نظر منتشر شده
۸۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 154041
قيمت خانه در كشور هاي مختلف
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۹
قيمت هر متر مربع مسكن كه ضروري ترين كالاي هر سبد خانوار مي باشد، در كشورمان به طور عجيب و غريب و با برخي دلال بازي و سفته بازي هاي بيهوده، نرخي بي نظير در جهان مي باشد.

به همين بهانه قصد داريم به بررسي ميانگين قيمت هر متر مربع مسكن در برخي شهرها و كشورهاي جهان بپردازيم:

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ ابتدا به ترتيب ميانگين قيمت هر متر مربع مسكن را در ۹ شهر آمريكا مورد بررسي قرار مي دهيم:

۱- در ايالت اندين پليس آمريكا ، ميانگين قيمت هر متر مربع مسكن نوساز مبله شده با تمامي لوازم و تجهيزات ، ۲۰۷ دلار و ۲۶ سنت برابر با ۲۵۴ هزار و ۱۰۰ تومان است.

۲- در ايالت ديترويت آمريكا ، ميانگين قيمت هر متر مربع مسكن نوساز مبله شده با تمامي لوازم و تجهيزات برابر با ۱۸۸ دلار و ۹۷ سنت يا ۶۲ دلار و ۴۵ سنت در هر فوت مربع، كه مي شود ۲۳۱ هزار و ۶۷۷ تومان.

۳- در ايالت فورت وين آمريكا، ميانگين قيمت هر متر مربع مسكن نوساز مبله و نوساز، ۶۶ دلار برابر با ۲۰۱ دلار و ۱۶ سنت كه مي شود ۲۴۶ هزار و ۶۲۲ تومان.

۴- در شهر تولدو آمريكا، ميانگين قيمت هر فوت مربع مسكن ۶۷ دلار برابر با ۲۰۴ دلار و ۲۱ سنت در هر متر مربع كه مي شود ۲۵ هزار و ۳۶۱ تومان.

۵- در شهر ويچيتا آمريكا، قيمت هر فوت مربع مسكن ۶۹ دلار و ۴ سنت كه برابر با ۲۱۰ دلار و ۳۱ سنت در هر متر مربع كه مي شود ۲۵۷ هزار و ۸۴۰ تومان.

۶- در شهر نيوجرسي، ميانگين هر فوت مربع مسكن نوساز و مبله شده با تمامي لوازم و تجهيزات، ۲۹۹ دلار برابر ۹۱۱ دلار و ۳۵ سنت كه مي شود يك ميليون و ۱۱۷ هزار و ۳۱۵ تومان.

۷- در شهر سن خوزه، ميانگين قيمت هر فوت مربع مسكن نوساز، مبله شده با تمامي لوازم و تجهيزات، ۳۱۵ دلار برابر با ۹۶۰ دلار و ۱۲ سنت كه مي شود يك ميليون و ۱۷۷ هزار و ۳۸۹ تومان.

۸- در شهر واشنگتن سيتي، ميانگين قيمت هر فوت مربع مسكن نوساز و مبله شده، ۳۸۱ دلار برابر با ۱۰۳۰ دلار و ۵۲ سنت در هر متر مربع كه مي شود يك ميليون و ۲۶۳ هزار و ۴۰۱۷ تومان.

۹- در شهر سن فرانسيسكو گرانترين شهر آمريكا، قيمت هر فوت مربع بهترين مسكن مبله و با تمامي لوازم و تجهيزات، ۴۲۰ دلار و ۹۹ سنت برابر با ۱۲۸۳ دلار و ۲۰ سنت كه مي شود يك ميليون و ۵۰۷ هزار تومان.

اما ميانگين هر فوت مربع قيمت مسكن در كشور آلمان بنابر تازه ترين ليست ارائه شده ، ۹۸ دلار آمريكا برابر ۲۹۸ دلار و ۷۰ سنت در هر متر مربع كه مي شود ۳۶۶ هزار و ۲۰۶ تومان.
نكته جالب اينكه ميانگين قيمت مسكن در هر فوت مربع شهر مادريد پايتخت اسپانيا با كاهش ۲۹ درصدي روبرو بوده و به تنها ۲۶ دلار رسيده كه مي شود ۷۹ دلار و ۲۴ سنت در هر متر مربع برابر با تنها ۹۷ هزار و ۱۵۸ تومان.

اكنون به قيمت مسكن در شهرهاي مختلف عربستان سعودي مي پردازيم:
۱- در شهر جده، ميانگين قيمت بهترين مسكن مبله، نوساز و با تمامي لوازم و تجهيزات، هر متر مربع ۶۵۳ دلار برابر ۸۰۵ هزار و ۷۰ تومان.

۲- در شهر رياض ميانگين قيمت هر متر مربع مسكن مبله، نوساز، نزديك به مركز شهر ۷۶۲ دلار برابر با ۹۳۴ هزار و ۲۱۲ تومان.

- قيمت يك آپارتمان ۱۵۰ متري نوساز اماده فروش در مركز پاريس با تمامي امكانات و تجهيزات مبله شده، برابر با ۶۰ هزار دلار يعني حدود ۷۴ ميليون تومان و نكته جالب اينكه در كشور فرانسه، قيمت مسكن سالهاست كه هيچ تغييري را تجربه نكرده است.

گفتني است ، در بسياري از كشورهاي اروپايي و آسيايي، قيمت مسكن منطقه اي، براساس سال ساخت تعيين مي شود و متقاضيان در صورت كمترين نوسان مثبت، خريد مسكن را متوقف مي كنند و به همين دليل، بهاي مسكن در بيشتر نقاط جهان رشد منفي را تجربه مي كند.

گزارش از علي جواهرچي
 
ایرانی
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۱۲:۵۷:۰۹
کاش متوسط قیمت مسکن غیر مبله رو تو کشور هم میاوردین
قبلا درامد به ریال بود و هزینه ها به دلار اونجور که پیش میریم فکر میکنم هزینه ها روی دلارم کنن و ... (770918) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۰:۰۰:۱۵
البته این قیمت گیری درست نیست

بهتر است قیمت خانه در فرانسه در پراگ چک در سوئیس در امارات متحده و کانادا یا استرالیا و ... هم گفته می شد تمام این کشورها قیمت خانه ها یا برابر یا خیلی گرانتر از ایران است وقتی قیمت مسکن درآلمان گفته شده مشخص نیست برای خانه نوساز است یا مال زمان جتگ جهانی دوم ؟
خانه های نوساز در کشورهای دیگر بسیار گران هستند

البته عربستان کشوری است که قیمت بنزین در آنجا 160 تومان است و مردم آن کشور از نظر مالی در فشار قرار ندارند و اجناس هم گران نیست.

در حال حاضر قیمت مسکن در ایران بسیار ارزانتر از کشورهای جهان است و وقتی ما می خواهیم جهانی شویم قیمت مسکن هم جهانی بالا خواهد رفت !

برای گرفتن قیمت مسکن در کشورهای دیگر براحتی در اینترنت می توانید پیدا کنید تا متوجه شوید قیمت مسکن در ایران تا قیمتهای جهانی راه درازی در پیش دارد ! (771892) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۵:۲۱:۰۵
قسمت مسكن تو توتنو تقريبا بدا تهران برابر ولي فرق اصلي تو دونا نكته است :
اؤلا اونجا حد اقل در أمد ماهي ٣٥٠٠ دلار كانادا ست يعني ٦.٥ ميليون تومان
دوما شما با ده درصد قيمت ميتوني خونه بخري الباقي هم وأم بانكي سي سأله با سود ٦٪
اگه بناست چيزي جناني بشه بايد همه چيزش جهاني بشه نه فقط قيمت (773029) (moderator18)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۳ ۱۰:۳۶:۲۰
بله موافقم٠ (2467913) (alef-3)
 
ali jan
۱۳۹۳-۱۱-۰۵ ۲۱:۲۸:۳۷
سلام دوست عزیز یه سوال داشتم برای مثال من با چند هزار دلا ر حدا قل صاحب یک اپارتمان 130 متره می شم البته پول پیش قسط رو می گم نحوه گرفتن وام بانکی چگونه است (2632844) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۲ ۰۹:۳۱:۴۶
احسنت به خاطر همينه كه افراد نا آگاه و ساده انديش مي گويند در ايران قيمت خانه نسبت به برخي كشورهاي جهان ارزان است چون به ميزان درآمد افراد توجه نمي كنند (3430983) (alef-11)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۲۰:۴۲:۳۰
شما محبت کن بیشتر تحقیق کن اگر خواستی بگو من قیمت مسکن رو تو دنیا برات با ایران مقایسه کنم (775025) (moderator18)
 
دانیال
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۲۰:۵۱:۳۱
شما اصلا تا حالا رفتی آمریکا یا پاتو از کشور گذاشتی بیرون که مدعی جهانی بودن هستی؟ اول یه نگاهی بنداز به کشور خودمون ، کسی که 24 سال توی ایران استاد دانشگاه بوده به ذور باید خونه بخره ولی یه استاد دانشگاه تو گرون ترین شهر آمریکا میتونه با اولین حقوقش پند هووس مبله بخره. (2858525) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۰:۵۲:۲۸
دمت گرم درسته (4128703) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۱:۴۱:۰۴
خانم یا اقای محترم
شما انگار اصلا تو باغ نیستی.شما بفرمایید که رابطه قیمت بنزین در عربستان و قیمت ملک چه ربطی به هم دارن؟ (3313472) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۲ ۰۹:۲۳:۳۷
قيمت مسكن يا هر كالاي ديگر را بايد با سطح درآمد افراد در آن جامعه سنجيد كما اينكه قيمت مسكن يا كالا در كشوري با توجه به ميزان درآمد افراد آن كشور پايين باشد ولي در مقايسه با ايران و سطح درآمد ايراني ها بسيار بالا است (3430965) (alef-11)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۱۳:۲۷:۱۹
متأسفانه قیمت مسکن در کشور با این همه ساخت و ساز و ... بسیار در حال رشد و نگران کننده است . یکی از دوستان 5 سال قبل در مشهد آپارتمان 75 متری رو در وکیل آباد به قیمت 23 میلیون تومان خرید و حالا میگه 80 میلیون مشتری داره فکرش رو بکنید چند درصد گرانی و یا به عبارت دیگر در عرض 5 سال چند درصد سود !!! اما من بیچاره چندماهه دنبال یه آپارتمان میگردم با 60 میلیون تومان با وام و رهن و غیره موفق نشدم حالا با کلی بدبختی رسوندم به 90 میلیون بازم گیرم نمی یاد . (770979) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۷:۴۸:۰۹
همانا پس از هر سختی ، آسانی وجود دارد (772087) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۷:۵۹:۱۳
مين الان آپارتمان 70 متري در بندرعباس خريديم 83 ميليون تومان (772108) (moderator18)
 
پرستو
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۱۳:۳۴:۵۳
از همه چیمون پارسال زدیم تا خونه بگیریم نتونستیم حالا که جور شده در عرض یک ماه 40 ملیون رفت رو خونه ای که می خواستیم یعنی از 70 ملیون شده یهویی 110 ملیون!!! اخه این مملکته کدوم مملکت چنین تورمی داره چرا روز به روز دارید گردن ثروتمندان و ملاکین رو کلفت تر می کنید و کمر ما رو می شکنید زیر بار این گرونی خسته شدیییم دیگخ کدوم سال ما تورم 55 درصدی داشتیم؟؟؟؟؟ (770999) (moderator18)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۱۳:۴۱:۱۸
آقا محاسبات شما یه ایرادی داره. شما واسه تبدیل فوت مربع به متر مربع 3.3 برابر کردید. در حالی که نسبت 3.3 برای تبدیل فوت به متر است و برای تبدیل فوت مربع به متر مربع باید تقریباً در 10 ضرب کنید. یعنی مثلاً 62 دلار در فوت مربع در دیترویت برابر است با تقریباً 620 دلار در هر متر مربع نه 188 دلار. (771013) (moderator18)
 
!!!
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۲۳:۵۹:۲۳
اخوی بازهم هرجور حساب کنی بازهم اونجا مسکن ارزونتر از اینجاست با با این رو بفهم!!! (771890) (moderator18)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۰:۲۶:۱۹
درسته که قیمت مسکن تو ایرانمون خیلی زیاده ولی اگه بخواهیم درست تر مقایسه کنیم باید اعدادی که به تومان هستند را ضربدر 3 بکنیم.
اشتباه محاسباتی در تبدیلها! (771913) (moderator18)
 
حسینی
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۴:۲۹:۳۱
دوست عزیز، آلمان که دیگه واحدش فوت نیست و مثل ایران به متره، مادرید هم همین طور... به هر بهایی دفاع نکنید دوستان. (772057) (moderator18)
 
امیر
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۳۷:۱۴
دوست عزیز وقتی من میگم باید محاسبه فوت مربع به متر مربع درست انجام شود قصدم دفاع از چیزی یا کسی نیست. وقتی مطلبی بر اساس عدد و رقم عرضه میشود باید از دقت برخوردار باشد تا بتواند اثرگذار باشد. اتفاقاً من میگم اگه درست هم محاسبه کنیم می بینیم قیمت در تهران بی منطق بالا است و حرف هایی نظیر هزینه ساخت و اینها هم توجیه است چون قطعاً هزینه ساخت در آمریکا از ایران بالاتر است. اما وقنی بگیم در سان حوزه قیمت متری 1 میلیون و 100 هزار تومنه اون موقع یک نفر که اونجا زندگی میکنه اینو ببینه چی میگه؟
مثل اینکه یکی مطلب بزنه که قیمت مسکن در تهران متری 800 هزار تومنه!! (774151) (moderator18)
 
-
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۹:۱۸:۴۲
بله حق با ایشون است هر فوت دوازده اینچ است و هر اینچ 2.54 سانتیمتر(دو و پنجاه و چهار صدم سانتیمتر بنابر این:
1 فوت مربع= 12 2.54 12 2.54 سانتیمتر مربع=929 سانتیمتر مربع
1متر مربع=100 100 سانتیمتر مربع
من عاشق اون دوستانی هستم که منفی دادند، عزیزانی که مثل بعضیا علاوه بر اقتصاد! ریاضی رو هم قبول ندارند. (772272) (moderator18)
 
حمید
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۹:۲۶:۱۳
هر فوت حدود 30 سلنتیمتر است و 3.3 برابر آن نزدیک یک متر میشود. محاسبات ایشان صحیح است. ظاهرا" شما فوت را 10 سانتیمتر انگاشته اید. (772288) (moderator18)
 
امیر
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۳۷:۵۷
فوت به متر باید در 3.3 ضرب شود. اما فوت مربع به متر مربع باید در 3.3 3.3 ضرب شود. (774153) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۴۴:۵۴
حمید جان وقتی الفبای ریاضی را بلد نیستی اظهار نظر نکن شما فرق بین طول و سطح را نمی دونی.ببین دلبندم یک موزائیک 30 30 سانتیمتر تقریباً یک فوت مربع است.اگه از مصالح فروش سر خیابون یک متر مربع موزائیک بخواهیند 11 تا دونه موزائیک بهت میده. (774167) (moderator18)
 
شوكا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۲:۰۸:۵۷
بدون مطالعه و با غرض ورزي ذهن خواننده رو گمراه نكنيد . محاسبات درسته (772616) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۲۳:۲۹:۱۱
کاملا حق با شماست
محاسبه اشتباه است
1 متر مربع معادل 10.7639 فوت مربع است (775161) (moderator18)
 
حبيب
۱۳۹۲-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۵:۰۱
آفرين به شما معلومه با سوادي.
متاسفانه در كشور ما دلالان بي مروت و از خدا بي خبر تيشه به ريشه اين مملكت زده اند. الان قيمت هر متر مربع آپارتمان در شمال تهران ( الهيه) به طور ميانگين 50 ميليون تومان بدون مبلمان ولي با آرايش و كيفيت.
با تنشكر (1898716) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۱۵:۰۴:۲۵
همانطور که آقای امیر هم اشاره کرده اند محاسبه تان اشتباه است. هر تقریبا یک متر مربع برابر 10 فوت مربع است. بنابر این خانه ای که هر فوت مربع آن 98 دلار است میشود متر مربعی 980 دلار... (771195) (moderator18)
 
جوجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۸:۴۹:۵۰
هر متر مربع برابر است با 3.28084 فوت است و هیچ اشتباهی صورت نگرفته است. به عبارت دیگر هر 32 سانتی متر برابر یک فوت است و به عبارت مختصرتر هر متر برابر سه فوت است.
در ضمن قیمت اجاره در کشورهای مختلف هم باز از ایران بهتر است. مثلا قیمت اجارۀ یک آپارتمان در بهترین نقطۀ لس آنجلس با مورد مشابه آن در کامرانیه، آجودانیه یا جردن تهران بسیار پایین تر و تقریبا 50 درصد اجارۀ آن است و این یعنی شکست سیاست های اقتصادی.
به نظر بنده این اقتصاد بسیار مریض است و نیاز به اصلاحات عمیق ساختاری دارد، و برای اجرای این اصلاحات نیاز داریم که اقتصاد دان های بسیار برجسته در کشور زمام اقتصادی جامعه را به دست گیرند، جامعه شناسان برجسته به نیاز سنجی در جامعه بپردازند، متخصصین حقوقی قانون های به روزی تدوین نمایند و سیاستمداران حافظ منافع ملی و نه منافع گروهی و حزبی و شخصی به اجرای نظرات کارشناسی و نه نظرات شخصی خویش بپردازند. (772206) (moderator18)
 
doonekoochik
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۵:۱۹:۱۰
دوستانی که منفی دادن شما به لُپ مطلب نگاه نمی کنید چسبیدین به فرعش!!!! (773025) (moderator18)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۲-۲۰ ۰۱:۲۶:۲۳
درست می فرمایید. اما این را به الف بگویید. من یک نظر راجع به اصل مطلب فرستادم و با محاسبات دقیق نظر خودم را راجع به قیمت مسکن در خارج و ایران و مشکلات مربوطه ارسال کردم. چاپ نشد. فردای آن روز برای امتحان یک نظر راجع اشتباه محاسباتی میان فوت مربع و متر مربع فرستادم، بلافاصله چاپ شد. (775295) (moderator18)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۱:۳۹:۳۴
برادر چرا با واقعیت های ریاضی هم سر جنگ داری. خود شما می گویی هر فوت عبارت است از 32/8 سانتی متر (سی ودو سانتیمتر و هشت دهم) که درست است. پس هر فوت مربع می شود 32/8 سانتیمتر در 32/8 سانتی متر یعنی حدود 930 سانتی متر مربع. ا زطرف دیگر هر متر مربع می شود صد سانتیمتر در صد سانتیمتر یعنی ده هزار سانت مربع . پس هر متر مربع 10/76 (ده و هفتاد شش صدم) برابر هر فوت مربع است. بعبارت دیگر حدود 11 برابر و نه سه برابر. علاوه بر این الان همه موبایل ها برنامه های تبدیل واحد دارند. نگاهی به آن مشکل را حل می کند. (773739) (moderator18)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۳:۲۴:۱۵
آقا حرف شما درسته متاسفانه مملکت پر بیسواد شده که حساب دو دوتا چهار تا هم بلد نیستند (3192087) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۳:۱۲:۳۴
مشکل مملکت ما همین مدعیان بی سوادند.
که نمی دونه متر مربع نسبت به فوت مربع برابر با 3.28 به توان دو هست که میشه تقریبا 10
البته این دلیل نمیشه که قیمت مسکن تو ایران این قدر گرون باشه (774353) (moderator18)
 
حبيب
۱۳۹۲-۱۰-۲۰ ۱۰:۱۲:۲۸
با اين فرمايش شما از اون بالا تا پايين بايستي عوض شوند . يادم امام رحمت الله در يكي از مصاحبه هايشان فرمودند اقتصاد مال خر است . خب ديگه حالا ببين سياسي حرف نزن ما شهيد داديم تا به اينجا رسيديم حالا بيايم خون اونا را زير پا بذاريم. (1898727) (alef-10)
 
شهبازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۱۵:۱۶:۰۹
اگر اراده دولت و شهرداری بر کنترل قیمت مسکن باشد به راحتی می توانند با وضع مالیات هنگفت بر مازاد یک واحد آپارتمان که نیاز واقعی هر خانوار است مسکن را از حالت کالای تجاری و سرمایه گذاری خارج نمایند تا نیاز مندان واقعی توان خرید پیدا کنند.
به جرات میتوان گفت عده کثیری هستند که مالک چندین باب مسکن بوده و لذا بر تنور افزایش قیمت و اجاره به اتفاق بنگاه داران میدمند.
طبیعی است وقتی بنگاه دار درصد میگیرد هرچقدر رقم معامله اعم از خرید و فروش و اجاره بالا برود درآمد آنها نیز بالا میرود و لذا آتش بیار معرکه هستند.
بایستی جذابیت سرمایه گذاری در خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن را از میان برد. (771219) (moderator18)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۲۳:۴۵:۴۵
صبح بخیر!! تازه بد نیست در سبد هزینه خانوار ایرانی،سهم کالاهای اساسی مثل خوراکی ها چون گوشت و مرغ و لبنیات و ...و پوشاک هم با اروپا و امریکای شمالی مقایسه شود تا عمق فاجعه را بهتر درک کنید!! همه بدبختی ما از ..... است. (771878) (moderator7)
 
احمد
Belgium
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۰:۱۰:۵۵
محاسبات شما غلط است. فقط اجارهٔ آپارتمان ۱۵۰ متری در مرکز پاریس بیش از ۲۵۰۰ یورو در ماه است، چه رسی به خرید. شما می‌توانید به سایتهایی مثل immoweb.be رجوع کنید تا قیمتها تا حدی دستتان بیاید. نمی‌دانم علت دادن این اطلاعات غلط چیست. (771898) (moderator18)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۰:۲۷:۱۰
من هم فکر می کنم نگارنده قیمت اجاره رو بیان کردن. البته کسی که نمی دونه ضریب تبدیل فوت مربع به متر مربع با ضریب تبدیل فوت به متر فرق داره نمی تونه صاحب نظر باشه. و احتمالاً هم سالانه بوده. چون در کشور های غربی معمولاً نرخ ها رو سالیانه بیان می کنند. البته بازم جور در نمی آد.
این جمله خیلی عجیب بود:
"شهر مادريد پايتخت اسپانيا....در هر متر مربع برابر با تنها ۹۷ هزار و ۱۵۸ تومان"

یعنی که خونه ی هزار متری!!! در اونجا از صد ملیون کمتر هست؟!!! این متراژ یک دستگاه آپارنمان نسبتاً بزرگه.

می دونم که خیلی ها از نرخ مسکن در ایران ناراضی اند اما این دلیل نمی شه که هر مقاله مخالف رو تایید کنیم.

خواهش میکنم حذف نکنید. (773677) (moderator18)
 
بیگی
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۰:۱۸:۲۱
شما باید قیمت را برحسب درآمد طبقه متوسط جامعه بیان کنید مثلا هر متر مربع معادل ۵ یا شش ماه تمام در آمد.در مورد سایر اجناس هم همین طور. (771903) (moderator18)
 
مرتضی شکری زاده
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۰:۱۹:۱۹
معمولا یک جوان ایرانی اگه خواسته باشه از راه حلال پول در بیاره و خونه بخره
باید حدودا تا سن 40 سالگی پول جمع کنه و بعد از کلی قرض تازه ازدواج کنه و بعد از گذشت چند سال یه مسکن مهر بگیره ( که ....) بعدشم باید تا چند نسل بعدش قسط و قرض بدن.

نتیجه گیری کلی :
آدم های معمولی که حدودا 99% ملت را تشکیل میدهند
باید شبانه روز به در گاه ایزد منان دعا کنند که:
بار پروردگارا، هر چه سریعتر ما را به دیدار خود نائل گردان (771905) (moderator18)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۰:۲۷:۵۸
گراني هاي اخير بخاطر نوسانات دلار وسكه بوده كه با ارزان شدن دلار وسكه بزودي قيمت زمين ومسكن هم به قيمت قبل برميگئدد (771915) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۱:۳۵:۰۰
الف جان این را هم اضافه بفرمایید که در اکثر موارد خانه ها به شکل اعتباری و با پرداخت اندکی مبلغ و بقیه وام با اقساط طولانی مدت خریداری می شود. بعضی از خانه هایی که به این شکل به راحتی در دسترس مردم قرار می گیرد در ایران صدها میلیون و گاه میلیاردها به فروش می رسد و آن هم نقد! (771984) (moderator18)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۲:۳۱:۰۴
چرا اشتباه ميگي اقاي بنگاهي وملاك كه مردم چادر نشين كرديد بايد هر روز از زن وبچه ششرمنده بشه هر فوت اگه بود بله تازه10 برابر ميشد نخوا گمراه كن اين فوت مربع بوده بعد شده متر مربع يعني 3.33 برابر درسته بعدش هم طبق توهمات شما كه سن فرانسيسكو ضربدر3 باز هم بايد بشه كه 4 ميليونه برو از مردم كه دارن با بدبختي ورنج با حقوق 300 هزار توماني سر ميكنن خجالت بكش (772674) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۱:۴۵:۱۸
هر متر مربع تقريبا برابر با 11 فوت مربع مي باشد
يعني در سن فرانسيسكو قيمت هر متر مربع مسكن تقريبا برابر 16 ميليون تومان مي باشد (771990) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۲:۱۱:۱۱
البته قیمت مسکن در ایران بسیار بالاست. ولی این قیمت ها هم که اینجا گفته شده بیش از حد پایین است. مرجعتان هم که یک شخص حقیقی است. فکر نکنم این طرز بیان چندان علمی باشد. هرچند باز هم تاکید می کنم که بله قیمت مسکن در ایران سال هاست که نسبت به قیمت های جهانی بسیار بالاست اما نه اینقدر ها! (772006) (moderator18)
 
Canada
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۸:۰۱:۳۶
با سلام بنده در آمریکا شمالی زندگی میکنم قیمتهای شما بر اساس فوت مربع میباشد که بعضاً اشتباه نوشته اید هر مترمربع تقریبا 10 برابر فوت مربع میباشد و این قیمتها مربوط به شهر های غیر اقتصادی میباشد /لذا بنده علی الرقم اینکه معتقدم تهران بی جهت گران است اما مقایسه یک شهر 2 میلیون نفری در امریکا با تهران غلط است //و همچنین میزان مالیاتها در غرب بسیار بالاست که هزینه ملک را بالا برده در واقع هزینه نگهداری و پرداختهای اجباری در آمریکا خودش هزینه سنگینی است که در ایران وجود ندارد (772110) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۵:۱۰:۵۴
برادر من می شه بفرمایید چقدر Payment می گیرید؟!
اونطوری محاسبات درست می شه (774625) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۸:۲۳:۵۱
با چهل میلیون نقد میتونید در ستارخان تهران یه خونه هفتاد متری سی سال ساخت رهن کنید.تازه اگه پیدا کنید.حالا هر کی سراغ داره نظر بده من مشتری ام. (772150) (moderator18)
 
ج.فارسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۸:۳۷:۰۳
تو تبدیل فوت مربع به متر مربع اشتباه کرده اید،هر متر مربع معادل 10.76 فوت مربع است که نویسنده تقریباً 3 برابر حساب کرده ولی باز قابل مقاسیه با تهران نیست. (772173) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۲۳:۳۱:۴۳
محاسبه اشتباه است
1 متر مربع معادل 10.7639 فوت مربع است (775170) (moderator18)
 
فری
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۸:۴۶:۰۹
دولت و شهرداری بایستی هزینه ساخت و ساز را در شهرها بسیار کاهش دهند بطوری که خانه قیمتش اندک شود اما در عوض هزینه زندگی در شهرها به نسبت اهمیت شهر زیاد زیاد شود . مثلا در تهران نبایستی شهرداری هزینه جواز و تراکم و ..... بگیرد . بایستی رایگان انجام دهد و حتی دحمل و نقل نیز بکمک سازنده بشتابد اما درعوض ( همانند آپارتمان نشینی که شارژ ماهانه میدهند ) بایستی از هر کسی که در تهران ساکن است حال مسکونی یا تجاری یا ..... شارژ ماهانه بالایی دریافت کند . منزل ارزان میشود اما هزینه زندگی در تهران برای هر فردی زیاد میشود و اگر کس هم نداد با هماهنگی بانک مرکزی از حساب بانکیش با جریمه کسر شود . مثل کاری که تامین اجتماعی برای دریافت طلبهایش میکند (772197) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۹:۲۳:۱۶
سلام؛
اگر دولت و مجلس اراده كنترل قيمت مسكن را داشته باشند به راحتي و با يك مصوبه در مورد افزايش محدوده حريم شهر قيمتها كاملاً كنترل ميشوند. چرا كه در اين صورت حجم زياد واحدهاي احتكار شده كه به منظور افزايش قيمت و يا سرمايه گذاري خريده شده اند به يكباره پس از اطمينان از عدم افزايش قيمت در آينده براي فروش عرضه ميشوند.
ولي ظاهراً اراده لازم براي انجام چنين كاري وجود ندارد. (772280) (moderator18)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۰:۱۳:۰۴
متاسفانه در حال حاضر قيمت مسكن در ايران وابسته به يكسري چيز هاي غير واقعي است حدود سه ماه است كه دنبال مسكن هستم زماني كه قيمت دلار 1900 تومان بود بنگاهها ميگفتند چون دلار گران شده برقيمت مسكن نيز تاثير مي گذارد (بخاطر افزايش قيمت مصالح ساختماني ) ولي حالا كه دلار كاهش پيدا كرده و به 1650 رسيده باز هم بهانه ديگري مي آوررند و مي گويند قبلا پولها جهت دلار و سكه سمت پيدا مي كرد ولي حالا سمت مسكن سوق پيدا ميكند پس همه كاره بنگاهها هستند كه همه را تابع خود مي كنند (772389) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۳:۴۴:۳۱
حالا خوبه به شما اینو گفتن دلیل مضحکی که به بیشترین افراد مراجعه کننده میدن اینه که میگن زمانی که دلار 2000 تومان بود مصالح خریداری شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (772821) (moderator18)
 
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۰:۳۷:۵۷
با دلار چند تومانی حساب کردین؟! (772434) (moderator18)
 
hadi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۱:۲۶:۱۳
با سلام
اشتباه محاسباتی که دوستان در دو کامنت قبل قید کردند درست است ولی نکته مهم دیگر توزیع خدمات شهری، نرخ اشتغال، سرانه درآمد خانوار هم هست تا دید درستی برای تعیین میزان رفاه اجتماعی را درک کرد. (772530) (moderator18)
 
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۱:۳۳:۵۳
بنده درقم ساکن هستم و مستاجر میباشم سال قبل 7میلیون رهن و 300 هزارتومان اجاره امسال صاحبخانه اجاره را به 1 میلیون تومان افزایش داده است در کجای دنیا چنین چیزی ممکن است؟ (772547) (moderator18)
 
كارشناس وزارت راه و شهرسازي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۲:۱۹:۳۹
سلام؛
اگر دولت و مجلس اراده كنترل قيمت مسكن را داشته باشند، به راحتي و با يك مصوبه در مورد افزايش محدوده حريم شهر قيمتها كاملاً كنترل ميشوند. چرا كه در اين صورت حجم زياد واحدهاي احتكار شده كه به منظور افزايش قيمت و يا سرمايه گذاري خريده شده اند به يكباره پس از اطمينان از عدم افزايش قيمت در آينده براي فروش عرضه ميشوند.
ولي ظاهراً اراده لازم براي انجام چنين كاري وجود ندارد. (772648) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۲۲:۴۹:۴۹
مسکن جزو امکانات اولیه زندکی هر آدمی به حساب می آید حال اینکه در کشور ما طوری شده که برای رسیدن به این حداقل باید یک شخص در صورت داشتن حداکثر یک فرزند و در طی 60 سال شاید بتواند در یک جای متوسط یک واحد 60 متری بخرد
در مورد وام مسکن هم که اینهمه بحث در مورد آن هست در شهری مانند تهران بودن یا نبودنش هیچ معنایی ندارد 20 میلیون در حال حاضر پول پارکینگ هم نمی شود
و حتی برای زیاده خواهان که هر ساله 20 میلیون به رهن خانه ها اضافه می کنند که وام 20 میلیونی با در گرو بودن سند به مدت 15 سال هیچ ارزشی ندارد (773580) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۳:۵۹:۰۳
بر اساس ادعای سایت الف که معلوم نیست منبع ان از کجاست اظهار شده که "قيمت يك آپارتمان ۱۵۰ متري نوساز اماده فروش در مركز پاريس با تمامي امكانات و تجهيزات مبله شده، برابر با ۶۰ هزار دلار يعني حدود ۷۴ ميليون تومان " در حالی که در سال2010 بر اساس اعلام موسسه امار فرانسه برای خرید آپارتمان در پاریس، به طور متوسط باید هفت هزار و سی یورو برای هر متر مربع پرداخت کرد. (772863) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۲۲:۵۴:۲۶
دوست عزیز اگر هم تمام ادعاها اشتباه باشد 90 درصد وام 6 تا 8 درصد قیمت خرید این خانه ها در اکثر کشورها رایج است و این در حالی است که میانگین درامد سالنه هر شخص مثلا در آمریکا 45000 دلار است که برای 90 درصد ایرانیان این درآمد مگر از راه دزدی و اختلاس وگرنه که ممکن نیست
واینکه شاید مثلا در تهران هم بگویند خانه میانگین متری 3 میلیون است
ولی خودتان بهتر می دانید متری 10 تا 15 میلیون هم در برخی جاهای تهران خیلی غیر عادی نیست
ولی نمی شود گفت خانه در تهران متری 15میلیون است (773587) (moderator18)
 
مهرداد
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۲۱:۰۹:۱۵
البته درهمه دنیا کسی جرات اینکه وام زود بازده به مردم بدهد برای تولیدبدهد وبعد همان پول برای خرید زمین ومسکن ودلار هزینه شود را ندارد ومهمتر از همه اینها پولشویی نباشد بهتر از این نخواهد بود. (773466) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۲۲:۳۹:۲۵
قیمت مسکن را در ایران نه دلالان بلکه بانکها و شهرداری مشخص می کنند
کافیست به آگهی های مزایده املاک بانکها و شهرداریها بیندازید
بعضا قیمتها که به نوعی به قیمت بازار رسمیت می بخشد یا با هم نرخ بازار و یا حتی بیشتر از بازار است
حال شما فکر کنید در ساختمانی زندگی می کنید که بانک یا شهرداری هم در آنجا واحدی داردو برای فروش متری 3 میلیون پایه مزایده برای آن تعیین کرده است
الان شما ملکتان را چند می فروشید؟؟؟؟
حتما کمتر از 3500 نمی فروشید
دلال مسکن برایش مالک و یا خریدار فرقی نمی کند و هرکس پورسانت و به قول خودشان شیرینی بیشتری بدهد به نفع او عمل خواهند کرد
بانکها با توجه به اینکه توان سرمایه گذاری در سایر اصناف را ندارند سراغ مسکن رفته که پرسودترین است و با این کار مردم را بدبخت می کنند
همه ما به خوبی بانکهایی را می شناسیم که به حدی در سرمایه گذاری ضعیف هستند و نمی دانند با پولشان چکار کنند که سپردهای خود را در یک بانک دیگر می گذارند و سود حاصله را به عنوان سود بانک خودشان در نظر می گیرند
و این کار حتی سلیقه ای شده و هر شعبه سپرده های خود را به یک بانک می برد و علاوه بر سودی که عاید بانک مبدا می شود مثلا رئیس شعبه اشنایان خود را برای دریافت وام به آن بانکب که در آن سرمایه گذاری کرده به موجب مبلغ بالای سرمایه گذاری معرفی می کند و به نوعی در این بخش هم فساد غیر مستقیم ایجاد می کنند (773565) (moderator18)
 
k2
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۲۳:۰۵:۲۷
باید دید که دولت مردان ان کشورها چه روشی رو اتخاذ کردن که قیمت مسکن بدین شکل شده چرا ما نمی توانیم در ایران که مدعی کشور اسلامی و مردم سالاری رو یدک می کشیم را نمی توانیم کجای کار ما ایراد دارد قیمت مسکن باید سر سام اورباشد باید هر روز با قیمت جدید مسکن روبرو باشیم که هر کسی که مالک هست خودش هر چه مخارج زندگیش باشد قیمت رو تعیین میکند چرا ما نمی توانیم (773600) (moderator18)
 
Germany
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۴:۴۸:۱۷
والله بالله هم محاسبات غلط انجام شده و هم اطلاعات دقیق نیست. سن و سال خونه و محلش مورد نظر قرار نگرفته. ما اینجا زندگی میکنیم یه آپارتمان حد متوسط در محله متوسط در یه شهر بزرگ ایران اگه قیمتش دربیاد 120 میلیون با همین مشخصات و نسبت ها در آلمان در میاد 120 هزار یورو. حالا اگه یوروی 2000 تومن هم حساب کنین باز اینجا گرونتره. 120000 ضربدر 2000 مساوی ست با 240000000 (773778) (moderator18)
 
رضا
Canada
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۶:۱۸:۵۹
لطفا مغلطه نکنید و آسمان و ریسمان را به هم نبافید . من کارشناس امور اقتصادی و بازرگانی هستم . در شهر تورنتو کانادا کارشناس رسمی املاک هستم و سالها تجربه عملی هم در بازار ایران دارم . اگر دوست دارید از این مباحثی که مطرح میکنید استفاده به درد بخوری در اقتصاد مملکت شود و اگر واقعا نظرات این حقیر را انتشار میدهید. من هم حاظرم ساعتها روی این موضوع وقت بگزارم و با دیگر دوستان تبادل اطلاعات ونظر کنم. اگر اهمیتی نمیدهید و یا نظراتم را دستکاری و سانسور میکنید که شما را بخیر و ما را به سلامت. (773789) (moderator18)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۷:۲۹:۲۶
دوست عزیز اگر واقعا این تجربیات و علم لازم را دارید همگان رو خوشحال میکنید اطلاعات درستی به همه بدین .خدا خیرت بده (4155792) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۰:۳۴:۱۵
مستاجران زور مالكان را كه ندارند از دولت ومجلس ميخواهيم هرچه زودترخودشان اين ديو سياه مسكن راكه مانند غده سرطان همه درآمد كاركنان دولت حتي در مقطع دكتري را ميخورد ورشد ميكند و يك افسردگي دائمي كه همراه بي خانماناست را بگيرند. (774055) (moderator18)
 
منصف
Latvia
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۲۸:۵۷
الف جان هم تبدیل واحد شما اشتباه است و هم قیمتها ، در هر صورت در جستجویی که داشتم قیمت آپارتمان در کشورهای پیشرفته خیلی گرانتر از تهران است اما چنین مقایسه هایی مفید نیست شما که سایت فرهیخته ای هستی بهتر است به ساختار اقتصاد کشور از جمله درآمد سرانه کشور ، صادرات غیر نفتی ، متوسط درآمد ماهیانه ، واردات بی رویه ، تولید ملی ، سهم صنعت علی الخصوص خوردرو در صادرات و میزان سرمایه گذاری صحیح مردم و ... و رانتهای مختلف در هر کدام از موارد یاد شده و نهایتا علت افزایش قیمت مسکن در کشور بپردازی و و به تشخیص مریضی اقتصادی کشور کمک کنی (774135) (moderator18)
 
امیر
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۴۷:۵۹
از نظر اقتصادی دو عامل بر قیمت مسکن تأثیر دارند یکی افزایش جمعیت و دیگری افزایش قدرت خرید. رشد قیمت مسکن ناشی از افزایش جمعیت دهه 60 بوده که الان با توجه به اینکه رشد جمعیت به 1.3 درصد رسیده برای آینده اوضاع پایدارتر خواهد بود. عامل نقدینگی هم مهم است که البته الان دولت فهمیده است که افزایش نقدینگی در بازار مسکن به ضرر خریداران است و بر همین اساس میزان وام مسکن را افزایش ندادند که به نظر من کار درستی است. (774174) (moderator18)
 
ریاضیدان
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۱۱:۴۱
هر متر مربع حدود 10 فوت مربع میباشد که اشتباها راوی خبر حدود 3فوت مربع محاسبه کرده (774216) (moderator18)
 
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۴۳:۳۸
متاسفانه آمار منتشر شده با واقعیت تطابق ندارد برای مثال قیمت 60 هزار دلار برای آپارتمان 150 متری در مرکز پاریس با واقعیت تقریبا 280 هزار دلار تفاوت دارد. (774293) (moderator18)
 
روح الله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۵۳:۰۷
اشتباه در تبدیل واحدها، و محاسبه قیمت صورت گرفته
منتها ای کاش به درآمد میانگین مردم در این مناطق و نیز کیفیت و امکانات ساختمان ها در این مناطق اشاره می شد
با توجه به کمبود زمین در مناطق خاص کشورهای صنعتی و قوانین پیچیده آن مناطق و رعایت کیفیت و استاندارها و بسیاری محدویت های دیگر(که در این مقال نگنجد) باعث قیمت بالای مسکن در شهرها گردیده اما با توجه به سرانه بالای درآمد مردم آن شهرها و نیز روشهای پرداخت اقساطی خرید مسکن مثل در ایران پیچیده نیست به عبارت ساده با توجه به سطح میانگین درآمد و کیفیت ساختمانها و شرایط آنجا ، خرید مسکن خیلی بهتر و راحت تر از ایران است (774316) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۴:۵۴:۵۴
برادر

تبدیل فوت مربع به مترمربع را اصلاح کن!!! در ضمن نرخ برابری دلار با ریال را هم بگذار. همچنین مرجع دریافت اطلاعات را در انتهای مطالبت درج کن با تشکر (774589) (moderator18)
 
علی اکبر
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۲۳:۳۳:۴۶
من یک ساعت است از دنبال خانه خریدن برمی گردم
در آذر یا دی ماه بود آپارتمان 25 سال ساخت 150 متری را می خواستم بخرم 370 میلیون گفم گران است. آنرا فروخت 380 میلیون و حالا من 480 میلیون راضی شدم می گوید 550میلیون.
قبل از این دولت این آپارتمان 150 میلیون بود. (775173) (moderator18)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۵ ۱۶:۲۷:۳۶
احمدی نژاد سردار گرانی مسکن تهران بود (2766208) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۶ ۱۱:۰۳:۲۵
خوش به حالتون که از این پولا دارین ما با 50 میلیون تو داهاتای کرج خونه خریدیم هرکی بهمون میرسه میگه خدارو شکر که خریدین (2766887) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۲۰ ۰۹:۱۵:۴۰
دو عامل عمده برای قیمت کاذب مسکن وجود دارد یکی شهرداری که پول زیادی میگیرد و دومی وجود یک مافیای مسکن با قدرت خرید بالا. البته همیشه عواملی دیگری هم دخیل هستند مثل شرایط اقتصادی و احتماعی و..... (775478) (moderator18)
 
ابوالفضل
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۰۸:۱۷:۱۳
ای بابا شماهم یابیمازین یادوست دارین ریاضیاتتوتو یه رخ هم بکشین آخه مگه دلال حملعت کار یه فوت ومتر و غیره داره اونا الان خونه رو وزن میکنن بهت میدن اونم بر اساس مثقال عزیز من حرفایی میزنین شماها، فوتم کجا بود هی پیله کردین به این فوت بدبخت.... (2380307) (alef-10)
 
ر.گ
۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۰۰:۳۲:۳۵
سلام يه شماره تماس ميخوام برا مشاوره لطفا كمك كنيد من پاريسم (3499646) (alef-11)
 
رضا حسن نژاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۱:۳۸:۲۸
با سلام و خسته نباشید با مبلغ 200 هزار دلار میتوان خانه در سوییس خرید (3797788) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۵-۰۵ ۰۳:۳۷:۳۳
سلام من يك خانه ارزان قيمت در مادريد اسپانيا ميخام (3845565) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۰ ۱۷:۳۸:۱۳
قيمّت خانه در آلمان به چه صورت هست؟
ممنون ميشم راهنماييم كنيد. (4010333) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۵:۲۳:۵۶
خوش به آن روز های نه چندان دور دلار هزار تومنی مردم می‌نالیدند از گرانی
ساده فکر میکردند ساده سرمایه‌ای که برای خرید خانه جمع کرده بودند در اتش
تورم و بی لیاقتی دولت سوخت و تباه شد به دولت اعتماد کردند (4201650) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.