توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502431
هیات کردستان عراق در بغداد: با تاخیر در همه‌پرسی استقلال مخالفیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
رئیس هیات اعزامی اقلیم کردستان عراق به بغداد در دیدار با نخست وزیر عراق اعلام کرد که این هیات با به تاخیر افتادن تاریخ برگزاری همه‌پرسی برای استقلال اربیل مخالف است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، روژ نوری شاویس، رئیس هیات اعزامی اربیل به بغداد در کنفرانسی مطبوعاتی در این شهر که پس از دیدارش با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برگزار شد، گفت: العبادی آمادگی خود را برای حل مشکلات موجود میان بغداد و اربیل از راه گفتگو اعلام کرد، ما نیز به آنها ابلاغ کردیم که به وعده‌های بغداد اعتمادی نداریم.

شاویس اظهار داشت: در دیدار با العبادی مخالفت خود را با به تعویق افتادن تاریخ برگزاری همه‌پرسی اعلام و تاکید کردیم که گفتگو تنها راه حل مشکلات است و گفتگوها باید بدون هیچگونه شروطی ادامه یابند.

پیشتر العبادی ضمن ابراز تاسف از طرح موضوع همه‌پرسی برای استقلال این اقلیم پس از همکاری‌ها میان بغداد و اربیل و موفقیت دو طرف در مبارزه با داعش، تاکید کرد که گفتگویش با هیات اربیل در راستای حفاظت از منافع کشور انجام شد.

هیاتی از اقلیم کردستان عراق برای بررسی مساله همه‌پرسی درباره جدایی این اقلیم از عراق روز دوشنبه وارد بغداد شده و با مسئولان دولت بغداد از جمله فواد معصوم، رئیس جمهور عراق و العبادی دیدار و گفتگو کرد.

این هیات در حالی وارد بغداد شد که تنش‌های سیاسی در داخل عراق رو به افزایش است و همزمان نگرانی‌هایی بابت پیامدهای منفی همه‌پرسی استقلال اربیل بر عملیات‌های ضد داعش و ثبات در کشورهای همسایه از جمله ایران،‌ ترکیه و سوریه وجود دارد.

سایت ریاست جمهوری عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، فواد معصوم در دیدار با هیات شورای عالی همه‌پرسی اربیل روحیه همکاری و گفتگو و تمایل صادقانه برای حل تمامی مشکلات موجود میان اربیل و بغداد را ستود و نسبت به امکان موفقیت گفتگوی جدی و صریح بغداد-اربیل برای دستیابی به نتایجی مثبت در زمینه تحقق منافع مشترک، تقویت روابط برادرانه میان دو طرف و احترام به اصول قانون اساسی ابراز اطمینان کرد.

طبق این بیانیه، هیات مذکور در دیدارش با العبادی به شرح اهداف سفرش پرداخت و بر اهمیت و اولویت داشتن اصل مشاوره و همکاری‌های سازنده در راستای تحقق خواسته‌های عالی مشترک تاکید کرد.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است، هیات اعزامی اقلیم کردستان عراق شامل سعدی احمد بیره، عضو دفتر سیاسی و سخنگوی اتحاد ملی کردستان عراق، فؤاد حسین، رئیس دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق، محمد احمد، عضو رهبری اتحادیه اسلامی کردستان عراق، رومیو هکاری ماجد عثمان و فیان دخیل از نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان عراق بود.

هیات اربیل عصر دوشنبه برای مذاکره با مسئولان عراقی درباره همه‌پرسی استقلال اقلیم وارد بغداد شد.

شورای عالی همه‌پرسی اربیل در تاریخ دوازدهم اوت ۲۰۱۷ اعلام کرد که مسایلی از جمله برخی موضوعات سیاسی و آینده روابط میان اربیل و بغداد را برای مذاکره با بغداد مشخص کرده است.

عمار حکیم، رئیس جریان "حکمت ملی" عراق در دیدار با هیات اعزامی از اربیل بر وحدت عراق تاکید کرد: وحدت عراق مساله‌ای ارزشمند برای همه طرف‌هاست زیرا منافع همه طرف‌ها در عراق برخوردار از وحدت امنیت و قادر به عبور از بحران‌های سیاسی و امنیتی حفظ می‌شود.

حکیم با تاکید بر اهمیت استمرار گفتگوها گفت: قانون اساسی شاخصی ایده‌آل برای گفتگو جهت حل مشکلات موجود است.

رئیس جریان حکمت ملی عراق افزود: تجربه عراق در مورد تروریسم تجربه‌ای تلخ برای همه بود و نیاز ما به یکدیگر را نشان داد و به ما خطر تروریسم را که هنوز هم به دنبال فرصت برای بازگشت است، گوشزد کرد، این تجربه ما را به سویی سوق داد که اساس آن وحدت برای مبارزه با داعش بود.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۹:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۰ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۱۰:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۲:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۰:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۵:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۰۹:۱۹
 
 
کلمات کلیدی : اقلیم کردستان + عراق + بارزانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.