توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 363436
واکنش تهیه کننده جام پانزدهم به ماجراهای سرهنگ علیفر و امیر دولاب
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۱
حسین ذکایی درباره ماجراهای اخیر برنامه جام پانزدهم توضیحاتی داده است.

به گزارش خبرآنلاین،همه چیز از یک شوخی ساده آغاز شد. اعلام شده بود که قرار است بازی لهستان با سوئیس را سرهنگ علیفر گزارش کند و این فرصتی شده بود برای اینکه یک جوان عشق فوتبال به اسم امیر دولاب با تغییر در اطلاعات ویکی پدیا این گزارشگر سیما را به اشتباه بیاندازد و بعد کلی هیاهو . برای پرداختن به زوایای دیگری از این حادثه خبرساز به سراغ حسین ذکایی ، تهیه کننده برنامه جام پانزدهم و دبیرشورای تخصصی ورزش رسانه ملی رفتیم. او سعی کرده در این گفت و گو به سئوالات صریح ما درباره اشتباهات رخ داده و کل حواشی ایجاد شده در این برنامه پاسخ دهد.

اول از همه می خواستیم درباره اتفاقاتی که افتاد از شما بپرسیم.

راستش در ابتدا که باید بگویم ، متاسفانه کار قشنگی انجام نشده بود و این بنده خدا ، شوخی قشنگی نکرده بود. به هر حال هر گزارشگر دیگری هم ممکن بود این اشتباه را بکند . از یک طرف اینکه همکاران من می روند و سعی می کنند ، اطلاعات دقیق و به روزی برای بازی داشته باشند جای تقدیر دارد اما خب باید کمی همه ما بیشتر دقت کنیم تا چنین اتفاقی تکرار نشود. اما به هر صورت نه آن شوخی آن تماشاگر را می پسندیم و نه این همه جنجالی که برای آقای علیفر افتاد.

به هر حال بخشی از این اتفاق ، به دلیل استناد همکار شما به یک سایت اطلاعاتی غیر مستند و دم دستی ترین آپشن ممکن استفاده کرده است.

به هر حال خیلی از ما و شما این کار را می کنید. آقای علیفر هم دنبال این بوده که با اطلاعات کامل برای گزارش بازی بیایند. همان طور که گفتم ، این اتفاق نشان داد که کار همکاران ما چقدر حساس است و باید کمی با دقت بیشتری هم اطلاعات را کسب کنیم.

سئوال اینجاست که برای کاری با این همه حساسیت ، چرا خود شما در گروه ورزش یا شورای ورزش ، تیمی را نمی گذارید که اطلاعات هر بازی را برای گزارشگران تان از سایت های معتبر استخراج کند و شاهد این اتفاق ها نباشید.

اتفاقا ما برای این کار اعلام آمادگی کردیم و به دوستان گزارشگر این را گفته ایم اما خوشبختانه بچه ها و همکاران خوب من ، خودشان خیلی می گردند و برای بازی هایی که می خواهند گزارش کنند ، اطلاعات می گیرند ، حتی بعضی از گزارشگران مطرح مان تیم مشاورانی دارند که آنها قبل از هر بازی برای جمع آوری اطلاعات ، کمک شان می کنند. ما هم این آمادگی را داریم اما دوستان مان تا به حال به ما اعلام نیاز نکردند و این اطلاعات داشتن نسبت به بازی ها هم بین دوستان ما نسبت کم و زیاد دارد.

بیانیه آقای علی فر را دیدید؟

اگر اجازه بدهید من در این باره حرفی نزنم.

*ولی به هر حال نکات مهمی را با دلخوری تمام گفتند.

ایشان خب کمی دلخور بودند از این اتفاقات . به نظرم این هجمه ای که راه افتاد ، کار درستی نبود . این را هم بگویم که اگر عده ای فکر کردند با این هجمه ها می توانند ما را مجبور کنند که مثلا اسیر این حرف ها بشویم و گزارشگران خاصی را سهمش را پررنگ تر کنیم ، قطعا ما این کار را نمی کنیم!

*این نکته تان ، تهدید خاصی در دل داشت؟

نه بابا . می گویم به هر حال آقای علیفر با این همه سابقه ، با این هم تجربه را ما به خاطر یک اتفاق اینچنینی تنها نمی گذاریم و این را هم عدالت نمی دانیم که اگر با او یا هر کسی سر مثلا تفکراتش درباره یک سبک دفاعی خطی ، مشکلی داریم ، باید او را با دیالوگ فنی توجیه اش کنیم. این کار که بگوییم چون افکارش را نمی پسندیم ، باید فشار بیاوریم و حذفش کنیم. اصلا این کار با گفتمان دیپلماتیک هم همخوانی ندارد!

*او در این نامه اش از تعدادی همکار نارفیق گلایه کرده. یکی از جاهایی که بعد از بازی و جنجال کمی سر به سر سرهنگ گذاشت، برنامه شما و گفته های رضا جاودانی و محمدرضا احمدی با مجید صالح درباره دفاع خطی بود.

نه بابا این طور نیست. از خود آقای علیفر هم که بپرسید ، می بینید هم رضا و هم محمدرضا از دوستان نزدیک و صمیمی آقای علیفر هستند. البته گاهی یکسری شوخی روی آنتن با همکاران می شود تا فضای برنامه با نشاط شود. شاید حالا اختلاف دیدگاه درباره نظرات فوتبالی سر همین دفاع خطی هم داشته باشند اما خیلی رابطه شان صمیمی است و دوست هستند و قطعا منظور آقای علیفر این دو دوستش نبوده است.

*یکی از نکات دیگری که در برنامه شما خیلی به چشم آمد ، واژه هایی بود که مجریان تان درباره پخش بازی ها از شبکه ورزش گفتند. یک طوری که انگار دارند شبکه ورزش را تحقیر می کنند. مثلا اینکه گفته شد در حق بازی های گروه سوم جفا شده چون بازی هایش از شبکه ورزش پخش نشده...

اصلا چنین نگاهی نیست. اگر بچه ها چنین چیزی را گفتند ، افسوسی برای خودشان بوده که نتوانستند به بازی های آن گروه در برنامه خودمان بپردازند. وگرنه کانال ورزش هم بخشی از شبکه ۳ است و اصلا سیاست گذاری برای پخش بازی ها در شبکه ها با مدیریت شبکه سوم است و این طور نیست که خدای ناکرده اختلافی بین شبکه ها باشد و اساسا درباره بازی ها در شورای ورزش تلویزیون تصمیم گیری می شود. به نظرم خیلی سختگیرانه نگاه کردید.

*آخرین سئوال هم درباره این ماجرای اعتراض مجری های تان به اجازه نداشتن برای استفاده از واژه تلگرام در برنامه است!

نه مشکلی نیست. اساسا ما خیلی بنای کارمان را به استفاده از این کانال ها و شبکه های مجازی نگذاشته ایم. این کانالها را داریم تا مردم بتوانند با ما در تعامل راحت تری دابسمش ها یا نکات شان را بگویند. مثل عده ای برای این کانال های مان برنامه دیگری نداریم ، نمی خواهیم با استفاده از آنتن برایش مخاطب جذب کنیم و بعدا برای اهداف شخصی خودمان استفاده کنیم. به همین دلیل هم هست که خیلی به این کانال های شبکه مجازی مان نمی پردازیم و دلیلی هم نمی بینیم که اسمش را به زبان بیاوریم.
 
کلمات کلیدی : سرهنگ علیفر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.