توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483270
محور رایزنی ایران، روسیه و ترکیه چیست؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۵
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: روسیه، ایران و ترکیه به گفت‌وگو درخصوص تاریخی برای دور جدید مذاکرات درباره سوریه در آستانه، ادامه می‌دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد: روسیه، ایران و ترکیه به گفت‌وگو درخصوص تاریخی برای دور جدید مذاکرات درباره سوریه در آستانه، ادامه می‌دهند.

ماریا زاخارووا به خبرنگاران گفت: کشورهای تضمین کننده روند آستانه شامل روسیه، ایران و ترکیه در حال تدوین جدول زمانی جدیدی برای برگزاری دور دیگری از نشست بین المللی در خصوص سوریه در آستانه هستند.

وی افزود: رایزنی‌های فعالانه‌ای برای توافق درخصوص بسته‌ای از اسناد مربوط به اجرای تفاهم نامه چهارم ماه مه ادامه دارد.

ایران، ترکیه و روسیه چهارم ماه مه در باره ایجاد 4 منطقه کاهش تنش در سوریه موافقت کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: تحولات جدید نظامی سیاسی در سوریه شرایط مناسب برای شکست نهایی گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره را فراهم کرده است.

ماریا زاخارووا در نشست خبری هفتگی خود گفت: بدون شک تحولات اخیر در سوریه شرایط لازم را برای شکست نهایی عناصر داعش و جبهه النصره فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: روسیه پیوسته تحولات مثبت سیاسی و نظامی در سوریه را پیگیری می‌کند.

این مسئول وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: اجرای توافق مربوط به ایجاد مناطق کم تنش در سوریه اجازه خواهد داد تا روند تثبیت آتش‌بس ادامه پیدا کند و نیروهای سوری بتوانند بر مبارزه با گروه های تروریستی داعش، جبهه النصره و غیره تمرکز کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به سؤالی درخصوص تغییر زمان برگزاری نشست آستانه، گفت: بنا ندارم بگویم مذاکرات آستانه به تعویق افتاده یا زمان آن تغییر کرده است؛ چراکه هنوز هیچ توافقی در خصوص زمان آن صورت نگرفته است.

زاخارووا اعلام کرد: در حال حاضر مذاکراتی با هدف توافق در خصوص زمان برگزاری این نشست در جریان است که البته روند به نتیجه رسیدن این مذاکرات به دلیل وابستگی آن به عوامل مختلف دشوار است.

اخیرا یک منبع آگاه از روند برگزاری نشست های آستانه اعلام کرد دلیل مشخص نشدن زمان برگزاری نشست آستانه این است که ترکیه هماهنگی در این خصوص را به بهانه های واهی با چالش مواجه می کند و این نشان می‌دهد که آنکارا هنوز آماده برگزاری دور جدید این مذاکرات در حالی که قرار بود در 12 ام ماه ‍ژوئن برگزار شود، نیست.
 
کلمات کلیدی : ایران+روسیه+ترکیه+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.