توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426184
5 سناریوی محتمل روسیه در واکنش به ترور سفیر خود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۶
نشریه آمریکایی در تحلیلی به پنج گزینه روسیه در برخورد با ماجرای ترور سفیر خود در پایتخت ترکیه پرداخت و نوشت: این امر ممکن است بر آتش‌بس حلب نیز تاثیر گذارد.

به گزارش فارس، به دنبال ترور روز دوشنبه سفیر روسیه در آنکارا، پایتخت ترکیه هنگام دیدار از یک موزه هنری،نشریه آمریکایی «فارین پالسی» به واکنش‌های احتمالی مسکو در این زمینه پرداخت و نوشت: روسیه به طور محتمل 5 گزینه را برای پاسخگویی در اختیار دارد.

بر این اساس، روسیه ممکن است با هکرهای خود ترکیه را هدف قرار دهد. این کشور این مسئله را در سال‌های اخیر با حملات سایبری به آمریکا نشان داده است.

وبگاه افشاگر «ویکی‌لیکس» در 7 دسامبر سال جاری نیز از هک شدن 57 هزار رایانامه وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه خبر داد.

دومین مورد از ابزارهای روسیه فشار اقتصادی بر ترکیه است که جدای از روابط شکننده طرفین می باشد. روسیه فشار و تحریم اقتصادی را در نوامبر 2015 به دنبال سرنگون شدن یک جنگنده خود در مرز با سوریه ازسوی یک فروند «اف-16» ترکیه نشان داد .

روابط اقتصادی دو طرف حتی با وجود معذرت خواهی «اردوغان» رییس جمهور ترکیه از روسیه هنوز بهبود نیافته است.

به نوشته این رسانه، مورد سوم این است که این ترور می‌تواند به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب بیشتر دموکراسی در ترکیه و روسیه استفاده شود. اردوغان تاکنون هزاران نفر را در ترکیه به دنبال کودتای نافرجام علیه دولت خود دستگیر کرده است.در هرحال این ترور برای جامعه روسیه و ترکیه موردی مناسب نیست.

مورد بعدی که فارین پالسی اشاره می‌نماید شکست آتش بس در حلب است و می‌نویسد: روسیه و ترکیه در مواضع متفاوت از هم در زمینه نبرد در سوریه هستند. این ترور ممکن است موجب شکست آتش‌بس در حلب یا منتهی به از سرگیری نبرد در دیگر مکان‌های سوریه گردد.

مورد آخری که فارین پالسی بدان اشاره کرده، استفاده روسیه از «کارت حمایت از کردها» است.

بر این اساس، روسیه ممکن است از این ترور برای جلب نظر روابط تاریخی خود با کردهای ناراضی ترکیه استفاده کند و شبه نظامیان کرد را ترغیب به حملات خرابکارانه بیشتر نماید.
 
کلمات کلیدی : ترور سفیر روسیه در ترکیه، حلب+روسیه+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.