نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 281635
گزارش خبرنگار "الف" از محل مذاکرات وین؛
نشانه های توافق/ مذاکرات هسته ای در لحظه آخر به نتيجه می رسد
بخش خبری الف، 18 تیر 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۱
ساعت های سرنوشت ساز برای مذاکرات و وزرای 7 کشور مذاکره کننده در وین پس از یک روز آرام در کوبورگ فرا رسیده است.

بار دیگر وزرای 1+5 به غیر از وزرای چین و روسیه به وین بازگشتند. این دو وزیر هم اکنون در اجلاس بریکس در روسیه شرکت می کنند. لاوروف گفته است برای جلسه پایانی اعلام توافق در وین حضور خواهد داشت. از این رو حرکت لاوروف به وین نشانه محکم توافق خواهد بود.

درچند ساعت اخیر فضای خوشبینانه تری در فضای هتل کوبورگ حاکم شده، زیرا بسیاری از وزرای امورخارجه به وین بازگشته اند و وقتی وزرای امورخارجه دیدن می کنند کارها به سمت جلو پیش می رود. دقایقی پیش(ساعت 14 به وقت تهران) جلسه داخلی گروه پنج بعلاوه یک شروع شد.

البته برخی ویدیو کنفرانس تیم آمریکایی با باراک اوباما برای تشریح مسائل در توافق هسته ای را نشانه ای از توافق می دانند، استناد آنها توافق لوزان بود که قبل از اعلام نتیجه نهایی کری و اوباما با یکدیگر ویدیو کنفرانس برگزار کرده بودند. اگرچه بسیاری شانس 50-50 اعلام شده از سوی آمریکا را تاکتیک مذاکراتی در لحظات آخر توصیف می کنند.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز ساعاتی پیش اعلام کرد که امروز بررسی موضوعات فنی به پایان می رسد و جلسه نهایی او با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا باشد.

مذاکراتی که حالا دشوارترین مراحل خود را آغاز کرده، از صبح امروز در پشت درهای بسته برگزار شده تا آخرین باقی مانده برای توافق نهایی برداشته شود.

بنا به اظهارات لاوروف، وزیر خارجه روسیه هنوز ده موضوع حساس برای طرفین باقی مانده است. از مهم ترین آنها رفع موانع تحریم های تسلیحاتی و موشکی بر ضد ایران است که سابقه آنها به سال 2006 بازمی گردد.

روسیه در میان مذاکره کنندگان از مدافعان سرسخت برداشته شدن این تحریم هاست. سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته: برداشتن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران باید بعد از رسیدن به توافق دائمی بر سر برنامه هسته ای ایران، یک اولویت باشد.

لاوروف روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس بریکس در اوفای روسیه افزود ما خواستار برداشته شدن تحریم فوق در سریعترین زمان ممکن هستیم و از گزینه هایی که مذاکره کنندگان ایرانی ارائه می دهند، حمایت می کنیم.

یک کارشناس روسی حاضر در مذاکرات پیش بینی کرده، رفع این تحریم مهم از مذاکرات، بازار ۷ میلیارد دلاری را برای روسیه فراهم خواهد کرد.

طرفین نظرهای متفاوتی برای زمان دستیابی به توافق اعلام می کنند؛ دیپلمات های غربی به رسانه ها اعلام می کنند توافق تا فردا جمعه انجام خواهد شد و در عین حال دیپلمات های کشورمان تمدید مذاکرات را حتی به صورت روزبه روز بعید نمی دانند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، ایران و 1+5 در مرحله ای به سر می برند که در بسیاری از موضوعات پیشرفت های قابل توجه و غیرقابل بازگشتی رسیده اند که تا هفته های گذشته درباره آن هیچ کس تصوری از آن نداشته است.

یکی از این مسائل حل PMD در پرونده هسته ای ایران است که با سفر آمانو به تهران تا حدود زیادی برطرف شده است. طرفین همچنین خبر رسیده درتعلیق و یا رفع کامل آن به جمع بندی نهایی نرسیده اند.

روز گذشته یک منبع آگاه نزدیک به تیم مذاکره کننده کشورمان اعلام کرده بود که طرف ایرانی پیشنهادات جدیدی برای حل اختلافات باقی مانده در روزهای نهایی مذاکره اعلام کرده و منتظر واکنش طرف مقابل است. وی در عین حال اعلام کرده که ایران از خطوط قرمز خود عقب نشینی نکرده است.

واکنش های طرف های آمریکایی
اظهارات اخیر اوباما در روز چهارشنبه مهم ترین واکنش آمریکا به مذاکرات در وین بود. پس از 14 روز از حضور جان کری با پای شکسته  تیم مذاکره کننده آمریکایی اوباما اعلام کرده شانس توافق 50-50 است. شب گذشته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، از طریق تله‌کنفراس ویدئویی،‌ با کری و مونیز سخن گفت ضمن قرار گرفتن در جریان آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای توصیه های به جان کری داشت. البته از محتوای این گفتگوها منتشر نشده است.

سخنگوی کاخ سفید روز گذشته اعلام کرده نمایندگان بانفوذ جمهوریخواه از ادامه مذاکرات هسته ای با ایران بر اساس توافق اولیه و بدون تعیین ضرب الاجل جدیدی حمایت می کنند. وی گفت این یک راهبرد مورد توافق دو حزب در آمریکا است و می تواند منافع آمریکا و همپیمانان آن را تامین و از طریق تشدید فشار بر ایران زمینه را برای دستیابی به توافق نهایی فراهم کند.

سناتور باب کروکر نماینده جمهوریخواه ایالت تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی و طراح لایحه الزام دولت آمریکا به ارائه محتوای توافقنامه هسته ای با ایران به کنگره برای بررسی روز یکشنبه گفت ما امیدواریم مذاکره کنندگان آمریکایی با استفاده از فرصت موجود مذاکرات را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانند. وی از دولت اوباما خواست مذاکرات را به تعلیق در بیاورد تا ایران موضوع بازرسی های بازرسان آژانس را در هر زمان و هر مکان بپذیرد و موضوع تحقیقات خود را در گذشته در بخش هسته ای آشکارا اعلام کند.

همزمان سناتور اِد رویسه نماینده جمهوریخواه کالیفرنیا و رئیس کمیته امور خارجی در مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه گفت در حالی که مذاکرات با ایران نمی تواند برای مدت زمان نامشخص و یا برای همیشه ادامه پیدا کند کنگره برای اتمام مذاکرات در روزهای آتی تیم مذاکره کننده را تحت فشار قرار نمی دهد.

اینجا درمدیا سنتر وین روبروی هتل کوبورگ، خبرنگاران غربی به زیرکی ایران در مذاکره اشاره می کنند. آنها می گویند هر دو در مرحله آخر چانه زنی با یکدیگر برای کسب امتیاز چانه زنی می کنند، اما این ایران بوده که از مهلت کنگره به دولت آمریکا در مذاکرات استفاده می کند چرا که با این کار می تواند امتیازهای بیشتری از طرف آمریکایی بگیرد (اگر تا امروز توافق نشود، کنگره بجای سی روز، شصت روز فرصت بازنگری خواهد داشت).

با نزدیک شدن به پایان کار طرفین سخت ترین مسائل را به مراحل آخر موکول می کنند چون امیدوارند اهمیت بقیه دستاوردها به پشت سر گذاشتن آن مسائل سخت کمک کند.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات هسته ای
 
ابراهیم ثنبری
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۵:۴۴:۰۹
یا خدا (3026778) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۲۲:۲۵:۴۵
هدف غربی‌ها از ابتدای روند مذاکرات دو سال اخیر با ایران این بود که در مذاکرات آتی هسته‌ای دست ما را خالی کنند و قدرت چانه‌زنی ما را کاهش دهند. به عنوان یک جوان با حمایت از تیم مذاکرات هسته‌ای از آنان می‌خواهم با شجاعت و بدون ذره‌ای عقب‌نشینی از حقوق هسته‌ای و خطوط قرمز آن صیانت نمایند. در پایان مذاکرات باید کلیه تحریم‌ها علیه ما لغو شود و تحقیق و توسعه حقیقی کماکان تداوم یابد. و بازرسی از مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ممنوع باشد. (3027367) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۵:۴۷:۱۸
دوستان دلواپس برای زیر سوال بردن توافق و تخریب دولت همگی اماده باشید.(زیر سوالش نبرید اون ده سال قطعنامه گرفتن خودتون زیر سوال میره) (3026788) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۲۱:۵۲:۲۴
آخه چرا با زدن چنین حرف هایی تلاش در تلخ کردن شیرینی پیروزی احتمالی و جدا کردن برادر از برادر می کنید؟
چرا ما نمی خواهیم اجازه دهیم اتفاقات خوب دلهای ما را به هم نزدیک کند؟؟؟؟ (3027332) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۵:۵۲:۱۷
فقط یادمان باشد حفظ عزت ملت ایران ازهردستاوردی بالاتر است (3026802) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۶:۵۸:۰۵
به امید خدا ، ایشالا هر چی به صلاح مردم و مملکته ، و هر چی که به صلح در منطقه و دنیا کمک می کنه همون رخ بده . (3026960) (alef-13)
 
محمد ر
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۷:۳۰:۴۶
خدا كند روزى برسد ما ايرانيان بتوانيم مانند كشورهاى بدون مشكل به تمام دنيا سفر كنيم و به مبادلات تجارى مشغول شويم (3027009) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۹:۱۸:۰۳
خدا خودش حامی و نگهدار تیم مذاکره کننده باشه تا نه دشمن خارجی از نتیجه شاد بشه و نه نون تحریم خور داخلی.... (3027184) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۲۱:۰۷:۱۴
اصلا دلم نمیخاد جای دوستانی باشم که در اون جناح بودند و در این یک دهه فقط مذاکراتشون برامون قطعنامه به همراه داشت حالا مذاکرات به نتیجه برسه باید داد و بیداد و هیاهو راه بندازن که ای واای همه چی از دست رفت و...چاره هم ندارن تنها راهی که براشون مونده زیر سوال بردن توافقه لذا تیترهای روزنامه های وطن امروز و کیهان دیدنیه (3027292) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۲۲:۴۵:۵۳
حاصل آن ده سال همین چیزهایی است که امروز دارید روی آن معامله می‌کنید. از بیست درصد تا فردو تا اراک با نطنز ... (3027394) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۲۳:۵۷:۴۰
من ی اصولگرا هستم قبلا از منتقدین جدی مذاکرات بودم ولی الان میبینم تیم مذاکره کننده واقعا خوب کار میکنه خدا خیرشون بده (3027488) (alef-13)
 
نظری
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۰۲:۲۳:۳۱
چرا ما باید اصولگرا یا اصلاح طلب باشیم؟! ما باید مردم طلب باشیم. باید باور کنیم که درسته که باید عزت و اقتدارمون رو حفظ کنیم، ولی این رو هم فراموش نکنیم که پیشرفت و آبادانی فقط توی آرامش و صلحه که حاصل میشه، با این شرایط اگه توافق نشه مثل اینه که دائم توی جنگ هستیم و به نظر من این اصلاً خوب نیست و یه فرایند فرسایش به ویژه برای مردم داره. (3027615) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۰۰:۰۹:۱۷
صهیونیسم آمریکا وداعش ایران نمیگذارند توافقی عملی شود (3027496) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۰۱:۴۳:۲۴
تسلیت به تندروها و تمام کسانی که دنبال دشمن تراشی برای ملت ایران هستند....و تبریک به کسانی که خواهان عزت وآبروی واقعی (نه شعاری )و همچنین آرامش برای مردم و کشور عزیزم هستند خصوصا دکتر ظریف دوست داشتنی .... (3027580) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۰۲:۳۸:۲۶
توافق نمیشه (3027639) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۰۲:۴۳:۵۹
غربی ها تمام برنامه ریزی هاراکرده اند که ملت ایران رابادنیا
درگیرکنند نابهانه ای باشه وتوجیهی باشه برای حمله نظامی به ایران همان بلایی که سرعراق آوردند . وبستربرای جنگهای قومی ومذهبی به وجوداوردن .خدابه برکت همین شبهای عزیز
شردشمن ارسرماکم کند (3027648) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.