توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485242
مرد آشنا عامل سرقت‌های سریالی
بخش حوادث الف، 31 خرداد 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۷
پسر جوانی که با کلیدهای واحدهای آپارتمانی وارد آن شده و جواهرات و پول‌های ساکنان را سرقت می‌کرد، شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش شرق،  اردیبهشت سال جاری، از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی وقوع یک فقره سرقت منزل به کلانتری ١٠٢ پاسداران اعلام شد.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت منزل، به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه چهار تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مال‌باخته با حضور در پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «ساعت هفت‌ونیم شب ٢٤ اردیبهشت پس از قفل‌کردن درِ ورودی منزل در طبقه چهارم یک مجتمع مسکونی واقع در پاسداران – بوستان نهم، به همراه تمام اعضای خانواده از خانه خارج و ساعت ٢٣:٣٠ همان شب به منزل مراجعه کردیم. هیچ‌گونه به‌هم‌ریختگی در داخل خانه وجود نداشت؛ اما همسرم در یک لحظه متوجه مفقود شدن یک حلقه انگشتر برلیان خود شد. برای پیداکردن انگشتر همسرم، در خانه جست‌وجو کردیم که متوجه سرقت بقیه طلاهای خانه (ده‌ها عدد سکه طلا) به همراه مبلغ یک‌‌میلیون‌و ٤٠٠‌ هزار تومان وجه نقد و مقادیری دلار و ارز شدیم».

با توجه به شیوه و شگرد سرقت که در آن سارق یا سارقان بدون هرگونه تخریب در ورودی و با استفاده از کلید وارد منزل مال‌باخته شده بودند، تحقیقات میدانی از دیگر ساکنان مجتمع در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و مشخص شد سرقت‌های مشابه دیگری نیز از سایر واحدهای مسکونی انجام شده که در آن سرقت‌ها نیز دیگر مال‌باختگان به‌واسطه به‌هم‌ریخته‌نبودن وسایل داخل منزل، پس از گذشت چند روز متوجه سرقت طلاهای خود شده بودند.

در تحقیقات از این مال‌باختگان، آنها در اظهارات خود اعلام کردند دسته‌کلیدهایشان مفقود شده یا آنها را پشت درهای ورودی واحدهای خود جا گذاشته‌اند؛ اما با وجود این و بدون تعویض قفل در‌های ورودی، از کلیدهای یدک استفاده کرده‌اند.

در ادامه تحقیقات پلیسی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند چهار فقره سرقت ناموفق نیز به علت حضور ساکنان در خانه‌هایشان به وقوع پیوسته و در این چهار فقره سرقت، سارق یا سارقان با اطلاع از حضور ساکنان، به‌سرعت از محل ناپدید شده‌اند.

در دو مورد از این چهار فقره سرقت ناموفق، ساکنان اعلام کردند متوجه بازشدن در منزلشان با کلید شدند؛ اما سارق با اطلاع از حضور آنها در خانه، به‌سرعت منزل آنها را ترک کرده و نگهبان مجتمع نیز از تردد فرد یا افراد غریبه اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

در شرایطی که شواهد، فرضیه اولیه مشارکت نگهبان مجتمع در سرقت‌ها را قوت می‌داد، در تحقیقات درباره سومین سرقت ناموفق، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند نگهبان مجتمع نقشی در انجام سرقت‌ها از داخل مجتمع نداشته است. دختر یکی از ساکنان واحدها در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «ساعت هشت شب با دوستم در منزل در حال درس‌خواندن بودیم که ناگهان متوجه صدای انداختن کلید در درِ ورودی خانه شدم. به آرامی پشت در آمده و از طریق چشمی، مرد جوانی را دیدم که در حال امتحان‌کردن کلیدهای همراه خود برای گشودن درِ ورودی منزلمان بود. به‌سرعت در را باز کردم که این جوان با مشاهده من به طبقات پایین متواری شد».

در ادامه رسیدگی به پرونده، کارآگاهان در بررسی افراد مرتبط با مجتمع مسکونی، اطلاع پیدا کردند فرزند سازنده ساختمان به نام مصطفی. ک (٣٦ساله) از مجرمان سابقه‌داری است که پیش از این دو بار به اتهام ورود به عنف (سرقت منزل) و تهدید، دستگیر و روانه زندان شده است.

با تمرکز تحقیقات روی «مصطفی. ک»، خانمی که از چشمی در موفق به دیدن سارق شده بود، وی را شناسایی کرد. بلافاصله هماهنگی لازم با بازپرس پرونده انجام و «مصطفی. ک» در محل سکونتش دستگیر و در بازرسی از منزل وی بیش از ٢٥ دسته کلید کشف شد.

«مصطفی. ک» در تحقیقات اولیه به‌صراحت به انجام همه سرقت‌ها از مجتمع مسکونی اعتراف و اظهار کرد: «در بعضی موارد، دسته‌کلید‌هایی را که پشت در جا مانده بود، برداشته و سرقت خود را پس از چند روز انجام می‌دادم؛ اما در بیشتر سرقت‌ها، در زمان تحویل ملک به مال‌باختگان، یک عدد از کلیدهای ورودی واحدها را برای خود برمی‌داشتم و پس از مدتی، در فرصتی مناسب اقدام به سرقت طلاها و وجوه نقد منازل می‌کردم». در ادامه رسیدگی به پرونده، خریدار طلاهای مسروقه در منطقه نارمک شناسایی شد و کارآگاهان به یک طلافروشی در نارمک مراجعه کردند. مالک طلافروشی ضمن شناسایی متهم، به‌صراحت اعلام کرد مقادیری طلا و جواهر از متهم خریداری کرده؛ اما از مسروقه‌بودن آنها اطلاع نداشته است.

مالک طلافروشی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: با توجه به اینکه مصطفی و خانواده‌اش را می‌شناسم و او و خانواده‌اش از وضعیت مالی بسیار خوبی برخوردار هستند، به هیچ عنوان تصور نمی‌کردم او اقدام به فروش طلا و جواهرات مسروقه به من کرده باشد.

سرهنگ کارآگاه فخرالدین افراسیابی، رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به انجام تمام سرقت‌ها از مال‌باختگان، تحقیقات برای کشف و استرداد سایر طلا و جواهرات مسروقه و همچنین شناسایی دیگر مال‌باختگان احتمالی در دستور کار کارآگاهان قرار گرفته است.
 
کلمات کلیدی : سرقت +سرقت منزل+پلیس آگاهی تهران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.