توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 219940
تیم مذاکره هسته‌ای ایران عازم وین شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۴
تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با ۱+۵ به ریاست محمدجواد ظریف لحظاتی پیش تهران را به مقصد وین محل برگزاری دومین دور مذاکرات درباره گام پایانی توافقنامه ژنو ترک کرد.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با گروه ۱+۵ (آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه، روسیه و چین) به منظور شرکت در دومین دور مذاکرات هسته‌ای درباره گام پایانی توافقنامه ژنو لحظاتی پیش تهران را به مقصد وین ترک کرد.

قرار است ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب بر سر میز شام به رایزنی بپردازند. سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه،‌ مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، داود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه، محمد امیری مدیرکل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی و پژمان رحیمیان مدیرکل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی ترکیب تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران را تشکیل می‌دهند.

این مذاکرات قرار است از روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند ماه به مدت ۲ روز در این شهر برگزار شود. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان یکشنبه ۲۵ اسفند ماه در نشست خبری مشترک با ولادیمیر ماکی همتای بلاروس خود در پاسخ به سؤالی در خصوص دومین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین، گفت: هر چه مذاکرات به جلو برود دقیق‌تر، ریزتر، جدی‌تر و دشوارتر می‌شود و این دور در مقایسه با دور قبل بحث جدی‌تر ، ریزتر و دشوارتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما توقع توافق در این دوره از مذاکرات را نداریم، خاطرنشان کرد: قرار نبوده این دور به توافق منجر شود. رئیس دستگاه دیپلماسی ابعاد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به ویژه غنی‌سازی، آب‌ سنگین اراک و همکاری‌های بین‌المللی در حوزه فناوری‌ صلح‌آمیز هسته‌ای که از تعهدات ۱+۵ در برنامه اقدام مشترک از یک طرف و تعهدات قراردادی آنها در چارچوب بند ۲ ماده ۴ معاهده منع تولید و گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) است و رفع تحریم‌ها را از جمله مواردی خواند که در نشست وین به آن پرداخته می‌شود.

اولین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در خصوص گام پایانی توافقنامه ژنو به ریاست ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی روزهای ۲۹ بهمن تا اول اسفند ماه در وین برگزار شد. در این مذاکرات قرار شد که تا خرداد ماه پنج تا شش دور مذاکره بین ایران و ۱+۵ برگزار و قبل از دور دوم این مذاکرات که توافق شد اواخر اسفند ماه در وین برگزار شود، قرار شد قبل از این مذاکرات، نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ به ریاست حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و استفان کلمنت دستیار ارشد کاترین اشتون در حاشیه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین برگزار شود.

شهر وین ۱۴ تا ۱۶ اسفند ماه به مدت سه روز میزبان مذاکرات کارشناسی بود که در این دور مذاکرات آنگونه که سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عنوان کرد مباحثی چون غنی‌سازی،‌ رفع نگرانی درباره رآکتور آب سنگین اراک و همکار‌های هسته‌ای مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. نتایج این نشست به پایتخت‌ها منتقل و قرار است در نشست کنونی در وین درباره آنها گفت‌وگو شود.