توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398735
رئیس سابق سیا: عربستان می‌تواند به «جاستا» واکنش نشان دهد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۸
رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، قانون جاستا را نقض حاکمیت کشورها خواند و اظهار داشت، عربستان سعودی می‌تواند به این قانون، که در واقع علیه آن تصویب شده است، واکنش نشان دهد.

به گزارش تسنیم، «مایکل هایدن» رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) می‌گوید، «قانون عدالت علیه حامیان تروریسم» موسوم به جاستا، نقض حاکمیت کشورها ارزیابی می‌شود.

براین اساس، رئیس سیا، روز دوشنبه در مصاحبه با تلویزیون «سی‌ان‌ان»، تصریح کرد: «عربستان سعودی می‌تواند به آن واکنش دهد و از آن انتقام بگیرد ولی متعقدم آنها چنین اقدامی را انجام نمی‌دهند.»

هایدن افزود: «ما با سعودی‌ها رابطه داریم. از دیدِ من، بسیاری از اقداماتی که برخی افراد خواهان اجرای آن علیه عربستان سعودی هستند، برای آمریکا کاملا مضر خواهد بود همچنان‌که برای این کشور پادشاهی مضر خواهد بود.»

این مقام ارشد آمریکایی تأکید کرد «زمانی‌که به نقض حاکمیت (کشورها) اقدام می‌کنیم یکی از شمار کشورهایی که در این جریان می‌توانند آسیب‌پذیر شوند، ایالات متحده آمریکا است.»

رئیس سابق سیا در ادامه گفت: «برخی از اشخص ۲۸ صفحه محرمانه در گزارش مربوط به حملات ۱۱ ستامبر را پیگیری کردند و بالاخره به این نتیجه ساده رسیدند که هیچ قضیه‌ای در آن وجود ندارد که نشان دهد میان دولت سعودی یا مسئولان آن و این حملات یک رابطه وجود دارد.»

مجلس نمایندگان آمریکا، هفته گذشته با اکثریت قاطع آراء به رد وتوی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور، درباره طرحی رای داد که به خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر اجازه می‌دهد از عربستان سعودی شکایت و دریافت غرامت کنند.

عربستان سعودی، که از متحدان اصلی آمریکا در خاورمیانه محسوب می‌شود، گفته است این قانون می‌تواند روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد. ۱۵ نفر از ۱۹عامل حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ از اتباع عربستان سعودی بودند، اگرچه ریاض ارتباط آنها با حکومت عربستان را قویا رد می‌کند.
 
کلمات کلیدی : عربستان، جاستا، آمریکا، تروریسم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.