نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361249
کانادا از مصادره دارایی ایران تاآغاز مذاکره برای از سرگیری رابطه!
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
وزیر امور خارجه کانادا یک روز پس از حکم دادگاه این کشور به مصادره ۱۳ میلیون از دارایی های غیر دیپلماتیک ایران از آغاز مذاکرات گام به گام در جهت برقراری رابطه اوتاوا- تهران خبر داد.

به گزارش مهر، «استفان دیون» وزیر امور خارجه کانادا در حالی در مصاحبه با خبرگزاری «سی بی سی» از اشتیاق دولت اوتاوا برای از سرگیری رابطه با ایران سخن می گوید که روز پنجشنبه گذشته، دادگاهی در این کشور حکم داد تا از محل دارایی های غیر دیپلماتیک ایران در کانادا به آسیب دیدگان در عملیات گروه های ترویستی ۱۳ میلیون دلار غرامت پرداخت شود.

این نخستین حکمی است که در چارچوب یک قانون ضد تروریستی در کانادا صادر می شود و اگرچه بر ساختمان های دیپلماتیک ایران در اوتاوا اثر نمی گذارد، چندین ملک و حساب بانکی غیر دیپلماتیک را شامل می شود.

این درحالیست که به ادعای دیون، دولت اوتاوا از هم اکنون مراحل آغازین مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک را آغاز کرده است – رابطه ای که در سال میلادی ۲۰۱۲ و تحت دولت «استفان هارپر» با اخراج دیپلمات های ایرانی از کانادا به حال تعلیق درآمد.

وی در حالی از آغاز رایزنی با ایران سخن گفت که در پاسخ به سوالی درباره محل برگزاری مذاکرات سکوت کرده و تنها به این بسنده کرد که «نظری در این باره نخواهم داد اما شیوه معمولی که کشورهای خواهان برقراری رابطه می پویند، گام به گام در سطحی رسمی و در کشوری بی طرف است».

اما در این میان، گمانه زنی هایی وجود دارد که مذاکره در شهر «نیویورک» آمریکا صورت گرفته است – شهری که هر دو کشور در آن دارای هیات های سیاسی هستند.

البته، «غلامعلی خوشرو» سفیر ایران در سازمان ملل متحد از تایید یا رد آغاز مذاکره با طرف کانادایی امتناع کرد.

جالب آنکه به ادعای دیون، قرار نیست نام ایران از لیست سیاه حامیان تروریسم که با تایید دولت هارپر در آن گنجانده شد، حذف شود.

وی در این باره مدعی شد: قصدی برای تغییر این مسئله نداریم. نه تا مادمیکه ایران به یک دموکراسی قابل احترام تبدیل نشود!

علاوه بر این، دیون درباره نوع رابطه ای که مجددا بین اوتاوا – تهران برقرار خواهد شد، اظهار نظری نکرد اما تصریح کرد که بازگشایی سفارت کانادا اولین قدم نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : روابط ایران و کانادا+ایران+کانادا
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۴:۴۴:۵۱
دیپلماسی خنده...بخندیم (3753103) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.