نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 341980
بازی فوتبال عربستان با کارت کنفدراسیون آسیا
بخش تعاملی الف - محمود صباغی، 15 فروردین 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۵


در واپسین ایّام سالی که پشت سرگذاشتیم، خبری روی خروجی خبرگزاری ها قرارگرفت که در هیاهوی چهارشنبه سوری و نوروز و فضای سیاسی و انفجارهای اخیر بروکسل، آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت. کنفدراسیون فوتبال آسیا احتمالآ با استشمام بوی وسوسه انگیز دلارهای نفتی، با در خواست سعودی ها موافقت کرده و مقرر شد که برگزاری دیدارهای فوتبال باشگاهی این کشور با ایران در کشور ثالث برگزار شود. رجز خوانی های اهانت آمیز و ابراز شادیهای کودکانه و بیش از حد مقامات ورزشی و رسانه های سعودی در پی اعلام این خبر شگفت انگیز بود.

دریکی دو دهه گذشته و در طی دیدارهای فوتبالی ایران و عربستان سعودی بکراّت تنش ها و رفتارهای غیر ورزشی را شاهد بودیم اما واکنش های فدراسیون فوتبال تا آنجا مبتنی بربی تفاوتی و گاه منفعلانه بود که امروز کار بجائی رسیده که مصوّبه یک نهاد ورزشی بین المللی وجه المصالحه سیاسی کاری قرار می گیرد تا براحتی به کشور و ملت و مذهب ایران اهانت کنند و دریغ از یک واکنش اعتراضی ساده!

سلسله اقدامات عجیب مقامات فوتبال آن کشور در کنفدراسیون آسیا و اینک نیز استفاده از برگ بازی سیاسی و همچنین دستاویزی که ترقه پرانی های تعدادی نوجوان متعصب دراستادیوم های ورزشی و در برابر چشم ناظران جهانی در اختیار آن ها قرار داد، کنفدراسیون آسیا را به این نتیجه گیری رسانده که: ایران صلاحیت برگزاری تورنومنت های فوتبالی در خاک خود را ندارد! در شرائطی که کشورهای بحران زده مانند عراق و سوریه، ایران را بعنوان کشور ثالث و امن برای مسابقات خود انتخاب کرده اند، این مصوبه عجیب و غریب اگر اهانت صریح و اشکار به هویت ملی و حتّی تمامیت ارضی کشور نیست، پس چیست؟

ورزش و از جمله فوتبال تا آنجا که در حوزه داخلی باشد، فقط یک ورزش و نهایتآ یک رقابت ورزشی است. اما وقتی همین فوتبال وارد گستره بین المللی می شود، برد و باخت دیگر تنها یک انگیزه ورزشی نیست. رقابت می کنند تا پیروز شوند و پیروز می شوند تا موجب اعتلای نام کشور باشند. اعتلای کشور هم یعنی تحکیم هویت و اعتبارملی. به این ترتیب وقتی قرار است خاک یک سرزمین را چنین سلیقه ای و با انگیزه های سیاسی مطلق، فاقد صلاحیت برگزاری یک مسابقه فوتبال اعلام کنند - که صراحتآ مغایر با فلسفه وجودی مسابقات ورزشی است - مسامحه و سهل انگاری و لزوم گردن نهادن به مصوبه یک نهاد ورزشی بین المللی دیگر جایگاهی نخواهد داشت. وقتی اهمیت و اعتبار و احترم یک کشورمورد تردید قرار میگیرد، انجام شدن یا نشدن یک مسابقه فوتبال که دیگرمحلی از اعراب ندارد. چه رنجی باید برد وقتی می بینیم کشوری که تنها نقطه قوّتش منابع سرشار نفت است و تا همین چند سال پیش در دنیای فوتبال ناشناخته بود، امروز برای قدیمی ترین قدرت فوتبال قاره کهن، گربه رقصانی میکند؟

با توجه به گردش کلان اقتصادی و تاثیر شگرف ورزش و بویژه فوتبال در زندگی بشرامروز، تعجبی ندارد که شعار "جدائی ورزش از سیاست" در حد حرف باقی بماند. شاید مصوّبات کنفدراسیون آسیا در حوزه تخصصی فوتبال لازم الاجرا باشد – که هست - اما وقتی یک دستورالعمل غیر تخصصی ازاین نهاد بین المللی که قاعدتآ باید متعهد به بیطرفی باشد، صادر می شود و در آن صراحتآ انگیزه های سیاسی و جانبدارانه مدنظر قرار می گیرد، دلیلی باقی نمی ماند که تصمیم گیری در این خصوص بر اساس یک تعامل دوجانبه باشد.

بدیهی ترین واکنشی که فدراسیون فوتبال باید بسرعت در این زمینه نشان دهد، عدم تمکین به این مصوبه و اصرار بر انجام مسابقات فوتبال در حوزه سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است.
 
کلمات کلیدی : محمود صباغی
 
علی کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۶:۱۹:۴۸
جناب آقای محمود صباغی

حمله به سفارت عربستان سعودی برگ برنده ایی بود که از سوی برخی هموطنان ما دو دستی تقدیم حاکمان این کشور شد و تحت این شرایط فدراسیون فوتبال قدرت مانور زیادی ندارد. (3626542) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۰:۱۱:۲۳
هر سخن جائی و هر نکته مکانی دارد. (3627328) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۷:۱۸:۵۵
شلوغش نکن ایرانی ها خوشحال ترن برن تو یه کشور دیگه هم بگردن هم توریستی جنس بیارن هم خوش بگذرونن هم بازی کنن تو کاسه داغتر از آشی؟
خودت بودی خوشحال نمی شدی مفتی بری خارج (3626662) (alef-13)
 
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۸:۳۹:۲۴
این موضوع مهم در سایتهایی مثل الف زیاد مورد توجه قرار نگرفته و توصیه میکنم در این خصوص به نظرهای مردم در سایتهایی که این موضوع رو پیگیری کرده اند بزنید. در این خصوص چند نکته که به نوعی چکیده ی نظرهای مردم بوده اشاره میکنم:
1- عملکرد فدراسیون در این خصوص به قدری ضعیف و خیانتباره که باید علیه شون اعلام جرم کرد.
2- موضوع اخیر در حال حاضر فوتبالی نیست بلکه موضوع حاکمیتیه و دولت و شورای عالی امنیت ملی و ... باید بیان تو قضیه و جلوی خسارت به کشور رو بگیرن
3- ایران به هیچ وجه ولو به قیمت باخت سه هیچ و محرومیت نباید بازی در کشور دیگه ای رو بپذیره
4- اصلا این ایرانه که باید ادعای عدم امنیت در عربستان رو بکنه با خطر تجاوز تو فرودگاههاش، سقوط جرثقیل و کشتار انسانها در ازدحام، در حال جنگ بودن و بمب گذاری در مساجد و اعدام به خاطر عقیده و ...
5- قبول تصمیم فدراسیون فوتبال آسیا مثل موضوع اسرائیله که ایران آمادگی داره هزینه های ایستادگیشو روی موضع حقش بپذیره
6- با عدم پذیرش ایران نهایتا اونا دیر یا زود از تصمیم غلطشون کوتاه میان
7- اگه ایران این موضوع رو بپذیره به بدعتی ایجاد میشه که دیگه تو هر ماجرایی علیه ایران این بهونه گیریا رو در میارن
8- نگاهی هم به منشأ این اتفاقات بندازیم. آخه کی توی دنیا قبول میکنه ایرانی که نیروهای امنیتیش به لطف از بال زدن پشه هم غافل نیستن چجوری نتونستن امنیت کنسولگری رو تو مشهد و بعدش (با آمادگی که داشتن) سفارت رو تو تهرون تأمین کنن؟ بعد هم که برخورد عبرت آمیزی با عاملان نداشتیم. پس خودمون بهانه دادیم.
من هم میخواستم برم جلو سفارت اما اعتراض کنم نه حمله.
خب اونایی که این کار رو کردن بدونن چه هزینه ای به نظام دادن. اول امنیت ایرانو لگدمال کردن بعد سفارت. اونا یا احمق بودن یا جاسوس و باید تاوانشو بدن.
خب چی به دست آوردیم. عربستان بعد از اعدام نمر داشت زیر فشار اعتراضات جهانی داشت له میشد اما واقعه ی کنسولگری و سفارت نجاتش داد و ورق برگشت و همه جا رأی آوردن و مدعی شدن (3626771) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۰:۲۰:۱۸
دوست عزیز، اصولآ نوشتن در فضای مجازی محدودیتهای خاص خودش را دارد. از جمله کوتاهی مطلب برای احترام به حوصله مخاطب و برخی موارد دیکر. آنچه شما به درستی تاکید دارید اصل مطلب است که فهرست وار اشاره کردید.جا داشت رسانه ها در حد گسترده ای به آن بپردازند که متاسفانه چنین نشد. مجموعه عواملی دست به دست هم داد تا به اینجا رسیدیم. عوامل را هم که خودمان ایجاد کردیم. درد ما همینجاست. واقعیت این است که دستگاه دیپلماسی باید وارد شود و حتی به قیمت تعلیق فوتبال ایران بر موضع ناحق عربها خط بطلان بکشد. بنده با شما کاملآ موافقم که فدراسیون به تنهائی صلاحیت ورود در این مورد خاص را ندارد. (3627337) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۸:۵۹:۳۶
خب از ماست كه بر ماست
چرابايدترقه تراكندن باشه تا چنين باز تابهايي داشته باشه ؟
چطور نمي توانيد به مردم بفهمانيد كه ترقه در كردن و فحش دادن و حمله كردن نوعي وحشي گري و بي تربيتي و تهاجم هست ونبايدانجام بشه ؟
مديريت تان خيلي ضعيفه
خب وقتي نتوانستيد كه اين را به افرادنفهمي كه باعث اين رفتارهاي ناشايست هستند بفهمانيد نتيجه اين مي شود كه ديديم
آنوقت چه جاي اعتراض هست؟
خب نكنند تا چنين نشود
وقتي موجودات احمق مي آيند چنين رفتارهاي سخيفي مي كنند تعجبي ندارد كه مفتخورهاي عرب از آن سوء استفاده كنند (3626803) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۹:۰۸:۵۶
بجای اینجور چیزها یه مقاله بنویسید چرا عده ای به سفارت حمله کردن و بهانه دست اینا دادن. آیا مجازات شدند؟ من که شک ندارم این قضیه دوباره تکرار میشه (3626818) (alef-13)
 
س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۲۲:۰۷:۲۰
واقعاً این یه توهین بزرگ به همه ایرانیهاست. از فدراسیون فوتبال عاجزانه تقاضا داریم برای بازی با باشگاه های عربستانی به هیچ کشور ثالثی نرن. ما زیر بار این حقارت نمیریم (3627129) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۲۲:۰۹:۴۱
بهترين پيشنهاد با اين پيشنهاد ايران چندين سال از حضور از مسابقات جهانى محروم ميشود و هزينه هايى تيم ها فوتبال خرج ازدواج جوانان ميشود (3627137) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۲۳:۴۱:۵۳
با تبریک به اقای کفاشیان و تیم همکارانشان که چسبیدن به میزهای قدرت( را به منافع ملی ترجیح داده اند و میدهند و خواهند داد (3627294) (alef-13)
 
آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۰:۴۰:۲۶
تحت هیچ شرایطی نباید تسلیم عربها شد -اگه میخواهیم غرور ملی مان حفظ بشه باید برایش جنگید فوتبال که جای خود دارد تا زنان و مردان ما یاد بگیرند برای بدست آوردن هر چیزی تن به خفت و خواری ندهند وطن فروشی نکند تا بازیکنان فوتبال برای یک سفر خارج و یا هر چیز دیگه خود جوش و حس وطن پرستی حاضر به هر فداکاری باشند ....و (3627360) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۷:۵۵:۱۳
اگر در عربستان سفارت و پرچم ایران رو آتیش میزدن ما چیکار میکردیم !؟ (3627492) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.