توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437335
یک‌سوم بورس در خدمت بازار بدهی
در ۱۰‌ ماه امسال ۸۵ هزار میلیارد تومان اوراق بهادار در بازار سهام دادوستد شده است که از این مقدار ۳۰ درصد به معاملات اوراق بدهی اختصاص یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸
ارزش كل معاملات اوراق بدهي در 10‌ماه گذشته به مرز 26هزار ميليارد تومان رسيد، اين مقدار معامله اوراق بدهي، در بورس بي‌سابقه است و عمدتا تحت‌تأثير فروش بدهي‌هاي دولت در بازار سهام اتفاق افتاده است. اطلاعات آماري نشان مي‌دهد كه از ابتداي امسال تاكنون 85هزارو 538ميليارد تومان اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس دادوستد شده است كه از اين مقدار 34هزارو 299ميليارد تومان در فرابورس و 51هزارو 239ميليارد تومان در بورس تهران مورد دادوستد قرار گرفته است.

سهام همچنان در صدر
از مجموع كل معاملات انجام شده در 10ماه امسال همچنان بخش عمده معاملات يعني 67درصد به معاملات سهام اختصاص دارد. در اين مدت سرمايه‌گذاران جمعا 57هزار ميليارد تومان معادل 14ميليارد دلار در بازار‌هاي اول و دوم بورس و فرابورس خريداري كرده‌اند. از اين مقدار 42هزارو 600ميليارد تومان دربورس انجام شده و 14هزارو 400ميليارد تومان هم در فرابورس مورد دادوستد قرا گرفته است. در اين مدت همچنين حجم معاملات بازار پايه 29درصد رشد كرده است. در 10ماه امسال در مجموع 3100ميليارد تومان سهام در بازار پايه مورد دادوستد قرار گرفته است كه از نظر ارزش نسبت به سال قبل كاهش نشان مي‌دهد اماحجم تعداد سهامي كه در اين مدت در بازار پايه خريداري شده است 29درصد بيشتر از پارسال بوده است.

30درصد معاملات بازار در اختيار اوراق بدهي
اطلاعات آماري 10ماه سال‌جاري همچنين نشان مي‌دهد كه از مجموع كل معاملات انجام شده در 10ماهه امسال 30درصد از كل معاملات يعني معادل 25هزارو 935ميليارد تومان معادل 6.5ميليارد دلار به معاملات اوراق بدهي اختصاصي يافته است. انجام اين مقدار اوراق بدهي كه عمدتا به صكوك و اسناد خزانه دولتي اختصاص دارد در 3دهه گذشته بي‌سابقه است.

دولت از طريق انتشار اسناد خزانه اسلامي در بورس سعي دارد بدهي‌اش را به پيمانكاران، سازمان‌ها و بخش خصوصي پرداخت كند. امسال همچنين دولت در لايحه بودجه سال 96قرار است اوراق جديدي براي بازپرداخت سود اوراقي كه بعد از 3سال سررسيد خواهند شد، منتشر كند.

رشد اوراق بدهي در طول‌ماه‌هاي گذشته اعتراض برخي فعالان بازار را برانگيخته بود و حتي منجر به آن شد كه برخي فعالان بازار در ملاقات حضوري با رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار درخواست‌هايي را براي كنترل حجم انتشار اوراق بدهي در بازار مطرح كنند. اين اطلاعات نشان مي‌دهد كه بخش عمده اوراق بدهي هم‌اكنون در فرابورس دادوستد مي‌شود. از مجموع كل معاملاتي كه در 10ماهه انجام شده است 8135ميليارد تومان در بورس و 17هزار800ميليارد تومان در فرابورس مورد دادوستد قرار گرفته است.

رشد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله
اطلاعات آماري 10ماه سال‌جاري همچنين نشان مي‌دهد كه از ابتداي سال تاكنون سرمايه‌گذاران 1771ميليارد تومان صندوق سرمايه‌گذاري قابل معامله خريداري كرده‌اند كه اين مقدار نسبت به سال قبل 113درصد به لحاظ ارزش و 54درصد به لحاظ حجم رشد نشان مي‌دهد. اين مقدار دست‌كم 2درصد از كل معاملاتي است كه در بازار سهام انجام شده است.

به گزارش همشهری، معاملات صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله يا آي‌تي‌اف به تازگي در بازار سهام آغاز شده است اما در همين مدت كوتاه توانسته است توجه اغلب فعالان بازار سهام را به‌خود جلب كند و اختصاص يافتن 2درصد از كل معاملات بازار سهام در اين مدت كوتاه گوياي همين ماجراست. ازاين مقدار 1233ميليارد تومان در فرابورس و 538ميليارد تومان در بورس مورد دادوستد قرار گرفته است.
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار بدهی+اقتصاد ایران+بازار سهام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.