توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 337237
داود اوغلو: با ایران در مورد لزوم حفظ یکپارچگی سوریه توافق داریم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۶
نخست وزیر ترکیه گفت کشورش با ایران درباره لزوم حفظ یکپارچگی سوریه به عنوان یک کشور قدرتمند توافق دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری آناتولی، احمد داود اوغلو در جمع خبرنگاران در فرودگاه استانبول گفت: «کشورش خواهان تقسیم سوریه نیست و با مسئولان ایرانی در خصوص تداوم حضور سوریه به عنوان یک کشور قوی در منطقه توافق کرده است.»

وی با اشاره به «شکننده» بودن آتش بس در سوریه تصریح کرد: «نمی‌خواهیم که سوریه به کشورهای کوچک تبدیل شود و برای اینکه این امر (تقسیم) انجام نشود، با مسئولان ایرانی در جریان سفرم به تهران، توافق کردیم که حضور سوریه به عنوان یک کشور قوی ادامه یابد.»

نخست وزیر ترکیه این اظهارت را بعد از سفر دوروزه خود به ایران و دیدار با مقامات ارشد کشورمان بیان کرد.

داود اوغلو تاکید کرد: «اجازه نمی‌دهیم منطقه به ویژه سوریه بار دیگر همانند آنچه با موافقت نامه سایکس-پیکو، ۱۰۰ سال قبل اتفاق افتاد، تجزیه شود.»

وی افزود: «بنیان سیاسی در سوریه جدید لازم است که همه سوری‌ها را نمایندگی کند و کسی کنار زده نشود.»

این سخنان در حالی مطرح شد که جان کری وزیر خارجه امریکا در تاریخ ۴ اسفند در سخنانی در کمیته روابط خارجی مجلس سنا ضمن دفاع از برقراری آتش بس در سوریه گفته بود اگر روند تلاش‌ها برای برقراری صلح در سوریه به نتیجه نرسد، واشنگتن طرح جایگزین (طرح بی) را که همان تجزیه سوریه است، در دستور کار خود قرار خواهد داد.

همچنین رام بن باراک، مديرکل سازمان جاسوسی اسرائيل (موساد) در تاریخ ۲۶ بهمن مدعی شده بود تجزیه «تنها راه حل ممکن» برای بحران سوریه است.

وی گفته بود: «به نظرم سرانجام، سوریه باید به بخش‌های تحت کنترل کسانی که در مناطق مختلف آن زندگی می‌کنند، تقسیم شود. علوی‌ها بر مناطق محل زندگی خود و اهل سنت نیز بر مناطق محل اقامتشان کنترل داشته باشند.»
 
کلمات کلیدی : نخست وزیر ، ترکیه ، ایران ، سوریه ، یکپارچگی ، قدرتمند
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.