توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 199231
نحوه بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۴۲
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه تأمین اجتماعی هیچگاه ورشکسته نخواهد شد، گفت: مردم تا پایان امسال افزایش اعتبار و ارزش دفترچه‌های بیمه را لمس خواهند کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، سیدتقی نوربخش در برنامه نگاه ۲ شبکه دو سیما در خصوص یکی از وعده‌هایش مبنی بر ارتقای ارزش دفترچه های بیمه تأمین اجتماعی، اظهار داشت: در کل این افزایش صفر و صدی نیست چون چالش‌ها دراین حوزه زیاد است ولی قول می‌دهم همین امسال شهد این افزایش اعتبار به مردم چشانده شود.

وی در خصوص سخنانی که درباره ورشکستگی سازمان بیمه تأمین اجتماعی توسط برخی از کارشناسان مطرح می‌شود، گفت: سازمان تأمین اجتماعی چون ۲۰ درصد حق بیمه‌ها را از کارفرمایان و ۷ درصد را از بیمه شده و تنها ۳ درصد را از دولت می‌گیرد هیچگاه ورشکسته نمی‌شود.

نوربخش افزود: ولی در عین حال به دغدغه و نگرانی کارشناسان بیمه نیز باید توجه کرد زیرا اگر تضامین دولت در خصوص آن ۳ درصد عملی نشود و یا بار آن با تحمیل تکالیف جدید به دوش سازمان بیمه تامین اجتماعی افزایش یابد تا حدی که دولت از پرداخت ۳ درصد خود ناتوان شود، مشکلات سازمان افزایش خواهد یافت و در درازمدت قادر به پاسخگویی به بیمه شدگان نخواهد بود.

وی بدهی دولت به تأمین اجتماعی را رقمی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ما قبول داریم که همه دولت‌ها در دنیا منابع محدودی دارند، بر همین اساس کارشناسان ما هشدارهای لازم را می‌دهند تا تکالیف سازمان در حد مقدورات مالی و توان سازمان باشد.

تکالیف باید با محاسبات بیمه ای انجام شود
نوربخش گفت: اصولاً تکالیف بر صندوق‌های بیمه ای باید بر مبنای محاسبات بیمه‌ای صورت گیرد و اگر علاوه بر این تکالیفی اعمال شود و دولت نپردازد مشکلات مازاد تعهدی برای صندوق ایجاد می‌کند. وی بیان داشت: البته بدهی دولت‌ها به بیمه‌ها هیچگاه صفر شدنی نیست ولی به عنوان مثال در سال ۹۲ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تعهدات جدید به بیمه تکلیف شده که اگر دولت به طور مستمر بدهی های خود را نپردازد ادامه این روند مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص پرداخت نقدی تعهدات دولت به سازمان تامین اجتماعی، بیان داشت: سازمان از پرداخت نقدی دیونش توسط دولت بیشتر استقبال می کند زیرا سازمان نیز تعهداتش را نقدی هزینه می‌کند.

بخشودگی جرایم کارفرمایان
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص نحوه بخشودگی جرایم کارفرمایان گفت: یکی از راههای برگشت سازمان تامین اجتماعی به وضعیت عادی و مطلوب وصول بیمه‌های بلاوصول از کارفرمایان است. وی تعامل با کارفرمایان و نظارت بهتر را کلید وصول به این هدف دانست و افزود: سازمان اعلام کرده است کارفرمایانی که بدهی‌ بیمه‌ای تجمیع شده دارند تا ۱۹ دی ماه امسال فرصت دارند به شعب سازمان در سراسر کشور مراجعه کنند و تا ۲۹ اسفندماه امسال نیز فرصت دارند این بدهی ها را به صورت تقسیط شده پرداخت کنند و در قبال این اقدام ۱۰۰ درصد جرایم شان بخشیده خواهد شد.

۱۰ راهکار اساسی در ۱۰۰ روز
وی در خصوص ارائه ۱۰ راهکار اساسی برای حل مشکلات تأمین اجتماعی در ۱۰۰ روز توضیح داد: برای این کار چند کمیته راهبردی تشکیل داده‌ایم که یکی از آنها کمیته آی تی(فناوری اطلاعات) است. نوربخش افزود: با توجه به حجم انبوه داده‌های تامین اجتماعی، برای پیشبرد کارهای مردم در شعبات و تحکیم نظارت‌ها و ارائه مطلوب تر خدمات سیستم آی تی سازمان باید تقویت شود.

مدیر عامل تأمین اجتماعی گفت: در آینده نزدیک در سراسر کشور لیست‌های بیمه‌ای از طریق شبکه اینترنت بدون حضور فیزیکی انجام می‌شود تا در وقت مردم صرفه جویی شده و رضایتمندی ارتقا یابد. وی به رایگان شدن داروی بیماران خاص اشاره کرد و بیان داشت: از ابتدای مردادماه سال جاری تمام داروهای این بیماران که در فارماکوپه دارویی کشور قرار داشته باشد به صورت رایگان در اختیار بیماران خاص و سرطانی قرار می‌گیرد.

تغییر معادله ۷۰ به ۳۰ به معادله ۳۰ به ۷۰
نوربخش گفت: باید کاری کنیم که معادله پرداخت از جیب مردم و حمایت بیمه‌ها که هم اکنون ۷۰ به ۳۰ است طبق قانون برنامه پنجم توسعه به ۳۰ به ۷۰ تغییر یابد. وی با اشاره به اینکه دراین راستا مطالبات داروخانه‌ها و پاراکلنیک‌ها تا تیرماه سال جاری پرداخت شده است، بیان داشت: امیدواریم به جایی برسیم که پرداخت مستمری‌ها نیز مطابق با تورم واقعی جامعه انجام گیرد.
 
کلمات کلیدی : جریمه بیمه+تامین اجتماعی