نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403945
نمایش ترمیم کابینه/ از جنتی تا فانی
بخش سیاسی الف/ 28مهر 59
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲

استعفای جنتی، گودرزی و فانی؛ این خبر گمانه‌زنی رسانه‌ها در روز گذشته بود که تنها چندساعت پس از انتشار، رنگ واقعیت به خود گرفت و خبر استعفای آقای محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان بعد از جلسه‌ای با رییس‌جمهور تأیید شد. نام وزیر آموزش و پرورش درحالی در میان وزرای مستعفی دولت دیده می‌شود که  استیضاح وی، روز گذشته در مجلس شورای اسلامی با حدود 60 امضا اعلام وصول شد. اما سومین وزیری که  باید از کابینه برود و نامش در استعفاکنندگان دیده می‌شود، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. البته ابتدا، خبر استعفای وزیر ارشاد بود که حدود 2 هفته پیش در رسانه‌ها مطرح شد و با لغو سفر جنتی همراه با رييس‌جمهور به تايلند و برگزاری جلساتی برای «مشورت در مورد استعفا» قوت گرفت.

در مدت سه سال از عمر دولت همواره فشارهایی از سوی منتقدان  بخصوص اصلاح طلبان برای تغییر کابینه وجود داشت تاجائیکه بعد از انتخابات مجلس دهم این انتظار می‌رفت که در دولت تغییراتی ایجاد شود  اما دولت زیر بار این فشارها نرفت و تدبیر روحانی آن بود که با همین ژنرال‌هایش دولت یازدهم را به پایان برساند. اما چه شده که در هفت ماه مانده به پایان دولت، سونامی تغییر در دولت ایجاد شد و روحانی تدبیرش بر تغییر چرخید؟

 به گزارش صبح نو چند ماهی بود که خبرهایی مبنی بر تصمیم روحانی در برکناری وزیر ورزش و جوانان وجود داشت، اما بر اساس گفته تعدادی از نمایندگان، رییس‌جمهور در تلاش بود تا بار برکناری این وزیر را بر دوش مجلس بیندازد همانطور که مجلس برای برکناری فانی پیشقدم شد ولی وقوع اتفاقاتی در وزارت ارشاد تمامی معادلات را به‌هم ریخت و یک منبع آگاه دولتی در گفت‌وگو با مهر از تغییرات در کابینه به منظور ترمیم خبر داد.

علی جنتی به دلیلی دیگر امکان و شرایط ادامه کار در پست وزارت را ندارد و دولت برای انحراف افکار عمومی از برکناری وزیر ارشادش، مجبور است وزرای دیگری را هم قربانی کند؛ چراکه رسوایی رسانه‌ای شدن فیش‌های نجومی بسیاری از مردم و حتی حامیان روحانی را از این دولت ناامید کرده است. ناکامی در رسیدن به اهداف هسته‌ای و رفع تحریم‌ها هم مزید بود بر علت؛  لذا  عملکرد کابینه روحانی حسابی زیر ذره‌بین قرار داشت.

طبیعی است شکست اخلاقی کابینه نیز می‌توانست کبریتی باشد بر انبار اعتماد خشکیده مردم به دولت روحانی. بحث تغییرات در کابینه روحانی که همواره در طول این سه سال مطرح بوده، بیشتر حول 2 وزارتخانه صنعت و کشور بود اما به یک‌باره بحث تغییر یا استعفای سه وزیر ارشاد، ورزش و آموزش و پرورش همه را شگفت‌زده کرد؛ چراکه اگر قرار بود تغییراتی در کابینه رخ دهد به‌دلیل مشکلات اقتصادی و رکود شدیدی که بر بازار حاکم است باید تغییرات در حوزه اقتصاد رخ می‌داد، نه در حوزه فرهنگی و اجتماعی.

به‌نظر می‌رسد فانی که استیضاح او روز گذشته در مجلس اعلام وصول شده و گودرزی هم که عملکرد راضی‌کننده‌ای در دولت نداشته است، همراه جنتی شده‌اند تا چندان حواشی وزارت ارشاد و شخص وزیر دستخوش انتقادات رسانه‌ای و مردمی نشود.

از سوی دیگر مصلحت روحانی برای تغيير سه وزير می‌تواند به معنای آغاز تدارك انتخاباتی دولت باشد چراکه تغییرات در سه حوزه‌ای است که ظرفیت بالایی برای بهره برداری تبلیغاتی دارد و روحانی مصر است از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کند، در واقع استعفای همزمان سه وزیر که استعفای 2 تن از آنها تأیید شده، باعث شده است روحانی فقط با یک تیر به دو هدف مهم خود برسد اما باید دید این تیر پرتاب شده از کمان واقعاً به هدف اصابت می‌کند یا در این 6 ماه باقیمانده رییس‌جمهور را ناامید می‌کند.
 
صالحی امیری جایگزین جنتی می‌شود؟

در این میان البته بازار گمانه‌زنی‌ها برای جایگزین‌های وزرای مستعفی داغ شده است. در ابتدا برخی خبرها از انتخاب آقای حسام الدین آشنا برای وزارت ارشاد حکایت داشت، همچنین به گفته یک منبع آگاه به «صبح نو»، با آقای مسجد جامعی برای قبول جایگاه وزارت ارشاد گفت‌و‌گوهایی صورت گرفته است که وی آن را نپذیرفت؛ اما برخی خبرها از گفت‌وگو و رایزنی با آقای سیدرضا صالحی امیری برای سرپرستی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حکایت دارد، امیری در حال حاضر رییس کتابخانه ملی است.
 
معرفی مجدد سلطانی‌فر به مجلس

درباره گزینه‌های احتمالی برای وزارت ورزش و جوانان نیز آمده است که آقای علی اصغر مونسان، مدیرعامل فعلی منطقه‌آزاد کیش که عضو هیات مدیره پرسپولیس هم هست به عنوان یکی از گزینه‌های مدنظر روحانی است، همچنین اسم نصرالله سجادی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان برای گرفتن پست وزارت هم شنیده می‌شود کسی که پیش از این به‌وسیله روحانی برای رأی اعتماد به مجلس معرفی شد اما رأی اعتماد نگرفت. مسعود سلطانی‌فر یکی از سه وزیر پیشنهادی کابینه آقای حسن روحانی بود که با ۱۱۷ رأی موافق، ۱۴۸ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس نهم نشد‌؛ گویا محتمل‌ترین کاندیدا برای وزارت ورزش و جوانان است.
 
مجید انصاری گزینه احتمالی آموزش و پرورش

در این میان گمانه‌زنی‌ها درباره وزیر آموزش و پروش کمتر صورت گرفته است اما برخی خبرها از احتمال معرفی 2وزیر آموزش و پرورش، یکی در دوران احمدی‌نژاد و دیگری در دوران اصلاحات، یعنی آقایان محمدرضا حاجی بابایی و مرتضی حاجی حکایت دارد.
بر اساس برخی شایعات با آقای نجفی برای سرپرستی وزارت آموزش و پرورش صحبت شده است که وی آن را نپذیرفت؛ اما یکی از نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با صبح نو از آقای مجید انصاری به‌عنوان گزینه احتمالی برای وزارت آموزش و پرورش نام برد. با این‌همه دیشب وزیر آموزش‌وپرورش استعفایش را تکذیب کرد.
 
 
کلمات کلیدی : ترمیم کابینه+استعفای جنتی+وزیر ورزش
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۰:۲۷:۵۳
8 ماه بیشتر نمونده و صرفا نمایش بی خاصیتی است! (3978921) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۲:۳۴:۴۳
آقای رئیس جمهور عزیز اگر واقعا میخواهید به داد مردم برسید طیب نیا رو تعویض کنید..تعویض وزرای دیگر به دل مردم نمی شینه (3979125) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۳:۱۷:۵۱
نمایش؟؟؟!!!
کافر همه را به کیش خویش پندارد
بازهم به روحانی عزیز رای خواهیم داد
و اجازه رای اوردن به تندروهای منفعت جو را نخواهیم داد (3979196) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۳:۲۰:۴۱
یعنی شما میفرمایید 8 ماه کمه؟؟؟
حتی اگر یک روز هم مونده باشه باید بخاطر حق الناس عمل کرد حتی یک روز
چه برسه به 9 ماه (3979199) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۲۰:۴۵:۵۱
نمایش را با برکناری وزیر راه و بهداشت و خارجه و اقتصاد و ارتباطات کامل میکردید . (3979813) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۰:۴۰:۵۴
پس وزیرای راه و شهرسازی، اقتصاد، نفت، صنعت و معدن و تجارت، سخنگوی دولت،رییس بانک مرکزی و ...چی میشه؟ (3978948) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۳۵:۵۴
گل گفتی. (3979040) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۳۸:۱۷
به نظر من باید علی آبادی دوباره وزیر نفت ! شایسته تر از ایشان نداریم !! (3979042) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۲۰:۲۵:۵۱
به زنگنه نمیرسه (3979787) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۱۴:۰۵
مشکل اصلی کشور اقتصاد است و دولت با این کار نشون داد هنوز به این مهم پی نبرده است. (3979007) (alef-3)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۲۲:۰۹
مشکل اصلی صنعت اولیه کشور ما نفت است که به دست زنگنه داره به خارجیها تقدیم میشه (3979017) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۲:۰۸:۳۷
وزارت بهداشت با طرح تحول حقوق پزشکاش. (3979090) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۰۹:۲۴
وزیر پزشکان وزیر ارتباطات و وزیر صنعت مد نظر من بودن برای تعییر این 3 وزیری که الان رفتن اهمیتی نداشتن و صرفا یه نمایش بوده (3979273) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۲:۳۵:۰۷
حالا شما چرا زورتون اومده ؟ (3979126) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۳:۵۷:۰۳
مشکلات کشوربیکاری ، رکود ،فساد ، الودگی هو ا و محیط زیست است ما انتظار داشتیم در جهت ترمیم و کارایی دولت وزرای مسکن، صنعت ،کار ،محیط زیست برکنار یا حداقل استعفا داده می شدند (3979248) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۰۵:۵۶
خود روحانی 30 شهریور عوض میشه با رای مردم عوام فریبی در سال چهارم (3979266) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۸:۰۵:۰۲
اگر روحانی ۲ نفر را عزل میکرد برای ۴ سال اینده بهتر بود اولین نعمت زاده و دومین طیب نیا ابته نوبخت هم اضافه بشه بهتره (3979607) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۶:۲۱:۵۵
یه نون اضافه نمیخوای؟ (3980161) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۸:۳۳:۴۴
7 ماه به پایان دولت مونده. تا وزیر جدید هم معرفی و رای اعتماد بگیره 1ماه می کشه. تو 6 ماه چی کار می خواد بکنه. (3979645) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۸:۵۲:۴۴
استعفای وزیر صنعت و راه و شهرسازی نیز فراموش نشود که موافقت شود (3979677) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.