نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 293271
 
پادشاهان جهان عرب و آیلان
بخش خارجی الف، 15 شهریور 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۹
تصویر پیکر بی جان آیلان در ساحل بودروم ترکیه روز چهارشنبه، دوم سپتامبر، در رسانه های دنیا منتشر شد و بعدتر چهره خندان او و برادرش جای آن تصویر تلخ و تکان دهنده را گرفت. آیلان و خانواده اش اهل کوبانی بودند. پسرک سه ساله با برادر پنج ساله و با پدر و مادرش از سوریه جنگزده رهسپار جزیره کوس در یونان بود. قایقشان که غرق شد، برادر و مادرش هم مردند. فقط پدر خانواده زنده مانده است.

در این ارتباط عبدالباری عطوان، روزنامه نگار و نویسنده سرشناس عرب با اشاره به ناراحتی و غم و اندوهی که با انتشار تصاویر کودک غرق شده سوری دنیا و حتی کشورهای غربی را فرا گرفته است، تأکید کرد: عکس کودک شهید سوری ایلان به عنوان سندی از ناتوانی و جنایت ما در حق ملت سوریه وارد تاریخ خواهد شد. نمی دانم آیا سران کشورهای عرب به ویژه آنهایی که در این جنگ دست دارند و برای برافروختن آتش جنگ روی آن روغن می‌ریزند تا افراد بیشتری در سوریه و کشورهای اطراف آن کشته شوند، این عکس ها را دیده اند؟ و واکنش آنها چه بوده است، آیا آنان نیز مانند وزیر خارجه سوئد و بسیاری از ما اشک ریختند؟
 
احساس درد و اندوه می‌کنیم، وقتی می‌شنویم بعضی از اندیشمندان و کارشناسان عرب وابسته در کشورهایی که درها را به روی آوارگان سوری بسته اند، می گویند اتحادیه عرب باید نشستی را برای بررسی درد و رنج آوارگان برگزار کند.
 
چرا مانند زمانی که اتحادیه عرب عضویت سوریه را تعلیق کرد و یا برای صدور قطعنامه‌ای بین المللی جهت دخالت نظامی بین المللی در لیبی به شورای امنیت مراجعه کرد، (در ارتباط با موضوع آوارگان) چنین کاری نکرد؟
 
این درد هنگامی تشدید می شود که یادآوری کنیم، سوریه هنگامی که در سالهای ۲۰۰۷ – ۲۰۰۸ بیش از دو میلیون آواره و پناهجوی عراقی را پذیرفت، آن هم در زمانی که هزاران عراقی به دلیل انفجار خودروهای بمبگذاری شده روزانه در این کشور تکه تکه می شدند، به اتحادیه عرب مراجعه نکرد؛ سوری ها نیز برای ورود به اردن و لبنان نیازی به نشست اتحادیه عرب نداشتند.

گفتنی است کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از بالاترین رقم مربوط به درآمد سرانه در جهان برخوردارند و مقامات این کشورها با شور و حرارت درباره مشکلات سوری ها سخن می گویند و رسانه های آنها نیز بی وقفه تحولات مرتبط با جنگ داخلی سوریه را پوشش می دهند. در حالی که میلیون ها پناه جوی سوری در دیگر کشورها در منطقه خاورمیانه به سر می برند و بسیاری نیز برای رساندن خود به اروپا زندگی خود را به خطر انداخته اند و برخی نیز در مسیر رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند.

این انتقادها در این باره است که کشورهایی همانند قطر و عربستان سعودی در ارتباط با سوریه با تأمین بودجه تروریست های سوری که در حال مبارزه با دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه هستند، در سایه به ایفای نقشی مخرب می پردازند.

همین چند وقت پیش بود که دو هواپیمای اختصاصی بوئینگ ۷۴۷ عربستان ۴ مرداد ملک سلمان پادشاه این کشور و یک هزار همراه و ملازم وی را در فرودگاه شهر نیس فرانسه برای گذراندن سفر تفریحی پیاده کرد. نیروهای پلیس این ناحیه ورود مردم به ساحل عمومی نزدیک این ویلا را ممنوع کرده‌اند بعلاوه قایق سواری و کشتیرانی در آبهای مجاور نیز ممنوع شده است و این اقدامات امنیتی تا پایان حضور ملک سلمان در این ویلا ادامه داشت.
 
کلمات کلیدی : کودک سوری ، غرق شدن کودک سوری
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۹:۱۰:۱۶
آیلان همان بچه ای بود که در داستان معروف داد زد پادشاه لخت است.
آیلان هم با این مرگ مظلومانه داد زد ببینید پادشاه حقوق بشر اروپا لخت است. (3167675) (alef-5)
 
غمگینم
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۲:۱۳:۱۲
حیف از سرزمین نور، حیف از سرزمین خدا، حیف از خانه خدا، که حاکم شهرش یک احمق و خودباخته است. افسوس... (3168068) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۲:۲۲:۳۶
تو وقت کردی کتاب بنویس (3168084) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۹:۱۹:۵۳
تا چشم اونهايي كه چشم بر وجدان بسته اند كور شود (3168840) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۹:۱۴:۲۸
وقتی‌ ناخدا نتواند کشتی را اداره کند باید مسئولیت را به پیزرد ...چه در سوریه شد و چه کسی‌ خطا کرد مهم نیست... مهم ناخدا سوریه بود که مسول همه این مسائل است حتی اگر تقصیر ناداشته باشد و باید قبول کند که نتوانسته کشتی را اداره کند و باید استعفا دهد و جای خود را به یک مسول دیگر به دهد! (3167684) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۹:۳۹:۱۷
در ضمن ایران هم هیچ کسی رو قبول نکرده!! من الان واقعا نمی فهم فرق ما با کشور های عربی که ثروند که به هیچ اصل انسان دوستانه ای ئایبند نیستن چی هست! (3167754) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۹:۴۱:۰۰
در اوج مصیبت اوارگان سوری " سران عرب ماموریت دارند تا بلای سوریه را بر سر یمن هم بیاورند . (3167760) (alef-3)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۹:۴۵:۴۴
بیش از 4 سال است که کودکان سوریه در مناطق مختلف تحت محاصره تروریست های مزدور غرب هستند " جامعه جهانی هیچ واکنشی نشان نمیدهد . انتشار این تصاویر و مانور رسانه های عربی و غربی بر کرد بودن این کودک و این که از شهر کوبانی اواره شده است " زمینه چینی ترکیه و اعراب و امریکا است برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه " به بهانه حمایت از کرد ها ! (3167770) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۱:۰۳:۳۵
براي شما از صميم قلب متاسفم كه مرك إنسانها هيج مهم نيست (3167936) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۹:۵۲:۳۴
تو هم بشین وسط این اوضاع نابسامان تحلیل های سیاسی دست چین کن . (3168903) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۹:۵۹:۱۵
در ایران خودمان هم مشکلاتی هست این عکسها بیشتر بهره برداری خبری است (3167794) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۰:۲۹:۵۶
من اطریشی ها و آلمانیها را که این چند روز دیدم، امیدوار شدم که هنوز انسان و انسانیت باقی مونده. آفرین به این انسانهای بزرگ که تونستن خستگی را تا حدی از تن این بنده خداها دربیارند با وجود قوانین دست و پاگیر، به وخامت اوضاع پی بردند و اینها را از تحقیر شدن بیشتر نجات دادند. (3167865) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۲:۴۶:۱۱
اتفاقا مردم آلمان و کلا اروپایی ها مخالف وارد شدن خارجی و پناهنده به کشورشان هستند و بهمین خاطر هم روز بروز حزب های ملی گرا و دست راستی در اروپا قویتر میشوند . (3168477) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۸:۴۷:۵۴
شما خجالت نمی کشی به این کافرهای غیر مسلمان میگویی انسان و انسانیت ،شمابه اصل و ریشه خودت یعنی اسلام و مسلمانی برگرد و اینقدر کافر پرست و غرب پرست و دین ستیز نباش (3168761) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۲۲:۱۹:۴۹
تو خجالت بکش از خدا و از مسلمون بودنت واقعا کافر بودن اروپایی ها به مسلمونی ما شرف داره (3171117) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۹:۵۷:۰۴
امان از جاسوسان غربی که پول میگیرند و چنین کامنتهای معلوم الحالی میگذارند ایکاش کمی هم به نقش مثبت روسیه و چین در رفعه این مناقشه ها می پرداختید (3168919) (alef-3)
 
اراکی
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۱:۴۳:۴۷
تصاویر این کودک غرق شده واقعا قلب هر انسانی را به درد می آورد...فریاد از مظلومیت کودکان .... فریاد از مظلومیت مردم ... مرگ بر حاکمان بی درد قرن 21... مرگ بر این توسعه و پیشرفت که فریاد کودکان را نمی شنود.... (3168016) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۱:۴۴:۵۲
مقصراصلی روسیه و چین هستند (3168019) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۲:۵۳:۲۷
بر باعث جنگ داخلی در سوریه لعنت . میخواستند همین بلا را هم بر سر ما بیاورند با دستمال سبز . (3168482) (alef-13)
 
حران
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۸:۴۳:۱۳
مرگ بر آمریکا. (3168746) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۳:۴۱:۲۴
دشمنان اصلی ایران سران ترک و عرب هستند که برای نابودی آنها باید فکری کرد (3168252) (alef-13)
 
حمزه
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۰:۰۰:۴۵
این وسط ما چه کردیم؟ چقدر پناهنده گرفتیم؟ وظیفه خودمون یادمون نره... در ضمن سوریه خط مقدم ماست نه خط مقدم آلمان (3168285) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۰:۴۰:۲۶
بشار اسد کلا مقصر نیست از نظر شما؟! در ضمن یعنی چی دنیا و حتی کشور های غربی؟ آدم هستن دیگه. (3168346) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۱:۲۱:۵۷
اين عكس ادم رو دق ميده (3168409) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۲:۰۷:۲۹
آیا تکیه بر صندلی قدرت ارزشش از حق زندگی ساده برای یک ملت بیشتر است ؟ گردش قدرت در تمامی کشورهای دنیا آیا به قتل و کشتار می انجامد یا این دامی است که دیگران در پیش ملت های مسلمان گسترانده اند برای به تباهی کشیدن مسلمین و غارت سرمایه های آنان ! ما امت مسلمان باید به هوش آئیم و داشته های خود را چه آئین . کتاب و پیامبر و تاریخ و ثروت و مرز و زبان و ........ هر آنچه که باعث نزدیکی ما به یکدیگر می شود را ارج نهاده و اختلافات و سلیقه ها و قوم گرائی و ....... و هر آنچه که باعث اختلاف و تفرقه و سوء استفاده دیگران می شود را به کناری بیندازیم . (3168451) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۷:۵۴:۰۸
من به دیگر سران عرب کاری ندارم بگو بشار اسد جه کرد؟ (3168621) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۸:۰۱:۰۷
جالب هيچ پناه جويي به ايران نيلمده و هيچ پناه جويي هم انگار باتمام حمايت ايران از سوريه دلش نميخواد بياد ايران شايد ميترسن به سرنوشت پناه جويانافغانستان دچار بشن.پس در وهله اول هدفشون مهاجرت به اروپا هست .اروپايي که به زعم برخي ها مسبب اصلي حوادث سوريه هستند.
اين ميان سکوت ايران و انفعال ايراندر قبال پناهجويان قابل تامل هستند . (3168638) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۸:۴۲:۵۰
بای ذنب قتلت (3168744) (alef-13)
 
شیعه
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۸:۵۰:۲۱
در ازدحام مسافرها کنار بستر دریا
در انتظار تو می پوسد دو چشم خیره به راه اما!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

به یاد آیلان و تمام آیلان های بی پناه دنیا........... (3168769) (alef-13)
 
mehrdad
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۶:۵۷
ملت بدبخت سوریه قربانی همه شده تا ملتها بیدارنشن همینه گرگها همیشه بیدارن ما هم بی تقصیر نیستیم (3169623) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۲۳:۴۱:۱۹
هر فتنه ای تو دنیا زیر سر آمـــریــکـــاست. (3171276) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۶:۵۷:۲۰
خانم کاندولیزا رایس گفته بود که خاورمیانه جدید در حال تولد است و «درد زایمان» خواهد داشت. اینها درد زایمان تولد خاورمیانه جدید است. تا وقتی دنیا را ذهن های بیماری مثل خانم رایس اداره می کنند از این بهتر نمی شود. (3173011) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.