توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 433438
چین دیدار رئیس‌جمهور تایوان با سناتور آمریکایی را محکوم کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۷
چین به‌شدت دیدار رئیس‌جمهور تایوان با تد کروز سناتور آمریکایی را محکوم کرده است.
به گزارش تسنیم، چین در حالی دیدار رئیس جمهور تایوان با تد کروز سناتور آمریکایی را در هوستون محکوم کرده است که روزنامه گلوبال تایمز چین پیش از این هشدار داده است که اگر ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا، سیاست چین واحد را لغو کند، پکن نیز اقدامات تلافی‌جویانه‌ای اتخاذ می‌کند.

رئیس جمهور تایوان با تد کروز سناتور تگزاس در هوستون دیدار کرده و در خصوص فروش تسلیحات، مبادلات دیپلماتیک و روابط اقتصادی، مذاکره کرده‌اند.

رئیس جمهور تایوان در مسیر سفر به آمریکای مرکزی، برای ساعاتی در هوستون توقف کرده و با نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکا دیدار و گفتگوهایی داشته است. این مسئله با انتقاد و مخالفت شدید چین روبه‌رو شده است.

پکن از واشنگتن خواسته بود تا به رئیس جمهور تایوان اجازه ورود به ایالات متحده را ندهد و او اجازه دیدار و گفتگو با مقامهای رسمی آمریکایی را نداشته باشد چرا که این مسئله خلاف سیاست چین واحد است.

"لو کانگ" سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره تأکید کرد: ما به‌شدت با تعامل رئیس جمهور تایوان با مقامهای آمریکایی به‌بهانه حمل و نقل، مخالف هستیم و همین طور با تلاش وی برای لطمه زدن به روابط آمریکا و چین.

وی از آمریکا خواست تا از سیاست چین واحد تبعیت کند. روزنامه گلوبال تایمز در این مطلب افزود: پکن کاملاً آماده قطع روابط با آمریکا است، در صورتی که ترامپ سیاست چین واحد را لغو کند.

گلوبال تایمز افزود: اگر ترامپ پس از به قدرت رسیدن، سیاست چین واحد را لغو کند، مردم چین از دولت خواهند خواست تا این اقدام را تلافی کند. هیچ جایی برای چانه‌زنی وجود ندارد.

تد کروز نیز گفت: برخی نمایندگان کنگره نامه‌ای را از کنسولگری چین دریافت کرده‌اند که از آنها خواسته است با رئیس جمهور تایوان دیدار نکنند.

وی افزود: چین باید درک کند که در آمریکا این ما هستیم که درباره دیدار با بازدیدکنندگان خارجی تصمیم می‌گیریم. این به چین ربطی ندارد. این مسئله مربوط به روابط آمریکا و تایوان است.
 
 
کلمات کلیدی : چین+آمریکا+تایوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.