نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454480
سوال و مباحثه یک مسافر با شریعتمداری در فرودگاه به روایت روزنامه کیهان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان از فعالیت صداوسیما انتقاد کرد.

او در کیهان نوشت: دوشنبه شب 23 اسفند ماه بعد از سفر چند ساعته به اهواز و حضور و سخنرانی در جمع ملکوتی راهیان نور و توفیق زیارت پیکر مطهر 14 شهید تازه تفحص شده، برای بازگشت به تهران وارد فرودگاه اهواز شدم. ساعت پرواز یک و 45 دقیقه بامداد بود که با تأخیر انجام شد و البته مسئولان محترم «ایران ایر» ضمن پذیرائی از مسافران، به خاطر تأخیر ناخواسته نیز پوزش خواستند که اقدامی درخور تقدیر بود، اما موضوع این وجیزه اشاره به نکته دیگری است که درس‌آموز است
 
در حالی که همراه با سایر مسافران در سالن انتظار فرودگاه ایستاده بودیم، یک فروند هواپیمای ایرباس که گفته می‌شد از نوع 321 و اولین ایرباس خریداری شده اخیر است به زمین نشست و برای تخلیه مسافر در نزدیکی سالن انتظار پارک کرد به گونه‌ای که از پشت شیشه‌های سراسری سالن قابل دیدن بود.
 
در این هنگام یکی از مسافران رو به نگارنده کرد و پرسید؛ آقای شریعتمداری! به نظر شما این هواپیما خوب نیست؟ پاسخ دادم چرا خوب نباشد، هواپیمای خوب و مدرنی است. گفت؛ پس چرا در کیهان به خرید آن اعتراض کرده‌اید؟ گفتم؛ فرض کنید که جنابعالی یکصد سکه طلا سفارش داده و بهای آن را هم پیشاپیش پرداخت کرده‌اید اما وقتی موعد تحویل سکه‌ها فرا می‌رسد، طرف مقابل فقط 2 سکه طلا به شما می‌دهد و هنگامی که 98 سکه دیگر را مطالبه می‌فرمائید، پاسخ می‌شنوید که فقط همین 2 سکه طلا حق شماست! آیا به او اعتراض نمی‌کنید؟ آقایی که سؤال را مطرح کرده بود، گفت؛ البته که اعتراض می‌کنم. پرسیدم؛ اعتراض جنابعالی به سکه‌هاست یا به کلاهبرداری فروشنده؟ به یقین 2 سکه طلایی را که دریافت کرده‌اید بی‌فایده و غیرقابل استفاده نمی‌دانید بلکه به طرف مقابل اعتراض دارید که چرا بهای 100 سکه طلا را از شما دریافت کرده ولی فقط 2 سکه تحویل داده است. به ایشان و چند تن دیگر از خانم‌ها و آقایان مسافر که شاهد این گفت‌وگو بودند عرض کردم؛ قرار بود با اجرائی شدن برجام، صدها میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان که بلوکه شده است، آزاد شود، تمامی تحریم‌ها آنگونه که آقای رئیس‌جمهور به صراحت اعلام کرده بود، لغو شود، فروش هواپیما و قطعات آن از تحریم خارج شود، گشایش اقتصادی ایجاد شود، روابط تجاری که لازمه آن گشایش «ال‌سی» در بانک‌های خارجی است از بن‌بست خارج شود، چرخ معیشت مردم همراه با سانتریفیوژها به چرخش درآید، سرمایه‌گذاری خارجی صورت پذیرد، تورم از میان برداشته شود و تولید از رکود خارج شود ولی طرف مقابل ما یعنی 6 کشور 5+1 و مخصوصاً آمریکا به هیچ یک از این تعهدات خود عمل نکرده است و این واقعیت تلخ را مسئولان بلندپایه هسته‌ای نظیر آقایان روحانی، صالحی، ظریف، عراقچی و سیف نیز انکار نمی‌کنند. اعتراض ما این است که چرا باید آمریکا و سایر کشورهای طرف مذاکره آن همه تعهدی که در برجام پذیرفته‌اند را با فروش 2 فروند ایرباس، تمام شده اعلام کنند؟! و متأسفانه برخی از مسئولان محترم نیز بدون توجه به کلاه گشادی که سر ملت رفته است، این دو فروند ایرباس را دستاورد برجام معرفی کنند و بعضی‌هایشان با آن عکس یادگاری هم بگیرند؟
 
آقایی که سؤال را مطرح کرده بود با کمال تواضع گفت؛ من از طرح سؤالم معذرت می‌خواهم و حق را به کیهان می‌دهم که از منافع ملت دفاع کرده و نسبت به کلاهبرداری آمریکا هشدار داده است.چرا صدا و سیما این واقعیت‌ها را برای مردم توضیح نمی‌دهد و یکسره به توجیه اقدامات دولت مشغول است و من تصور می‌کردم آقای شریعتمداری معتقد است به جای هواپیماهای مدرن باید سوار هواپیماهای فرسوده شویم و...
 
نگارنده توضیح این نکته را نیز ضروری دانسته و خطاب به آنان گفتم؛ مسئله دیگر آن است که آیا خرید ایرباس اولویت ضروری کشور است؟ شما آقایان و خانم‌ها استطاعت آن را دارید که با هواپیما مسافرت کنید و فاصله اهواز تا تهران را که با اتوموبیل و از راه زمین نزدیک به 10 ساعت زمان می‌برد، در فاصله کوتاه یک‌ساعته طی کنید و شاید هم بعضی از شما مانند بنده، به مأموریت آمده باشید ولی حتماً می‌دانید که راه‌های کشور یعنی جاده‌هایی که اکثریت قریب به اتفاق مردم از آن استفاده می‌کنند نیاز جدی به ترمیم و تأمین امنیت سفر دارند، چرا به جای خرید هواپیما که در جای خود ضروری است، نباید، ترمیم جاده‌ها را در اولویت قرار داد؟ به عنوان مثال چرا نباید جاده‌ حد فاصل اهواز تا تهران دو بانده و اتوبان باشد تا همه ساله شاهد حوادث دلخراش رانندگی، مثلاً در پل دختر و برخی نقاط دیگر نباشیم؟

بلندگوی فرودگاه مسافران را به سوار شدن دعوت کرد و یکی از آقایان گفت؛ متأسفانه دولت در حفظ پرستیژ و عزت کشورمان هم موفق نبوده است و در حالی که به پله‌های هواپیما رسیده بودیم گفتم؛ تا آنجا که عربستان فکسنی هم برایمان شاخ و شانه می‌کشد.
 
 اما، سخن دلسوزانه‌ای هم با صدا و سیما و مسئولان محترم آن در میان است و آن این که صدا و سیما اگرچه اقدامات و برنامه‌های شایسته تقدیری دارد ولی در برخی موارد در تبیین و روشنگری مسائل برای مردم آنگونه که انتظار می‌رود، فعال نیست. چرا باید تریبون پرمخاطب صدا و سیما در پربیننده‌ترین ساعت‌ها به تبلیغات یک طرفه دولتمردان اختصاص داشته باشد؟ و مثلاً چه اشکالی دارد فلان مسئول بلندپایه، به جای آن که بدون حضور هیچ یک از منتقدان به گونه‌ای یکطرفه درباره حوزه مسئولیت خود سخن بگوید، این برنامه‌ها با حضور یک منتقد منصف برگزار شود و یا حداقل آن که به منتقدان نیز فرصت بیشتری برای تبیین مسائل داده شود.
 
کلمات کلیدی : حسین شریعتمداری + مدیرمسئول کیهان
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۶:۴۹:۱۸
سلام
کاش مسولان بی تدبیر ناامید برای حفظ وجهه خود هم که شده در مقام پاسخ بر می آمدند (4205571) (alef-13)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۶:۵۸:۳۰
خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی !
به شما که اهل علم هستید می گویم :
امام علی(ع) می فرمایند : مردم دشمن چیزهایی هستند که نمی دانند .
برتراندراسل گفته است : برای دانایی هیچ دشمنی کشنده تر از ساده انگاری غلط نیست .
همه اینها یعنی اینکه شما با این حرفها به مردم آدرس غلط می دهید . شما خوب می دانید ولی خود را به تغافل می زنید که تولید و فروش هواپیما مثل خرید پراید نیست که شما برای خرید آن ثبت نام کنید و شرکت سایپا هم سالی صدهزار تا از آن تولید کند و نهایتا" یکماهه به شما تحویل دهد ! برنامه تولید شرکت ایرباس یا بوئینگ تا پنج سال آینده هم بسته شده و مشخص است و به هیچ وجه قابل تغییر نیست و وقتی که یک سفارش جدید به این تعداد می گیرند آن را در برنامه قرار می دهند و تحویل آنها چند سال طول می کشد .
نکته دردناک این است که شما بخوبی این را می دانید اما با دادن آدرس غلط به مردم سعی در بالا بردن مطالبات آنها و فشار به دولت را دارید .
پس اولا" خود شما بخوبی می دانید که زمان کوتاه مدت در اقتصاد یعنی " سه تا پنج سال " پس بنابراین شما بهتر از مردم و بنده عوام می فهمید که یک تصمیم اقتصادی به این حجم یکساله ثمر نمی دهد و بزرگترین دستاورد برجام آماده شدن زمینه و زیرساخت برای سالهای آینده است . ثانیا" وقتی متفکرین ما همانند شما فقط بخاطر اینکه دولت مطلوبشان سر کار نیست حاضرند چشم خود را به روی حقایق ببندند و افکار مردم را منحرف کنند و به لطایف الحیل به مقاصد خود برسند انتظار معجزه دارید . (4205596) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۶:۵۹:۲۷
اگه برجام نبود اين دوتا سكه رو كه نداشتيم هيچ يه صد تا سكه ديگه هم بايد باج ميداديم (4205599) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۰۴:۵۹
حرف بجا و منطقی جواب ندارد

خرید هواپیما برای 3 درصد جاده و 97 درصد بقیه " تقریبا هیچ" (4205613) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۴۵:۳۸
اون فرد قطعا اطلاعاتش قوی نبوده فقط با یه سوال میتونست شریعتمداری رو به چالش بکشه اونم اینکه اگه همین برجام به قول خودشون نصفه نیمه هم نبود با فروش نفتی که به 700هزار بشکه رسیده بودو پایین تر هم میومد تازه پول همونم به ما نمیدادن چکار میخواستیم بکنیم؟؟؟؟دلار به کجا میرسید؟افزایش فشار بر مردم نتیجش چه میشد؟ (4205729) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۵۱:۵۴
مرغ کیهان یه پا داره... (4205744) (alef-13)
 
مشعود
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۸:۴۰:۱۶
منطقی بود.
مرغ شما یک پا داره که منطق رو درک نکردید. (4205824) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۸:۵۵:۲۹
خدا حفظ کنه حاج حسین شریعتمداری رو که در مقابل بی منطقی مدعیان روشنفکری مرد و مردانه می ایستد و با استدلالهای محکم هم این کار را انجام می دهد. (4205855) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۲۲:۲۴:۵۵
اخوی یک سووال دارم
فقط یک کار وحرکت حاج حسین رو بگید که به نفع ملت وکشور بوده فقط یک حرکت (4206171) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۱۰:۵۱
اره یک پا دارد . هرچی که گفت اشتباه بود . اصلا یک ذره منطق در او دیدی ؟ منطق را شما داری با ان مثل مرغ یکپایت . (4205888) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۵۲:۰۲
کیهان چون واقعیت را می گوید برای بعضیها تلخ است. (4205968) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۵۲:۵۶
پیشنهاد میکنم جمع زیادی از ملت را هر روزه به فرودگاه ببرید تا با حضور ایشان توفیق هدایت به صراط مستقیم را بیابند!!! و من الله التوفیق (4205746) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۰۴:۳۸
بحث عوض کرده حسین اقا.این قرارداد ربطی به اون بحث برجام نداره همیشه عادتشه (4205878) (alef-13)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۱۴:۲۰
آقای شریعتمداری دوست دارند یکنفره پیش قاضی بروند .
تحریمها فلج کننده شده بود و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند دولت اوباما تحریمهای فراوان رو بر مراودات بین المللی ما گذاشته بود(با همکاری غرب و حتی چین و روسیه)
ما شاهد بودیم که برجام پس از چه ماراتن نفسگیری به امضا رسید.
نقاط ضعف و کاستیها را نمیتوان انکار کرد ولی آیا فراموش کردید که ژاپن و کره و چین با مجوز دولت آمریکا و به مقداری که آنها تعیین میکردند ازما نفت میخریدند؟؟
اگر برجام نبود الان برنامه کنگره برای رساندن صادرات نفت به صفر اجرایی شده بود آنهم با دولتی که علی رغم صادر کردن نفت صد و چند دلاری تورم ۴۵ درصدی را به مردم هدیه داده بود و با پولی که به جیب عده ای خاص سرازیر شده بودخیابانها را پر کرده بود از پورشه و بنز و مازراتی و بی ام دبلیو. (4205898) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۱۵:۵۵
شریعتمداری سوار نمیشدی با پراید میرفتی نه اینکه سوار بشی بگی اه اه (4205900) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۱۷:۵۳
كلام حق (4205902) (alef-13)
 
Lao People
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۱۸:۳۶
.درود بر حق گویان (4205903) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۲۸:۳۶
بزاريد من جوابت بدم اولا اين مثال (هرچند مع الفارق) ابراي اس 300 مناسبتر است دوما كجا گفتند بيائيد بشما يك شبه همه امتياز را بدهيم دوما بعضي از دوستانت به هربهانه اي دارند بهانه اي به دست باصطلاح دشمن ميدهند در اين حيص بيص برجام كه متاسفانه براساس سياستها ي غلط همه دنياي صاحب تكنولوژي بر عليه ما بودندپرتاب موشك با آنچنان نوشته (بنده با آن كشور هيچ دلخوشي ندارم) منظور چي هست (4205925) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۴۷:۳۸
جناب شریعتمداری خرید ایرباس از پول های بلوکه شده نبود که شما آن میفرمایید اولویت خرج آن پول ها با ترمیم جاده هاست.بلکه نوع خرید هواپیما ها اجاره به شرط تملیک است.ثانیا آنجا که فرموده اید"مسئله دیگر آن است که آیا خرید ایرباس اولویت ضروری کشور است؟" باید خدمتتان عرض کنم آیا بعد از چهل سال لازم نیست که فرآیند نوسازی ناوگان هوایی کشور را آغاز کنیم؟!! (4205958) (alef-13)
 
رضا
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۵۰:۱۷
منتقد منصف؟جناب شریعتمداری از اطرافیان خود کسی رو با این مشخصه سراغ دارید؟ (4205965) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۵۲:۰۳
لابد منتقدمنصف هم یعنی شما (4205970) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۵۴:۴۹
من به نيت خيرخواهانه در خصوص منافع ملي اقاي شريعتمداري شك دارم. (4205974) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۲۰:۲۳:۳۱
وجود ناوگان مدرن هواپیمایی بازرگانی برای اقتصاد مفید است . (4206016) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.