مقایسه باز یا شاهین ، با عقاب کوهستانه !
سوخو 30-اس ام ، در مقایسه با تایفون و اف 16 کامل برتر و با اختلاف کمی از اف 15 قوی تره. (4183363) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۱:۰۰:۰۲
در مقایسه با تایفون برتره؟؟؟؟
البته از اف 15 سی عربستان برتره ولی از نسخه به روز شده اف 15 اس ای قطعا ضعیف تره (4183485) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۱۶:۱۲
این جنگنده ، خصوصا نسخه sm اون ، خیلی قوی و پرکاربرده یک جوری میشه گفت "اف 14 نسخه 2017" است! (فی المثل !)

ترکیب سیستم های پدافندی و دفاع موشکی بهمراه موشک های بالستیک دقیق و نقطه زن ایران، با این جنگنده ، ترکیب ترسناکی میشه برای دشمنان ایران.
به همین دلیل عربستان و اسراییل و امریکا سنگ اندازی زیادی میکنن در تحویلش........ (4183367) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۰:۵۷:۳۱
اشتباه میکنی عزیز. اون جنگنده بمب افکنی که توسط اف 16 ترک ساقط شد سوخو-24 بود که در مقابل موشک امرام اف 16 شانسی نداشت. اگه یادت باشه بعد از این اتفاق روسها تعدادس سوخو 35 و 30 به سوریه فرستادن و حتما یادت هست که یکی از سوخو 30 ها با اخلال راداری که روی دو اف 16 ترک انجام داد کاملا اونها رو از بازی خارج کرد. (4183482) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۵:۰۴:۰۳
مهندس یک شبیه ساز آمریکایی ها طراحی کردند و نبرد F18 و سوخو 35 شبیه سازی شد خود آمریکایی ها اعلام کردند سوخو نبرد جنگ شبیه سازی شده بوده هواپیماهای سوخو رو نمیشه همینطور دست کم گرفت (4184388) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۵:۰۷:۲۷
شما حرف امریکائیها رو قبول نکن عزیزم ، خیلی مار مولکن (4186021) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۲۳:۲۲:۳۴
دوست عزیز اف ۱۶ در برابر سوخو ۳۰ و ۳۵ هیچ شانسی نداره ...بارها قفل کردن رو اف ۱۶ و فرار کردن...منتها اون یه سوخو ۲۲ بمب افن بود .حالا اگه استرابک ایگل اف ۱۵ میگفتی یه چیزی چوندرقیبجدی اینهاست (4450531) (alef-11)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۳۶:۲۱
اگه بدن عالیه
چه عجب یه کار محرمانه انجام و به سرانجام رسید.
خداروشکر (4182916) (alef-13)
 
Denmark
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۳۸:۰۷
چرا برخی از این آقایان مجلسیون برای اعلام برخی اخبار از این دست و یا موارد مطروحه در جلسات غیرعلنی و ... اصلا نمیتوانند خودشان را کنترل دارند؟ (4182921) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۰۷:۴۷
احسنت. تا زمانیکه به ایران تحویل نشده نباید اخبارش درز پیدا میکرد چون از امروز کارشکنی دشمنان شروع میشود. (4183024) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۴۰:۱۱
خیلی هم عالی (4182922) (alef-13)
 
امیر حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۵۰:۳۰
قیمتش چنده ؟ (4182935) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۵۴:۳۲
باز هم روسها؟!!!! (4182941) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۲۵:۲۸
نه پس آمریکای نقض کننده برجام؟؟؟!!! (4183327) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۵۸:۲۸
به روسها اعتماد ندارم و ارتباط بيش از حد با پوتين را براي كشور مضر ميدانم (4182946) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۱۱:۴۴
ببخشید، شما؟؟؟؟؟؟؟ (4182968) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۰۸:۱۸
ولی به آمریکا اعتماد داری؟ عملکرد دو طرف را می بینیم (4183158) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۱۴:۱۰
به هیچ کشوری نباید اعتماد کرد...
فقط باید در راستای رفاه مردم کشور خودت و منافع و نیازهات با اونا تعاملات منطقی و یه جور بده بستان داشت...
اعتماد به هر کشوری بسیار مهلک است ... چون اونا هم بر اساس منافع خودشون با تو برخورد می کنن ... چه بسا امروز با شما دوست باشن و فردا دشمن خونی.... (4183163) (alef-13)
 
علی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۴۸:۵۰
عمو باراک خیلی قابل اعتماد بود!!!!؟؟؟ (4183271) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۰۴:۱۵
از اثرات خوب برجام (4182956) (alef-13)
 
K
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۱۹:۲۳
چرا جنگنده سوخو ۳۵ رو نخریدید که الان امارات و اندونزی قرار داد خرید اینا رو بستن ،اینم شده عین صنعت خودرو که همیشه دنبال تکنولوژی قدیمی هستیم لطفا پاسخ ... (4182978) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۲۳:۰۶
کار خوبی است. مبارکه. هر چند که نباید بیش از حد به روسیه اعتماد کرد.
حالا میشه به افکار درست و عالی دولتمردان ایران برای تقویت ارتش در 50 سال پیش پی برد. حالا می شود دلیل تاکید انها بر قدرتمند بودن بنیه دفاعی کشور پی برد. حالا می شود به نادرستی افکار امثال ابراهیم یزدی که خرید اف 14 را تقبیح می کرد و اف 16 را با پرداخت غرامت به امریکا پس داد پی برد. افسوس که چهار دهه از کشورهای منطقه عقب افتادیم. افسوس که مدیران کشور دیر به مسائل دفاعی اگاه شدند. (4183044) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۲۹:۳۴
سوخو 35 هم تو راهه (4183054) (alef-3)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۴۰:۳۶
سلام
هواپیمایی که ترکیه با F16زد سو 24 بود که یک هواپیمای تهاجمی است نه چند منظوره یا شکاری در ضمن روسیه در سوریه تا اون موقع سیستم پدافند دفاعی و موشک هوا به هوا بر رو ی هواپیما نصب نکرد بعد از اون اتفاق هم اس 400 مستقر کرد هم سو 30 و35 ومیگ 29 بلند میکرد برای پشتیبانی از بمب افکنهاش مثل سو 34 -24 و25 مطمئن باش کسی در ترکیه دست به حماقت زد که میخواست اردوغان احمق رو سرنگون کنه هواپیمای روس نه هشداری دریافت کرد ونه مجهز به سیستم هشدار دهنده بود در ضمن قویا اسناد نشون میده که از یک سیستم زمینی مورد اثابت قرار گرفته هواپیماه های غرب از جمله امریکا سیتمهای الکترونیکی بالاتری دارن ولی از لحاظ مانور پذیری هواپیما های روسیه سر امدند ودر اخر داشتن تعداد زیادی SU 30-SM توازن بالایی در منطقه برقرار میکنه (4183062) (alef-13)
 
mohammad amin hayat moghaddam
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۱۹:۱۹
هواپیماهای روس کارایی ندارند. (4183245) (alef-3)
 
فاطما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۴۱:۰۶
روسیه این هواپیماهارا به ایران تحمیل کرد وگرنه ما میتوانستیم بهتر ین را بخریم.چاره نداریم هرجی و هر قیمتی گفت باید بخریم (4183265) (alef-3)
 
صبور
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۷:۰۲:۰۹
ما ایرانیها بسیار احساسی و اغلب اوقات بدون نگاه به اینده قضاوت میکنیم قبل از انقلاب در دامان امریکاییها البته با اخذ بهترین امکانات جنگی در حال حاضر اعتماد به روسیه که با کارت ایران دایما بازی میکند مارا هم بازی میدهد واقعا شما قضاوت کنید با هزار طرفند اس 300 را انهم بعد از چند سال داد که انشا... ناقص نباشد اما ضد انرا به امارات انهم در عرض چند روز اس 400 را به ترکیه که در جناح مخالف میجنگد میدهد و سوخو 35 را به امارات حال خود قضاوت کنید (4183318) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۲:۳۰:۴۲
اس ۴۰۰ رو فقط هند و چین و روسیه دارن و روسیه با هیچ کشور دیگه ای قرارداد نبسته ترکیه گفته دوست داره بخره حالا کو تا رضایت بده روسیه. (4183581) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۰۸:۳۶
پیشنهاد میکنم
جدیدترین سامانه جنگ الکترونیک روسیه کراسوخا ـ 4

سیستم جنگ الکترونیک کراسوخا ـ 4 از دستگاه پارازیت پراکنی برای از کار انداختن رادار در هواپیما های دوربرد و جنگنده بمب افکن ها، و همچنین اخلال در رادارهای ماهواره های شناسایی راداری می باشد

سامانه جنگ الکترونیک روسیه کراسوخا ـ 4 می تواند تاسیسات مورد نظر را در شعاع 150 تا 300 کیلومتری بطور کامل از شناسایی راداری مخفی کند و همچنین سیستم های الکتریکی,وسایل ارتباطی و در سامانه های جنگ الکترونیک دشمن اختلال ایجاد کند.

نظامیان روسیه سامانه های جنگ الکترونیک کراسوخا ـ 4 را را که برای از کار انداختن رادارهای هوایی و مقابله با پهپادها در نظر گرفته شده، در سوریه مستقر کردند و در عملیات های بمباران مواضع تروریست ها از آنها استفاده می کنند (4183360) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۸:۱۸:۴۹
روسها به امارات جنگنده سوخو35 می فروشند به ما سوخو30 ؟؟؟!!!!! (4183370) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۲:۲۸:۳۰
کجا داده؟؟ امارات گفته قصد خرید داره حالا کو تا دستش برسه در ضمن هرچی عددش بالاتر میره نشون دهنده بهتر بودنش نیست (4183580) (alef-13)
 
عبدالله
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۹:۴۱:۴۸
بلاخره کشور به نیروی هوایی مقتدر برای مقابله با دشمنان نیازمند است حال که کشورهای غربی از تحویل هواپیماهای جنگنده به ما خودداری میکنند باید از روسها تشکر کرد که تا حدودی نیازهای ما را تامین میکند البته با توضیحاتی که در خصوص این جنگنده سوخو30 sm داده اند در شرایط فعلی میتواند قدرت هوایی ما را افزایش دهد و وزارت دفاع باید در باره خرید سوخو35 هم اقدام نماید تا ایران عزیزمان ضمن اینکه قدرت بلامنازع موشکی هست نیروی هوایی قوی هم داشته باشد و دشمنان منطقه ای و فرا منطقه ای جرات جسارت نداشته باشند. (4183422) (alef-13)
 
بهروز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۹:۵۲:۴۷
نکته بسیار جالب برای من اینه که مردم ما در مورد دو موصوع نسبتا غیر مرتبط،صاحب نظرند:نکته اول ادوات نظامی و بخصوص تجهیزات جدید و موضوع دوم "فوتبال"عزیز و دوست داشتنی است.ملت همیشه در صحنه راجع به فونیکس و ساید ویندر و اف ۱۵ طوری نطر میدن که شاید صاحب کارخانه مک دانل داگلاس هم متعجب خواهد شد!!!.این نشان از دغدعه ذهنی و حس ناامنی در این "اقلیم"خطرناک جهانی دارد وگرنه در زمان شاه،قراداد خرید ۱۶۰ فروند اف ۱۶ فقط یکی از خرید های ان زمان بود(البته تحویل داده نشد)ولی جز تعداد معدودی از چپ ها کسی معترض نشد چون "ترس از تهاجم خارجی"در دستور کار ملت نبود. (4183431) (alef-13)
 
سیدعلی حجازی
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۲:۱۶:۰۶
باسلام
بسیار بسیار هواپیمای خوبی است و کلا سوخوها بگونه ای ساخته شده اند که
می شود ارتباط نسل های مختلف آنرا را ردبابی کرد و گام های بلندی در رابطه با تعمیر ونگعداری آنها بر داشت
کشورهایی همچون لهستان و.... حتی با روزآمد کردن نسل های خیلی قدیمی تر ان (سوخو 22) توانسته اندآنان را تاکنون حفظ کنند و بکاربگیرند چه برسد به این نسل از هواپبما که از نظر تجهیزات کامل وکارآمد و همچنین دارای موتورهای بسیار قوی و قابل اطمینان و امتحان پس داده است
ما در ایران اسلامی به سطحی از توان و اطلاعات فنی رسیده ایم که در آینده می توانیم تغییرات عظیم و گامهای بلندی در رابطه با ساخت هواپیماهای جنگی برداریم
قطعا داشتن این هواپیما اولا می تواند نیاز کنونی ما برآورده کند ثانیا می تواند برای کشور روسیه تبلیغی باشد که ایران اسلامی با توجه به زیرساخت فنی غربی از نظر هوایی جهت گیری شرقی پبدا کرده است
دوستانی که در رابطه با مقایسه هواپیماهاسخن گفته یا نقد کرده اند باید بدانند که هواپیماها را با فقط با شماره نمی تواند مقایسه کرد اگرچه روند تصاعدی شماره عموما بیانگر نسل جدید بودن آنان است اما خیلی اوقات این شماره ها بیانگر تنوع درنوع کار بری است نه پیشرفته بودن
و دیگر نکته اینکه آنچیزی که هواپیما را روزآمد ومدرن می سازد خیلی اوقات بکارگیری ابزارآلات هدایتی وحمایتی الکتریکی و الگترونیکی و حس گرها ,نشانگرها و ...... است و کشوری که توان الکتریکی الکترونیکی آن بالا باشد و وایضا دارای تجربه (که جمهوری اسلامی خضوصا نیروی هوایی ارتش آن ذر این رابطه توانمند است ) می تواند با نصب و ابداعات انواع اقسم ایزار دقیق ها ...... و بکارگیری سیستم های نرم افزاری و انواع سلاح های لیزی و... این نوع هواپیماها را تا چند نسل یعد آن ارتقا دهد (4183565) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۰:۱۰:۴۷
با سلام. در مورد خرید سوخو 30 باید گفت که قطعا اتفاقی فرخنده برای نیروی هوایی پوسیده ایران است. اما دوستان باید بدانند شاید این هواپیما هم تراز اف 16 و اف 15 کشورهای منطقه باشد ولی در مقابل استرایک ایگل ( نوع پیشرفته تر اف 15. که در اختیار عربستان است) و نیز اف 15 و اف 16 های ارتقا یافته خود امریکا معلوم نیست که همتراز باشد (اگر نگوییم بازنده است ). در ضمن
در مقابل اف 15 سایلنس قطعا این هواپیما یک بازنده بزرگ است. این مطلبی هم که در مورد شبیه سازی نبرد هواپیماهای امریکایی و روسی در کامنتها بیان شده است از اساس دروغ است و فقط در سایتهای روسی و سپس ایرانی بیان شده است.
با این حال امیدوارم هر چه زودتر این هواپیما تحویل داده شود. (4183648) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۳:۲۵:۲۲
اف 15 Silent Eagle جنگنده ای رادرگریز نسل 4.5 محسوب میشه و حتی از جهاتی از اف 35 بالاتر است
(ضمنا هیچ ربطی نداره اگر عدد بالاتر بره) اف 22 به مراتب پیشرفته تر از اف 35 است
و اف 22 تا سال 2025 به هیچ کشوری فروخته نخواهد شد به علت تکنولوژی بالای استفاده شده در اون. (4183708) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۷:۲۱:۳۱
یکی از مشکلات مردم ایران ندانستن روش تحقیق است. مهمترین گزاره در روش تحقیق این است که برای اثبات درستی فرضیات به محاسبات و آمار با روشی درست نیاز است. یعنی عموما فرضیات ذهنی را تبدیل به خروجی می کنیم.
تمام گراره های بالا از این جنس هستند. (4183750) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۵:۰۰:۱۶
آقایان دلواپس بدانند برجام امنیت و عزت کشور را بالا برد (4184382) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۱:۰۳:۳۱
قبلا روسها اطلاعات مربوط به موشک های پدافندی رو با اسرائیل معامله کردند از کجا معلوم این بار هم چنین رکبی به ایران نزنند؟حداقل امیدوارم خودمون بتونیم با مهندسی معکوس دست به تولید جنگنده نسل4و5 بزنیم مثل چینی ها که تکنولوژی f-22 رو بدست آوردند (4185156) (alef-13)
 
ح.پ
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۴:۵۴:۰۵
سلام.سوخو 30 یک جنگنده بمب افکنه و لی سوخو 35فقط رهگیر و جنگنده است.سوخو 30 رو اگر گرفتیم .به عنوان یک نظامی نیاز به سوخوهای نسل 4دیگه نداریم.حتی سوخو 35. نیروی هوایی ما حداقل 200تا سوخو 30 بهمراه فناوریش و مهماتش.بعد اون به فکر سوخو 50 که نسل پنجیه داریم.که البته با همین سوخو 30توانایی برتری بر کش های پاره شده جنوب خلیج فارس رو داریم. (4185215) (alef-13)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۰۹:۵۸
مدتیه تو سایتها و شبکه های اجتماعی مربوط به تسلیحات نظامی سخنانی از برخی هموطنان میشنویم که صرفا برگرفته از اطلاعات مغرضانه برخی مخالفین صاحب رسانه است که برخی دوستان فقط آنرا شنیده و بدون اندکی تأمل سریعا تصمیم به بیان میکنن و اون جمله معروف اینه که ((روسیه تمام کدهای مربوط به فلان سلاح رو به فلان کشور فروخته ))و اینو تداعی میکنه در ذهن آدم که همه اینو میدونن و حتی بقال سر کوچه هم میدونه که کدهای فلان سلاح توسط روسیه به فلان کشور فروخته شده و ظاهرا فقط این مسئولین هستن که در خواب هستن و یا میدونن و خودشونو زدن به خواب و در مرحله دوم اینو تداعی میکنه که ما هیچ کاری از دستمون بر نمیاد، کشورمون ایران بسیار کار زیبایی با خریدن سوخو سی و ساخت تانک کرار و انشاالله در آینده رونمایی از جنگنده جدید انجام داده ، ورود سوخو سی و فناوری ساختش بسیار عالیه دمشون گرم (4205626) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.