نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 253230
کشف خیانت گازی توتال فرانسه به ایران/ حقه ای برای برداشت بیشتر قطر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۷
با گذشت بیش از یک دهه از پنهان کاری و حقه بازی توتال در عدم معرفی سازندهای جدید گازی پارس جنوبی به ایران، شرکت نفت با آغاز حفاری اکتشافی به حقایق تازه‌ای از سازندهای گازی این میدان مشترک رسیده است.

به گزارش مهر، پس از گذشت حدود ۱۶ سال از سپردن توسعه فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی به‌ شرکت فرانسوی توتال‌ و شرکای آن یعنی گازپروم‌ روسیه‌ و پتروناس مالزی‌، کارشناسان صنعت نفت از مشاهده نشانه‌هایی از یک "حقه " توسط فرانسوی ها خبر دادند.

بر این اساس به‌تازگی برخی از کارشناسان صنعت گاز ایران از اخلال عمدی شرکت توتال فرانسه در شیوه برداشت گاز از لایه‌های پارس جنوبی خبر داده و یادآور می‌شوند: با همین اقدامات ایران ۱۰ سال از برداشت یکی از لایه‌های پارس جنوبی محروم شده، بدون آنکه کسی از این موضوع مطلع باشد.

این کارشناسان خبره با تاکید بر اینکه به زودی لایحه‌‌ای برای شکایت از شرکت توتال فرانسه توسط انجمن گاز ایران تدوین و به مراجع بین‌المللی ارائه می‌شود، تاکید می‌کنند: در میدان گازی پارس‌جنوبی چهار لایه گازی وجود دارد، اما ۱۰ سال است که ایران از بزرگ‌ترین لایه گازی این میدان برداشتی نداشته‌ چرا که طرح شرکت توتال برای برداشت کامل نبوده است.

منصور دفتریان کارشناس انرژی هم پیشتر با بیان این‌که "حقه بازی بزرگی در حال انجام شدن است"، به ضررهای اقتصادی هنگفت ایران از یکسو و منفعت چشمگیر کشور رقیب در آن سوی میدان مشترک اشاره کرده و این کار توتال را عمدی می‌داند.

در این خصوص مطالعات انجام شده توسط انجمن گاز ایران گویای آن است که وضعیت برداشت از میدان‌های مشترک، مساله‌ا‌ی بسیار جدی است و در این رابطه هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد که این کار شرکت توتال فرانسه عمدی بوده و بر همین اساس قرار است انجمن گاز ایران از این شرکت نفتی شکایت کند.

از سوی دیگر گسترده حقه بازی توتال فرانسه در اکتشاف و معرفی سازندهای جدید گازس پارس جنوبی حتی به خارج از این میدان مشترک گاز در خلیج فارسهم کشیده شد به طوری که برخی از کارشناسان شرکت نفت فلات قاره اعتقاد دارند که سازند گازی میدان بلال ببه پارس جنوبی مشترک است.

بازگشایی پرونده جنجالی توتال در پارس‌جنوبی

با گذشت چند سال از این اظهارات کارشناسی شده، شرکت ملی نفت ایران در نهایت برای کشف حقایق تازه گازی در پارس جنوبی آستین ها را بالا زد و حفاری های اکتشافی در سازندهای عمیق تر این میدان مشترک با قطر آغاز شد.

از سوی دیگر مسعود حسنی مدیر عامل شرکت مجتمع گازی پارس جنوبی در گفتگو با مهر اعلام کرد: هم اکنون برداشت گاز از پارس جنوبی به منظر استخراج و انتقال گازهای ترش به پالایشگاه‌های ساحلی تنها از چهار لایه K یک تا چهار انجام می شود.

بر این اساس شرکت ملی نفت ایران حفاری‌های اکتشاف در پارس جنوبی را آغاز کرده است به طوری که گزارش جدید توسط شرکت نفت و گاز پارس از این حفاری اکتشافی منتشر شده که از تحقق دستاوردهای اکتشافی در سازندهای عمیق تر پارس جنوبی حکایت دارد.

فرخ علیخانی در تشریح فعالیت‌های جدید حفاری و اکتشافی در میدان مشترک پارس جنوبی، گفت: حفاری نخستین چاه توصیفی سازندهای زیرین پارس جنوبی با هدف ارزیابی پتانسیل های مخزنی این حوزه در سازندهای فراقان و زاکین و نیز تولید از سازندهای کنگان و دالان به مرحله اجرا درآمده است.

این مقام مسئول با اشاره به این که هم اکنون بخش عمده تولید گاز در میادین خلیج فارس مربوط به سازندهای کنگان و دالان بوده که میدان مشترک پارس جنوبی نیز از این دست است، تصریح کرد: با توجه به مجموعه مطالعات انجام شده و نیز فعالیت‌های اکتشافی و تولیدی کشورهای همجوار همچون قطر، عربستان،‌ عمان،‌ ترکیه و اردن به نظر می رسد آینده اکتشاف مخازن هیدروکربوری جدید در این ناحیه مربوط به سازندهای ماسه سنگی نظیر فراقان و زاکین باشد.

جانشین مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس انجام موفقیت آمیز این عملیات را دستاوردی تازه در اکتشاف لایه های مختلف سنگ منشاء در مخازن دریایی جنوبی کشور دانست و یادآور شد: شناخت این سنگ منشاء این امکان را ایجاد می کند که بهره بردار در فرایند تولید نفت و گاز از مخازن مورد نظر به رهیافتی جامع در خصوص منبع اصلی تولید و پتانسیل‌های مخزنی دست یابد.

علیخانی خاطرنشان کرد: با دستیابی به این موفقیت تازه همه ابهام های پیشین درباره لایه های اصلی مخزنی و سازندهای زیرین میدان گازی پارس جنوبی رفع شد که با تکمیل روند مطالعات آتی، شناخت دقیق تری از این مخزن بزرگ هیدروکربوری حاصل می شود.

قطر چقدر پاداش خوش خدمتی به توتال فرانسه داد؟
بدون شک تلاش ایران و قطر برای استخراج گاز و میعانات گازی پارس جنوبی به "بازی بزرگی" در سطح صنعت نفت جهان تبدیل شده است.

البته انجام این بازی بزرگ محدود به زمان و مکان خاصی نبوده و نگاهی به‌ کارشکنی‌های کوچک و بزرگ انجام گرفته در دوران مختلف توسعه این میدان مشترک گازی نشانگر وسعت اقدامات انجام گرفته بوده که قاعدتا در میدانی که عدم توسعه یا توقف هر یک فاز آن در هر روز ۱۰ میلیون دلار عدم‌النفع به همراه دارد، خسارت‌های زیادی را به نفع کشور شریک وارد کرده است.

در همین حال سال گذشته آسوشیتدپرس با انتشار خبر کوتاهی اعلام کرده است: قطر یک قرارداد ۲۵ ساله دیگر به منظور استخراج از یک میدان نفتی اصلی برون ساحلی با شرکت فرانسوی توتال امضا کرده است.

بر اساس این قرار داد، دست کم ۴۰ درصد از سود عملیاتی در میدان نفتی الخلیج در خلیج فارس که در ۱۳۰ کیلومتری شرق ساحل قطر قرار دارد، به توتال فرانسه تعلق خواهد گرفت.

شرکت دولتی نفت قطر و توتال بر اساس قراردادی که در سال ۱۹۸۹ میلادی به امضا دو طرف رسید، مشارکت خود را آغاز کردند و این همکاری در اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی منقضی می شود.

به نظر می رسد واگذاری این قرارداد بزرگ از سوی قطر به توتال فرانسه پاداش خوش خدمتی های این شرکت فرانسوی به شریک گازی ایران در پارس جنوبی باشد.
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۶:۵۴:۰۰
تحریمها هم که کلا کاغذپاره بوده و هست (2555459) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۰:۵۲:۰۸
چقدر زورم میاد از این میدان های مشترک هیچ نصیبی نداریم و این عربها دارن مفت مفت حال می کنن.
کی قراره دیگه حرص این چیزا رو نخوریم!؟ (2555798) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۲:۲۷:۲۰
با شعور این مال قبل از تحریمه (2555913) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۶:۵۴:۲۳
بعد امریکا دشمن و قطر کشور دوست ماست خوب ضرر همین کار از کل ضررهای امریکا اگه بیشتر نباشه کمتر نیست !!!!!!!!!!!!! (2555460) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۶:۵۴:۵۶
حالا هی بگین میخواهیم با شرکتهای خارجی رابطه داشته باشیم خارجیها بیان اینجا .... !ملتی که نگاهش به دست دیگران هست نه بر همت خویش حقش همینه! (2555463) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۰:۴۵:۰۸
اخه عزیز من شماها چرا انقد متعصب و سیاه بینید؟؟؟ خوب اگه خودمون توان و دانش لازم رو داشتیم که اصلا سراغ خارجیها نمیرفتیم!!،!! (2555792) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۰:۴۷:۲۶
شما بفرمایید ساپه این چند سال چه گلی در پارس جنوبی به سر مملکت زده!؟ (2555794) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۰:۵۸:۳۹
اگر سایت الف منعکس کند ممنون و سپاسگزاریم...
همانطور که در متن مطلب درج شده است، تاخیر در بهرهبرداری هر فاز عسلویه خسارتی معادل روزانه 10 میلیون دلار دارد یعنی در سال 365×10000000 یعنی 365 میلیون دلار در هر سال خسارت هر یک فاز است...
جالب است بدانیم وقتیکه قرار بوده تا سال1392 تعداد 30 فاز به بهره برداری برسد. اما تاکنون 12 فاز افتتاح شده که 2 فاز ان در زمان دولت احمدی نژاد و 10 فاز در زمان دولت اصلاحات بوده است.یعنی ما 18 فاز عقب هستیم. یعنی سالانه 18×365000000 دلار درامد را ازدست میدهیم و جالب تر اینکه کشور رقیب ما قطر 13 برابر ما برداشت میکند و چون میدان گازی مشترک است پس هر روز تاخیر سبب سرازیر شدن میلیاردها دلار از سرمایه ملی ما به جیب قطر میشود... واین بدلیل عدم سرمایه گذاری ست بدلیل خروج سرمایه گذاران و کشورهای صاحب تکنولوژی از پارس جنوبی ست. و همه اینها بدلیل اعمال تحریمهاست...
این یعنی تحریم ها کاغذ پاره ای بیش نبوده است...!!!!!!!!!!!
آمیدوارم دوستان و همه هموطنان به لزوم به ثمر نشستن مذاکرات با 1+5 پی برده باشند و واقع بین تر شده باشیم. (2555803) (alef-13)
 
:
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۷:۰۸:۲۲
چرا این کلک ها را در میدانهای مشترک گازی ونفتی به ایران می زنند وایران دیر متوجه می شود همین کلک را چینی ها چند سالی در میدانهای نفتی مشترک ایران با عراق به ما زدند که وزارت نفت قرارداد باچینی ها را فسخ وآنها را اخراج کردند .لازم است یک گروه کارشناسی تشکیل شود و عملکرد شرکت های خارجی را در حوزه نفت وگاز بررسی و بامشاهده هرگونه تخلف نسبت به شکایت به مراحع بین المللی اقدام نمایند.و حضور شرکت های متخلف برای همیشه در ایران ممنوع شوند. (2555485) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۷:۲۵:۱۶
نباید به این چشم آبی ها اعتماد کرد بایستی به اندیشمندان خود اعتماد کنیم به دانشمند جوان خود و دانشجویان مراکز علمی معتبر خود اعتماد کنیم کار را بسپاریم به افراد کار دان ایرانی (2555506) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۹:۲۳:۳۶
نتیجه اعتماد به غرب و تازه به دوران رسیده خواندن داخلی ها (2555693) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۰:۰۹:۴۸
چه ربطی داره؟ پس چرا قطریها این وسط سود کردند؟ مگر توتال هم برای ما و هم برای قطر غربی نیست؟ دلیلش فقط در جدال بی حاصل با غربه. (2555745) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۹:۵۲:۴۷
نمی دونم تا کی می خواهید کاری کنید که این چین و روسیه و فرانسه سر ما کلاه گشاد بگذارد و هی بگویید کشور دوست و برادر (2555724) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۰:۴۰:۲۶
خبر جالبی بود که باعث تاسف هر ایرانی باید باشد. البته اینگونه خیانتها همیشه این طور بوده که در درون کشور دارا افرادی بوده و هست که منجر به خسارتهای کلان به کشور میشود صرفت به این دلیل که برخی منافع شخصی را بر منافع ملی ترجیح داده اند موارد متعدد را در تاریخ دیده ایم. ظاهرا در این کشور اسلامی قرآن نمیخوانیم که تا خودمان تغییر نخواهیم و نخواهیم که کاری را خودمان انجام دهیم خداوند تغییری در وضعیت ما ایجاد نمیکند و بنابراین بعد از 100 سال باید منکی بر این خارجی ها باشیم و نیز فرموده است که از این غیر مسلمانان دوست نگیرید حال برخی دوستان شاید بگویند که پپانها تکمولوژی دارند و ما نداریم و من هم همیشه در جواب ایشان گفته ام که برای رسیدن به این تکنولوژسها 100 سال وقت داشتیم آیا کم بوده؟ پس واقعا نخواسته ایم و به نظرم هنوز هم نمیخواهیم حال این پرتقال فروشی که نمیگذارد را باید یافت (2555786) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۰:۵۹:۱۳
اینو که ما چند سال پیش فهمیدیم تازه نیست (2555804) (alef-3)
 
شهرام
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۱:۰۱:۴۰
قابل توجه دولتمردان صاحب ( زر و زور ) که قریب سی سال است با اعمال نفوذ شرکتهای خودروسازی ایران را غلام حلقه بگوش فرانسوی ها کرده اند (2555807) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۱:۴۹:۰۱
در دنیا هیچکس دوست دیگری نیست مگر برای منافع خودش وقتی همه مدیران دزدن و بی لیاقت قطر فسقلی هم از ما بهتر مدیریت میکنه پس دوستی وجود نداره حتی آمریکا هم ببینه اسراییل دیگه منافعش را تامین نمیکنه رهاش میکنه بهوش باشیم سرمان کلاه نرود (2555875) (alef-13)
 
زارعی
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۱:۵۲:۵۸
به قول آقای فرشاد مومنی با این عملکرد اقتصادی راضی به زحمت استکبار جهانی نیستیم. حتی اگه این قضیه درست باشه ضعف بعضی از پیمانکاران ایرانی پارس جنوبی بیشتر از توتال به ما آسیب زده (2555883) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۲:۱۸:۵۰
لطفا از تونلی که از کشورهای عربی به مخازن گازی و نفتی ایران زده شده و برداشت میشود کاوش و اطلاع رسانی نمایید
از توقف برداشت میدان گازی مشترک
از برداشت میدان نفتی شمال توسط همسایگان و عقب افتادگی ایران
(این خیانتها بسیار بزرگتر میباشد البته همه خسارتهامهم میباشند) (2555906) (alef-13)
 
پسيان
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۲:۲۹:۰۶
تنها راه حل گسترش دانش فني و مديريتي در كارشناسان و مديران و شركتهاي داخلي است. (2555915) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.