توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483947
شب قدر، ابتدای سال است / حدیث امام صادق(ع)
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۴
امام صادق(ع) بر اساس روایتی مبنای ابتدای سال را تقدیر امور از شب قدر تا شب قدر آینده معرفی کردند و این فرهنگ را به شیعیان انتقال دادند که مبنای سنت‌ها باید بر اساس سنت‌های قرآنی باشد.

به گزارش تسنیم، شب قدر به تصریح آیات قرآن مبارک‌ترین شبی است که خداوند متعال برای انسان‌ها قرار داده است، زیرا در این شب است که مهم‌ترین تقدیرات و امورات سال از سوی خداوند رقم خواهد خورد. بنابراین در اصل این شب به عنوان سال قدری مردم محسوب می‌شود که انسان‌ها قرار است سال جدیدی را آغاز کنند.

در این راستا امام صادق(ع) در روایتی فرمود: «شب قدر، اول سال است. در آن شب آنچه از این سال تا سال آینده خواهد شد، نوشته می‌شود؛رأسُ السّنةِ لَیلَةُ القَدرِ یُکتَبُ فیها ما یَکونُ مِنَ السّنةِ إلىَ السّنَةِ.»  (وسایل‌الشیعه، ج7، ص258)

امام(ع) بر اساس این روایت، مبنای ابتدای سال را تقدیر امور از شب قدر تا شب قدر آینده معرفی کردند و این فرهنگ را به شیعیان انتقال دادند که مبنای سنت‌ها باید بر اساس سنت‌های قرآنی باشد.
 
کلمات کلیدی : لیالی قدر، ماه رمضان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.