توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475748
ارزش‌گذاری خدمات داروسازی بالینی برای اولین بار در کشور
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸
معاون درمان وزیر بهداشت ضمن اشاره به اهمیت فعالیت داروسازان بالینی در بیمارستان‌ها، ارزش‌گذاری خدمات داروسازی بالینی را اقدامی در جهت توسعه بیشتر این خدمات در بیمارستان‌ها خواند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد آقاجانی در افتتاحیه هشتمین کنگره داروسازی بالینی ایران که امروز در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، ضمن تبریک سالروز آزادی خرمشهر و حضور شکوهمند مردم ایران در انتخابات و همچنین تبریک به مناسبت تداوم دولت سلامت محور، اظهار کرد: یکی از اتفاقات خوبی که در طرح تحول نظام سلامت و تدوین کتاب ارزش‌های نسبی خدمات افتاد، درج کدهای مربوط به داروسازی بالینی بود که علاوه بر حق مسوولیت فنی داروسازی، خدمات داروسازی بالینی برای اولین بار در کتاب ارزش نسبی درج شد و با تعرفه‌دار شدن، این خدمات به رسمیت شناخته شدند، که آغازی است برای توسعه بیشتر این خدمات مهم در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور.

وی با بیان اینکه بی‌تردید در مقایسه با دولت‌های پیشین، کارنامه دولت یازدهم در حوزه سلامت بسیار موفق بوده، به توجه ویژه رییس جمهور به حوزه سلامت و در اولویت قراردادن سلامت مردم در برنامه دولت اشاره کرد و افزود: طرح تحول سلامت و یارانه سلامتی که ایشان هدفمند به اقشار متوسط و محروم جامعه اختصاص دادند، تاثیر خود را در جامعه به جا نهاده و افزایش بهره‌مندی مردم از خدمات سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم و اینکه دیگر بیماری به دلیل فقر از خدمات پزشکی محروم نمی‌شود، تنها گوشه‌ای از دستاوردهای دولت سلامت محور دکتر روحانی است. استمرار دولت تدبیر و امید این نوید را به ما می‌دهد که این طرح با قوت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به تغییر فرایندهای درمانی در کشورهای توسعه یافته گفت: اینکه یک نفر پزشک بالینی به تنهایی مسوولیت تشخیص و درمان بیماران را عهده‌دار باشد، جای خود را به تیم بالینی شامل پزشک بالینی، متخصص تغذیه، مددکار اجتماعی، روانشناس بالینی و داروساز بالینی داده است و این افراد در قالب تیم درمانی در بخش‌ها فعالیت می‌کنند و نتیجه کار این تیم‌ها درخشان‌تر است.

وی با اعلام اینکه درکشور ما هم خوشبختانه با تربیت داروسازان بالینی و توسعه این رشته، شاهد حضور آن‌ها در بیمارستان‌ها هستیم، گفت: البته در حال حاضر به دلیل کمبود داروسازان این حضور محدود است و فقط بیمارستان‌های کمی از این امکان برخوردار هستند.

بنابر اعلام وب‌دا، آقاجانی تجویز منطقی دارو، کاهش عوارض دارویی و تداخلات دارویی، جلوگیری از مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک‌ها و کنترل مصرف داروهای گران قیمت را از ثمرات فعالیت داروسازان بالینی در بیمارستان‌ها دانست.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که روزی شاهد باشیم بیمارستانی در کشور ما بدون داروساز بالینی به ویژه برای بخش‌های خاص مانند بخش‌های مراقبت ویژه ICU فعالیت نکند و برای رسیدن به این مهم نیاز به گسترش آموزش در این رشته داریم و پنج دانشکده‌ای که در حال حاضر این آموزش را عهده‌دار هستند، تکافوی نیاز را نمی‌کنند و لازم است تعداد دانشکده‌ها و ظرفیت ورودی آن‌ها افزایش چشمگیری یابد.

در این مراسم از خدمات دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت در توسعه این رشته در کشور، تاسیس بخش‌های داروسازی بالینی در بیمارستان‌ها و ارزش‌گذاری این خدمات تقدیر شد.
 
 
کلمات کلیدی : نظام سلامت + داروسازی بالینی + طرح تحول سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.