توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460140
کشف سلول های جدید تولید کننده انسولین در لوزالمعده
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۳
محققان به تازگی به وجود نوع جدیدی از سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده (در ناحیه جزایر لانگرهانس) پی برده اند که می تواند امید برای درمان بیماری دیابت نوع یک را افزایش دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛  دیابت نوع یک زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن انسان، سلول های تولید کننده انسولین را که سلول های بتا (سلول هایی در لوزالمعده) نام دارند، از بین ببرد و به دلیل اینکه ماده انسولین قند خون انسان را تنظیم می کند، بیماران مبتلا به دیابت نوع یک  باید این ماده را به بدن خود تزریق کنند. 

تزریق انسولین به بدن تا حدودی بیماری دیابت را کنترل می کند؛ اما محققان نیازمند دستیابی به روشی هستند که با استفاده از آن بتوانند سلول های بتا را دوباره در بدن انسان ایجاد کنند و از آن ها در برابر حملات آینده سیستم ایمنی به آن ها، محافظت کنند. محققان تاکنون به یافته هایی در این مورد دست یافته اند؛ اما هنوز نتوانسته اند به نتیجه ای مشخص در رابطه با این موضوع دست یابند؛ اما همانطور که گفتیم محققان به تازگی به وجود نوع جدیدی از سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده پی برده اند که آن ها را سلول های بتای Virgin نامیده اند و امیدوارند با استفاده از آن ها بتوانند به روش جدیدی برای پرورش سلول های سالم و بالغ بتا دست پیدا کنند و در نهایت شرایط درمان دیابت نوع یک را فراهم کنند. 

مارک هیوزینگ، سرپرست گروه تحقیقاتی اذعان کرد که محققان تاکنون به پیشرفت های زیادی برای کنترل دیابت دست پیدا کرده اند؛ اما هنوز نتوانسته اند درمانی برای آن پیدا کنند. 

وی در ادامه گفته های خود افزود: "برای دستیابی به روش مناسب برای درمان یک بیماری، باید عملکرد بدن در شرایط عادی را مورد بررسی قرار داد.” 

دانشمندان برای فهم بهتر از آنچه که در بدن بیماران مبتلا به دیابت نوع یک می گذرد، بافت بدن یک موش آزمایشگاهی و یک انسان را مورد آزمایش قرار دادند. 

آقای هیوزینگ و اعضای تیم تحقیقاتی او در حال بررسی لوزالمعده انسان و موش و ناحیه ای در آن تحت عنوان جزایر لانگرهانس هستند. این ناحیه در بدن یک فرد سالم، دربردارنده سلول های بتا است که با تولید انسولین، قند خون بدن انسان را تنظیم می کنند. 

همچنین جزایر لانگرهانس دربردارنده سلول های دیگری به نام سلول های آلفا نیز است که هورمونی به نام گلوکاگون تولید می کنند که باعث افزایش قند خون انسان می شوند. با ترکیب سلول های آلفا و بتا با یکدیگر، قند خون بدن انسان تنظیم می شود. 

دو مشکل در رابطه با بیماران دیابتی وجود دارد؛ اول اینکه سیستم ایمنی بدن آن ها سلول های بتا را نابود می کند و دوم اینکه این سلول ها دیگر در بدن این بیماران ایجاد نمی شوند. برای درمان بیماری دیابت باید از روشی استفاده کرد که این دو مشکل را برطرف کند. 

محققان چندین دهه است که برای دستیابی به چنین روشی تلاش می کنند و در این مدت به این نتیجه رسیده اند که با تقسیم سلول های بتا در بدن سایر افراد بزرگسال می توانند به بازآفرینی این سلول ها در بدن افراد دیابتی کمک کنند. 

اما آقای هیوزینگ و اعضای تیم تحقیقاتی به تازگی با استفاده از تکنیک های جدید میکروسکوپی در مطالعات خود در مورد جزایر لانگرهانس، دریافته اند که در لبه های این ناحیه از لوزالمعده، نوعی از سلول های تولید کننده انسولین پراکنده شده اند که محققان قبلا به وجود آن ها پی نبرده اند. آن ها همچنین در این ناحیه سلول های زیادی شبیه به سلول های بتا مشاهده کرده اند و احتمال می دهند که شیوه جدیدی برای ایجاد سلول های بتا وجود داشته باشد. 

مطالعات بیشتر نشان داد که سلول های بتای Virgin انسولین تولید می کنند، اما دارای گیرنده هایی برای تشخیص گلوکاگون نیستند؛ بنابراین نمی توانند همانند گیرنده های بتای بالغ عمل کنند. 

محققان به یافته های جدید دیگری نیز دست یافته اند. آن ها دریافته اند که در جزایر لانگرهانس، برخی از سلول های بتا به سلول های آلفا تبدیل می شوند؛ بنابراین آن ها به وجود یک روش کاملا جدید غیر قابل انتظار برای تولید سلول های آلفا نیز پی بردند. 

آقای هیوزینگ به بیان این مطلب پرداخت که اعضای تیم تحقیقاتی او دریافته اند که توانایی های جزایر لانگرهانس بیش از تصور آن ها است. 

همانطور که گفتیم سلول های بتای virgin به تازگی کشف شده اند و باید عملکرد آن ها روی بدن انسان و موش های آزمایشگاهی، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در شرایط دنیای واقعی مورد بررسی قرار گیرد؛ اما دانشمندان تاکنون به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهند این سلول ها می توانند زمینه جدیدی برای درمان دیابت نوع یک فراهم کنند. 

طبق گفته آقای هیوزینگ، سه موضوع در رابطه با سلول های بتای Virgin باعث خوشحالی محققان شده است؛ نخست اینکه این سلول ها، نشان دهنده وجود نوع جدیدی از سلول های بتا در بدن موش ها و افراد مورد آزمایش هستند؛ دوم آنکه این سلول ها می توانند به عنوان منبع جدیدی از سلول های بتا برای درمان دیابت نوع یک مورد استفاده قرار گیرند و سوم این که فهم چگونگی تبدیل این سلول ها به سلول های بتای کارآمد و فعال، می تواند به ایجاد یک روش جدید درمانی جدید برای دیابت با استفاده از سلول های بنیادی کمک کند. 

محققان در این تحقیقات به نتایجی برای مقابله با دیابت نوع دو نیز دست یافته اند. هنگامی که فرد به این نوع از دیابت مبتلا می شود،  سلول های بتا کاملا غیرفعال می شوند و ترشح و یا آزاد کردن انسولین توسط آن ها متوقف می شود.  
 
کلمات کلیدی : سلامت + انسولین + لوزالمعده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.