توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 399338
اعطای مجوز به 4 کارخانه ایرانی برای صادرات به روسیه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۸
یک مقام مسئول از برنامه‌ریزی ۱۰ ساله برای خودکفایی ۷۰ درصدی در تولید روغن خبرداد و گفت: چهار کارخانه لبنی و بیش از ۲۰ مرکز تولید آبزیان مجوز واردات به روسیه را دریافت کردند.

به گزارش مهر، علی اکبر مهرفرد در حاشیه همایش روز ملی دامپزشکی با بیان اینکه در سال ۹۴ حدودا ۱۱۵ میلیون تن تولید در بخش کشاورزی داشتیم، اظهار داشت: ارزش این تولیدات اعم از محصولات باغی، زراعی، آبزیان و غیره ۷۶ میلیارد دلار بوده است.

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و آن را ۵.۱ درصد اعلام کرد و ادامه داد: در ۳ ماهه امسال رشد اقتصادی بخش کشاورزی ۵.۴ درصد بوده است.

وی تراز تجاری بخش کشاورزی را در سال ۹۲، منفی ۸.۱ میلیارد دلار عنوان و اضافه کرد: این عدد در سال گذشته به منفی ۳.۴ دهم میلیارد دلار کاهش یافته است، بنابراین ما حدود ۵ میلیارد دلار در این زمینه صرفه جویی ارزی کرده ایم.

مهرفرد افزود: در سال جاری نیز تاکنون تراز تجاری بخش کشاورزی حدود ۱.۵ میلیارد دلار منفی است.

به گفته وی، در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۲۰ میلیون دلار بهبود فضای تجاری در بخش کشاورزی اتفاق افتاده است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی با بیان اینکه کشور پتانسیل های زیادی برای تولیدات کشاورزی دارد، گفت: در حال حاضر بزرگترین محدودیت ما مسئله آب است، بنابراین سیاست وزارت جهاد بر این مبنا است که تولید بخشی از محصولات آب بر به فضای بسته و گلخانه ها منتقل شود.

مهرفرد ادامه داد: امروزه دنیا و همچنین کشور ما در حال گذار از کشاورزی سنتی به کشاورزی اقتصادی است. البته همچنان در کشور ما کشاورزی سنتی وجود دارد، اما در حال حاضر کشاورزی صنعتی و مدرن نیز به ایران منتقل شده و انجام می شود.

وی با بیان اینکه ۵ گروه محصولات دامی، تجاری هستند و در بازارهای جهانی حضور دارند، اظهار داشت: مرغ، تخم مرغ، شیر، گوشت قرمز، آبزیان و فرآورده های این محصولات در بازارهای جهانی حضوری پررنگ دارند.

به گفته قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی، در بخش تولید مرغ و تخم مرغ، پتانسیل های زیادی در کشور وجود دارد و پتانسیل تولید ما در این زمینه ۵۰۰ هزار تن بیش از مصرف است.

مهرفرد با اشاره به اینکه سال قبل حدود ۷۰ هزار تن صادرات مرغ از کشور اتفاق افتاده است، گفت: ما باید به سمتی برویم که تولیدمان بر اساس سفارش بازارهای هدف باشد.

به گفته وی، در بخش آبزیان حدود یک میلیون تن تولید در کشور انجام می شود. همچنین در گروه گوشت و فرآورده های گوشتی آن تولید کاملا متعادل است و مشکلی در این زمینه نداریم.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر  ۹۰ درصد نیاز روغن کشور از طریق واردات تامین می شود، افزود: پیش بینی شده در افق ۱۰ ساله، ۷۰ درصد این نیاز در داخل کشور تولید شود.

وی یکی از مهمترین اقدامات دولت یازدهم را افزایش روابط اقتصادی با روسیه عنوان کرد و اظهار داشت: کشور روسیه استانداردهای بهداشتی سختگیرانه ای دارد و در این زمینه با دامپزشکی ایران به توافقاتی دست یافته است.

به گفته مهرفرد، در حال حاضر چهار کارخانه لبنی مجوز صادرات فرآورده های خود را به کشور روسیه دریافت کرده اند، ضمن اینکه در بخش آبزیان روسیه به شدت تعرفه های واردات از ایران را کاهش داده و هم اکنون بیش از ۲۰ مرکز اجازه صادرات آبزیان را به کشور روسیه دارند.
کلمات کلیدی : کارخانه ایرانی +صادرات به روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.