نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370843
گورباچف:
ناتو برای "جنگ گرم" آماده می‌شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۵
آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق ناتو را به آماده شدن برای عملیات تهاجمی علیه روسیه متهم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، همزمان با برگزاری نشست ناتو در ورشو، پایتخت لهستان، میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی از تصمیم این ائتلاف برای استقرار ۴۰۰۰ نیروی بین‌المللی بیشتر در شرق اروپا انتقاد کرد.

همزمان با افزایش متناوب کشمکش‌های دیپلماتیک و مانورهای نظامی، تنش‌ها میان روسیه و کشورهای عضو ناتو به ویژه آمریکا نیز در حال افزایش است.

گورباچف گفت: ناتو مقدمات برای گسترش جنگ سرد به جنگ گرم را آغاز کرده است. تمامی لفاظی‌ها در ورشو خبر از تمایل اعلان جنگ به روسیه می‌دهد. آن‌ها فقط درباره دفاع حرف می‌زنند اما در حقیقت برای عملیات تهاجمی آماده می‌شوند.

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: تصمیم این ائتلاف برای سه برابر کردن حضور نظامی‌اش در شرق اروپا یک اقدام کاملا دفاعی است. ناتو تهدیدی برای هیچ کشوری محسوب نمی‌شود. ما یک جنگ سرد جدید نمی‌خواهیم. ما به دنبال یک رقابت تسلیحاتی جدید نیستیم و به دنبال رویارویی نمی‌گردیم.

گورباچف در مصاحبه با شبکه رادیویی "اکو موسکوی" گفت: اگر این بحران به تدریج به یک جنگ دیگر گسترش یابد، این آخرین جنگ خواهد بود. من همچنان معتقدم که تصمیمات ناتو خطرناک‌ و کوته بینانه هستند. چنین اقداماتی منجر به تنش و آشوب می‌شوند. اروپا در حال تجزیه است، جهان در حال تجزیه است. این یک راه اشتباه برای جامعه جهانی محسوب می‌شود.

وی افزود: بحران‌های جهانی و فردی بسیاری وجود دارند که بدون همکاری باقی مانده‌اند. این امر از سرگیری مذاکرات را ضروری می‌سازد.

گورباچف ادامه داد: با استقرار غیر مسئولانه چهار گردان چند ملیتی در مرزهای روسیه و در تیررس گلوله، ناتو یک جنگ سرد و یک رقابت تسلیحاتی دیگر را به تدریج به وجود می‌آورد. هنوز راه‌هایی برای اجتناب از اقدامات نظامی وجود دارد. به نظر من سازمان ملل باید در این مساله مداخله کند.

وی همچنین از مسکو خواست تا به این اقدامات تحریک آمیز پاسخ ندهد و در عوض به پای میز مذاکرات بیاید.

گورباچف تاکید کرد: در شرایط کنونی تمامی نیروهای سیاسی، اقتصادی، دیپلماتیک و مذهبی باید در آرام کردن جهان مشارکت کنند. این را هم بگویم جنگ بعدی آخرین جنگ خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : مسابقه تسلیحاتی+موشک چینی+بمب اتم+بالستیک
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۷:۲۰:۰۹
همه باید آماده شوند بر پا (3815675) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.