توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475883
اسرائیل: عربستان دشمن ما نیست/ تل‌آویو و ریاض منافع مشترک دارند
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۶
رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی (امان) از منافع مشترک بین این رژیم و عربستان سخن گفت و تصریح کرد که ریاض دشمن تل‌آویو به شمار نمی‌رود.

به گزارش تسنیم، عاموس یادلین رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی و رئیس کنونی مرکز مطالعات امنیت (INSS) این رژیم گفت: ابزارها و ادوات نظامی که عربستان در قالب قرارداد بزرگ تسلیحاتی با آمریکا دریافت خواهد کرد، خطری برای اسرائیل به شمار نمی‌رود.

یادلین در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی هاآرتص افزود: مانند هر مسئله امنیتی، جنبه‌های زیادی وجود دارد که برخی مثبت و برخی خطرناک است.

وی تصریح کرد: باید در وهله اول در این قرارداد سلاح، به منافع مشترکی که بین اسرائیل و عربستان در قبال تهدیدهای مرکزی در خاورمیانه ایجاد شد، نگاه کنیم.

یادلین با بیان اینکه "عربستان امروز یک دشمن مؤثر برای اسرائیل نیست"، در عین حال افزود: کشوری مثل عربستان با مشکل ثبات مواجه است. در صورت وقوع تغییری در رژیم این کشور، این سلاح‌ها در دستان رژیمی با خصومت بیشتر درقبال اسرائیل قرار خواهد گرفت و اما این احتمال زیاد نیست.

یادلین گفت: در این وضعیت، آمریکا تحویل قطعات یدکی و مشاوره به عربستان را قطع خواهد کرد و فعالیت کادر پروازی خارجی متوقف خواهد شد.

این روزنامه همچنین به نقل از برخی منابع در دستگاههای امنیتی رژیم صهیونیستی نوشت: این دستگاهها به عربستان به‌عنوان کشوری نگاه می‌کنند که "تهدید مستقیمی" برای اسرائیل به شمار نمی‌رود و در جرگه مصر قرار می‌گیرد که در سالهای اخیر از سلاح‌های پیشرفته غربی برخوردار می‌باشد اما با اسرائیل "توافقنامه صلح" امضا کرده است.
 
کلمات کلیدی : اسرائیل+عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.