نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 310578
اصلاح قیمت داروهای زیان‌ده
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۲۷
رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت به هیچ عنوان افزایش قیمت دارو نیست، ضمن تکذیب مجدد افزایش قیمت ۲۰۰ قلم دارو، گفت: سیاست ما این است که در نیمه دوم سال قیمت برخی داروهای تولید داخل را که زیان‌ده هستند، اصلاح می‌کنیم.

دکتر رسول دیناروند در گفت‌وگو با ایسنا، با تکذیب اظهار نظر یکی از اعضای سندیکای دارو مبنی بر گران شدن قیمت ۲۰۰ قلم دارو، گفت: تایید نمی‌کنیم که ۲۰۰ قلم دارو گران شده است. خود عضو سندیکا هم این موضوع را تکذیب کرد.

وی افزود: سیاست وزارت بهداشت این است که در نیمه اول سال جلوی هر گونه افزایش قیمت دارو را می‌گیرد و به هیچ عنوان در نیمه اول سال با افزایش قیمت دارو مواجه نیستیم. این روندی است که در سال‌های گذشته وجود داشته و امسال نیز ادامه دارد.

اصلاح قیمت برخی داروهای تولید داخل در نیمه دوم سال
دیناروند در ادامه با تاکید بر لزوم اصلاح قیمت برخی داروهای تولید داخل در نیمه دوم سال، گفت: در نیمه دوم سال قیمت داروهای تولید داخلی که به دلایلی مانند افزایش هزینه‌های تولیدشان، ممکن است زیان‌ده شوند را اصلاح می‌کنیم. چرا که اگر قیمت‌ آنها اصلاح نشود، آسیب‌های بیشتری به بیماران وارد می‌شود، چون یا کیفیت این داروها کاهش می‌یابد یا دیگر تولید نمی‌شوند. بنابراین برای جلوگیری از این موضوع این داروها اصلاح قیمت می‌شوند.

سیاست کنترل قیمت دارو پا برجاست

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بنابراین سیاست اصلاح قیمت این داروها در نیمه دوم سال انجام می‌شود، تاکید کرد: البته در کل سیاست کنترل قیمت دارو پابرجاست. یعنی به طور کلی نظر وزیر بهداشت این است که ما همیشه مواظبت کنیم تا فشاری به بیماران وارد نشود.

تعداد داروهایی که اصلاح قیمت می‌شوند، مشخص نیست

وی درباره تعداد داروهایی که اصلاح قیمت می‌شوند هم گفت: تعداد این داروها مشخص نیست و این موضوع به ارزیابی‌ها وابسته است. در این راستا معمولا شرکت‌های تولیدی، از ما اصلاح قیمت داروهایی را که زیان‌ده هستند، درخواست می‌کنند، سپس کار کارشناسی صورت گرفته و معمولا اصلاح قیمت انجام می‌شود اما افزایش قیمت از حد تورم بیشتر نخواهد بود.

دیناروند با بیان اینکه اصلا سیاست وزارت بهداشت این نیست که یک تعداد دارو برای اصلاح قیمت تعیین کند و به آن برسد، افزود: بنابراین اینطور نیست که ما یک رقم تعیین کنیم و بگوییم این تعداد دارو مجاز به اصلاح قیمت هستند.

سیاست افزایش قیمت دارو در دولت وجود ندارد

وی تاکید کرد که به هیچ عنوان سیاست افزایش قیمت دارو در دولت وجود ندارد و "ما برای اینکه تامین داروی مردم با خطر مواجه نشود، در نیمه دوم سال اجازه اصلاح قیمت‌های داروهای زیان‌ده را می‌دهیم. حال ممکن ست این داروها دو تا باشد یا ۲۰۰ تا باشد، اما در حال حاضر تعداد آن مشخص نیست."
 
کلمات کلیدی : دارو ، وزارت بهداشت ، سازمان غذا و دارو
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۰۶:۴۶:۳۱
افزایش قیمت دارو نداریم فقط اصلاح می شند! (3330149) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.