نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311983
سینمای ایران
فهرست فیلم های مطرح سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر / از «بادیگارد» حاتمی‌کیا تا «رسوایی۲» ده نمکی
بخش فرهنگ و هنر الف، ۱ آذر ۹۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۹
صدای پای جشنواره فیلم فجر مثل همیشه از نیمه های پاییز به گوش می رسد. جشنواره‌ای که امسال خیلی‌ها در آن حضور دارند از مهرجویی و حاتمی‌کیا گرفته تا شهبازی و درمیشیان.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلمسازان و عوامل تولید آثار سینمایی با شتاب و سرعتی  غیرقابل وصف درصدد آماده سازی و رساندن فیلم ها به جشنواره فیلم فجر هستند. جشنواره‌ایکه ویترین و نمایشگاه اصلی فیلم های ایرانی است.

باتمام این تفاسیر امسال به نظر می رسد با حضور تعداد زیادی از فیلمسازان و چهره های سرشناس عالم سینما جشنواره فیلم فجر نسبت به چند دوره اخیر از جذابیت بالاتری برخوردار باشد.جشنواره ای که باحضور فیلمسازانی چون مهرجویی ،کیمیایی ،حاتمی کیا، اصغرفرهادی و بسیاری دیگر از چهره های سرشناس به جشن سینمایی باشکوه و میدان رقابتی گرم بدل شود.

هرچند بیان این نکته ضروری است که در طی سی وسه سالی که از تولد جشنواره فیلم فجر می گذرد چه بسیار سالهایی که با وجود اسامی مطرح سینما جشنواره ازکیفیت بالایی برخوردار نبوده است و درسالهایی که عدم چهره های مطرح پیش بینی جشنواره ای آرام و متوسط را به وجود می آورد درعمل جشنواره ای گرم و پویا را شاهد بوده ایم.با این وصف آن چه اکنون حائزاهمیت به شمار می آید این است که با توجه به حضور اسامی مطرح در جشنواره امسال لااقل روی کاغذ می توان انتظار جشنواره ای سطح بالا و متفاوت از سال های اخیر را داشت.

مهمترین فیلم های جشنواره سی وسوم:


بادیگارد

ابراهیم حاتمی کیا را حتی اگر ازنظر فنی فیلمسازی متوسط به شمار آوریم اما حضور او در جشنواره بااستقبال طیف وسیعی از علاقمندان به سینما و تفکرات او همراه خواهد شد. او که آخرین بار با فیلم «چ» در جشنواره فیلم فجر حضور یافته بود با وجود نقدهای منفی که از سوی کارشناسان و منتقدان دریافت کرد به جهت روحیه و شخصیت خود او و طیف وسیع علاقمندانش یکی از دلایل گرم شدن جشنواره بود. او امسال هم با «بادیگارد» به جشنواره سی و سوم پا می گذارد و بعید نیست همچون تمامی دوره های قبل این بار نیز فیلم حاتمی‌کیا محلی برای بحث‌ها و جدل‌های جشنواره‌ای شود.در این فیلم چهرههای آشنای فیلم های حاتمی کیا چون پرویز پرستویی، مریلا زارعی، بابک حمیدیان، محمود عزیزی، فرهاد قائمیان و البته کامران نجف‌زاده!!!به ایفای نقش می پردازند.

 
فروشنده

اصغرفرهادی با آگهی که برای جذب بازیگر برای آخرین فیلمش منتشر کرد از هم اکنون یکی از چهره های خبرساز جشنواره خواهد ضمن این که حضور کارگردانی که آثار مطرحی در سینمای ایران تولید کرده و مجموعه جوایز مطرح جهانی چون اسکار و گلدن گلوب را در کارنامه اش دارد به خودی خود می تواند بر اعتبار جشنواره امسال بیفزاید.فرهادی همانطور که گفته شد برای انتخاب بازیگر از چهره های ناآشنا و براساس تست تلگرامی دراین فیلم استفاده کرده است ضمن اینکه شهاب حسینی و ترانه علیدوستی نیز درفیلم «فروشنده»ایفای نقش خواهند کرد.


مینا

حمیدنعمت الله فیلمساز کاربلد و مطرح سینمای ایران که در دوره های قبل همواره در میان بهترین های جشنواره بوده است امسال فیلمی را براساس فیلمنامه ای نوشته همسرش با نام«مینا»برای جشنواره فیلم فجر آماده کرده است.این فیلم هنوز درمرحله تولید قرار دارد اما رسیدن آن به جشنواره می تواند میدان رقابت برای کسب سیمرغ های بلورین را گرمتر از همیشه کند.حمید نعمت الله این فیلم را سکوت خبری کامل ساخته وکمتر کسی از شرایط تولید و عوامل آن باخبر است با اینحال حضور نعمت الله یعنی به احتمال زیاد حداقل یک فیلم خوب و جذاب در جشنواره امسال خواهیم دید.


 رسوایی؛کار تکنیکی از آقای همه فن حریف

مسعود ده نمکی که همچنان به عنوان یک همه فن حریف فیلم های خودش را نویسندگی و تهیه کنندگی می کند از همین حالا  به  اکران نوروز 95 چشم دوخته و  بیخیال سیمرغ و دیپلم افتخار، فیلمش را برای فروش میلیاردی نوروز در سینماها آماده میکند.داستان «رسوایی 2»  حدود ده سال بعد از قسمت اول این فیلم می گذرد و این بار اکبر عبدی که گفته شده برای ایفای نقشش در این فیلم 200 میلیون تومان دستمزد گرفته دنبال گرفتن رضایت از خانواده یک مقتول است.
خود ده نمکی گفته مکان فیلم اشاره مستقیم به شهری مثل تهران ندارد و شاید به همین خاطر باشد که بخش قابل توجهی از فیلمبرداری در  منطقه چیتگر انجام شده است. «رسوایی 2»  از یک نظر یک نقطه پررنگ در کارنامه فیلمسازی  دهنمکی به حساب می آید چرا که او برای پرداخت این داستان تخیلی به کارهای تکنیکی جدیدی روی آورده و از حدود 50 متخصص استفاده کرده است.در این فیلم  ظاهرا متفاوت از ده نمکی ،سحر قریشی جای الناز شاکردوست را گرفته و خودش گفته متفاوت ترین نقش دوران کاری اش را ایفا کرده است.در این فیلم که با بودجه گزافی تولید شده  محمدرضا شریفی نیا،اسماعیل خلج و فخرالدین صدیق شریف هم حضور دارند.


آخرین بار کی سحر را دیدی؛جنایی بازی از جنس موتمن

بعد از موفقیت خداحافظی طولانی در جشنواره سی و سوم پیش بینی میشد موتمن باز هم  فیلم های اجتماعی بسازد اما او با شیفت کردن روی درام جنایی دنبال ارائه  کار تازه ای است.فیلم همان طور که از نامش پیداشت  ماجرای گم شدن دختری به نام سحر را روایت می کند  و ظاهرا امیر عربی پیچیدگی هایی در فیلمنامه اش دارد که می تواند آخرین اثر موتمن را جذاب تر کند. ساخت این اثر که همین روزها فیلمبرداری اش به پایان می رسد و همزمان تدوین  می شود در میانه راه به دلایل ناشخصی قطع شد اما  موتمن کارش را پی گرفت  و فیلمش را به جشنواره خواهد رساند تا باز هم دنبال کاندیداتوری سیمرغ ها باشد. فریبرز عربنیا،سیامک صفری،آتیلا پسیانی و ژاله صامتی از بازیگران اصلی  فیلم هستند.


هفت ماهگی؛بازی بهداد را ببینید

هاتف علیمردانی از جمله کارگردان های  جوان و موفق سال های اخیر بوده که  میشود در هر فیلم تازهاش نشانههای پیشرفت را پیدا کرد.بعد از دیده شدن «به خاطر پونه»، «کوچه بی نام» و «مردن به وقت شهریور» حالا وقت خلق اثر تازه ای به نام «هفت ماهگی» است.از خط داستانی این فیلم تقریبا هیچ چیز به رسانه ها نرسیده  اما همین دو هفته پیش بود که اعلام شد فیلمبرداری اثر در شمال کشور به پایان رسیده است.این فیلم البته بیشتراز آنکه  به خاطر جذابیت های احتمالی و کنجکاوی های هنری مورد توجه قرار گیرد با یک تصادف نامش در اخبار پیچید.تصادف شدید باران کوثری یکی از بازیگران اصلی فیلم در محل فیلمبرداری با یک تریلی  کار  را برای مدتی متوقف کرد.حتی همین حالا که  فیلمبرداری اثر به پایان رسیده  قرار است چند سکانس مربوط به باران کوثری که نیازمند تحرک بیشتری از سوی اوست   فیلمبرداری شود .حامد بهداد  و پگاه آهنگرانی از دیگر بازیگران اصلی این فیلم هستند که گفته شده  بازی بهداد در آن متفاوت و چشمگیر بوده است و دوستداران او باید این فیلم را ببینند.


خرمگس؛هنرمند وارد می شود

جشنواره فجر فقط یک هنرمند آن هم از نوع محمدرضایش را کم داشت که او هم آمد.استاد بعد از 14 سال دوری از سینما و  سرزدن گاه و بیگاه به تلویزیون با سریال هایی مثل «آشپز باشی» می خواهد در جشنواره خودی نشان دهد.هنرمند آخرین فیلمش را سال 80 ساخته بود که «من کوک نیستم» نام داشت.«خرمگس» هم مثل این فیلم و بقیه آثار هنرمند مثل «مومیایی 3»، «مرد عوضی» و دزد عروسک ها  یک کار کمدی است .قرار بود این کارگردان باسابقه «خواهران نازنین» را بسازد که از این کار انصراف داد .از جزئیات فیلم تازه هنرمند خبر زیادی در دسترس نیست و او در سکوت کارش را پیش برده اما اگر دیدید پرویز پرستویی در این فیلم هنرمند هم بار اصلی اثر را به دوش می کشد اصلا تعجب نکنید.


قاتل اهلی؛پولاد نیست !

شگفتی و ویژگی بزرگ این فیلم غیبت پولادکیمیایی به خاطر حضورش در فیلم دیگری است اما جدا از این اتفاق مهم  امیدواریم بیست و هشتمین فیلم مسعود کمیایی مثل «متروپل» ،«جرم»،«محاکمه در خیابان» و تمام فیلم های 13-14 سال اخیر او نباشد!کیمیایی که تازه چند روزی است پیش تولید این کار را آغاز کرده مصمم است  قاتل اهلی را به جشنواره برساند و تجربه می گوید برای کارگردانی مثل او این کار چندان هم سخت نیست بخصوص اینکه بدانیم  کل کار در تهران فیلمبرداری می شود و لوکیشنهای زیادی ندارد.
می گویند «قاتل اهلی» شبیه فیلم های قبلی کیمیایی نیست اما با وجود  ناامیدی های هر ساله برخی منتظرند ببینند استاد این بار به  آثار درخشان قبلیاش نزدیک می شود یا نه. ظاهرا این فیلم چهار بازیگر اصلی دارد که فقط نام یکی از آنها لو رفته؛عزت الله انتظامی.همچنین از مدت ها قبل گفته شد کیمیایی می خواهد از یک خواننده در فیلمش  بازی بگیرد که با توجه به علاقه او به رضا یزدانی تصور می شد  این خواننده راک به غیر از خواندن برای کیمیایی این بار برای او بازی هم خواهد کرد که اینگونه نشد چرا که خبر رسید همایون شجریان  نقش خودش را بازی می کند، هر چند این خبر هم تکذیب شد.فیلم تازه خالق «قیصر»  و «رضا موتوری» باز هم یک درام اجتماعی است که البته  یک رانت خوار در مرکز درام قرار دارد.برخی می گویند کیمیایی با الهام از شخصیت بابک زنجانی کاراکتر بازیگر اصلی قاتل اهلی را خلق کرده که باید برای پیدا کردن وجوه تشابه تا پایان  ساخت فیلم و حضور احتمالیاش در جشنواره صبر کرد.


کفشهایم کو؛قصه فراموشی بی بی

کیومرث پوراحمد که برای ساخت پنجاه قدم آخر کلی سختی کشید و البته با وجود زحمات و مرارت هاشکست خورد حالا دنبال یک تجربه راحت تر شهری است و به همین خاطر از شهرستان های استان اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد به شمال تهران و منطقه نیاوران آمده تا  فیلمش را با آرامش بسازد و با یک قصه سرراست  پیش ببرد.در نوزدهمین اثر پوراحمد بازیگرانی مثل رضا کیانیان،مجید مظفری،رویا نونهالی و بهاره کیان افشار حضور دارند  که مقابل دوربین علیرضا زرین دست  ایفای نقش می کنند. در خلاصه داستان فیلم آمده ماجرای آلزایمر و تبعات مهاجرت را روایت می کند اما ظاهرا  پوراحمد از فراموشی مادر مرحومش پروین دخت یزدانیان  برای این کار تاسی گرفته  است.حدود بیست در صد فیلم تازه این کارگردان اصفهانی  گرفته شده و همزمان تدوین هم انجام می شود تا حتما به جشنواره برسد.


دراکولا؛خون آشام معتاد در تهران

زوج عطاران – سرتیپی این بار دنبال خلق یک کمدی پرفروش هستند که بیشتر از موفقیت در جشنواره به اکران نورروز پیش رو چشم دوخته است. چندی قبل عطاران ساخت سومین فیلم خود را در سکوت رسانه ای آغاز کرد اما کم کم خبرهایی از دراکولادی او منتشر شد.گفته شده عطاران با ساخت یک دکور عظیم و پرهزینه در خیابان پاسداران  تهران  بخش های عمده فیلمش را دراین محل خواهد گرفت.سیامک انصاری ،ژاله صامتی و ویشکا آسایش از بازیگران اصلی دراکولا هستند و خود عطاران هم نقش اصلی را ایفا می کند.ظاهرا عطاران که همان خون آشام یا ومپایر اصلی ماجراست با حضور در تهران در انتخاب اولین طعمه اش دچار اشتباه شده و خون یک معتاد را می مکد تا خودش هم معتاد شود. حالا تصور کنید  یک دراکولای  معتاد در سطح شهر تهران چه ماجراهای با نمکی می تواند خلق کند.


 نفس؛دوباره آبیار،دوباره اقتباس

دوسال قبل نرگس آبیار با «شیار 143» مهمترین و شاید تنها پدیده جشنواره بود که البته جایزه هم برد .آبیار که در شیار  کتاب خودش را تبدیل به فیلم کرده بود باز هم یک اثر اقتباسی از داستان های خودش را در مدیوم سینما روایت کرده با این تفاوت که موضوع فیلم کاملا در حال و هوای متفاوتی  خواهد بود.این بار به جای روایت قصه سرگشتگی یک  مادر شهید، زندگی رویاگونه چهار کودک که در کنار مادربزرگ و پدربزرگشان زندگی می کنند و رویا می بافند روایت می شود.قصه فیلم در دهه 50 می گذرد و  همین می تواند کنجکاوی ها را در خصوص اثر تازه آبیار بیشتر کند.عجیب اینکه  آبیار برای ساخت این فیلم زحمت زیادی کشیده و از حدود 40 لوکیشن استفاده کرده  است.او برای ساخت اثرش از تهران و شهرهای اطراف تا یزد رفته است  و باید دید می تواند دوباره نظر داوران جشنواره  را به فیلم خود  معطوف کند یا نه.گلاره عباسی و مهران احمدی مثل شیار در نفس هم ایفای نقش می کنند علاوه بر اینکه سیامک صفری و جمشید هاشم پور هم جزو بازیگران اصلی این فیلم هستند.


صاف کننده؛با کمدی نو دنبال جایزه؟

مصطفی کیایی  قبل از این چهار فیلم ساخته که بیشترشان هم در جشنواره ها هم در اکران عمومی موفق بودند. «بعدازظهر سگی»،«ضدگلوله»، «خط ویژه» و «عصر یخبندان» ،کیایی را به یکی از شناخته شده ترین کارگردانهای جوان سالهای اخیر بدل کرده که هر سال با هدف درو کردن جایزه ها و بردن دل مخاطب عادی و حتی خاص فیلم می سازد و البته  به شدت علاقه دارد به خط قرمزها نزدیک شده یا حتی برای جذاب تر شدن داستان هایش از آن عبور کند.او بعد از اینکه اجازه نیافت پارازیت را کارگردانی کند سراغ صاف کننده رفت که باز هم  به معضلات جامعه امروز  میپردازد و حال و هوایی شبیه به خط ویژه دارد.کیایی با این فیلمنامه پر سرو  صدا  و ارائه سبک خاصی از کمدی دنبال تجربه ای متفاوت است  اما هیچ جا درباره داستان فیلمش چیزی نگفته است.مثل همیشه محسن برادر آقای کارگردان اولین  بازیگر انتخاب شده برای ایفای نقش در ساخته کیایی است  و ظاهرا بهرام رادان و سحر دولتشاهی نیز مثل عصر یخبندان جزو بازیگران اصلی  صاف کننده هستند.


لانتوری؛ دیگر عصبانی نیستم

همین اسم فیلم می تواند اولین فاکتور برای جذاب شدن  اثر تازه کارگردان جوانی باشد که بر عکس بسیاری از هم نسلانش  روی خط شروع خشکید. درمیشیان که بعد از «بغض» با «عصبانی نیستم » خودی نشان داده بود به خاطر حاشیه های این فیلم و اکران نشدنش تا حدودی دچار سرخوردگی شد  اما به نظر می رسد دیگر عصبانی نیست  وحالا با لانتوری به جشنواره برگشته است.او باز هم از نوید محمدزاده که در فیلم قبلیاش درخشیده بود به عنوان بازیگر اصلی  استفاده کرده و به غیر از او  پگاه آهنگرانی  و البته مریم پالیزبان  بازیگر دور از سینما افتاده «نفس عمیق» را هم جلوی دوربین برده است.درباره داستان این فیلم هم چیزی در اختیار رسانهها قرار نگرفته اما  به تصویر کشیدن صحنههایی از اسیدپاشی  و مسائل مربوط به این ناهنجاری اجتماعی باعث شد موضوع لانتوری و حاشیه های احتمالیاش  برای برخی رسانه ها جذاب باشد. فیلمبرداری  این  اثر حدود دو هفته پیش به پایان رسید و تدوینش هم  آغاز شد و اگر دچار حاشیه نشود در جشنواره حاضر خواهد بود.


دختر

رضا میرکریمی نیز در جشنواره امسال با فیلم «دختر» حضور خواهد یافت.رقابت میرکریمی و اصغر فرهادی و از سوی دیگر حامیانی چون ابراهیم حاتمی کیا می تواند از مهمترین و جذاب ترین اتفاقات جشنواره امسال باشد.میرکریمی که رئیس خانه سینما هم هست و البته گفته می شود حضورش در جشنواره باعث خواهد شد تا جوایز به سوی فیلم های او روانه شود امسال فیلمی را درسکوت خبری ساخته وهنوز از ماجرای اصلی تولید این فیلم خبرزیادی دردسترس نیست تنها می دانیم که نقش اول این فیلم را مریلازارعی بازیگر محبوب ابراهیم حاتمی کیا بازی خواهد کرد.

 
نسیم

اما جشنواهر امسال یک کارگردان سرشناس دیگر هم دارد و آن پرویز شهبازی است که فیلمهایش به شدت با ذائقه منتقدان جور درمی آید.او بعد از فیمل پرحاشیه «خانه دختر» امسال با فیلمی به نام «نسیم» در جشنواره حاضر خواهد بود.این فیلم محصول مشترک ایران و لهستان است و ساعدسهیلی، آذرخش فراهانی، آزاده نامداری و ساغر قناعت درآن بازی می کنند.باید دید آیا شهبازی می تواند موفقی های قبلی اش با نفس عمیق و دربند را باردیگر در این جشنواره تکرار کند.


امکان مینا

کمال تبریزی یکی دیگر از فیلمسازانی است که همواره فیلمهایش درجشنواره با سروصدای زیادی همراه بوده اند.او بعد از سریال عجیب و پرهزینه ای که در شبکه خانگی ساخت برای حضور در جشنواره فیلمی به نام «امکان مینا» را می سازد.تبریزی هرچند در سالهای اخیر موفقیت های گذشته اش را تکرار نکرده است اما او با فیلم طبقه حساس در جشنواره های فقیر دوره های قبل یکی از پرفروش های سینمای ایران را تولید کرد.او اما برخلاف فیلم های قبلی اش سعی کرده تا به جای استفاده از بازیگران سرشناس از چهره های جوان و جویای نام استفاده کند و سرشناس بازیگران فیلمش میلاد کیمرام، مینا ساداتی، شاهرخ فروتنیان هستند.


سنتوری؛ مرد پائیزی

هرچند که گفته می شود داریوش مهرجویی در سال های اخیر تمام اعتباری را که سالها در سینما به دست آورده را با فیلم هایی ضعیف به حراج گذاشته است اما حضور مهرجویی در جشنواره همواره این امیدواری را در دل علاقمندان پرشمارش به وجود می آورد که شاید باردیگر یک فیلم بزرگ را از او ببینند.او امسال با فیلمی به نام «مرد پاییزی» قراراست در جشنواره حضور یابد فیلمی که آذرماه کلید خواهد خورد.
 
کلمات کلیدی : سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، بادیگارد،‌حاتمی کیا،رسوایی۲، ده نمکی
 
حمید
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۷:۵۴:۳۰
حاتمی کیا فیلمساز متوسطه ؟! (3339918) (alef-18)
 
amir
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۸:۵۲:۴۱
"حتی اگر حاتمی کیا از لحاظ فنی فیلمسازی متوسط به شمار آوریم " حالت خوبه حاتمی کیا متوسطه؟!!! (3340031) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۲ ۰۱:۵۱:۱۱
خبرآنلاین چی میزنه؟ما که نفهمیدیم خبرآنلاین کدوم طرفیه ولی حسین انتظامی بد نیست نذاره عقده گشایی شخصی اونجا انجام بشه.چون حاتمی کیا انتقاد کرده به روحانی خبرآنلاین باید بهش بگه متوسط؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟متوسطه؟؟؟؟بیشترین جوایز فجرو برده بعد متوسطه؟ (3340484) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۲ ۱۰:۴۵:۳۸
فرهادی و نعمت الله شدن کاربلد که کل فیلم هاشون به تعداد انگشتان یک دست هم نمیرسه و حاتمی کیا با آن همه سابقه و تکنیک شد متوسط؟؟ (3340841) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
فهرست فیلم های مطرح سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر / از «بادیگارد» حاتمی‌کیا تا «رسوایی۲» ده نمکی