نظر منتشر شده
۳۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487844
دردسرهای خندوانه
بخش فرهنگی الف 10 تیر 96
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۷
برنامه «خندوانه» در شب‌های اخیر مسابقه خنداننده‌شو را پخش کرد که برخی از بخش‌های مربوط به آن حاشیه‌هایی به‌وجود آورد.

جای خالی جناب‌خان و شهیدی‌فر
با آغاز فصل جدید خندوانه، خبرهای غیررسمی مربوط به این برنامه با موضوع خداحافظی جناب‌خان رنگ واقعیت به خود گرفت و بسیاری از مخاطبان و کارشناسان این موضوع را ضربه سختی به پیکره این برنامه دانستند. اتفاقی که با توجه به موفقیت فوق‌العاده کاراکتر جناب‌خان، می‌توانست این برنامه را تا مرز شکست تلویزیونی پیش ببرد.

به‌رغم تلاش‌های زیاد سازندگان خندوانه و شخص آقای رامبد جوان برای پر کردن خلأ حضور این عروسک در برنامه و استفاده مستمر از بازیگران طنز نظیر آقای مهران غفوریان برای اجرای استندآپ کمدی و همچنین برخی آیتم‌های جدید و حتی چند شخصیت عروسکی جدید، هیچ یک نتوانستند غیبت جناب خان را جبران کنند و خندوانه در مواردی از رقیب و هم شبکه‌ای جوان‌تر خود یعنی «دورهمی» عقب افتاد. اختلاف مالی خندوانه و مالک عروسک جناب‌خان که منجر به خداحافظی این عروسک شد، نخستین و مهم‌ترین ضربه را بر پیکره این برنامه وارد کرد. نکته دیگری که در حواشی غیبت جناب‌خان کمتر به آن اشاره شد، خداحافظی محمدرضا شهیدی‌فر از خندوانه بود. شهیدی‌فر که در کارنامه حرفه‌ای خود برنامه موفقی چون «پارک ملت» را دارد، به‌عنوان یکی از مشاوران، ایده‌پردازان و اعضای اتاق فکر خندوانه مشغول بود. حضور شهیدی‌فر به عقیده بسیاری از کارشناسان، نقش مهمی در موفقیت این برنامه داشته و با شروع فصل جدید و پایان همکاری وی با خندوانه، یکی دیگر از عوامل سیر نزولی خندوانه معرفی می‌شود؛ نکته‌ای که در تغییر برخی سیاست‌گذاری‌های این برنامه بی‌تأثیر نبوده است.

بخندان ولی نجیبانه
خندوانه هر از گاهی طرح یا مسابقه‌ای برگزار می‌کند تا به تکرار نیفتد؛ لباهنگ، استندآپ خانوادگی و در آخرین مورد، لیگ پانتومیم یا ادا بازی تعدادی از این آیتم‌ها بوده‌اند.در فصل جدید و پیرو اجراهای نسبتاً موفق استندآپ کمدی بازیگران حرفه‌ای، برنامه‌سازان خندوانه مسابقه خنداننده شو را با هدف حضور چهره‌های مردمی و غیرحرفه‌ای دراین عرصه برگزار کردند. دراین مسابقه تعدادی از جوانان علاقمند دراین عرصه درمقابل داوران استندآپ اجرا کرده و نهایتاً نفرات برتر آنها به مرحله بعد راه یافتند.هفته گذشته این مسابقه وارد مرحله بعدی خود شد و شرکت کنندگان، در استودیوی خندوانه و در مقابل داوران و مردم تلاش خود را کردند تا نظرات داوران و مردم را به خود جلب کنند؛ جلب نظری که بعضاً با برخی جملات و ایده‌های غیر معمول آمیخته شد و حواشی زیادی را برای این برنامه ایجاد کرد.دراین که استندآپ کمدی شیوه‌ای از اجرای غیررسمی طنز است و لازمه‌اش قدری تابو شکنی و نزدیک شدن به خطوط قرمز است، شکی نیست؛ اما وقتی این آیتم دربرنامه  خوش سابقه‌ای مثل خندوانه و از رسانه ملی پخش شود، توقع برای نظارت بر محتوای برنامه بیشتر می‌شود.

مقصر کیست؟
دختر و پسر جوانی که با تحمل سختی‌های زیاد به امید دیده شدن به این کارزار وارد شده‌اند تقصیری ندارند؛ آنها هدفشان شهرت و موفقیت در خندوانه است. این‌که دختری از برخی ایده‌های غیراخلاقی، هرچند غیرمستقیم یا دیگری به شکلی دیگر پیش برود تا از قافله دیده شدن جا نماند، پدیده‌ای است که با جنجال منتقدان و نقدپذیر نبودن برنامه‌سازان حل نخواهد شد.

امکان نظارت 100درصدی بر محتوای اجرا شده در استندآپ‌ها نیست ولی برنامه‌سازان خندوانه باید احتمال اشتباه در کار جوانان کم تجربه را بدهند و از ایجاد حواشی پیشگیری کنند. اگر پیشگیری و نظارت جواب نداد و برخی محتوای ناشایست در شرف پخش قرار گرفت نقش ناظران پخش برجسته می‌شود. ناظرانی که لااقل دراین مورد خاص تقصیری ندارند و طبق برخی شنیده‌ها، ظاهراً تهیه کننده خندوانه مستقیماً با رییس رسانه ملی تولید و پخش این آیتم‌ها را هماهنگ کرده است.به هرحال، هرکه مقصر باشد یا اصلاً هیچ کس این اشتباهات را به گردن نگیرد، مهم این است که برنامه سازان خندوانه مراقب باشند که براساس برخی سیاست‌گذاری‌های جدید دراین برنامه، خندوانه از جریان برنامه‌سازی نجیب فاصله نگیرد؛ خندوانه می‌تواند ضعیف یا موفق باشد ولی هرچه هست متعلق به همه مردم ایران است و همه علاقه‌مندند که خاطره یک برنامه موفق و نجیب در ذهنشان باقی بماند.

واکنش تهیه‌کننده به حواشی اخیر
آقای سیدعلی احمدی، تهیه کننده این برنامه در یادداشتی ضمن ارائه توضیحاتی درخواست کرده با دیده اغماض به این خطا نگریسته شود.

احمدی نوشت: ساخت برنامه‌ای با موضوع خنده و شادی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین ا

نواع برنامه‌سازی تلویزیون است خاصه آنکه در اکثر شب‌های هفته روی آنتن شبکه‌ای پرمخاطب باشد. در روش‌های مرسوم جهانی، مذهب، سیاست و مسائل جنسی اصلی‌ترین دست‌مایه کمدین های دنیا برای شوخی کردن است اما در کشور ما به جهت بایسته‌های فرهنگی و اعتقادی جامعه که در بسیاری موارد پسندیده و درست و در معدود مواردی نیز از فهم نابجا نشات می‌گیرد، نمی‌توان با این موارد شوخی کرد و تنها گاهی می‌توان از کنار آنها به‌سرعت گذشت!

پخش نخستین شب از مرحله دوم مسابقه «خنداننده شو» در برنامه «خندوانه» با اعتراض‌های دلسوزانه و در بسیاری موارد درست برخی از اصحاب فرهنگ و هنر همراه شد؛ بد نیست چند نکته را مرور کنیم:

جوانانی کم تجربه و با انگیزه از مراحلی سخت گذشتند و به مرحله اصلی مسابقه «خنداننده شو» رسیدند؛ آن‌ها هنوز آن‌قدر حرفه‌ای و کارآزموده نیستند که بتوانند در عین شوخ‌طبعی و خنداندن مخاطب از مرز حساسیت‌های مذهبی، قومی و سیاسی عبور نکنند. باید به آنها فرصت بدهیم تا این فضا را بشناسند و از هیجانات کاذب فاصله بگیرند و کارآزموده شوند تا بتوانند در این مسیر سخت ادامه راه دهند.

خنداننده شو یک رقابت جدی است و باید جذاب، بامزه و بدیع باشد تا مخاطب را با خود همراه کند، در چنین مواردی حتی بسیاری از کارآزموده‌های این حوزه به خطا و اشتباه می‌افتند، بنابراین باید با دیده اغماض به خطای این جوانان تازه‌نفس نگریست.

برنامه «خندوانه» بیش از پانصد قسمت است که همراه نجیب خانه‌هایمان است قطعاً در برنامه‌های گذشته نیز اشتباهاتی وجود داشته که شما با دیده مهربانی و عطوفت از آنها گذر کردید. اکنون نیز انتظار داریم با دیده خطاپوش شما همراهان مهربان مواجهه شویم و تمامی لحظه‌های بی نظیر و تجربه‌های خوب، تاثیرگذار و قابل توجهی را که در طول این سه سال با هم داشته‌ایم فراموش نکنید.»
مرجع : صبح نو
 
کلمات کلیدی : رامبد جوان + برنامه خندوانه + استندآپ
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۱۴:۵۵
لودگی و مسخره بازی را با طنز اشتباه گرفته اند. (4453414) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۳۵:۲۱
اگه ادعا داری برو و یه برنامه بهتر بساز. اینکه وایسی کنار و ادعا کنی رو خیلیها و خیلی بهتر از شما بلدن!! (4453524) (alef-3)
 
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۵:۴۸:۱۶
لازم نیست ایشون بسازه خود خندوانه تا حالا ثابت کرده میشه برنامه ی جالب و مودب ساخت (4453857) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۶:۱۴:۲۶
برنامه بهتر دور همی . یه مجری و سه تا بازیگر بدون اینکه ذره ای از این حرف های چندش آوره خندوانه بزنند مردم می خندونند ولی خب چون به دولت انتقاد می کنن به احتمال زیاد شما اونا رو قبول نداری (4453898) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۶:۱۹:۲۸
حرفتون از مسخره هم مسخره تره. یعنی هیچ کس حق انتقاد نداره و باید خودش برای هر چیزی آستین بالا بزنه؟؟؟؟! مثل اینه که من بگم فلان دکتر سواد نداره نتونسته دردم رو تشخیص بده، بعد دکتره بگه ادعا نکن برو خودت دکتر شو ببینم چیکار می‌کنی!!!!!! (4453915) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۱:۳۰:۲۲
هرکسی کارش رو باید درست انجام بده (4454290) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۳:۳۱:۳۸
گفت كه از آن مي خندم كه نمي توانم گريه كنم ! به نظرم طنز بايد يك لايه گريه نهفته داشته باشه !! (4453666) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۲:۱۱:۲۸
استندآپ هست برای خنداندن. باید با اخبار فرق کنه یا نه؟!! (4454334) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۱۵:۱۶
برنامه بیخودی است . (4453415) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۳۸:۲۸
خدایی درست گفتی شورش در اومده و الکی الکی هم می خندن که چیییییییی؟ طنز هم روش و ساز و کار قشنگتری داره برای خندوندن مردم.نمیدونم چه اصراریه به این سبک برنامه سازی بشه. روندهایی که قبلا در برنامه خندوانه بود بسیار بسیار بهتر و جذاب تر بود..این حرف رو خیلی از اطرافیان من که بیننده بودند هم میگن (4453441) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۳:۳۳:۳۳
به گمان بنده صدا و سيما ميانه اش با گريه بهتر است تا طنز و خنده !!!!!! (4453670) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۲:۱۳:۳۲
اتفاقا این برنامه ، برنامه ای طنز و نه لودگی است ، حال شاید چند آیتم از اسند آپ ای برخی کمدین ای غیر حرفه ای مشکل داشته باشد و یا دور از ادب باشد اما کلیت برنامه ، طنز و بدون حاشیه و جذاب است (4454337) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۲۹:۴۷
تو نگاه نكن
تو چي كار واسه مملكت كردي غير از غر زدن (4454752) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۱۷:۵۹
این کار درست نیست که چند تا جون رو بفرستی جلو ببینی اوضاع چطوربه بعد اگر همه چیز اکی بود حالا شما ........ (4453417) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۲۶:۱۵
واقعا حیف وقت که برای همچین برنامه هایی تلف شود. یک برنامه لوس و تکراری با خنده های عصبی و اجباری !!!! (4453428) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۴۰:۰۴
پس گریه های زورکی خوبه از نظر شما (4454765) (alef-3)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۵۰:۲۹
به نظر من هم با دیده اغماض باید به این خطا ها نگریسته شود (4453449) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۰۹:۰۰
خندوانه هیچ درد سری نداره این شما یین که از شادی و خنده ی مردم میترسین باز دیدین مردم شا دن حرصتون در اومد؟ هر کس دوست نداره بزنه یه کانال دیگه (4453477) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۱۹:۳۵
خوب شما پیشنهاد بدین چطوری برنامه طنز بسازند .که همه چیز رعایت بشه .فقط بلدین بهانه بگیرین .همه چیز درست شده فقط مشکل اینه (4453500) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۳۴:۱۱
اصلا چرا پیشنهاد بدن؟ خوب یه برنامه ظنز دیگه بسازن و بشن رقیب خندوانه و اگه میتونن خندوانه رو از گردونه رقابت بیرون کنند. همین الان دورهمی داره زورای آخرش رو میزنه و دیگه جذابیتی نداره. (4453523) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۶:۲۱:۰۸
اتفاقا دورهمی صد برابر بهتر از خندوانه س. حداقل کسی توش بیخودی نمی خنده! (4453918) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۲۰:۳۶
بخندان ولی نجیبانه


این حرف انسان های افسرده است.(اکثریت مردم کشورم!!)...کجا خندوانه بی ادبی داشته کجاش؟!! (4453502) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۶:۱۴:۵۹
شما به چی می گی ادب؟ (4453901) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۳۵:۵۹
خندوانه قبلا خیلی بهتر بود واقعا ادم و پای تلوزیون نگه میداشت ولی الان همش شده مسخره بازیای خانومی و بقیه شون که به نظر من واقعا بی خوده (4453525) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۳۰:۵۱
بي خود امثال شماهان كه يه گوشه نشستن فقط غر ميزنن (4454753) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۳۸:۲۶
این برنامه چون ضبط شده است وزنده نیست نمی توان اشتباهات رابه گردن جوانان کم تجربه (استندآپ کنندگان)گذاشت کارگردان ومجری برنامه می توانستنداین اشتباهات راتصحیح یاحذف کنند!!! (4453528) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۲:۱۰:۲۷
خندوانه بعد از جناب خان مرد و از اون به بعد مثل جسدی شد که میخوان با شوک الکتریکی برش گردونن .

البته وقتی حق صاحب عروسک و شخصیت جنابخان رو ندادن همین هم حقشونه . (4453556) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۳:۱۱:۳۵
همه مردم اینقدر بی جنبه شدن که دیگه هیچ شوخی قابل پخش نیست . (4453628) (alef-3)
 
مازندرانی
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۴:۱۶:۴۱
جذابیت خندوانه جناب خان بود دیگه تو خانواده ما کسی به خندوانه توجه نمیکنه بیشتر شبیه کارتون شده که میخوان بچه ها رو بخندانند (4453714) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۴:۳۴:۰۲
من که چیز مورد داری در اون اجرا ندیدم (4453738) (alef-3)
 
کاوه
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۴:۴۴:۴۷
به نظر من که هیچوقت تلوزیون نگاه نمیکنم خیلی ام خوبه چون باعث میشه بعضی وقتا بشینم پاش و استندآپ این جونها رو نگاه کنم. (4453747) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۴:۵۷:۰۵
خواهشا صفر و صدی قضاوت نکنید

هر برنامه ای یه نقاط ضعف و قوتی داره

بهتره که رامبد و تهیه کننده بفکر سر وسامان دادن به این مسابقه باشندو هدفشون خنداندن به هر قیمتی نباشه
بهر حال شبهای قبل اجراهایی دیدیم که بدون این مسائل حسابی مردم را خندوندن

به هیچ کسی هم نباید تو این مسابقه توهین بشه با هر سابقه ای که باشه (4453774) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۶:۳۵:۴۳
چرا اینقدر ایراد میگیریم. تلویزیون هیچ برنامه شادی نداره و تمام برنامه ها یا سیاسی هست یا مذهبی یا فیلم ها و سریالهای تکراری و هزاران بار پخش شده. یه برنامه اگر خنده ای هر چند کوچک به لبان مخاطب میاره را اینقدر نکوبیم و سرزنش نکنیم. این را هم به یاد داشته باشیم که خنداندن مردم ایران کار بسیار سختیه! (4453943) (alef-3)
 
میم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۷:۳۳:۱۹
آهنگ جدید خندوانه: نخند گریه داره.....نخند گریه داره! (4454033) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۰:۰۰:۳۲
تنها برنامه ای است که شاید در آن من تمام غمهای خود را برای ساعتی فراموش می کنم و می خندم. من هم به این برنامه انتقاد دارم شاید بهتر باشد بیشتر در آن توجه به متن برنامه شود. ولی لطفا آنرا از ما نگیرید بگذارید برای ساعاتی شاد باشیم. (4454204) (alef-3)
 
ک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۴۴:۳۶
خنداندن خوبه به شرط رعایت ارزشها اینکه بگویند با خانمها باید شوخی کرد درست نیست (4454769) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.