توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 174247
مهمان‌پرست: مسوولان ایران و ترک برای رفع حساسیت‌ها در افکار عمومی تلاش کنند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۵۵
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به وجود برخی حساسیت‌ها در افکار عمومی ایران و ترکیه تاکید کرد: مقامات دو کشور باید برای رفع این حساسیت‌ها با اتخاذ سیاست‌ درست تلاش کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری هابرجنیز ترکیه، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران که در راس یک هیات رسانه‌یی به ترکیه سفر کرده است، با عمر چلیک، معاون دبیرکل حزب عدالت و توسعه ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدار بهمن حسینی‌پور، سفیر ایران در ترکیه وی را همراهی می‌کرد.

مهمان‌پرست پس از دیدار در جمع خبرنگاران گفت: شرایط کنونی منطقه در مرحله حساسی قرار دارد، برای حل مسائل منطقه‌یی باید دو کشور بزرگ منطقه یعنی ایران و ترکیه با یکدیگر همکاری کنند.

او با بیان این که برخی حساسیت‌ها میان دو کشور ایجاد شده است، ادامه داد: سیاستمداران هر دو کشور باید با اتخاذ سیاست‌های درست، این حساسیت‌ها را برطرف کنند و آرامش، صلح و ثبات را در منطقه برقرار کرده و در جهت گسترش این سه اصل، تلاش بیش‌تری انجام دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: در این دیدار برای نزدیکی هرچه بیش‌تر مقامات دو کشور و رسانه‌های ایران و ترکیه گفت‌وگوهایی انجام شد. هر دو کشور باید تصورات غلط موجود در میان افکار عمومی را از بین ببرند و برای حل مسائل منطقه‌یی و احقاق حقوق ملت‌های منطقه تلاش کنند. رژیم صهیونیستی و حمایت‌کنندگان این رژیم به طور حتم در منطقه و کشورهای منطقه نمی‌خواهند روابط خوب و مستمری وجود داشته باشد. ترکیه و ایران با یکدیگر همکاری‌های استراتژیک دارند.

وی ادامه داد: قطعا با همکاری با یکدیگر می‌توانیم برای منطقه ثبات و صلح را تامین کنیم، زیرا این دو کشور صاحب فرهنگ و تاریخ مشترک هستند و علاقه عمیقی به یکدیگر دارند، اگر خدا بخواهد، ما می‌توانیم دوش به دوش یکدیگر به مردم منطقه کمک کنیم و در بستر همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه برای منطقه‌مان صلح و ثبات را امکان‌پذیر کنیم.

مهمان‌پرست در ادامه اظهاراتش با دعوت از عمر چلیک برای سفر به ایران، افزود: همکاری رسانه‌یی دو کشور می‌تواند در جهت گسترش روابط کمک به‌سزایی داشته باشد و این مساله می‌تواند باعث تقویت کشورهای اسلامی در منطقه شود. ترکیه برای ایران از جایگاه بالایی برخوردار است و دست در دست هم می‌توانیم از گسترش درگیری‌ها در منطقه جلوگیری کنیم.

هم‌چنین عمر چلیک پس از این دیدار گفت: در این دیدار درباره مسائلی مانند بحرین، تونس، یمن، سوریه و هم‌چنین موشک‌های پاتریوت گفت‌وگوهایی انجام گرفت. هم‌چنین دو طرف درباره روابط دوجانبه میان آنکارا – تهران تبادل نظر کردند.

او با اشاره به مناسبات ایران و ترکیه ادامه داد: روابط اقتصادی دو کشور با رضایت‌مندی دو طرف در حال گسترش است، هم‌چنین پروژه‌های جدیدی وجود دارد. در گذشته سفیر ایران در ترکیه من را برای سفر به ایران دعوت کرده بود، اکنون نیز دوست عزیزم من را به تهران دعوت کرد. من به نمایندگی از حزب در اولین سفر خارجی خود به ایران خواهم آمد.

چلیک با تاکید بر این که برنامه‌های جدیدی در دست است، گفت: هیات‌های رسانه‌یی ایران با همتاهای خود دیدار می‌کنند. ما هر زمان این مساله را بیان می‌کنیم که ممکن است میان ایران و ترکیه برخی مسائل و چالش‌ها به وجود آید اما این مساله نمی‌تواند روابط رسمی دو کشور را تخریب کند. ما به تابلوی رسمی پیش‌روی خود نگاه می‌کنیم، برهمین اساس ایران کشور برادر و دوست ماست.
کلمات کلیدی : گفتگوی ایران و ترکیه