نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474577
فریاد معدنچی بر سر رئیس جمهور؛ مطالبات فراموش شده کارگری
برزین جعفرتاش، ۱ خرداد ۹۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
"دل من درد داره، بگذارید حرفم را بزنم"، معدنچی معدن آزادشهر در مقابل رئیس جمهور فریاد می‌کشد، "آقای رئیس جمهور، این معدن 1700 متر رفته بدون تهویه، ما فرماندار نداریم، بخش دار نداریم، استاندار نداریم. ساختمان پلاسکو 14 نفر مردن شما چه کردید؟ اینجا چهل نفر مردن. من دلم درد داره بگذار حرفم رو بزنم، من داغ دارم، 40 نفر اینجا مردن. آقای رئیس جمهور تا الان کجا بودی؟ آقا بیمه مارو نمیریزن، یک سال کار میکنیم، شش ماه بیمه میریزن، بیمه مارو کتابخانه رد میکنن، آرایشگری میزنن، سختی و زیان آور ندن...
 
... چند سال پیش اومدیم دادگاه آزاد شهر شکایت کردیم، با باتوم مارو زدن فرار کردیم، پارسال چهارده ماه حقوق نگرفیم، اومدیم فرمانداری با خانم هامون حقمان را بگیریم، یعنی توی رئیس جمهور متوجه نشدی؟ من بیست میلیون از این شرکت طلب دارم، ده هزار تومن پول نیست توی خونه ام بچه ام رو ببرم دکتر، آقای رئیس جمهور، کارگر این معدن یک میلیون حقوق میگیرد، شما میتوانید با یک میلیون زندگی کنید؟ 

جدا از بار احساسی فریادهای معدنچی معدن گلستان که همراه با بغض و خشم و درد بر سر رئیس جمهور فرود می‌آمد، بیان شمرده مطالبات به حق کارگری با صدای رسا و حفظ احترام بسیار جالب بود. بهبود شرایط کار (ایمنی، بهداشت محیط و ...)، حداقل حقوق، بیمه بازنشستگی، پیگیری جمعی مطالبات، تکریم کار و ... از جمله مسائلی بود که این کارگر داغدار در اوج احساسات آنها را برشمرد. با اینکه انتخابات ریاست جمهوری، فرصت خوبی بود تا این  مطالبات به حق، شنیده شود، اما مطالبات کارگری، غایب بزرگ وعده های جناح راست و چپ بود. معلوم نیست نامزدهای انتخابات چگونه بدون توجه به مطالبات این قشر میخواستند وعده رونق اقتصادی و عدالت اجتماعی خود را تحقق بخشند.

اگر اوایل انقلاب به علت نفوذ گروه‌های ضدانقلاب، نگاه امنیتی به تشکیلات کارگری قابل دفاع بود، اما امروزه با از بین رفتن اکثریت قریب به اتفاق این گروه‌ها، جا دارد استمرار چنین نگاهی مورد بازبینی قرار گیرد. چطور می‌شود که سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام مهندسی با سازماندهی و کار تشکلاتی از حقوق اعضای خود در بالاترین سطح دفاع می‌کنند، اما اتحادیه‌های کارگری برای فعالیت با چالش‌های متعددی روبرو هستند.

آیا وعده رونق و رشد اقتصادی نامزدهای محترم قرار است توسط معدنچیانی تحقق یابد که در شرایط نامناسب کار با دستمزد زیر خط فقر و تخلفات بیمه‌ای کار می‌کنند؟
البته این مشکل مختص کشور ما نیست و در همه کشورها، کارفرما علاقه دارد که با زیر پا گذاشتن حقوق کارگران، درامد بیشتری کسب کنند.

تاریخ نشان داده تنها راه برای اجرای درست قوانین کشور (که در خیلی موارد بسیار مترقی و حامی کارگر هم نوشته شده اما مشکل عدم اجرای قانون است) فراهم کردن شرایط برای پیگیری مطالبات کارگران توسط خود این اقشار است. شاید اگر امثال همین کارگر دردکشیده معدن آزادشهر به جای وزیر و وکیل دولتی در شورای مرکزی خانه کارگر نشسته بودند، وضعیت کارگران ایرانی متفاوت از شرایط فعلی بود.

البته این شبهه هم وجود دارد که عدم توجه به مسائل کارگری صرفا بخاطر نگاه امنیتی به این موضوع بوده یا نتیجه گفتمان غالب اقتصادی‌ای است که شاخص بهبود " فضای کسب و کار" را نسبت به بهبود "شرایط کار" در اولویت قرار می‌دهد.

در نهایت بایستی تصمیم بگیریم که در الگوی رشد و وتوسعه اقتصادی، نیروی کار هم می‌تواند نظرش را بیان کند یا میخواهیم به مانند بسیاری از کشورها رشد اقتصادی را به قیمت ظلم و بی‌عدالتی در حق کارگران بدست آوریم؟

مردم در بعضی شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد داده بودند که میرزا آقا با رئیس جمهور دیدار کند، من هم پیشنهاد میکنم که کارگر معدن آزادشهر نیز  همراه میرزا آقا به دیدار رئیس جمهور رود، نظر شما چیست؟
ش
 
پی نوشت: صحبت‌های جسورانه معدنچی در برابر رئیس جمهور را در اینجا ببینید
 
کلمات کلیدی : روحانی+رئیس جمهور منتخب+وعده های روحانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۲:۰۸:۰۰
اون دست فروش اردبيلي فقط يک شو بود ولاغير
يک بازي که اعتراض کار گران از ياد بره (4383261) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۲:۵۴:۳۱
آن کارگر معدن شو نبود و لا غیر؟ (4383465) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۲:۱۳:۲۹
چرا مسئولین این معدن به قول رئیس جمهور سکوت کردند (4383282) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۳:۵۳:۰۰
صرف نمیکنه حرف بزنند !!! (4383684) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۳:۵۳:۱۵
تعاونی بسیج چرا ساکت >؟ (4383685) (alef-11)
 
ناشناس
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۲:۳۷:۵۰
این عکس دست فروش اردبیلیه ,چقدر راحت تحریف می کنید ,ضمنا صاحبان معدن باید پاسخ گو باشند ,دولت وظیفه خودش رو انجام داده . (4383399) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۲:۵۴:۲۷
شما اقایون کی می خواهید متوجه شوید که ملت طرز تفکر شما و برخورد های کینه توزانه و پر از ناراحتی شما را نمی خواهند. تنهاراه ، تطهیر قلم ها و پاک کردن دل هایتان است (4383464) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۵:۲۴:۴۷
شما اگر دلت پاک بود نیت خوانی نمی کردی و حسن ظن داشتی. (4383962) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۰۹:۲۱:۰۱
40 معدنچی در آتش ندانم‌کاری دولت کشته شده‌اند، آن وقت شما از ناراحتی دیگران گلایه می‌کنید؟
تو کز محنت دیگران بی‌غمی... نشاید که نامت نهند آدمی... (4385425) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۵:۳۰:۵۳
پیشنهاد خوبیه چرا که نه (4383980) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۶:۰۹:۲۱
معدن وابسته به بخش خصوصی بود، چرا سایت شما درباره ی اون بخش سکوت کرده؟ربطی به آقای روحانی نداشت. (4384092) (alef-3)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۶:۱۰:۱۸
هنوز دارید از دولت حرف می زنید.

کی قرار هست به نقد جریان اصولگرا بپردازید و از روی گردانی مردم از این جریان بگید؟
نقد دولت و اصلاح طلبان کافی نیست؟ (4384096) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
فریاد معدنچی بر سر رئیس جمهور؛ مطالبات فراموش شده کارگری