توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428786
جاسوسی آمریکا از مسافران خارجی در شبکه‌های اجتماعی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۴
یک رسانه معتبر غربی گزارش داده که دولت آمریکا با هماهنگی آژانس‌های مسافرتی از شبکه‌های اجتماعی مسافران خارجی متقاضی سفر به این کشور اطلاعات جمع آوری و از آنها جاسوسی می‌کند.

در حالی که چند سال قبل «ادوارد اسنودن» عضو سابق آژانس امنیت ملی آمریکا فاش کرد که در این کشور جاسوسی گسترده علیه شهروندان وجود داشته است، یک رسانه غربی از جاسوسی واشنگتن علیه مسافران خارجی هم خبر داده است.

روزنامه «گاردین» در مطلبی با عنوان «دولت آمریکا در حال جمع آوری اطلاعات شبکه های اجتماعی مسافران خارجی است»، از جاسوسی واشنگتن علیه متقاضیان سفر به این کشور منتشر کرده است.

این رسانه غربی گزارش داد: «دولت آمریکا از مسافران خارجی خواسته است فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را افشا کنند؛ کاری که تلاشی به منظور تعیین تهدیدات محتمل تروریستی محسوب شده است».

به گفته این روزنامه انگلیسی، دولت آمریکا درخواست افشای فعالیتهای مسافران خارجی در شبکه های اجتماعی را در سامانه آنلاین سیستم مجوز الکترونیکی سفر (ESTA) قرار داده است.

ایسن سیستم، سیستم طراحی شده دولت آمریکا برای شهروندان مسافر از کشورهای مورد تأیید در برنامه حذف روادید(visa waiver program) است.

 این یک سیستم آنلاین است که وظیفه تعیین واجد شرایط کسانی که قصد سفر به آمریکا را دارند به عهده دارد. از راه این برنامه، اطلاعات توسط مسافر در فرم آنلاین پر می‌شود و گمرک و مأموران حفاظت مرزی آمریکا به محض ورود مسافران به اطلاعات شخصی آنها مانند محل زندگی، کار و پاسخ به پرسش‌های واجد شرایط بودن دست پیدا می‌کنند.

حذف روادید، از برنامه‌های آمریکا است که به شهروندان برخی کشورها اجازه می‌دهد به منظور گردشگری یا تجارت به مدت حداکثر 90 روز بدون نیاز به اخذ ویزا به آمریکا سفر کنند؛ برنامه ای که سال گذشته تغییراتی ضد ایرانی در آن به وجود آمد.

حال خبر رسیده که گمرک و مأموران حفاظت مرزی آمریکا از هفته گذشته برنامه بررسی فعالیتهای مسافران خارجی در شبکه های اجتماعی از قبیل «فیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس، اینستاگرام، یوتیوب» و دیگر شبکه‌ها را آغاز کردند.
منبع: فارس
 
کلمات کلیدی : جاسوسی، آمریکا، مسافران خارجی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.