نظر منتشر شده
۸۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306484
داود اوغلو پیروزی در انتخابات را اعلام کرد/ چگونه عدالت و توسعه موفق به تشکیل دولت تک حزبی شد
بخش خارجی الف، 10 ابان 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۴
«احمد داود اوغلو» نخست‎وزیر ترکیه یکشنبه شب اعلام کرد که حزب حاکم «عدالت و توسعه» ترکیه در انتخابات پارلمانی زودهنگام پیروز شد.

اوغلو در پی پیروزی حزب حاکم «عدالت و توسعه» در انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کرد که نتایج انتخابات پارلمانی یک نوع پیروزی برای دموکراسی در ترکیه محسوب می‌شود. حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم ترکیه) به ریاست داود اوغلو با کسب ۴۹.۵ درصد آرا پیروز انتخابات پارلمانی زودهنگام شد.

بر اساس اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زودهنگام ترکیه، حزب عدالت و توسعه قادر است به تنهایی دولت تشکیل دهد.

اگر چه نتایج انتخابات امروز به منزله یک پیروزی‌ بزرگ برای اردوغان به حساب می آید که تصمیم دارد سیستم سیاسی ترکیه را از پارلمانی به ریاستی تغییر دهد اما باید دید در مدیریت سیاسی جامعه ای که شکاف های اجتماعی آن به شدت فعال شده تا چه اندازه موفق خواهد بود. بدون شک حزب عدالت و توسعه در ماه ها و سال های پیش رو با دشواری های فوق العاده ای مواجه خواهد بود.

به نظر می رسد تاکتیک اردوغان برای متشنج کردن اوضاع و جلب آرای بیشتر جواب داده است و مردم ترکیه برای جلوگیری از وخامت اوضاع اقتصادی، پایین آمدن ارزش لیر، تشدید شکافهای اجتماعی و قطبی شدن سیاست داخلی به تشکیل دولت تک حزبی توسط عدالت و توسعه رای داده اند.

به عبارتی حزب عدالت و توسعه توانست مردم را مجبور کند برای پایان دادن به فضای بی ثباتی و هرج و مرج گونه اقتصادی-سیاسی که بعد از انتخابات پارلمانی ژوئن ایجاد و به آن دامن زده می شد رای بیشتری از مرحله اول به آنها بدهند تا این حزب به تنهایی موفق به تشکیل دولت شود.

شبکه خبری فرانس ۲۴ در گزارشی اعلام کرد مردم ترکیه هر کدام خواسته ها و انتظارات متفاوتی از انتخابات پارلمانی کشورشان دارند. یک زن میانسال نگرانی های امنیتی را مطرح می کند و می گوید عملیات و اقدامات تروریستی بعد از انتخابات پارلمانی پیشین کشور افزایش یافته است. در این شرایط چیزی که ما می خواهیم این است که صلح و آرامش در کشورمان برقرار شود. ما در انتخابات رای دادیم تا اقدامات تروریستی در کشورمان پایان یابد. ما رای دادیم تا حقوق بازنشسته ها افزایش یابد و نسل جوان کار داشته باشد. یک زن میانسال دیگر نیز دلیل شرکت خود در انتخابات را دلایل اقتصادی مطرح می کند و می گوید بهبود اوضاع اقتصادی، بهبود شرایط بهداشت و درمان، بهبود شرایط آموزشی کشور خواسته ها و انتظارات اصلی ما از نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه است.

* طبق نتایج اعلام شده تا حال حاضر حزب عدالت و توسعه توانسته ۴۹،۴ درصد آرا را از آن خود کند و ۳۱۶ کرسی پارلمانی را به دست آورد. بدین ترتیب "عدالت و توسعه" می‌تواند با داشتن کرسی‌های کافی در مجلس به تنهایی دولت را تشکیل دهد.

برای تشکیل دولت غیر ائتلافی هر حزب باید بتواند حداقل ۲۷۶ کرسی پارلمان را به دست آورد. در نخستین انتخابات پارلمانی امسال عدالت و توسعه تنها توانسته بود ۲۵۸ کرسی را به دست آورد و در نتیجه قادر به تشکیل دولت به تنهایی نبود.

حزب جمهوریخواه خلق ، حزب طرفداران آتاتورک، به ۲۵،۴ درصد آرا دست یافته و صاحب ۱۳۴ کرسی شده و بدین ترتیب دو کرسی بیش از کرسی‌های بار پیشین انتخابات امسال را اشغال خواهد کرد. بازنده اصلی انتخابات حزب حرکت ملی  متعلق به ناسیونالیست‌های افراطی است که به ۱۲ درصد آرا و با آن به ۴۲ کرسی دست یافته که ۳۸ کرسی از انتخابات ماه ژوئن امسال کمتر است.

حزب دمکراتیک خلق‌ها که مورد حمایت کردهای ترکیه است نیز به ۱۰،۵ درصد آرا دست یافته که به معنای ۵۹ کرسی در پارلمان است. بدین ترتیب این حزب نیز در مقایسه با انتخابات ماه ژوئن ترکیه ۲۱ کرسی از دست داده است.

* رسانه‌های ترکیه گزارش می‌دهند که با شمارش حدود نود و پنج درصد آرای انتخابات پارلمانی، حزب عدالت و توسعه با کسب بیش از ۳۱۰ کرسی از ۵۵۰ کرسی پارلمان پیروز قطعی انتخابات خواهد بود و به تنهایی دولت تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر حزب دموکراتیک خلق ها که مورد حمایت کردهاست، برای ورود به پارلمان به کسب ۱۰ درصد آرا نیاز دارد که به نظر می رسد رأی لازم را کسب کرده است. بعضی گزارش ها از وقوع درگیری میان معترضان و پلیس در شهر کردنشین دیاربکر در شرق ترکیه حکایت دارد. حزب جمهوریخواه خلق، بزرگترین حزب مخالف دولت بیش از ۲۳ درصد آرا را کسب کرده است.

* خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون دولتی تی‌آرتی ترکیه گزارش داد نتایج شمارش آرای بیش از ۹۲ درصد از صندوق‌ها نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه تا به حال ۴۹.۶۳ درصد آرا را به دست آورده است. حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه که مخالف دولت است توانست تا این لحظه ۲۵.۰۶ درصد آرا را کسب کند. حزب جنبش ملی‌گرای و حزب دموکراتیک خلق‌ها که از کردها حمایت می‌کند هر کدام تا به حال حدود ۱۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند، یعنی یک درصد بیشتر از حدن نصاب لازم برای ورود به پارلمان.

* به گزارش خبرگزاری فرانسه از دیاربکر، در حالی که مردم ترکیه امروز برای انتخاب اعضای جدید پارلمان کشورشان در پای صندوقهای رای حاضر شدند، نیروهای پلیس ترکیه و جوانان معترض کرد بعد از ظهر امروز در شهر کردنشین دیاربکر در جنوب شرقی این کشور درگیر شدند. این درگیریها نزدیک دفتر حزب دموکراتیک خلق ترکیه ( طرفدار کردها) در دیاربکر روی داد. طبق نتایجی که تا کنون از شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه منتشر شده است، این حزب طرفدار کردها کمتر از ده درصد آرا به دست خواهد آورد و به این ترتیب امکان ورود به پارلمان جدید ترکیه را نخواهد داشت.

* به نوشته بی بی سی رسانه‌های ترکیه گزارش می‌دهند که با شمارش حدود نود و پنج درصد آرای انتخابات پارلمانی، وضعیت حزب عدالت و توسعه برای کسب اکثریت کرسی‌‌ها و وضعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها برای ورود به پارلمان هنوز مشخص نیست. در حالی که گزارش های اولیه از کسب بیش از ۵۰ درصد آرا توسط حزب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور حکایت داشت، با شمارش آرای بیشتر تردیدهایی در این مورد به وجود آمده است.

از سوی دیگر حزب دموکراتیک خلق ها که مورد حمایت کردهاست، برای ورود به پارلمان به کسب ۱۰ درصد آرا نیاز دارد. در مورد میزان آرای این حزب هم گزارش های ضد و نقیضی منتشر شده است که از کمی کمتر تا کمی بیشتر از ده درصد را شامل می شود.

*  به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا ،‌بنا بر اعلام رسانه های ترکیه ، حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان در انتخابات پارلمانی زودهنگام روز یکشنبه به طور گسترده به پیروزی رسیده و اکثریت قطعی پارلمان را که در ماه ژوئن از دست داده بود، به دست آورده است.

*شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبری فوری گزارش داد براساس شمارش بیش از ۴۲ درصد آرا در ترکیه حزب عدالت و توسعه ۵۳ ممیز هشت دهم درصد آرا را کسب کرده است.

* به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا،‌ بنابر اعلام تلویزیون ترکیه ، براساس آمار شمارش برخی از شعب ،‌ حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان در انتخابات پارلمانی زودهنگام روز یکشنبه به طور گسترده ای در صدر قرار دارد.

*الجزیره در خبری فوری اعلام کرد، نتایج اولیه انتخابات ترکیه پس از شمارش ۲۵ درصد از صندوق های رأی، از پیشتازی ۵۶.۵ درصدی حزب عدالت و توسعه حاکم حکایت دارد.

به گزارش الف، رأی‌گیری در بیست و ششمین انتخابات عمومی ترکیه امروز (یکشنبه) از ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز شد و در ساعت 17 پایان یافت. بیش از ۵۴ میلیون شهروند ترکیه واجد شرایط شرکت در انتخاب ۵۵۰ نماینده مجلس بزرگ ملی ترکیه هستند.

شرکت کنندگان در انتخابات در ۸۱ استان - که به ۸۵ حوزه رأی‌گیری تقسیم شده است - به احزاب رأی خواهند داد نه به افراد.

مهمترین موضوع این انتخابات عبور حزب حاکم عدالت و توسعه از حدنصاب لازم برای تشکیل دولت مستقل است.

در این انتخابات ۱۶ حزب سیاسی شرکت می کنند که براساس نتایج انتخاباتی که ۵ ماه پیش برگزار شد، فقط چهار حزب بزرگ عدالت و توسعه (آک)، جمهوریخواه خلق (ج.ح.پ)، حرکت ملی(م.ح.پ) و دمکراتیک خلق ها ( ح.د.پ) توانستند با عبور از حدنصاب ۱۰ درصدی وارد مجلس شوند.

حزب دموكراتيك خلق‌ها
حزب دموكراتيك خلق‌ها را مي‌توان كليدي‌ترين حزب در اين انتخابات دانست. اين حزب در حال حاضر چهارمين حزب سياسي در مجلس ملي تركيه است. حزب دموكراتيك خلق‌ها كه بخش عمده پايگاه مردمي آن در مناطق كردنشين، روشنفكران منتقد شهرهاي بزرگ و كردهاي ساكن شهرهاي بزرگ تركيه است داراي مواضعي نزديك به پ‌ك‌ك است.

حزب حركت ملي
حزب حركت ملي با گرايشات ملي‌گرا و اسلامي به رهبري دولت باغچه‌لي سومين حزب سياسي بزرگ تركيه در مجلس ملي اين كشور است. اين حزب در سال‌هاي گذشته در مقاطعي، از اقدام‌هاي مختلف حزب عدالت و توسعه حمايت كرد. اما بعد از افشاي موارد فساد مالي در سه سال قبل و اعلام مذاكرات با پ‌ك‌ك حزب عدالت و توسعه را متهم به خيانت به تركيه كرد.

حزب جمهوريخواه خلق

حزب جمهوريخواه خلق حزبي با گرايشات لاييك از قديمي‌ترين احزاب سياسي تركيه به شمار مي‌آيد. اين حزب بعد از دهه ١٩٤٠ و گذر تركيه به سيستم چندحزبي در دهه ١٩٥٠ ميلادي بدين طرف تنها در مواردي محدود به تنهايي زمام امور تركيه را عهده‌دار بوده است. اين حزب در دهه ١٩٧٠ و در دوران رهبري بلنداجويت زمام امور تركيه را به تنهايي عهده‌دار بود.

حزب عدالت و توسعه
حزب عدالت و توسعه كه از سال ٢٠٠٢ ميلادي تاكنون سكاندار اداره امور تركيه است در انتخابات از بالاترين شانس براي انتخاب مجدد مردم برخوردار است. به گزارش ايرنا، اين حزب علاوه بر تشكيلات گسترده و حاميان خود در سطح تركيه به ادعاي احزاب مخالف، با استفاده گسترده از امكانات دولتي در اين انتخابات شركت مي‌كند.

در انتخابات پیشین، حزب حاکم عدالت و توسعه با کسب حدود ۴۱ درصد آرا در جایگاه نخست و حزب جمهوری‌خواه خلق به عنوان مهمترین حزب اپوزیسیون ترکیه با کسب حدود ۲۵ درصد آرا در جایگاه دوم، حزب ملی گرای حرکت ملی با کسب ۱۶.۲۹ درصد آرا در رده سوم و حزب کردی دموکراتیک خلق‌ها نیز با کسب ۱۳.۱۲ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار گرفت. این نخستین بار بود که یک حزب کردی توانست حد نصاب ۱۰ درصد آرای انتخاباتی را به منظور راه‌یابی به مجلس کسب کند.

براساس مقررات شورای عالی انتخابات ترکیه، رسانه ها تا ساعت ۱۸ نیز حق انتشار هر گونه تخمین و نظر سنجی از انتخابات را ندارند و بین ساعات ۱۸ تا ۲۱ نیز فقط می توانند اطلاعیه هایی که از سوی شورای عالی انتخابات صادر می شود را منتشر کنند.
ممنوعیت های انتخاباتی بعداز ساعت ۲۱ لغو خواهد شد. البته شورای عالی انتخابات می تواند مدت ممنوعیت های انتخاباتی را کاهش دهد. در انتخابات گذشته پیش از ساعت ۲۰ ممنوعیت های انتخاباتی لغو شده بود. رسانه ها نیز بعداز این ساعت شروع به انتشار شمارش آرا کردند.

انتظار می رود تا ساعت ۲۲ امشب با توجه به نسبت شمارش آرا، داده هایی برای تخمین نتایج انتخابات بدست آید، اما به هر روی می توان گفت پیش از پایان امروز روشن خواهد شد که حزب آک بعد از یک دوره ۵ ماهه دوباره دولت را در ترکیه به تنهایی به دست خواهد گرفت و یا به ائتلاف با یک حزب دیگر تن در خواهد داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که امروز رای خود را در استانبول به صندوق ریخت به خبرنگاران گفت: نتایج انتخابات هر چه باشد، باید به آن احترام گذاشت.

سیستم انتخاباتی ترکیه

پارلمان ترکیه ٥٥٠ کرسی دارد و هر حزب برای کسب اکثریت نیازمند ٢٧٦ کرسی است. روی هم رفته ٨٥ حوزه انتخاباتی در ترکیه وجود دارد و هر حزب برای ورود به پارلمان حداقل به ١٠ درصد آرا نیاز دارد، درصدی که در مقایسه با بسیاری از کشورها بالاتر است. برای مثال احزاب آلمان باید پنج درصد آرا را کسب کنند، احزاب سوئد چهار درصد و دانمارکی‌ها دودرصد. در واقع سیستم انتخاباتی ترکیه بدین صورت است که اگر حزبی ٤٠ کرسی پارلمان را تصاحب کند اما از کسب ١٠ درصد آرای ملی باز بماند، کرسی‌های آن حزب به حزب برنده اختصاص داده می‌شود که درواقع مزیتی آشکار برای احزاب بزرگ‌تر است. در این میان یکی از مواردی که البته این‌بار کمتر درباره آن بحث شد، تمایل اردوغان برای تغییر قانون اساسی بود. اردوغان برای تغییر قانون اساسی و افزایش قدرت رئیس‌جمهوری بدون برگزاری همه پرسی به ٣٦٧ کرسی و برای به همه‌پرسی گذاشتن سیستم ریاست‌جمهوری به ٣٣٠ کرسی نیاز دارد. هرچند بعید است پس از نتایج انتخابات گذشته، اردوغان همچنان به تحقق این رؤیای خود امیدوار باشد.

 

 
کلمات کلیدی : قلیچدار اوغلو، دمیرتاش، اوغلو، اردوغان، باغچه لی
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۰:۲۱:۰۴
تقلب گسترده در انتخاباتی ترکیه توسط دولت (3292900) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۲:۴۲:۲۳
دوستانی که چند سال پیش روی کار آمدن اسلام گرایان در ترکیه را حرکت مردم ترکیه بر زد غرب و آمریکا ارزیابی میکردند و سر از پا نمیشناختند، حالا چرا ناراحت هستند... تا زمانیکه استاندارد ما سیاستها منافع ملی‌ نباشد، چه اسلام گرا چه سکولار، به ضرر ما خواهد بود.... (3293142) (alef-13)
 
Hamvatan
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۲۹:۰۶
چون باب میل شما نیست یعنی اینکه تقلب شده ؟؟؟؟؟؟!
اگر تقلب بشه مردم کشور ترکیه خواب را از تقلب کنندگان میگیرند و پلیس هم احترام میگذاره به خواست مردم . (3293211) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۰:۱۰:۲۲
خواب دیدی خیر باشه تو روز روشن عملیات روانی رو مردم انجام دادن مردم ترکیه اصلا متوجه نشدن . همه شلوغی های اخیر ترکیه در راستای ترسوندن مردم بود تا برای برقراری امنیت مجدد مردم به حزب حاکم رای بیشتری بدهند و قضایای اخیر کاملا مهندسی شده بود. (3293267) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۲۳:۰۱:۵۳
مردمان تركيه مردماني متهيج نيستند و بر اثر پاره اي سياست هاي كوتاه مدت به كسي راي نمي دهند. طوري نيستند كه در عرض چند روز و چند هفته بر اثر بازي رواني بشود راي جمع كرد.
علي ايحال قشر دانشگاهي و قشر آگاه جامعه (يعني اكثريت جامعه) بر اين نتيجه رسيده اند كه اجراي برنامه هاي بلند مدت بيان شده توسط حذب حاكم به نفع كشور تركيه هستند (نمونه اش همين انتخابات كه اكثريت به حذب عدالت و توسعه راي دادند)
يكي از مهمترين برنامه هاي حذب حاكم تغيير دادن ساختار سياسي و بدني حكومت است. تغييراتي كه آرزوي چندين ساله ي چندين كشور منطقه و جهان مي باشد.
در اين بين با محدود شدن منافع و آمال و اميال برخي گروه هاي ريز و كوچك در داخل تركيه مثل پ.ك.ك و گروه هاي متصل به انديشه سوسياليسمي با شعار هاي رويايي و با وخيم كردن اوضاع در صدد ماهيگيري از آب گل آلود هستند.
آنچه مهم است اينكه در نهايت اين اكثريت كل مردم مي باشد كه تصميم گيرنده نهايي ميباشد. (3295492) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۸:۱۰:۴۵
هموطن جان ! شما توهم تقلب در انتخابات ( داخلی باشه یا خارجی ) تو ذهن مبارکتون جا دادین وبیرون هم نمیاد . کی از تقلب حرفی زده . دیدیم هم پلیس چطور احترام میذاره ؟؟؟!!! پلیس به اعتراض قانونی احترام میذاره نه به آتش زدن و زد و خورد و . . . . (3293507) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۵:۳۲:۳۷
خیلی با نمک بود حرفت (3294745) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۳۰:۵۳
و البته تداوم دیکتاتوری اردوغان (3293214) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۰:۱۹:۱۴
چه دیکتاتوری؟ اینها توسط رای مردم انتخاب شده اند این است که کشورشان وضعش روز به روز بهتر می شود (3293769) (alef-3)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۶:۵۸:۱۹
وضع ترکیه روز به روز بهتر میشه؟ اینو از کجا میگی؟ ترکیه 2 ساله داره عقب گرد میکنه (3294934) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۷:۱۳:۱۳
قابل توجه تحلیل گران بی سواد داخلی (3293442) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۷:۰۶:۰۴
ای خدا یه کشور دیگه انتخابات شده

شما مگه اونجا بودی که متوجه بشی تقلب شده یا نه ؟؟؟؟


بابا یکم فکر کنیم هر کی گفت تقلب بدوییم دنبالش ...

دنبال حرف ها نباشید ، عقل رو باید ساخت که دنبال حقیقت بره هرچند حقیقت طرفدار کمتری داشته باشه (3294947) (alef-3)
 
کامیار
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۰:۳۷:۵۵
چرا همیشه عقب هستید تا کنون ۵۲ در صد حزب اروغان جلو است و برای تشکیل کابینه کافی است. (3292922) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۴:۲۷:۲۹
این میزان رای با ایجاد بی ثباتی و نا امني که توسط دولت ترکیه ایجاد شد بدست اومده (3294526) (alef-3)
 
محسن شریف نیا
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۰:۵۰:۵۱
من با کرد بودنم،نظر من در مورد انتخابات نماینده در ترکیه این است که،کرد های ترکیه به خاطر پولی که اردوخان در اختیار آنها قرار میدهد حتی از کرد بودن خود انکار میکنند، اما آنها اشتباه هستند، آنان به جای دادن رای به(ح.د.پ)به نماینده های مخالف(آ.ک.پ)و...میدهند.
من کلا با کسانی که به نماینده های کرد رای نداده اند مخالف هستم،و متاسفم.
من کرد کردستان ایران هستم و همیشه هم از کرد بودنم افتخار میکنم و از کرد بودنم انکار ندارم.
در یک کلمه برای کرد های ترکیه متاسفم. (3292945) (alef-13)
 
هومن
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۲:۲۱:۴۹
من خودم یک کردم و با کردهای کشورهای دیگر هم در ارتباطم اما باید بگم اعتقادات کردها در ایران چیزی دقیقا برخلاف اعتقادات کردها در عراق وترکیه و سوریه است .کردها در ایران اعتقادات مذهبی اشان به دلایلی که برای یک کرد هم چون تو هم کاملا مشخص است و در اینجا نمی خواهم در موردش بحث کنم کم رنگ شده است.(هرچند این امر در ایران همه گیر است). دلیلی که حزب ه د پ توانست در این دور رای های زیادی کسب کند فقط این بود که از مواضع غیردینی خود عقب نشینی کردو نمایندگان زیادی به صورت اسلامی برای کردها تعیین کرد...حتی قشر زیادی از ترک ها هم که سنی بودند به ه د پ رای دادند...اما پس از این آشوبی که از طرف پ ک ک ایجاد شد با توجه به این که پ ک ک هم به جز کمونیست ها هیچ نوع طرفدار زیادی ندارد و بسیاری از خانواده های کرد از پ ک ک بیشتر زیان دیده اند تا این که سود ببرند..عملا قشری از کردهای مذهبی که قشر اکثریت کردها را در ترکیه تشکیل می دهند به ا ک پ رای دادند هرچند هنوز قشر زیادی از کردهای مذهبی به ه د پ به دلیل نشانه های مذهبی داده است رای داده اند...اما عمده ی رایی که به ه د پ داده شد از طرف ترک هایی که بود به سایر احزاب داده شده بود ..حزب عدالت و توسعه در سیزده سال اخیر برخلاف تمامی دوره ها در ترکیه ثبات و پیشرفت را به اقتصاد ترکیه بازگردانده است...ضمنا بهتره به کردها توهین نکنید. حالا هر کشوری شاید قدرت درک آن ها از شما بیشتر شما باشد شما که در جایگاه آن ها و کردهای عراق نیستید از زمانی که دولت اردوغان دچار مشکل شده عملا مردم کردستان عراق هم دچار مشکل شدن تمامی صادرات نفت و هر نوع معامله ای که دولت کردستان عراق انجام می دهد از طریق دولت اردوغان در سال های اخیر ممکن شده طرز تفکرهای خام نژادپرستانه وبرخی از ایده ها بدون اقتصاد و امنیت زمانش گذشته است...بهتر است به فکر اقتصاد و امنیت در مناطق کردنشین باشیم.ضمنا این واقعیت را که کردهای دیگر مشناطق انسان های مذهبی هستند بپذیریدبا نپذیرفتن یک امر آن امر نابود نمی شود.زمانی در ایران هم همین گونه بود اما متاسفانه ...به هر حال هنوز هم پایه های این امر مشهود است هرچند با برخی مشکلات از برخی جاها که کردها می دانند مواجه شده است. (3293109) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۲۲:۰۱
کردهای ترکیه همیشه دنبال منافع خودشونن و مثل باد رنگ عوض میکنن ،مثل کردهای عراق و دولت خودگردانشون و اسلاف تروریستشون مثل پ ک ک و پژاک و ...
اینجاست که برادران کرد ایران باید بدانند گول تبلیغات تفرقه امیز دشمنان رو نخورند و بدونند یکپارچگی کشور سرافراز ما از هر نظر به نفع اونهاست چون مردم کشورهای دیگه حتی با وجود نزدیکی نژادی بازهم به انها رحمی نخواهند داشت (3293201) (alef-13)
 
هومن
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۶:۳۷:۱۷
این کاملا نادرست است مگر شما کردید...این که پ ک ک وجود دارد به دلیل ظلمی است که در آن منطقه به کردها می شود...بهتر است حداقل تاریخ را نگاهی بکنید که تا همین بیست سال پیش از زمان آتاتورک وعصمت اینونو قوم اصیل کرد را موجودات کوهی نامیدند و آن ها را از جمعیت ترکیه حذف کرده و هرچه از حقوق اولیه یک بشر لازم بود توسط اسلاف آتاتورک ...دریغ کردند بهتر است بدانیم در آن منطقه ای که پ ک ک به وجود آمده است همیشه با زبان ارتش و زورگویی سخن گفته شده است هزاران نفر توسط همین ارتش لائیک به فجیع ترین شیوه کشته شده اند..در مورد دولت سوریه هم همین طوراست کرد ها در اکثر مناطق سوریه حتی شناسنامه ندارندو ازتمامی خدمات دولتی بهداشتی استخدامی محرومند..شما بودید چه می کردید آیا اسلحه برنمی داشتید تا متجاوزین را به سزای اعمالشان برسانید مساله این است امروزه زبان اسلحه معنا ندارد در گذشته رسانه ها نبودند و ندای شما به هیچ کجا نمی رسید اما امروزه می شود ندای مطلومیت را از هر جاا به گوش جهانیان رساند هرچند در حال حاضر هنوز هم کردهای سوریه هیچ نوع امکانات دولتی دریافت نمی کنند و از سرشماری سوریه حذف شده اند و دارای حق رای هم نیستند چرا که بیش از نیم قرن است که دیگر بشر محاسبه نمی شوند و دارای حقوق بشری نیستند..ضمن این که غنی ترین منابع نفتی در سوریه در مناطق کردنشین قرار دارد اما ارتش سوریه و دولت آن هم کردها را از همه چیز محروم کرده اند هم نفتش را می برند. (3297101) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۲۸:۳۵
شما توی ایران درس آیین نگارش و انشای فارسی و دستور زبان هم داشتید؟ (3293209) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۱:۰۰:۴۹
مرد جسابی مردک ؟خجالت بکش.این چه حرفیه زدی، میزنی؟
توهین نکن.در جواب تو (البته بنده کرد نیستم،فرقیم(ی تشدید داره مارو هم متهم نکنی.فرقی هم.)نداره.ایرانییم (ایرانی هستیم)).شما چی؟اموزش فرهنگ و ادب داشتید؟ (3293320) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۱:۰۲:۳۵
یادتون باشه نصف مردم خواهان این حزب و اردوغان هستند .نصف خیلی زیاده(نصف دیگه که به اردوغان رای ندادن(حزب عدالت و توسعه)) (3293323) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۹:۴۳:۳۷
دوست محترم کرد ی وترکی دوزبان هستند که مردمانشان با ان زبان فکر میکنند وزمانی که میخواهند فارسی حرف بزنند ویا بنویسند اول به زبان مادری فکر میکنند وهمزمان ترجمه تحت الفظی را برزبان ویا به تحریر درمیاورند واین مشکل اموزش وپرورش است که اگر در مدارس حداقل دوره ابتذایی را بازبان مادری درس میدادند وهمزمان فارسی را یاد میگرفتند این مشکل حل میشد ولی ازانجا که کارها همیشه برعکس است اکنون از دانشگاهها شروع کرده اند (3295244) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۳۹:۳۰
مردم ترکیه در دو انتخابات اخیر با استاده از ظرفیتهای دموکراتیک پیام روشنی به اردوغان دادند:
1-آقای اردوغان تغییر در ساختار دموکراسی و سوق دادن تدریجی کشور نه نه نه

2-مبارزه با تروریسم و تجزیه طلبی و کمونیسم و عمل در چهارچوب قانونی اساسی فعلی آری (3293227) (alef-13)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۷:۴۸:۱۰
به نظرم كردهاي تركيه عاقل تر هستند كه حواسشان به صلح و آرامش كشورشان هست و بد قانوني را به بي قانوني ترجيح داده اند. (3293475) (alef-13)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۸:۱۲:۴۳
كاش دوستاني كه عادت كرده اند نظرهاي كيلويي در مورد كشورها بخصوص كشور همسايه و هم كيش ما "تركيه" بدهند،مراتب انصاف را هم در نظر بگيرند. به نظر شما اگر ايران گروههاي مخالف اسلحه بدست داشت كه مدام آشوب ميكردند و بعد چند هزار پناهجوي سوري داشت و همزمان در طول يك سال با چند حادثه طبيعي بزرگ دست به گريبان بود و از طرفي نفت و گاز هم نداشت و چند حزب مخالف در مجلس داشت كه با احترام پدر هم را در مي آوردند و مديريت چند ميليون دانشجوي خارجي را داشت و ... آيا باز هم مقام و جايگاهي كه اينك تركيه در جهان و اقتصاد دارد را داشت؟! در حالي كه تركيه 40 سال پيش قابل مقايسه با تبريز ايران نبود اما خط و مشي هاي درست در طول 4 دهه باعث شده كه اين كشور به قطب آمال دنيا بخصوص ايرانيها(!) تبديل شود..و حالا انتخاباتشان با خواست مردمي انجام شده و دو سوم ملت تركيه خواستار مديريت حزب "آ ك پ" اند.انتقاد و نظر بد نيست اما در كنار اينها بايد سعه صدر داشت و انصاف و به عبارتي وقتي قصد زدن يك جوال دوز به ديگري داريم ، توانايي اين را هم داشته باشيم كه يك سوزن نيز به خود بزنيم! :) (3293512) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۲۲:۵۷:۰۲
طبق گفته اين دوست عزيز كه كردهاي تركيه تسليم ولخرجي هاي اردوغان شده اند؛ بايد گفت اگر هم چنين باشد كه بعيد ميدانم در شرايط فعلي تركيه كه به منابع داخلي خود نياز شديد دارد، در اين صورت خود كورد هاي تركيه مقصر هستند و از تعصب كورد بودنشان كاسته شده است! (3295486) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۲۳:۱۸
مطمئنن تقلب شده. چون مردم ترکیه از دیکتاتوری وما ل اندوزی اردوغان ویارانش خسته شده اند. (3293010) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۲۹:۳۲
الف چي ميگي برا خودت. الان ٩٨ درصد شمارش شده و در يك لحظه هم راي كردها زير ١٠درصد نيومد. لطفا آرزوهاتو بعنوان خبر ننويس (3293023) (alef-13)
 
ابولفضل
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۴۴:۳۱
متأسفم برای کردهای ترکیه.کرد بودنشان را به پول اردوغان فروختند!‏ (3293054) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۲۹:۵۱
یعنی باید به دار و دسته تروریستی پ ک ک رای میدادند خودشون رو میخریدند؟ (3293212) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۲:۴۱:۲۲
پس از دارو دسته حزب عدالت و توسعه که حامی داعش هستند حمایت کنند؟!عجب!!!‏ (3293377) (alef-3)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۲:۴۳:۳۲
کردهای عزیز!تبریک... (3293378) (alef-3)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۴۱:۴۹
تبریک به مردم ترکیه که نگذاشتند کشورشان دچار اختلاف جنگ داخلی بشه.زنده باد اسلام (3293230) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۹:۵۷:۵۹
کجای کاری داداش اختلاف داخلی رو خود اردوغان به آتیش اون دمید که بتونه اوضاع رو متشنج بکنه و بعد مجبور کنه مردم رو به خاطر ایجاد دوباره امنیت به حزب حاکم رای بیشتری بدهند و میشه گفت اتفاقات اخیر ترکیه مهندسی شده بود. دولت با کردها آتش بس برقرار کرده بود ولی برای ایجاد اغتشاش این آتش بس رو شکست (3293734) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۱:۳۰:۲۲
این نقشه اردوغان بود وخوب هم مردم رو سر کار گذاشت تا با نا امن جلوه دادن ترکیه امکان تشکیل دولت غیر ائتلافی رو فرآهم کنه، سخت نیست فهمیدنش (3293915) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۳:۰۵:۲۷
حالا چقدی ازش گرفتن؟ (3294223) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۱:۵۴:۴۱
اسلام؟
اردوغان طرفدار داعش!!!! (3293972) (alef-3)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۴۷:۴۴
با سلام.اینطوری که نوشتید نیست!خوشبختانه کردها به مجلس راه پیدا کردند.تبریک (3293060) (alef-3)
 
yaser
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۲:۱۱:۲۴
واقعا دمشون گرم انتخاب دوباره مردم و حمایت مردم از این حزب نشام داد که مردم خواستار اتحاد و آرامش در ترکیه هستند تاکنون در دنیا دولتی اسلامی با این اقتدار و دموکراسی ندیده بودم که مردم از آنها راضی باشند درود بر دولت عثمانی (3293093) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۰:۲۲:۲۴
چی می گی برای خودت کدوم راضی بودن ؟ با یه عملیات روانی که دولت ترکیه انجام داد تونست مردم رو مجبور کنه که برای برقراری امنیت بیشتر بهش رای بدهند و این اغتشاشات اخیر ترکیه کاملا مهندسی شده بود و اردوغان می دونست داره چیکار می کنه شما ظاهرا خیلی ساده دل هستی در ضمن دولت ترکیه خواب دولت عثمانی رو می بینه شما هم زیاد دلت رو خوش نکن (3293281) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۷:۴۹:۰۵
اردوغان رویای عثمانی رو به گور خواهد برد! (3293477) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۲:۱۱:۴۳
پیروزی این حزب و اردوغان دیکتاتور و جاه طلب برای آینده ایران خطرناک است.. خود عبداله گل هم اذعان داشته که اردوغان آدم خطرناکی است (3293094) (alef-3)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۴۴:۰۰
برا اسرائیل خطرناکه نه برا ی ایران .زنده باد اسلام.تبریک به مسلمانان آزاده جهان (3293233) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۰:۵۶:۲۷
به نظر شماره: (3293233) (alef-3) در پایگاه خبری الف در باره ی خبر:/داود اوغلو پیروزی در انتخابات را اعلام کرد/ دوشنبه 11/08/1394
---
جوجه ها را آخر پاییز بشمارید؟؟؟!!!
---
در این به اصطلاح پیروزی حزب اردوغان هیچ خطری برای اسرائیل نیست.
این پیروزی با واقعیتهای روی زمین در ترکیه و منطقه هیچ سنخیت و همخوانی و همگنی ندارد؟؟؟!!!
پیروزی ظاهری حزب اردوغان در ترکیه نشانه ی بسیج شدن دوستان رژیم صهیونیستی علیه مردم منطقه است و باید جوجه ها را در آخر پاییز به شمارش گذاشت و واقعیت را پس از این شمارش شناخت.
این پیروزی معامله ایست میان آمریکا و ارتجاع منطقه با حزب اردوغان برای گرفتار کردن بیشتر ترکیه و در واقع غالبیت مسلمانان این کشور و منطقه در منجلابی که اردوغان سالها است برای منطقه ایجاد کرده و برای غرق کردن همه در این منجلاب است. (3293314) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۳:۵۰:۴۵
آره ، تبریک به داعش که اردوغان پیروز شده . (3293392) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۰:۲۰:۱۳
این یک واقعیت است که همه ی دنیا برای ما خطرناکند (3293776) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۲:۴۰:۴۳
بله این حزب پیروز شد ولی باید نگران توسعه طلبی اردوغان بود ،اردوغان منطقه را به اتش میکشاند با فشاری که در اعزام اواره ها به غرب اورده بزودی عضوادتحادیه اروپا خواهد شد ووبه این بسنده نخواهد کرد در سوریه سهم خواهی میکند کردهای انجا را سرکوب خواهد کرد کردهای خودرا منزوی واعضای حزب خلق را راحت نخواهد گذاشت حزبی یکدست میخواهد که نازی قبل از جنگ دوم را تداعی میکند ،ایران باید بسیار هشیار باشد که از شر این نوکر عربستان مصون باشد ،باز کردن درهای باز ومبادلات تجاری با اروپا وکاهش مبادلات با ترکیه شاید یکی از راههای منزوی کردن در منطقه شود (3293136) (alef-13)
 
ارازاوغلو
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۰۴:۲۰
خبر نیست این.
یه نوع موضع گیریه برادر...... (3293173) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۱۸:۲۳
واقعا جای تاسف،جالب اینجاست اینبار بجای کاهش رای حتی رای بیشتری به حزب اردوغان داده شده و این حزب اکثریت تنها در پارلمان شده و این به معنی تصویب و انجام هرقانونی به تنهایی میباشد

مردم ترکیه با اینکه دیدن دولت داوود اوغلو و اردوغان حمایتهای همه جانبه از داعش کردن و علنا نیروهارو از اروپا وارد سوریه میکردن باز بهشون رای دادن
متاسفانه باید بگم مشکل داعش بیشتر خواهد شد و متاسفانه شهدای ما بیشتر چرا که ترکیه همه طور حمایت لجستیکی و نظامی از داعش کرده و از این به بعد بیشترخواهد شد

اینجاست که مردم کشورمون میبینن باید همیشه متحد باشیم وگرنه مردم هیچ کشوری کوچکترین رحمی به ما نخواهند کرد اگر ضعیف شویم (3293194) (alef-13)
 
Salar
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۳:۴۹:۲۴
من کرد ایرانم از دیواندره
خدارو شکر 10 درصد زیاد خوب نیست اما بازم خوبه به مجلس رفتند کرد ها باید صبر داشته باشیم با عجله که نمی شود همه کار کرد
چکوارا میگوید ملتی که خواهان ازادیست باید بهای ان را با خون بپردازد حالا ما داریم خون میدهیم و چیزی به ازادیمون نمونده

هربژی کوردستان (3293241) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۰:۱۹:۱۱
دمیرتاش همیشه درقلب تمام کردهای جهان مخصوصا کردهای ایران خواهد بود.اصلا دوست ندارم قیافه اردوان دیکتاتور رو ببینم (3293278) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۰:۲۳:۰۷
خدا کنه وضعیت ایرانیا تو ترکیه بهتر بشه واقعا بدرفتاری وحقوق کم ایرانیا سخته تو غربت (3293283) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۱:۱۹:۲۷
هر جا و به خصوص در ایران تقسیم قدرت صورت بگیره بهتر هست ... کاش احزاب ترکیه اعتلاف می کردند و نتیجه بهتری برای مردم ترکیه رقم می خورد این نتیجه یعنی قدرت بیشتر اردوغان اما نه قدرت مطلق (3293335) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۳:۱۹:۴۴
ائتلاف (3294263) (alef-3)
 
محمد جواد
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۲:۰۰:۰۴
یک زمانی اردوغان دوست و برادر بود و رای آوردنش نشانه بازگشت ترکیه به اسلام بود
حالا چی شده باهاش چپ افتادید؟ کی ما میفهمیم لبخند یا اخم یک کشور دیگه با ما فقط سیاسیه نه از عشق به ما لبخند میزنند نه از پدرکشتگی زیراب مارو میزنن فقط بر اساس منافع کشورشون موضع میگیرند (3293362) (alef-3)
 
احد
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۲:۳۰:۰۷
این انتخابات پیروزی بزرگی برای کردهای ترکیه بود!چون ترکیه ای که سالها قبل کردها را حتی شهروند درجه3 بحساب نمیاورد و حتی حرف زدن به زبان کردی ممنوع بود!اکنون به مجلس راه پیدا کردند.واقعا پیروزی بزرگی هست برای کردها.تبریک... (3293373) (alef-3)
 
یا فاطمة شهیدة‏(سلام الله علیها‏)‏
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۲:۳۸:۲۱
آقا مجید که نوشتی زنده باد اسلام و پیروزی حزب عدالت و توسعه رو تبریک میگی!مگه این حزب همون اردوغانی نیست که اگه حمایتش از داعش نبود ، داعش اینقدر پیشرفت نمیکرد و با آبروی اسلام بازی نمیکرد و به نام اسلام کشتار و قتل عام‏(به خصوص شیعیان و کردها‏)رو انجام نمیداد.لطفا دقت کن!‏ (3293376) (alef-3)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۲:۱۰:۰۴
دوست گرامي سعي كنيد از چند منبع خبري استفاده كنيد...همه كشورها به دنبال منافع خود در منطقه هستند.كشوري به سوريه كمك ميكند براي مقابله با داعش كشوري هم از داعش استفاده ميكنه براي مقابله با اشوب گروهكهاي داخلي اش. جو يك اقدام شما را نگيرد و در قضاوت جهاني بي انصافي نفرماييد.. (3294022) (alef-13)
 
یکی از کوردهای ایران
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۷:۵۸:۰۸
شما برای جمعیت چند میلیونی کردها که به آک رای دادند متاسف باش عزیزم . احتمالا اونا در ترکیه بهتر کارشونو بهتر بلدند تا بنده و جنابعالی در ایران. شما همچنان در همه چیز معیار را کورد بودن قرار بده تا ببینیم به کجا میرسی. و البته تجربه نشان داده که ما کلمه دموکراسی را در صورت جلب منافع دوست داریم و اگر مقداری با افکار ما ناسازگاری داشت دیگر احترامی قایل نیستیم و برای دموکراسی خواهان اظهار تاسف می کنیم. (3293491) (alef-13)
 
علی کریمی
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۸:۵۱:۱۰
آنچه بیشتر از نتایج مهم است روند انتخابات کشور ترکیه است که خیلی شفاف ،بدون شبهه ،دقیق و سریع است. انتخابات صبح شروع و تا پایان همان روز نتایج انتخابات از طریق رسانه های متعدد به آگاهی مردم می رسد. واقعا قابل الگو برداری است. (3293601) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۰:۰۳:۲۶
چرا بعضی دوستان تحت تاثیر یک سری از رسانه های خاص داخلی حکومت ترکیه رو دیکتاتوری می خوانند چرا از قدرت و پیشرفت ترکیه باک دارید اگر حکومت این کشور فلان و بهمان بود مردم بهش رای نمی دادند از این واضح تر که چند حزب شرکت می کنند با گرایشات متفاوت این مردم هستند انتخاب می کنند سعی نکید برای پوساندن ضعفهای خودمان به دیگران حمله کنیم و تهمت بزنیم اگه واقعا ترکیه بده چرا ایرانی ها بیشترین تعداد سفرهاشون به این کشور است چه تفریح چه زندگی واقعا چرا???? (3293750) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۱:۰۱:۰۷
سایتهای داخلی باید توی انتخاب تحلیلگران سیاسی خودشون تجدید نظر کنند . از چندماه قبل تاکنون هزاران مقاله درخصوص ریزش ارا حزب عدالت وتوسعه منتشر کردند که هیچیک منطبق بر واقعیت نبود . بلکه بیشتر به ارزوهای نویسنده ویا خط سیاسی نگارنده مربوط میشد . دنیای امروز دنیای واقعیتهاست نه ارزوها . ضمن اینکه هر حزب دیگری پیروز انتخابات ترکیه میشد تنش بیشتری با ایران ایجاد میکرد . کردها سودای دولت مستقل واتحاد کردهای عراق وسوریه وایران وترکیه را درسر دارند وقطعا برای ایران دردسر خواهند بود . حرکت ملی دولت باغچه لی ناسیونالیست بوده وبد تر از عربها نژاد پرست . لذا روی خوشی به ایران نشان نمیداد وجمهوری خلق قلیچدار اوغلی لائیک وضد دین . حالا چرا تحلیلگران ایرانی به اصطلاح مسلمان وطرفدار اسلام با عدالت وتوسعه مخالفند جای تعجب است . تنها حزب اسلامگرای دارای شرایط بدست گرفتن دولت ؟ به غیر از این 4حزب .حزب دیگری که طرفدار داشته باشد در ترکیه وجود ندارد . شاید تحلیلگران توقع داشتند مردم ترکیه از ایران دعوت کنند تا در انجا حکومت تشکیل دهد ویا والی تعیین کند ؟ ویا در مسلمان بودنشان تامل کنند که چطور برعلیه گروهی مسلمان به نفع گروههای دیگر غیر مذهبی قلم زده اند . هرچند میتوان به سیاستهای اردوغان ایراد گرفت ولی هیچ انسان بدون عیب ومعصوم وجود ندارد اینکه با بعضی سیاستهای ما مخالف است جای خود ولی مملکتی را با 75میلیون جمعیت به سمت گرایشهای اسلامی سوق داده است . ضمن اینکه واقعا ناجی ترکیه بوده است واگر دراین راه از جیب ما خورده حماقت خودمان است . بجای ایراد گرفتن از او خودمان را درست کنیم که کلاه سرمان نرود وحماقت 8ساله را تکرار نکنیم .ضمن اینکه تنش در کشورهای همسایه ترکشش به ما هم خواهد خورد پس طرفدار ثبات در همسایگی باشیم (3293867) (alef-13)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۱:۵۹:۱۰
الف جان با ما به از اين باش كه با خلق جهاني! (3293983) (alef-3)
 
meysam
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۲:۵۳:۵۷
ولی تو این 7 تا 8 ماهه واسه ما ایرانیهای مقیم ترکیه بد نشد ارزش لیر پایین امد اجاره کمتر میدیم چون یه مقدار پول از ایران میاد برامون و اینو بگم ترکیه امنیت قبلی رو نداره باید از اینجام بریم داعش تو ترکیه هست (3294178) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۳:۲۵:۱۲
دمکراسی، فقط رای اکثریت نیست. اگر اکثریت ترک خواهان نابودی اقلیت کرد باشد اسمش دمکراسی نیست.... مردم ترکیه نتیجه این انتخابات را بزودی می گیرند . همین الانش هم وضع صنعت توریسم ترکیه که حرف اول را در اقتصاد آن می زند اسفناک است.... (3294280) (alef-13)
 
تایماز
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۳:۳۵:۱۷
عاشق اردوغان و سیاست های برون منطقه ای او هستم.خیلی خوشحال شدم (3294313) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۴:۲۵:۵۶
بلانسبت شما ، اما داعش هم عاشق اردوغانه . (3294521) (alef-3)
 
فاطما
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۳:۴۴:۰۶
با اردغان موافق نیستم ولی میدانم انتخابات ترکیه کاملا" سالم است و تقلبی در آن نیست (3294343) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۳:۵۸:۵۷
تبریک به داعش ودیگرگروه ترویستی برای پیروزی اردوغان (3294393) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۴:۱۵:۴۴
تروریسم پیروز شد (3294461) (alef-3)
 
بنده خدا
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۵:۵۵:۴۷
سلام ، حالا برای من ثابت شد که ایران و نشریات ایرانی فاقد دانش سیاسی هستند . کسی ندونه فکر میکنه ترکهایی که می خواهند رای بدهند اخبار ایران و تفسیر های سایت های ایران را مطالعه می کنند .
سایتهای خبری ایرانی مثل بسیاری از رویداد های کشور ، واقعیات جامعه را به نظر می رسد به غلط تعبیر می کنند پو بر ان مقاله مینوسیند .
تا دیروز من فکر می کردم داود خان رفتنی است ولی حالا می بینم بالای نوددرصد رای اورده .
نتیجه اخلاقی که من از این رویداد می گیرم ان است که به گزارشات و اخبار انان نبایستی اعتنا کرد . (3294778) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۶:۲۰:۵۱
درود بر اردوغان
درود بر عدالت
درود بر پیشرفت و توسعه
درود بر ترکیه رو به جلو (3294849) (alef-3)
 
مهرگان
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۶:۳۶:۰۱
برای مردم ترکیه متاسفم. همبن (3294886) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۶:۴۹:۲۵
اسلام در ترکیه پیروز شد این وعدی الهی است ما متاسفانه هرکشوری که با منافع ما سازگاری دارد قبولش نداریم (3294919) (alef-3)
 
هیوا
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۷:۵۱:۱۰
باسلام
آزادی اراده و انتخاب در جوامع دموکراتیک و ملتهای متمدن امری بدیهی و واجب است و اینکه تعدادی از کردها به حزب اردوغان رای داده اند هم امری طبیعی است زیرا درمقابل خیل عظیمی از هموطنان غیرکرد و بویژه ترکها و روشنفکران و جوانان ترکیه به حزب دموکراتیک خلقها که یک حزب کردی ست رای دادند . اما مشکل اینه که اردوغان پس ازشکست مفتضحانه درانتخابات 5ماه قبل و کاهش محبوبیت دربین مردم ، اینبار اقدام به آشوب وناامن نمودن مناطق کردنشین ترکیه نمود ودر خیلی ازشهرها و حتی روستاها منع آمدوشد برقرار کرد و از برگزاری انتخابات وآوردن صندوق رای به آنجاهم جلوگیری نمود . بنابراین درواقع حزب عدات وتوسعه پیروز نشده بلکه آراءحزب دموکراتیک خلقها را به ناحق باطل و نادیده گرفته اند . هرچند حزب دموکراتیک خلقها حدنصاب قانونی راجهت ورود به پارلمان کسب کرد که جای بسی شکراست ..
تبریک به آزادیخواهان دنیا ... (3295022) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۷:۵۸:۰۳
برای ترکیه متاسفم. (3295034) (alef-3)
 
سیف
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۸:۲۹:۲۷
این وضعیت به ضرر همه ملت های منطقه خواهد بود اردوغان بااشوبی که به پا کرد موفق شد نقششو عملی کنه ولی به نظر من سال های پیشرو سالهای سختی برا ترکیه خواهد بود . (3295099) (alef-3)
 
سنگ صبور
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۰:۱۵:۰۷
هم وطن قرار نیست اگر کسی حرف ما را تکرار نکرد ناسزا بگیم با مدیریت حزب عدالت و توسعه ترکیه با وجود برخی مشکلات داخلی و خارجی بهترین روز های خود را می گذراند و کشور اول در منطقه است و مردم فهیم ترکیه تمام جوانب را سنجیده و دوباره به این حزب اعتماد کرده اند (3296011) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۵:۰۱:۱۷
یاشاسین اردوغان. مرگ بر تروریسم پ ک ک و پژاک (3296855) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۸:۱۲:۴۸
این پیروزی برملت ودولت فهیم ترکیه وسایرکشورهای مسلمان که ترکیه رابعنوان الگوی کشورمسلمان دانسته اند مبارک باد (3297334) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
داود اوغلو پیروزی در انتخابات را اعلام کرد/ چگونه عدالت و توسعه موفق به تشکیل دولت تک حزبی شد