توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439883
عادی سازی روابط اردن و سوریه در راه است
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۳
دو طرف اردن و سوریه به سرعت به دنبال عادی‌سازی روابط هستند و برخی اطلاعات حاکی از همکاری‌ها میان این دو کشور در زمینه‌های اطلاعاتی و نظامی است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه رای الیوم، عادی‌سازی روابط در دو سطح نظامی و اطلاعاتی میان امان و دمشق به سرعت پیش می‌رود و به نظر می‌رسد این پروژه در سایه تفاهم‌ها میان اردن و سوریه از یک سو و کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه از سوی دیگر و نیز در کنار واقعیات موجود محقق شود.

سیر رو به فزونی توافق‌های بین‌المللی باعث شده امان برای انتقال از مرحله "همکاری از طریق افسران دو طرف" بر خطوط ثابتی حرکت کند همانگونه که ژنرال محمود فریحات، رئیس ستاد مشترک ارتش اردن در مصاحبه‌ای به مرحله همکاری در سطح نظامی و اطلاعاتی منظمی با سوریه اشاره کرد.

به نظر می‌رسد هدف امان به شکل اساسی حصول و اجرای توافق‌های جدید میان روسیه و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و نیز اجرای توافق‌هایی با طرف روسی بر اساس اهمیت وجود ارتباط میان دو طرف مذکور دستکم در مرحله کنونی است،  به همین دلیل امان تلاش می‌کند مسئولان دیپلمات و سیاسی دو طرف تا پایان مذاکرات روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس کمی از عادی‌سازی دور باشند.

برخی اطلاعات حاکی از همکاری‌های واقعی میان دو کشور سوریه و اردن در دو زمینه اطلاعات و امنیت بر این اساس است که هر یک از دو کشور حافظ امنیت دیگری باشند. همچنین این همکاری‌ها بر اساس این اصل است که اردن تا زمانی که مورد تعرض قرار نگیرد، هیچ رویکردی نسبت به ایجاد آشوب در سوریه ندارد.

به نظر می‌رسد امان به صورت جدی به دنبال کارشناسانی است که از روابط با دولت دمشق آگاه بوده و مورد تایید و اعتماد دمشق و امان باشند، در این میان سهمیه دو چهره یعنی مروان قطیشات، ژنرال سابق و مدیر فعلی عمران شهری و عمر العمد، سفیر اردن در سوریه بیشتر از سایرین است.

ژنرال قطیشات با توجه به تخصصش در مورد روابط با دمشق و فعالیت‌های قبلی‌اش در سوریه یکی از کاندیداهای برجسته در این حوزه است.

همچنین عمر العمد به دلیل تخصص گسترده‌ای که در حوزه روابط با دولت سوریه و مدیریت این روابط دارد، یکی دیگر از کاندیداهای مطرح در مرحله آغاز ارتباط با طرف سوری است.

اردن در مرحله آتی باید دستکم یکی از این دو چهره را برای مدیریت یک موسسه امنیتی مهم انتخاب کند که کارشناسان آن با ساختار سیاسی، نظامی و دیپلماتیک سوریه ارتباط برقرار کرده و با توجه به آخرین تحولات در دو سطح اطلاعاتی و نظامی در برقراری روابط میان دو طرف و در دو سطح مذکور نقش ایفا کند.

در سطح سیاسی به نظر امان نسبت به آغاز روابط با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه محافظه‌کارتر بوده و تحولات در مذاکرات دو طرف روسی و کشورهای حوزه خلیج فارس را که احتمال حصول توافقی در خصوص سرنوشت بشار اسد در آن وجود دارد، دنبال می‌کند.

در مذاکرات مذکور، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تلاش می‌کنند دست از حمایت مالی گروه‌های افراطی در مقابل لغو مصونیت اسد از سوی مسکو بردارند و روسیه بیشتر برای پرداخت غرامت‌های مالی در مقابل خسارت‌هایش از ماجراجویی‌های نفتی که همه در آن متضرر شدند، تلاش می‌کند.

در کل به نظر می‌رسد امان برای اولین بار با حمایت جدی عربستان وارد مذاکرات با روسیه و رایزنی‌ها با دولت سوریه شده است به طوری که امروز به هر سناریویی نزدیک‌تر است.

با وجود اینکه دیپلماسی اردن تاکید دارد که روابطش با سوریه به عنوان یک اصل متوقف نشده و سفارت این کشور در دمشق همچنان فعال است، این کشور تلاش می‌کند در آغاز روابط سیاسی با طرف روسی و پیش از پایان یافتن مذاکرات مذکور احتیاط لازم را به عمل آورد.

ملک عبدالله دوم در سفر اخیرش به مسکو انعطاف بسیاری نشان داد و تاکید کرد که امان تنها چیزی که از پایان یافتن بحران سوریه، نتایج کنفرانس آستانه و مذاکرات پشت پرده می‌خواهد،‌ حفظ امنیت مرزهایش است و این مساله پنهان نیست که ارتش سوریه قدرتمندترین گروهی است که برای این مهم وجود دارد به ویژه اگر روسیه آن را ضمانت کند.

در کل به نظر می‌رسد کل جهان امروز با قدرت در راستای سازش گام بر می‌دارد و تنها حاضر غائب در این میان دولت‌ آمریکا به ریاست دونالد ترامپ است، مساله‌ای که نشانه‌های آن روز دوشنبه دستکم برای اردن آشکار خواهد شد و طبق برخی گزارش‌های مطبوعاتی برنامه دیدارهای پادشاه اردن با مسئولان دولت ترامپ از روز دوشنبه آغاز می‌شود.

در این گزارش‌ها اشاره‌ای به اینکه آیا ملک عبدالله دوم در این سفر با ترامپ دیدار خواهد کرد یا نه نشده است.

گفتنی است ترامپ از امروز (شنبه) گفتگوهای خود با مقامات کشورهای اروپایی را آغاز می‌کند.
 
کلمات کلیدی : عادی سازی روابط + اردن + سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.