نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491236
نقدی بر یادداشت آقای اکبر نبوی با موضوع کنسرت
بخش تعاملی الف - یاسر امیدی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۸


آقای اکبر نبوی چند روز پیش با نگارش یادداشتی با عنوان: "کنسرت آری یا خیر به خدا مسئله این نیست؟" مطالبی را در نقد ائمه جمعه بیان داشتند که حقیقتا" جای نقد بسیار دارد، ضمن احترام به نظرات ایشان و بیان این مطلب که خود بنده نیز نقدهایی به برخی از ائمه محترم جمعه دارم نکات ذیل را در نقد مطالب ایشان بیان می دارم:

یکم:ایشان ابتداء"  ائمه محترم جمعه را متهم به گرفتارکردن افکار عمومی به حواشی لغو و بیهوده کرده و بیان داشته اند: (که آنان بی محابا و صرفا" بر پایه ی دیدگاه و پسند شخصی خود به مخالفت با کنسرت ها می پردازند.) اولا" باید به خدمت ایشان عرض کنیم کسانی که افکار عمومی را به قول ایشان به مباحث لغو و بیهوده گرفتار کرده این ائمه جمعه نیستند بلکه متاسفانه خیل عظیم افرادی که خود را منتسب به جناح حامی دولت می دانند و در دستگاه های متولی امر فرهنگ نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش هستند با مشغول کردن افکار عموم به مباحثی نظیر لغو کنسرت ها و ...(در حالی که به گفته ی مقامات دولتی و بالاخص شخص وزیر محترم کشور آقای رحمانی فضلی تنها کمتر از 1% کنسرت ها لغو می شوند و بیش از 99% آنها بدون هیچ مشکلی برگزار می شوند) ذهن افکار عموم را از مسائل اصلی جامعه منحرف کرده و مع الاصف بعد از لغو یک کنسرت ساده می بینیم که مسئولان عالی دولت نظیر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی شخص ریاست محترم جمهور آقای روحانی علیه این موارد موضع می گیرند و رسانه ها و حامیانشان نیز این موارد محدود لغو کنسرت را تیتر یک رسانه های خود کرده و افکار عموم را به سمت آن سوق می دهند.

هم چنین در مقابل این امر است که ائمه جمعه واکنش نشان می دهند؛ یعنی در واقع ائمه جمعه به اصلی کردن مسئله کنسرت در جامعه و فرع کردن سایر موضوعات اصلی از سوی مسئولین دولتی و رسانه های حامی شان واکنش نشان می دهند.

ثانیا": این که آقای نبوی ادعا کرده اند که ائمه جمعه بی محابا و صرفا" بر پایه ی دیدگاه و پسند شخصی خود به مخالفت با موسیقی و کنسرت می پردازند بنظر صحیح نیست، زیرا که هیچ کدام از ائمه جمعه تاکنون نگفته اند که با موسیقی مخالف اند بلکه آنان با مسائل حاشیه ای که پیرامون برگزاری کنسرت های موسیقی رخ می دهند مخالفت کرده اند. مسائلی نظیر: اختلاط دختر و پسر در کنسرت ها، کشف حجاب ها در این گونه مراسمات، رقص مختلط حضار و موارد دیگر که همگی اشاعه منکرات و فحشا در جامعه هستند که مع الاصف اگر به خیلی از این کنسرت ها سری بزنیم تمام این امور مشاهده می شود.

در ضمن در بین ائمه جمعه؛ بیشتر، سخنان آیت الله علم الهدی مورد انتقاد حامیان کنسرت قرار گرفته در حالیکه اگر روی سخنان ایشان دقیقا" توجه کنیم متوجه این امر می شویم که ایشان نیز همانطور که خود بارها بیان داشته اند با صرف برگزاری کنسرت موسیقی مخالف نیستند بلکه با حواشی تاسف برانگیزی که پیرامون این قبیل کنسرت ها اتفاق می افتد که در بالا مواردی از آن ذکر شد مخالف هستند. در ضمن ایشان دلایل دیگری برای مخالفت خود نیز دارند و بیان داشته اند که برگزاری کنسرت موسیقی با آن حرمت شکنی ها آن هم در شهر مقدس مشهد ممکن است وجهه مذهبی و معنوی این شهر را تحت تاثیر قرار داده، مسئله ای که ممکن است کمتر در شهری دیگر مورد اشکال قرار بگیرد ولی در مورد دو شهر مقدس کشور نظیر قم و مشهد مسئله تا حدودی فرق می کند و چنان که دیدیم در مواردی مشابه در قم نیز مراجع معظم تقلید با حساسیت به این امر واکنش نشان دادند.

چنین مواردی یعنی همان تخریب وجهه مذهبی شهرهای مذهبی به دلیل ایجاد مراکز تفریحی و کنسرت و ... در سایر نقاط دنیا از جمله: اروپا و آمریکا نیز مسبوق به سابقه است و لائیک ها همواره از این روش ها برای تحت الشعاع قرار دادن وجهه مذهبی شهرها استفاده می کنند. که در این مورد خاطره شهید ادواردو آنیلی ایتالیایی شنیدنی است. از طرفی دیگر  همه می دانیم که موسیقی و صدای قریب به اتفاق این خواننده ها که کنسرت هایشان با حواشی ای رو به رو بوده، بارها از رادیو و رسانه ملی پخش شده و هیچ کس بدان اعتراض قابل توجهی نکرده پس به راستی اگر ائمه جمعه کلا" مخالف موسیقی باشند پس چرا به پخش صدای خواننده ها  از رسانه ملی آن طور که می بایست انتقادی بکنند نمی کنند و مدام علیه رسانه ملی به جرم پخش کردن صدای این خواننده ها تذکر و بیانیه نمی دهند؟

دوم: آقای نبوی عزیز سپس اضافه کرده اند که: آیا همه مشکلات حل شده و فقط موضوع برگزاری کنسرت مانده و سپس بیان داشته اند: (که برای این گروه از ائمه جمعه زشت است که فقر، بیکاری و سرقت، ربا، مواد مخدر، رشوه و ارتشا، که در جامعه بیداد می کند را رها کرده و یک نفس با استدلالات پیش پا افتاده به موضوع برگزاری کنسرت در شهر و دیار خود حساسیت نشان دهند) در نقد این بخش از سخنان آقای نبوی لازم است به ایشان توصیه کنیم که هر هفته سخنان تعدادی از ائمه جمعه سراسر کشور را از طریق پایگاه های اطلاع رسانی ائمه جمعه و نه رسانه های مغرض یک جریان خاص (که با انتخاب گزینشی مطالب ائمه جماعات سعی در مخالف نشان دادن آنان با هنر و متحجر نشان دادن آنان دارند) پیگیری و رصد کنند و ببینند که آیا واقعا" آنان مسائل اصلی را گم کرده و به مسئله فرعی چون کنسرت چقدر می پردازند؟ دقت کنند که آیا چند دقیقه از سخنرانی آنان صرف مخالفت با کنسرت و موسیقی می شود؟

تا جایی که بنده اطلاع دارم و مباحث و سخنان ائمه جماعات را پیگیری می کنم آنان مگر در موارد محدود، (آن هم وقتی که مسئولین وزارت ارشاد و رسانه های حامی آنان، مسئله موسیقی و کنسرت را به مسئله اول کشور تبدیل می کنند) در خطبه های نماز جمعه به ایراد سخنرانی در این موضوع آن هم خیلی خلاصه و جهت تنویر افکار عموم می پردازند.

مجددا تاکید می کنم که لطفا" مطالب و بیانات ائمه جمعه را از طریق پایگاه های اطلاع رسانی آنان پیگیری کنید نه از طریق رسانه های مغرض که سخنان آنان را تحریف کرده و به مسئله اصلی کشور تبدیل می کنند. در ضمن اگر برخلاف گفته ی آقای نبوی اگر با دقت به محتوی سخنرانی ائمه جمعه در خطبه ها و سخنرانی هایشان دقت کنیم متوجه می شویم که مسائل اصلی و مباحثی که آنان بیان می دارند و بیشترین زمان را در خطبه هایشان بدان اختصاص می دهند همین مواردی است که آقای نبوی به عنوان مشکلات و مسائل اصلی به آن اشاره کرده اند مسائلی نظیر: فقر، بیکاری، اختلاس، ولنگاری فرهنگی در جامعه، عدم توجه به معیشت اقتصادی مردم، عدم توجه دولتمردان و مسئولین به اقتصاد مقاومتی، عدم تعامل با شیطان بزرگ، و ...که همیشه در سخنان آنان مطرح بوده است. پس واقعا" خیلی بی انصافی است که بگوییم آنان از صحبت در چنین مواردی امتناع کرده و یا کمتر بدان می پردازند، و فقط به مخالفت با کنسرت و موسیقی چسبیده اند.

ان شا الله خداوند به توفیقات خدمتگزاران به اسلام، ازجمله ائمه محترم جمعه و همچنین آقای نبوی بیفزاید.
 
کلمات کلیدی : یاسر امیدی
 
امیرمحمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۰۰:۱۷:۰۳
احسن،استدلال خوبی بود کسی که مسائل فرع رو به اصل و بالعکس تبدیل کرده دولت و رسانه های حامی اش هستند نه ائمه جمعه (4471515) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته