نظر منتشر شده
۳۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462788
48 کشته و تعدادی مفقودی در سیل 3 استان؛
سیلی که جان ها را برد
بخش اجتماعی الف،‌ ۲۷ فروردین ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۸


عصرجمعه بر اثر شدت بارش باران و جاری شدن سیل گدارچای طغیان و راه ارتباطی دو شهرستان اشنویه و پیرانشهر را مسدود کرد و جان یک پسربچه را گرفت. بارش باران که در نقاط مختلف آذربایجان غربی از ساعات آغازین جمعه شدت یافته بود موجب جاری شدن سیل از ارتفاعات شده و رودخانه گدارچای هم طغیان کرده است.در بالادست و پایین دست رودخانه گدار در روستاهای سوجه فجر ابد و پی قلعه چند منزل برای رهایی از خطر سیل تخلیه شده‌اند و نیروهای ستاد بحران مشغول احداث خاکریز و هدایت رودخانه هستند.

همچنین طغیان رودخانه گدار موجب جان باختن پسربچه‌ای ۱۲ ساله شد که با دوچرخه داخل رودخانه سقوط کرده بود و اهالی به همراه تیم امداد در پایین دست رودخانه به دنبال وی بودند. همچنین آموزش و پرورش آذربایجان غربی در پی تداوم بارش‌ها و نیز وقوع سیلاب در برخی شهرهای آذربایجان غربی دیروز مدارس برخی از شهرها را تعطیل اعلام کرد. در اطلاعیه‌ای که آموزش و پرورش آذربایجان غربی صادر کرد آمده است: با توجه به تداوم بارندگی‌ها، آبگرفتی معابر و مسدود بودن محورهای مواصلاتی منطقه سیلوانا و احتمال بروز حوادث ناشی از بارش‌ها، تمامی مقاطع تحصیلی این منطقه (سیلوانا) شنبه ۲۶ فروردین‌ماه صبح و بعد از ظهر تعطیل است.

این اطلاعیه می‌افزاید: همچنین در شهرستان اشنویه، در بخش جنوبی (منطقه نالوس) به دلیل طغیان رودخانه و مسدود بودن راه اصلی و بخش شمالی (روستاهای گند ملاعیسی، دوستک، لولکان، رشگند، گلاز، شیوه بیرو) در پی جاری شدن سیل در داخل روستاها، تمامی مقاطع تحصیلی در مناطق و روستاهای ذکر شده، شنبه ۲۶فروردین‌ماه ۹۶ در نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل است.

اما روز گذشته تداوم بارش‌های شدید باران در اشنویه و طغیان رودخانه گدارچای دومین قربانی خود را هم گرفت. بارش سیل آسای بارش از بامداد جمعه در برخی از شهرهای آذربایجان غربی از جمله اشنویه موجب بروز سیلاب و طغیان رودخانه گدار چای شد. در اثر طغیان رودخانه گدار چای اشنویه غیر از یک پسر بچه ۱۲ ساله، مرد ۳۰ ساله‌ای به همراه خودرو به این رودخانه سقوط و جان باخت . جسد وی توسط نیروهای امدادی از رودخانه بیرون کشیده شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی استان بارش‌ها تا شنبه ادامه داشت؛ اما مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی نسبت به وقوع تندباد طی امروز هم هشدار داده است.
از سوی دیگرطغیان رودخانه گدارچای باعث جاری شدن سیل در برخی مناطق نقده شده و آب به داخل منازل مسکونی نفوذ کرده است. در پی بارش شدید باران به همراه آب شدن برف در آذربایجان غربی بسیاری از رودخانه‌های استان از جمله گدار چای طغیان کرده و موجب بروز سیل و سیلاب در شهرهای استان از جمله اشنویه و نقده شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت بروز سیل و سیلاب در استان گفت: بارش باران و طغیان رودخانه‌ها موجب خطرناک شدن مسیرهای منتهی به رودخانه‌ها شده است و مردم باید از تردد و توقف در این مسیرها اجتناب کنند.امیرعباس جعفری افزود: حضور مردم برای انداختن عکس سلفی و تفریح در مسیر رودخانه‌های سیلابی موجب شده است تا نیروهای هلال احمر و انتظامی برای جلوگیری از حوادث احتمالی در این مکان‌ها مستقر شوند.

وی ادامه داد: بی‌احتیاطی شهروندان و حضور آنان در مسیر رودخانه‌های سیلابی موجب بروز خطرات احتمالی برای آنان از جمله غرق شدگی می‌شود و فرهنگ سازی در این زمینه ضروری است.

جعفری تأکید کرد: شهروندان خطرات سیل و سیلابی شدن مسیل‌ها را جدی نمی‌گیرند و این امر باعث بروز حادثه‌های مختلف جانی با وجود حضور دستگاه‌های خدمات رسان و امدادرسان در منطقه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در اثر بارش مستمر باران و طغیان رودخانه‌های آذربایجان غربی به سه پل در این استان آسیب و خسارت جدی وارد شده است، اظهار داشت: پل‌های گلستانه و سوسن‌آباد سیلوانای ارومیه و پل پوش آباد اشنویه دچار خسارت‌هایی شده‌اند.

جعفری در خصوص نفوذ آب در پی بروز سیل و سیلاب در شهرستان نقده گفت: هم اکنون بر اساس گزارش‌های رسیده آب به دلیل بروز سیلاب به برخی منازل نقده نفوذ کرده ولی نیروهای امدادی در آماده باش کامل بوده و در حال امداد رسانی و عملیات امدادی هستند.

فرماندار نقده نیز بامداد شنبه با حضور در مناطق سیل زده شهرستان خواستار همکاری مردم با نیروهای امدادی برای کاهش میزان آسیب‌های ناشی از وقوع سیل و سیلاب شد و گفت: اکنون تمامی نیروهای مدیریت بحران شهرستان در حال آماده باش هستند.

وقوع سیل در برخی از مناطق آذربایجان غربی در پی بارش‌های شدید دو روز اخیر موجب مسدود شدن معابر و راه ارتباطی روستاها و گرفتاری ۸ هزار و ۳۴۲ نفر حادثه‌دیده در این مناطق شد.

جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان غربی اعلام کرد: در پی بارش‌های شدید باران و وزش باد طی دو روز اخیر پنج‌شنبه و جمعه در استان، برخی از مسیرهای ارتباطی شهرستان‌ها و روستاها تحت تأثیر طغیان رودها قرارگرفته و موجب خسارت پل‌ها و قطع ارتباط با مرکز استان شده است.

در حال حاضر سه شهرستان ارومیه، نقده و اشنویه گرفتار سیلاب شده و متحمل بیشترین خسارات در بین دیگر شهرستان‌های آذربایجان غربی شده‌اند که با یاری امدادگران امدادرسانی، انتقال و اسکان اضطراری مصدومان و حادثه‌دیدگان، درصد خسارات به حداقل خود رسیده است.

اولین حادثه برای شروع عملیات نجات ساعت ۹:۵۰ دقیقه صبح ۲۵ فروردین‌ماه برای شهرستان اشنویه در پی وقوع سیل اعلام شد که مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر به همراه اکیپ پشتیبانی امدادی به جهت کنترل و هدایت عملیات در منطقه حضور یافت.
به گفته وی، برخی از پل‌ها و معابر اصلی اشنویه در جریان شدید سیل قرارگرفته و تردد را برای مردم دشوار کرده است که عوامل امدادی و نهادهای مرتبط با تلاش‌های بی‌وقفه خود در صدد جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی و رفع مشکل حادثه دیدگان هستند.

محمودی از وقوع سیل در شهرستان‌های ارومیه و نقده خبر داده و افزود: روستاهای ارومیه و نقده نیز در اثر بارش‌های شدید باران دچار آبگرفتگی و موجب جاری شدن سیل شده است که امدادرسانی در این نقاط نیز با حداکثر توان ادامه دارد.
وی گفت: در این عملیات بیش از ۶۰ نیروی امدادی و ۱۵ خودرو با تمامی تجهیزات حضورداشته و به دو هزار و ۹۷ نفر خانوار به استعداد ۸ هزار و ۳۴۲ نفر حادثه‌دیده امدادرسانی کرده و همچنان در حال ادامه هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی از ارسال کالاهای ضروری و اقلام خوراکی به مناطق حادثه‌دیده خبر داد و اظهار داشت: اقلام اضطراری به مناطق حادثه‌دیده ارسال‌شده و پیش‌بینی لازم برای پیشگیری از حوادث روزهای آینده در اثر بارش باران و وقوع سیل انجام‌گرفته و جمعیت هلال‌احمر به‌صورت کامل در آماده‌باش به سر می‌برد.
در شهرستان اشنویه روستاهای درگیر و خسارت‌دیده شامل روستای پی قلعه، گلاز، سرگیس، فجرآباد، درود و دنیخه، در شهرستان ارومیه روستاهای سوسن‌آباد، هاشم‌آباد، سلطان‌آباد، علیه، ژراژی، لورزینی، سیدک، گوی قلعه، جیرانلار، خضرآباد، سردرود، بابارود و حسوکندی، در شهرستان نقده نیز روستاهای اوخسار، دورگه لطف‌الله و ورودی شهرند.

پل هاشم‌آباد در روستای هاشم‌آباد منطقه مرگور ارومیه که تنها راه ارتباطی با مرکز استان بوده در اثر شدت‌جریان سیل به‌صورت کامل تخریب شده و راه ارتباطی ۳۶ روستا قطع‌شده است که فعلاً امدادرسانی از طرف اشنویه به منطقه مرگور جریان دارد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: در پی بارندگی‌های اخیر دو روز گذشته در آذربایجان غربی سه پل در جاده‌های استان تخریب شده است.
 عبدالحسین علی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگاران ادامه داد: پل سه دهنه ۱۵ متری محور راژان - زیوه، پل چهار دهنه ۱۰ متری روستای گلستانه و یک پل نیز در محور سیلوانا تخریب شده است و عوامل راهداری برای رفع مشکلات موجود در کلیه محورهای ارتباطی حضور دارند.

وی اضافه کرد: یک پل نیز در محور مارمیشو دچار آسیب شده است که راهداران در حال بررسی میزان آسیب و رفع آن هستند، همچنین محور پیرانشهر - اشنویه نیز بدلیل طغیان رودخانه تا اطلاع ثانوی مسدود و سه راهی محمدیار نیز با آبگرفتگی روبروست.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی با بیان اینکه ۶۰ روستای استان دچار آبگرفتگی شده است، اظهار داشت: بیشترین این روستاها در حوزه شهرستان ارومیه قرار دارند که ۸۰۰ نفر از عوامل راهداری در کلیه محورهایی که دچار آبگرفتگی شده‌اند، حضور داشته و نسبت به انجام عملیات راهداری اقدام می‌کنند.

در حال حاضر سه شهرستان ارومیه، نقده و اشنویه گرفتار سیلاب شده و متحمل بیشترین خسارات در بین دیگر شهرستان‌های آذربایجان غربی شده‌اند که با یاری امدادگران امدادرسانی، انتقال و اسکان اضطراری مصدومان و حادثه‌دیدگان، درصد خسارات به حداقل خود رسیده است.

در شهرستان اشنویه روستاهای درگیر و خسارت‌دیده شامل روستای پی قلعه، گلاز، سرگیس، فجرآباد، درود و دنیخه، در شهرستان ارومیه روستاهای سوسن‌آباد، هاشم‌آباد، سلطان‌آباد، علیه، ژراژی، لورزینی، سیدک، گوی قلعه، جیرانلار، خضرآباد، سردرود، بابارود و حسوکندی، در شهرستان نقده نیز روستاهای اوخسار، دورگه لطف‌الله و ورودی شهرند.

از سوی دیگر آیت الله سبحانی از مراجع تقلید در پیام تسلیتی به خانواده‌های داغدار سیل‌زدگان در استان‌های آذربایجان، از مسوولان و مردم درخواست کرد که به مشکلات آنان سریعاً رسیدگی کنند.

هرچند که استاندار آذربایجان غربی روز گذشته در نشست با تشکل‌های کشاورزی استان گفت: بارندگی‌های دو روز گذشته در آذربایجان غربی سبب شده است که در هر ثانیه ۶۱۰ متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه شود.

قربانعلی سعادت بعدازظهر شنبه در نشست با نمایندگان تشکل‌های بخش کشاورزی و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امور کشاورزی استان اظهارداشت: در شهرستان اشنویه پسر ۱۲ ساله‌ای به خاطر گرفتار شدن در سیل جان خود را از دست داد و سیل خسارت‌های زیادی در بخش کشاورزی، روستاها و راه‌ها به ویژه تخریب چند پل در استان بر جای گذاشت در صدد هستیم هرچه سریع‌تر میزان خسارت تعیین شده تا نسبت به رفع مشکلات اقدام شود.
 
کلمات کلیدی : سیل + آذربایجان شرقی+آذربایجان غربی+اردبیل
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۷:۱۳:۴۹
متاسفانه یک عده ای که در این جور مواقع باید خودشون رو از رودخونه دور کنند مشعول گرفتن سلفی و ویدئو و..بودن که این اتفاق براشون افتاد هشدار هم توسط هواشناسی داده شه بود اما کسی توجهی نکرد. عده زیادی رو دیدم که مشعول گرفتن تصویر و..بودن (4259631) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۱۱:۰۳
متاسفانه ساخت وساز در حريم رودخانه وعدم توجه به هشدار كارشناسان
باعث اين فاجعه ها ميشود و صد البته حضور در مسر سيلاب جهت گرفتن عكس وسلفي و ديدن قهر طبعت مزيد فاجعه مي شود (4259744) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۲۳:۱۰
شما دولتی هستی یا مسول که نگران آینده شغلی خودت هستی که تقصیر رو میندازی گردن خود مردم که سلفی میگرفتن
عزیز برادر انصاف هم خوب چیزیه.دروغ گویی هم حدی داره (4259796) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۴:۳۱
بنده دولتی نیستم واقعیت مطلب رو بیان کردم بیشترین تعداد سد در کشور در همون منطقه ساخته شده سیل رو هم نمیشه انداخت گردن دولت هیچ کجای دنیا هم سیل و زلزله رو نمیندازن گردن دولت و طلبکار نمیشن یه مقدار به نظرم اگر از طلبکاری دست برداریم کشور جای بهتری خواهد شد (4260124) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۰:۲۸:۴۹
فیلمهاش هم موجوده که ماشینهای کنار رودخونه یکدفعه میرن توی آب. (4261894) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۱۲:۲۰
برو فیلمها رو ببین (4262087) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۳۰:۰۶
شما کجا دیدی ؟عمو افرادی که فوت کرده اند داشتند از دور برگردان که به صورت غیر اصولی از زیر مسیر مسیل و زیر پل ساخته شده بود تردد می کردند . این چه ربطی به عکس سلفی داره ؟
این دست گل وزارت راه محترم هست که جهت کاهش هزینه ها از زیر پل و بغل مسیل راه احداث کرده و مردم مظلوم واقع شده اند (4260205) (alef-13)
 
صمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۳۷:۳۵
اصلن هم اینطور نیست مسئولان دولت به خاطر بی کفایتی شان و برای توجیه این دروغها را میگن وقتی در آذرشهر مسیر رودخانه را آسفالت میکنند و برای تردد خودروها میکنند همین میشه دیگه سیل خودروها را میبرد و در عجب شیر هم سیل خانه ها را تخریب کرده و اهالی را با خود میبرد کجا سلفی می گرفتند (4262246) (alef-11)
 
ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۳۶:۲۲
من خودم اذرشهریم و چند ده بار از اون مسیر رفت و امد کردم.... (4264268) (alef-13)
 
علی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۷:۳۸:۱۳
به جنگ قدرتتان برسید مردم که مهم نیستند (4259669) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۱۳:۰۷
یک سری بلایای طبیعی هست که در همه کشورها وجود داره وقتی که سیل میاد مردم باید از رودخانه دور بشوند نه اینکه مشعول تصویر گرفتن باشند. بیشترین تعداد سد کشور از محل درامد نفت هم در همین استانهای شمال غربی ساخته شده و هزینه بسیار زیادی هم صورت گرفته
یه مقداری هم خود مردم مقصر هستن همه چیز رو نمیشه انداخت گردن این دولت و اون دولت
اسامی سدهای ساخته شده هم بدین قراره:
سدهای ساخته شده در مسیر دریاچه ارومیه

۱- سد پارام استان آزربایجان شرقی. ٢- سد چوغان (جوقان) استان آزربایجان شرقی. ٣- سد آمند تبریز استان آزربایجان شرقی. ۴- سد اردلان استان آزربایجان شرقی. ۵- سد تاجیار سراب استان آزربایجان شرقی. ۶- سد تیل استان آزربایجان شرقی. ۷- سد حسنلو استان آزربایجان غربی. ۸- سد ده گرچی اشنوشه استان آزربایجان غربی. ۹- سد زولا استان آزربایجان غربی. ۱۰- سد ساروق (گوگردچی) استان آزربایجان غربی. ۱۱- سد شهرچائی استان آزربایجان غربی. ۱۲- سد علویان استان آزربایجان غربی. ۱۳- سد شهید کاظمی بوکان استان آزربایجان غربی. ۱۴- سد قاضی کندی استان آزربایجان شرقی. ۱۵- سد قلعه چای عجبشیر استان آزربایجان شرقی. ۱۶- سد قوریچای قوشاچای (میان دوآب) استان آزربایجان غربی. ۱۷- سد قیصرق استان آزربایجان شرقی. ۱۸- سد کردکندی استان آزربایجان شرقی. ۱۹- سد مقصودلو استان آزربایجان شرقی. ۲۰- سد ملا یعقوب استان آزربایجان شرقی. ۲۱- سد ملک کیان استان آزربایجان شرقی. ۲۲- سد مهابا استان آزربایجان غربی. ۲۳- سد نهند استان آزربایجان شرقی. ۲۴- سد هاچه سو استان آزربایجان غربی. ۲۵- سد هفت چشمه آذرشهراستان آزربایجان شرقی. ۲۶- سد ینگجو آذرشه استان آزربایجان شرقی. ۲۷- سد فاضل گلی استان آزربایجان شرقی. ۲۸- سد وانق علیا استان آزربایجان شرقی. ۲۹- سد سنجاق استان آزربایجان غربی. ۳۰- سد سفیدان عتیق (داش اسپران) استان آزربایجان شرقی. ۳۱- سد کانسپی استان آزربایجان غربی. ۳۲- قوشخانه استان آزربایجان غربی. ۳۳- سد اوغان استان آزربایجان شرقی. ۳۴- سد عبدول آباد استان آزربایجان شرقی. ۳۵- سد مینق خا استان آزربایجان شرقی. ۳۶- سد حسنجانکوه استان آزربایجان شرقی. ۳۷- سد ورگیل استان آزربایجان غربی. ۳۸- سد احمد آباد سفلی استان آزربایجان غربی. ۳۹- افزایش ارتفاع سد کاظمی بوکان استان آزربایجان غربی. ۴۰- سد آمند ١ استان آزربایجان شرقی. ۴۱- سد آمند ۲ استان آزربایجان شرقی. ۴۲- سد باروق هریس استان آزربایجان شرقی. ۴۳- سد پیره یوسفان استان آزربایجان شرقی. ۴۴- سد خرمالو استان آزربایجان شرقی. ۴۵- سد خونیق استان آزربایجان شرقی. ۴۶- سد گاودوش آباد استان آزربایجان شرقی. ۴۷- سد ینگجه ۱هریس استان آزربایجان شرقی. ۴۸- سد مینق سنگی استان آزربایجان شرقی. ۴۹- سد هریس شبستر استان آذربایجان شرقی. ۵۰- سد چناغ بلاغ استان آزربایجان شرقی. ۵۱- سد سرای استان آزربایجان شرقی. ۵۲- سد گل تپه مراغه استان آزربایجان شرقی.


به همین تعداد هم سد در حال ساخت یا در دست مطالعه وجود داره (4259753) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۷:۵۸:۱۹
ياشاسين آذربايجان، با اين همه سد اگر درياچه اروميه خشك نمي‌شد جاي تعجب داشت! (4261600) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۵:۵۵:۳۳
سدها اتفاقا برای توسعه کشاورزی در اون منطقه و با پیگیری نماینده های همون منطقه ساخته شده دوست عزیز اب این سدها صرف کشا.ورزی در اون مناطق میشه و با درامد نفت و هزینه کردئن درامد نفت ساخته شده (4262481) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۴:۲۷:۳۰
استاد ، توسعه پایدار یعنی اینکه در حد توان منابع طبیعی مثل آب و خاک از آنها استفاده گردد . رشد سرطانی کشاورزی سبب میشود هم کشاورزی از بین برود هم محیط زیست (4263428) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۰:۳۰:۱۴
متاسفانه مسئولیت پذیری در کشور ما کمه چه از طرف مردم چه از طرف مسئولان. خیلی از خود همین مردمی که به خشک شدن دریاچه ارومیه اعتراض دارن، خودشون اجازه نمیدن آب کافی به دریاچه برسه. (4261896) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۵۸:۲۸
فعلا یارانه رو زیادکردندحقوق کترمندان دولت هم۵۰درصدیهویی رفت بالاااااااا بقیه کارگران هستند ک ارزشی ندارند ..حواسشون اونورنیست جنگ قدرتشون روبازی میکنند (4259931) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۶:۱۲
واقعا خیال کردید حقوقها را زیاد کردند
خیلی خوش خیالید !!! (4260465) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۷:۴۷:۳۵
مشکلی که شهرستانهای ما دارند دگرتقصیرپنداریه
هم اینجا هم خوزستان هم بقیه جاها هجوم سمت تهرانه
ایا در مورد این سیل با توجه به تجارب محلی کشوری و استانی خود مسئولین و نمایندگان و کارشناسان بومی استان که هر دولتی بیاد همه ثابتن فوقش جابجایی سمت بشن چکار کردن؟
چرا مردم بومی یقه کارشناس اداره راه مسکن استانداری شهرداری تا مسئول بالا را نمیگیرن

ایا میدانید کار دولتی در شهرستانها هتلترین شغل است؟ صبح از دم خانه تا اداره پنج دقیقه تا ساعت ده صبحانه و شوخی به شدت تنبل و کارنکن و فامیل بازی
بعضیها ظهر بدون این که کارت بزنن بچه را از مدرسه میبرن خونه چرتی هم میزنن

وضعیت پرسنل اداری تخصصی شهرستانها بسیار فاجعه باره در عین این که حقوق مزایا و رفاهشون فوق العادست (4259683) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۳۳:۳۵
و همین کارمندان ثابت و دائمی بومی دولتی شهرستان در حوادث و اتفاقات در سایتها و کامنتها ان هم از محل اینترنت اداره مشغول حمله به مرکز هستند در حالی که مقصر ومتهم اصلی خودشانند (4260039) (alef-13)
 
ایرانی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۷:۵۱:۳۹
حالا برید مقالات خودتون رو در مذمت ساخت سد در مسیر سیلابها در استانهای آذربایجان در اول این دولت به بهانه نقد عملکرد دولت های دکتر احمدی نژاد دوباره بخونید. (4259695) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۵۹:۵۵
50 درصد شایعتست (4260103) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۷:۵۱:۵۹
سیل پیس بینی شده بود و اخطارش هم توسط هواشناسی داده شده بود ولی افرادی بودند که اونجا در حال تصویربرداری بودن و رفته بودن برا سرگرمی و این فاجعه اینطوری بوجود امد. هر چه هم نیروهای انتظامی و.. تذکر میدادند که نزدیک نشوید دوستان ول کن نبودند. (4259697) (alef-13)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۰۷:۱۴
در پاسخ به سوال شما و نظر قبلی که با آی پی بلژیک پیام داده
1- بحث فیلم برداری نبوده عزیز برادر!! برادران انتظامی یا راه سازی برای راحتی کار به جای دور برگردان استاندارد مسیر را از زیر پل که روی رودخانه ای خشک شده بوده ساخته بودند که ماشینها مجبور به عبور از رودخانه بودند که برخی گرفتار سیل ناگهانی شدند
2- شاهد این مدعا هم بنده خودم هستم که در ساعت مقرر از بناب راهی ارومیه بودم و به چشم همه این فجایع را دیدم
3- در جواب نظر قبلی شخصی یه نام ایرانی با آی پی بلژیک!!
برادر هوادار معجزه هزاره سوم که واقعا معجزه ایشان را در نادیده گرفتن نظر حضرت آقا دیدیم. سد سازی دارای اصول و ضوابطی است
نمی شود برای یک باران بی سابقه که در 50 سال اخیر سابقه این حجم بارش در 3 ساعت نبوده سد سازی کرد.
این رودخانه فصلی هست یعنی در 3-4 ماه از سال آب دارد آنهم با حجم پایین. پس نتیجه می گیریم میلیاردها تومان را نمی شود صرف سد سازی رودخانه ای کرد که در پر آب ترین حالت چند مترمکعب بیشتر آب ندارد آنهم برای 3 ماه.
البته تعجب نمی کنم از طرز فکر شما.
700 میلیارد دلار پول بی زبان مملکت را با همین افکار به باد دادید (4259957) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۸:۲۳
دوست عزیز
1- فیلمبرداری و بی احتیاطی رو دوستان رو همه دیدع اند و شاهد بوده اند
2- اخطاتر داده شده بود و نباید در اون محل با بی احتیاطی حضور میداشتید
3- این سدها در دوره احمدی نژاد ساخته نشده چندین ساله داره اونجا سد ساخته میشه و سد رو هم نمیسازن که فلان منطقه در سال 96 در یک بارندگی فصلی دچار مشکل نشه
شما اگر طلبکاری های خود را کم کنید مساله حل میشه هر اتفاقی در اون منطقه میفته اعم از سیل و زلزله میاید و طلبکار می شوید. (4260141) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۵۶:۴۹
شما از کجا اینها رو دیدید ؟ آقای محترم من خودم در پل آذرشهر بودم ، اونجا وزارت محترم راه و ترابری یک زیر گذر غیر اصولی که از زیر محل مسیل بوده را اجرا کرده بود . ماشینها در حال تردد جهت عبور از زیرگذر بودند که سیل آمد . (4260095) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۰۲:۱۵
وقتی دولت مردان و مسوالین فقط به فکر منفعت و...... خود باشن همینه دیگه
وقت زیر ساخت ها مون زیر صفره چه انتظاری دارین
اگر بارون نیاد میگیم حجاب ونماز و... باعث خشکسالی میشه و اگر هم زیاد بیاد میگیم خشم الهی یه و مردم بی گناه مون باید جان شون رو از دست بدن
شما نگاه بکنین خود آقایون که طوری شون نمیشه
به راستی حقیقت چیست و چه باید بکنیم (4259719) (alef-13)
 
موسوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۲۲:۰۳
آن شش، هفت ماشین که در آذرشهر سیل با خودش برد و آن پسربچه‌ای که با دو چرخه وارد سیلاب شد،‌مقصرش اول از همه خود آن افراد بودند بعدش سیستم آموزش ناکارآمد که بجای آموزش مهارت‌های زندگی محدود شده به آموزش مطالبی که نه به درد دنیا می‌خورد نه به درد آخرت.
وقتی در سرزمینی زندگی می‌کنیم که زلزله، سیل، بهمن و … ما را همیشه تهدید می‌کنند، همواره باید آمادگی رویارویی با این حوادث را داشته باشیم.
خاطرم هست چند سال پیش در تبریز مسیل اصلی شهر توسط شهرداری به عنوان پارکنیک خودروها مورد استفاده قرار گرفت، هر چقدر افراد پا به سن گذاشته گفتند ما در کودکی شاهد سیلهای بسیار مهیب در تبریز بودیم بطوری که مسیل لب به لب پر آب بود کسی توجه نکرد، آخر سر یک سیل آمد بعد ۵۰ سال مثل همانی که گفته شده بود و همه خودوروها را با هم برد. (4259791) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۱۴:۱۲
خیلی از مسائل هست که نیاز به اموزش نداره و خود فرد باید خطر رو درک کنه و بفهمه بسیاری چیزها غریزی هست. سیل هم مشخصه که خطرناکه و هر لحظه میتونه زیادتر بشه و اشیای بزرگتری رو با خودش بیاره و تخریب کنه ولی متاسفانه این افراد توجه نکردند الان هم همه میگن چرا دولت سیل ایجاد کرده!!! سیل و زلزله و...اینا به دولت ربطی نداره نمیشه همه چیز را گردن دولتها انداخت
اخطار چندین بار داده شده بود از تلویزیون هم پخش شد و همه هم مطلع بودند ولی همه چیز را به شوخی گرفتند و این اتفاق رقم خورد. واقعا ایا سلفی گرفتن یا عکس گرفتن این قدر ارزش داره؟ (4260844) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۴:۳۰:۵۶
اون نوجوان مال اشنویه و کردستان است عزیزم . ربطی به آذرشهر ندارد . از چیزی خبر ندارید لطفا اظهار نظر نکنید (4263434) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۳۱:۳۷
میگن سدها سر ریز شده و آبشو خالی میکنند از اون طرف میگن بحران آب داریم یعنی نمیتوانند درست این آب ها رو ذحیره سازی کنند؟ (4259832) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۴۱:۲۲
شایعه درست نفرمایید. هشدار سیل داده شده بود و همه هم در جریان بودند خود این افراد بی احتیاطی کردند. سیل هم چیزی نیست در کنترل دولت باشه همه چیز رو نمیشه انداخت گردن دولت.
من یادمه در اون منطقه هم زلزله اومد عده ای داستند حکایت میساختن که بله تقصیر دولته و...
بیشترین سدها در همون منطقه ساخته شده و بیشترین درامد نفت در همون منطقه خرج شده (4260414) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۴۶:۳۷
گذشته از اینکه نباید در هنگام وقوع سیل در نواحی پر خطر رفت، باید گفت با توجه به خشکسالی و مصرف زیاد آب سفره های زیر زمینی بایستی برای این گونه مواقع برنامه داشته باشیم و با تقویت پوشش گیاهی و دیگر طرحهای آبخیزداری اصلا منتظر و آماده این بارشها باشیم و با نفوذ آنها به زمین موجب پرآبی چشمه ها و قنوات و رودها و سفره های زیرزمینی شویم و گرنه این بارشها به صورت سیلاب و بی فایده و حتی خطرناک از دسترس خارج شده و به دریاها می ریزند. (4259895) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۵۰:۴۸
نکات زیر لازم است بررسی شده و مورد توجه مردم قرار گیرد و در حافظه تاریخی ثبت گردد :

1- حریم رودخانه ها
برای ما که دهه 50 بدنیا آمدیم کتب درسی با محتوای عمیقتری بود و حریم رودخانه ها در کتابهای جغرافی از اهمیت زیادی برخوردار بود اما در فیلمهایی که در این چند روز گذشته از این بلای آسمانی به اشتراک گذاشته شده است نشان میدهد که انگار محتوای کتب درسی را تغییر داده ایم یا اهمیت آن برای نسلهای بعدی کمرنگ شده است ! چند سال پیش هم که در اثر بارندگی خانه های مردم در حریم رودخانه به آب رفت و جانهایشان بر باد؛ بازهم کسی درس های لازم را نگرفته است!!!؟
من جای کسی که در حریم رودخانه منزلی ساخته یا خریده ؛ باشم همین الان خانه ام را رها میکنم و حتی نمی فروشم!!! که باعث خون همنوعی دیگر باشم!!!
امروز اشنویه و آذربایجان است ؛ فردا هر جایی در این خاک پر گُهر!!! زود باشد که بازهم بارش بهاری بخاطر سودجویی و منفعت طلبی جان بسیارانی دیگر را بگیرد.

2- علاوه بر عدم رعایت ساخت و ساز در حریم رودخانه ها؛ شاهد غرق شدن یک پل و فروریختنش در آب رودخانه بودیم؛ به گفته ناظرینی که در فیلم قابل مشاهده هستند و به عنوان شهروند گزارشگر عمل میکنند این پل راه اصلی ارومیه به شهرهای اطراف بوده اما ارتفاع پایه های پل آنقدر کوتاه است که انگار کشاورزی برای تردد خودش از خانه به زمین کشاورزی اش آنرا ساخته است!!!!
مهندسی پل شامل نکات بسیاریست که یکی از آنها رعایت مسائل ایمنی سازه پل در شرایط پر آبی رودخانه هاست!!!! به وضوح مشخص است که این رودخانه در سالهای کم آبی عمقی نداشته است! و احتمالا در طی همین سالهای کم آبی بر روی آن پل ساخته اند والا نباید اینطور احمقانه طعمه سیل شود! تفاوت پل زاینده رود با قدمتی بیش از 400 سال و پلهای جدید آیا اینست که با علم امروز و پیشرفت علمی مان باید پلهای جدید با یک سیل فرو بریزند؟ (4259909) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۸:۵۲:۵۰
يكي با دوچرخه تو اب در حال حركت ! ماشين ها تا نصفه تو اب هستند و مردم توش نشستن براي هم چراغ مي زنند! از روي پلهاي شكسته مي پرند! و......
اگر تعداد كشته دو برابر نشه بايد تعجب كرد (4259915) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۳۲:۰۱
روحشون شاد . خیلی وقتا حادثه خبر نمیکنه وناگهانی اتفاق می افته .
حالا از این همه اب چقدرش رفته تو دریاچه ارومیه ؟ (4260392) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۳۸:۳۰
مردم مجبور بودن با ماشين از زير پل رد بشن اونجا شاهكار اداره راه و نيروي انتظامي است كه دوربرگردان وا زير پل قرار دادن و سيل آمد
كسي موقع سيل با ماشين زير پل نميره منطق خوب چيزيه (4264763) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.