نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483334
انتشار اسناد کودتای ٢٨ مرداد توسط آمریکا؛
افشای نقش سازمان سیا در کودتا علیه مصدق/ اگر شاه فرار نمی‌کرد،همان اول، دولت مصدق سرنگون می‌شد
بخش خبری الف، 26 خرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۱
وزارت خارجه آمریکا امروز پس از مدتها بالاخره آرشیو اسناد مربوط به کودتای ٢٨ مرداد را از طبقه بندی خارج کرد.

به گزارش مهر،در یکی از اسناد به تاریخ 18 اگوست 1953 آمده است:

«دستورات جدید در ادامه می آید (دستوراتی که باید از سوی سفیر بغداد در صورت ترک رم به مقصد بغداد از سوی شاه گرفته شود)

باید به شاه گفته شود که سخنانی در تشکر از ملت ایران برای قیام ناگهانی در حمایت از او بیان کند و همچنین باید از مردم ایران بخواهد که حمایت خود را ادامه دهند و قصد خود برای بازگشت به کشور را سریعتر اعلام کند.

شاه باید هر چه سریعتر خود را اماده بازگشت به ایران کند. ما توصیه کردیم که در تهران جمعیت بسیاری زیادی از حامیان شاه استقبال خوبی از او کنند.

ما احساس میکنیم خیلی مهم است که شاه هر چه سریعتر به ایران بازگردد چراکه اوضاع همچنان مشخص نیست و حضور او می تواند اوضاع را متفاوت کند.

در صورتیکه شاه همچنان در بازگشت به ایران تردید داشت، در محافل دیپلماتیک در واشنگتن باید این سخن را تکرار کنید: انچه او انجام داد کاملا با قانون ایران مطابقت داشت و همچنین در راستای حفظ سنت و عمل ایرانی بود.

اگر شاه در کشور باقی می ماند و فرار نمی کرد و با حضورش از زاهدی حمایت می کرد، تغییر دولت در همان وهله ی اول اتفاق می افتاد. بخش اعظم این ناکامی به خاطر این حقیقت است که شاه به طور ناگهانی کشور را ترک کرد و تنها چند برگه از خود به جا گذاشت که محتوای ان ها معنادار نیست.»

پس از شکست کودتای ۲۵ مرداد، محمد رضا شاه، محور اصلی کودتاچیان سحرگاه ۲۵ مرداد، از کشور فرار می‌کند. در تلگرافی که بری سفیر آمریکا دربغداد به وزارت امورخارجه کشور متبوعش دربارهٔ ملاقات خود با شاه دربغداد به تاریخ ۲۶ مرداد، ارسال می‌کند، از روحیه درهم شکسته شاه صحبت می‌کند. شاه تا ایتالیا هم نقل مکان کرد در آنجا بود که از خبر سقوط مصدق باخبر می‌شود.
 
 
کلمات کلیدی : کودتا 28 مرداد+وزارت خارجه آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۷:۰۰:۱۵
مرحوم مصدق میخواست با سیاست و توسل به امریکا شر انگلیس را از سر کشور کم کند. غافل از اینکه شیطانها از یک قماش هستند. (4429152) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.