توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397231
هزينه ستادهای انتخاباتي ترامپ و كلينتون و پيروز احتمالي رقابت ها
بخش بین الملل الف،‌ ۹ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۱۸ آبان ماه برابر با ۸ نوامبر برای انتخاب چهل و پنجمین رئيس قوه مجريه برگزار می شود. در اين راستا بامداد سه شنبه به وقت تهران اولین مناظره دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه برگزار شد.

یکی از نکته های جالب انتخابات پیش رو در آمریکا این است که هر دو نامزد از نامحبوب‌ترین کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در ۳۰ سال گذشته هستند. به گزارش اي بی سی نیوز؛ بر اساس این آمار ۵۶ درصد افراد نظری منفی به کلینتون دارند، افزایشی ۶ درصدی نسبت به نظرسنجی گذشته. در همین حال ۶۳ درصد افراد آمریکایی نظر مشابهی در خصوص ترامپ ارائه داده اند. در میان فراد واجد شرایط رای‌دهی، دو کاندیدا میزان نامحبوب بودن نسبتاً برابری با یکدیگر دارند. ۵۰ درصد کلینتون در برابر ۶۰ درصد ترامپ.

در این میان دو كانديدا تلاش دارند تا از فرصت باقی مانده نهایت استفاده را ببرند تا بتوانند در روز ۸ نوامبر به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده برگزیده شوند.

یکی از عواملی که تاثیر بسزایی در تعیین سرنوشت انتخابات پیش رو خواهد داشت میزان کمک های مالی به هر یک از نامزدها و منابع مالی در اختیارِ آنان می باشد. بر اساس قوانیني که در پی رای دادگاه عالی آمریکا از سال ۲۰۱۰ اعمال می‌شود، عملا محدودیت سرمایه‌داران بزرگ برای کمک‌ مالی به کمپین‌های سیاسی از میان برداشته شده و آنها می‌توانند از طریق تشکیل سوپرپک، با رقم‌هایی نجومی بر سرنوشت انتخابات تاثیر بگذارند. در واقع سوپرپکها کمیته های سیاسی اما غیردولتی هستند که با هدف تاثیر بر انتخابات کمکهای مالی نامحدودی از شرکت ها، اتحادیه ها یا افراد ثروتمند دریافت می‌کنند. به عبارتی بهتر تخصص اصلی سوپرپك ها لابی کردن براي جذب پول و امکانات برای حزب و نامزد مورد حمایتشان است.

بسياري بر اين عقيده هستند سوپرپك ها موجب شده اند تا انتخابات در آمريكا به صور بي سابقه اي با فساد عجين شود. گفته مي شود حدود ۲۳۰۰ سوپرپک در آمریکا وجود دارند که از فعالیت‌های مختلف محافظه‌کارانه و یا لیبرال حمایت می‌کنند. اواخر سال گذشته میلادی، روزنامه نیویورک‌تایمز تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌داد چگونه ۱۵۸ خانواده ثروتمند نزدیک به ۵۰ درصد کمک مالی به نامزدهای ریاست‌جمهوری را انجام می‌دهند. این افراد اغلب سفیدپوست، ثروتمند، کهنسال و مرد بوده و بخش‌های مالی و انرژی را در اختیار داشتند.

نقش سرمايه داران در انتخابات

در اين دوره از انتخابات آمريكا، برنی سندرز كانديداي رقابت هاي درون حزبي دموكرات ها تاكيد فراواني بر نقش پول بر سیاست در آمریکا داشت و موفق شد پای گروههای تازه‌ای را به مبارزات انتخاباتی باز کند. برنی سندرز به پشتیبانی گروه هواداران خود توانست علي رغم حمايت بزرگان حزب دموكرات از هيلاري كلينتون تا آخرين لحظه در رقابت هاي انتخاباتي باقي بماند.

برنی سندرز در این باره گفته بود: ستاد انتخاباتیِ ما از وال استریت، شرکت‌های بزرگ داروسازی،‌ میلیاردرهای آمریکایی و امثال آنان، کمک‌های مالی دریافت نمی‌کند بلکه ما از مردم معمولیِ آمریکا تقاضا کرده‌ایم که به ستاد انتخاباتیِ ما کمک کنند. وی افزود: تاکنون سه و نیم میلیون نفر به ستاد انتخاباتی ما کمکِ مالی کرده‌اند، که از لحاظ تعداد کمک‌کنندگان مالی به یک نامزد انتخاباتی در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است.

در این راستا بود که برنی سندرز انتقادات جدی در جریان رقابت های درون حزبی به کمپین انتخاباتی کلینتون وارد کرد؛ چرا كه هيلاري میلیونها دلار از شرکت های بزرگ و وال استریت برای تامین مالی کمپین انتخاباتی خود بدست آورده است.

برنی سندرز بعد از انتخابات ایالت آیوا که بوسیله سکه انداختن از رقیبش باخته بود هیلاری کلینتون را به عنوان نامزدی که تمام سیستم سیاسی آمریکا پشت او است معرفي کرد و گفت: به عقیده من، وقتی یک نامزد، مانند هیلاری کلینتون، از طریق سوپرپک خود به وال استریت (سرمایه داران کلان در بازار بورس آمریکا) یا پول شرکت های تولید دارو وابسته شود، دیگر نمی تواند نامزدی مترقی باشد. یکی از کنایه های مکرر سندرز در سخنرانی هایش به هیلاری کلینتون این بود که متن سخنرانی های صدهزار دلاری‌اش برای شرکت گلدمن سَکس را منتشر نماید.

نقش پول در انتخابات تا چه حد تعیین کننده است

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد اغلب رئیس‌جمهورهای منتخب، بودجه بالاتری نسبت به رقیب خود در کمپین‌های انتخاباتی داشتند. بر اساس گزارش مرکز مطالعات صلح و اقتصاد آمریکا، اگر بخواهیم یک پیش‌بینی در مورد میزان موفقیت یا عدم موفقیت کاندیدای ریاست‌جمهوری در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی بر مبنای بودجه کمپین‌ها ارائه دهیم، باید گفت هیلاری کلینتون با فاصله برنده انتخابات خواهد شد، چرا که بودجه کمپین هیلاری کلینتون ۸ /۳ برابر بودجه کمپین ترامپ است. البته این اطلاعات در مورد بودجه کمپین‌های انتخاباتی تا ابتدای ماه جولای سال ۲۰۱۶ میلادی است.

به گزارش وال استریت ژورنال هیچ یک از صد شرکت بزرگ در امریکا (موسوم به لیست Fortune۱۰۰) به دونالد ترامپ نامزد جنجالی جمهوریخواهان کمک مالی نداشته اند، این در حالیست که حدود یک سوم آنها در سال ۲۰۱۲ از میت رامنی حمایت مالی کرده اند. در انتخابات مقدماتي نيز ۱۹ شرکت از این لیست به نامزدهای دیگر جمهوریخواه مثل جب بوش و مارکو روبیو کمک کرده اند اما پس از اینکه ترامپ نامزدی حزب جمهوریخواه را بدست آورد ۸۹ کمپانی از او حمایت نکردند و ۱۱ تای دیگر هم از رقیب دموکراتش یعنی هیلاری کلینتون حمایت کرده و به کمپین او کمک های مالی اهدا کرده اند.

به گزارش وال استریت ژورنال اکثریت صاحبان تجارتهای بزرگ و مالکان بخش صنایع آمریکا از هیلاری کلینتون حمایت مي كنند. در واقع از بخش کشاورزی تا وال استریت و کارمندان بخش های عمده تجاری از هیلاری کلینتون حمایت کردند. طبق آمار بیشترین امتیاز را از سوی کمک کنندگان صنعتی داشته است. از ۳۶ میلیون دلار کمک مالی به دو حزب انتخاباتی در ماه مه ، ژوئن و جولای، حزب دموکرات۳۱ میلیون دلار دریافت کرده است که ۶ برابر چیزی است که به دونالد ترامپ کمک شده است. از شرکت عمده کمک کننده به کلینتون میتوان گوگل، فیس بوک، مایکروسافت، شرکت های بزرگ حقوقی اشاره کرد.

در واقع مواضع و سیاست های ترامپ درباره مسائل مختلف موجب شکاف در حزب جمهوری خواه شده و همین عامل جذب بودجه و منابع مالی را با مشکل روبه رو كرده است. حتی فراتر از آن، موضع گیری های تهاجمی و ستیزه جویانه ترامپ برخی هم حزبی ها و حامیان مالی جمهوریخواهان را به سمت کلینتون کشانده است. این واقعیت را می توان آشکارا در تغییر موضع مگ ویتمن یکی از حامیان مالی برجسته حزب جمهوریخواه آمریکا دید. ویتمن که اینک مدیر عامل شرکت هیولت پاکارد اینترپرایز است و سابقه فعالیت در سمت مدیریت اجرایی شرکت ای بی را هم در کارنامه دارد، چند هفته پیش در گفت وگو با نیویورک تایمز ضمن عوام فریب خواندن ترامپ، تصریح کرد که تمام تلاش خود را برای پیروزی کلینتون به کار خواهد بست.

بر اساس جزئیاتی که هر ماه توسط کمیسیون فدرال انتخابات در آمریکا منتشر می‌شود، از صنایعی مانند مخابرات و الکترونیک تا سندیکاهای کارگران، انجمن‌های مدافع حقوق مدنی و لابی‌های حوزه بهداشت و درمان، همه در دسته گروههایی هستند که در حال حاضر از کمک‌های بدون محدودیت به سوپرپک‌های حامی دموکرات‌ها ابایی ندارند.

از سوي ديگر به گزارش يورونيوز، دونالد ترامپ، بیشترین میزان کمک های مردمی را در مقایسه با رقیب دموکرات خود کسب کرده است. حدود ۶۵ درصد کل هزینه های ستاد انتخاباتی ترامپ از سوی مردم تامین شده است. اگرچه در مجموع هیلاری کلینتون در جمع آوری کمک های کلان موفق تر بوده است. فقط ۳۱ درصد از پول نقدی که به ستاد خانم کلینتون تزریق شده از سوی شهروندان با پرداخت هایی کمتر از ۲۰۰ دلار بوده است.

به نوشته يورونيوز کمک های کلان نیز از سوی سازمان های غیردولتی و لابی های سیاسی تامین می شود. موفقیت وزیر امورخارجه اسبق ایالات متحده آمریکا در جلب چنین مبالغی سبب شده تا اختلاف دارایی مالی دو ستاد رقیب قابل توجه باشد.

يكي ديگر از منابع مالي كمك هاي خارجي مي باشد. در اين بين دموکرات ها و جمهوری خواه ها، یکدیگر را به تامین منابع مالی تبلیغاتی از راه های به شدت مشکوک متهم می کنند. البته کلینتون این ادعاها را رد اگر چه رد كرده اما انتشار اطلاعات مربوط به ترازنامه مالی و منابع و هزینه های این بنیاد، جنجال های دیگری آفرید. بر اساس اطلاعاتی که بنیاد کلینتون، خود منتشر کرده است؛ دولت هایی که معمولا به عنوان حامیان افراط گرایی شناخته می شوند، از پشتیبانان مالی این بنیاد بوده اند. برای مثال تنها در سال ۲۰۱۴ میلادی، عربستان ۲۵ میلیون دلار، کویت ۱۰ میلیون دلار و قطر و امارات نیز ۵ میلیون دلار به این بنیاد کمک کرده اند.

احتمالاً يكي از دلايل لغو وتوي اوباما و قانوني شدن شكايت از عربستان بدليل ۱۱ سپتامبر را نيز بايد در راستاي ضربه زدن جمهوريخواهان به اوباما و هيلاري كلينتون در انتخابات ارزيابي كرد.
 
کلمات کلیدی : کلینتون+ترامپ+انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.